Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Neki uredjaj za vlazenje vazduha

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Neki uredjaj za vlazenje vazduha

[ Pregleda: 11821 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Neki uredjaj za vlazenje vazduha23.03.2007. u 14:04 - pre 208 meseci
Ima li negde u Beogradu da se kupi neki manji aparat za vlazenje vazduha, nalik recimo ovome na slici:



Ako ima, molio bih podatak na privatnu poruku. Dimenzije ovog aparata su 230 x 270 x 250 mm a tezina (praznog) je 2.6 kg.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Leyla77

Član broj: 103498
Poruke: 155
79.101.178.*



+18 Profil

icon Re: Neki uredjaj za vlazenje vazduha01.11.2008. u 07:09 - pre 188 meseci
Cao,

da li je neko kupio mozda onaj Boneco ili Air-o-Swiss ovlazivac i perac vazduha. Oni sto su papreno skupi. Da li ste zadovoljni? Takodje molim iskustva i za druge (po mogucnosti aparate sa pristupacnijom cenom) i gde mogu da se kupe.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Neki uredjaj za vlazenje vazduha01.11.2008. u 08:29 - pre 188 meseci
U medjuvremenu sam ja napredovao na ovom podrucju. Dakle:

- postoje hladni uredjaji za vlazenje vazduha; jedan od njih je i onaj na slici u mojoj prvoj poruci. U njemu je rezervoar za vodu, u kome se nalazi specijalni "sundjer", koji se sam vlazi iz tog rezervoara, a kroz sundjer vazduh duva ventilator koji je vec u samom uredjaju. Prednosti: hladan je, ne mozes da se opeces na njega. Mane: taj "sundjer" se vrlo brzo pokvari, a posto je od neke specijalne materije ne moze da se pere i popravlja, nego samo da se menja, sto je skupo i glupo - prodavac uredjaja NEMA u ponudi rezervne sundjere! To sam saznao tek nakon kupovine, a kupljen je u Nemackoj, preko nekog uvoznika. Pretpostavljam da mu vise prija destilisana voda, sto je dodatni trosak

-- drugi hladni su ultrazvucni, koji su dosta skupi. Sa njima nemam iskustava, jos nisam imao ni jedan. I tu verujem da je prednost na destitlisanoj vodi, a mozda je i obavezna. Inace, svuda pise da je njihovo vlazenje najbolje, najfinije rasprsavaju vodu

- Sledeci princip je rad sa vrucom vodom = parom. Kupio sam 2 aparata:

-- DeLonghi isparivač VH 300, on u sebi ima 2 elektrode, umocene u vodu (zasticene su, ne mozes da ih dotaknes, sa te strane je OK) i OBAVEZNO MORA DA SE SIPA NEDESTILISANA VODA, dakle voda koja sadrzi razne necistoce - minerale itd., jer je ta necistoca ustvari provodnik struje izmedju onih elektroda (cela stvar je nalik na one plasticne loncice, sto se prodaju po coskovima, za kuvanje kafe - gole elektrode + plasticna kasicica), voda se greje i isparava. Nedostaci: kako nivo vode opada, tako i snaga "grejaca" opada i manje je pare; moze gadno da opece, iz njega ide nagore direktno vruca para; ja sam ga koristio tako da sam u njega samo dolivao vodu i nakon nekog vremena se u njemu nakupilo toliko onih minerala / kamenca iz vode, da je to postalo suvise dobar provodnik, protekla je jaka struja i izgoreo je ugradjeni osigurac, koji se ne moze zameniti. Tek tada je "glupi korisnik" shvatio da povremeno aparat treba prati, a usput je pogledao i u uputstvo za upotrebu, gde pise da povremeno treba uredjaj "neutralizovati", mislim da se spominje potapanje u blago kiseli rastvor, tako nesto. Usput, ja sam uspeo da zamenim osigurac, jer se time bavim skoro celog zivota i ugradio sam standardno spoljno kuciste za osigurac, tako da se sada moze lako menjati, ali to za najveci broj korisnika ne dolazi u obzir

-- sledeci je bio DeLonghi ovlaživač vazduha UH 700 M, koga sam kupio iskljucivo zbog ugradjenog higrostata. Nazalost, on je mehanicki i reltivno grub, ali pomaze. Inace, taj radi na potpuno drugacijem principu od onoga gore. Ovo je u sustini mini bojler, ima takav grejac, u njega mozes sipati kakvu hoces vodu, grejac stalno greje ravnomerno, a uredjaj ima elektroniku koja gasi grejac kad nestane voda. Meni je to sve bilo malo bezveze, pa sam vecinu njegovih delova bacio, a zadrzao samo onaj higrostat, koji sam povezao drugacije i sad ga korisim sa onim starim ovlazivacem

To su neki osnovni principi rada ovlazivaca. Mozda postoji jos neki, meni nepoznat, ali to je od prilike to. Dakle, vlazenje vazduha je u svakom slucaju skupo - ili imas jeftin aparat, za obicnu vodu, a moras povremeno da ga ispiras od kamenca, ili je i aparat i destilisana voda skupa, ali imas kvalitetno vlazenje.

Mislim da je od velike pomoci higrostat, a postoje na trzistu i neki sa elektronskim higrostatom, sto mislim da je idealno. Aparat tako odrzava neku unapred propisanu vlagu i prakticno stedi vodu, a osecaj bi trebalo da je OK. Mehanicki higrostat je prilicno grub.

Poslao sam ti PP, sa adresom jednog prodavca.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Leyla77

Član broj: 103498
Poruke: 155
79.101.178.*



+18 Profil

icon Re: Neki uredjaj za vlazenje vazduha01.11.2008. u 11:29 - pre 188 meseci
hvala tdjokicu,

odgovor ti je iscrpan i duhovit :D
Nasla sam tako mnogo aparata i ne znam sta da radim :(
Malo sam i istrazivala po forumima i izgleda da onaj ultrazvucni ima za posledicu belu prasinu po namestaju i prozorima (ukoliko ne koristis destilovanu vodu) valjda kamenac, ne znam sta bi moglo drugo da bude. A opet oni sto pustaju paru bez higrostata pojavi se plesan po zidovima (tako kazu).
Idealno resenje za mene je da taj ovlazivac bude i perac vazduha posto sam uzasno alergicna na ambroziju pa bi mi to dobro doslo leti. Vidi nasla sam ovaj, ali jedino na ovome sajtu pise da prociscava takodje vazduh i nigde drugde po netu se to ne spominje pa sam malo skepticna:
http://www.***.co.yu/www/singleitem_buy.php?id=4324
(hm ne znam da li je dozvoljeno ovde linkovati pa ukoliko mi izbrisu radi se o Beurer LB-60 i prodaje se u ***)

Takodje sam nasla veliki izbor i ovde (tu je i onaj tvoj drugi sto si ga masakrirao i uzeo samo higrometar, a bas mi je taj (zbog higrometra) bio i najprimamljiviji posto i cena nije strasna :) jbg):
http://www.**.rs/katalog/odstranjivaci-vlage-i-isparivaci
(opet ako izbrisu nadjoh ih na **)
:)


[Ovu poruku je menjao Tina Janjic dana 01.11.2008. u 12:58 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao momsab dana 01.11.2008. u 19:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Neki uredjaj za vlazenje vazduha01.11.2008. u 14:29 - pre 188 meseci
Citat:
Tina Janjic: Malo sam i istrazivala po forumima i izgleda da onaj ultrazvucni ima za posledicu belu prasinu po namestaju i prozorima (ukoliko ne koristis destilovanu vodu) valjda kamenac, ne znam sta bi moglo drugo da bude.
Vrlo zanimljivo. Ne poznajem princip rada tih ovlazivaca, pa ni ne znam da li ultrazvucni uopste hoce da radi na obicnu vodu?

Citat:
A opet oni sto pustaju paru bez higrostata pojavi se plesan po zidovima (tako kazu).
Nije nemoguce, mada se to dogadja i bez ovlazivaca, zavisi od nacina zivota i temperature zidova - ako negde neko mnogo kuva, pa ima pare, onda se ta para cesto kondenzuje na najhladnijim delovima zidova i moguce je da se pojavi plesan. Ali, ako je vec tako, onda ti ni ne treba oVlazivac, nego oDvlazivac.

Citat:
Idealno resenje za mene je da taj ovlazivac bude i perac vazduha posto sam uzasno alergicna na ambroziju pa bi mi to dobro doslo leti.
Nazalost, o tome ne znam nista. A cinjenica je, da su opisi na netu, za kucnu tehniku, uglavnom nalik na bajke, a tehnicke osobine se skrivaju.

U principu, podatke gde, sta i posto moze da se kupi, treba slati na PP ili mejl, jer je inace besplatna reklama nekome ko tom prodajom stvara zaradu, a i ES treba od necega da zivi :-) a osobine razlicitih proizvoda, u tehnickom smislu, se objavljuju ovde. Bar ja tako razumem pravila poslovanja ES-a.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
85.222.177.*



+166 Profil

icon Re: Neki uredjaj za vlazenje vazduha01.11.2008. u 19:18 - pre 188 meseci
OFFtopic:
Šta su to higrostat i higrometar?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Neki uredjaj za vlazenje vazduha01.11.2008. u 21:34 - pre 188 meseci
Citat:
Brodoplovac: OFFtopic:
Šta su to higrostat i higrometar?
Kao i svi ostali -metri i -stati: metar samo meri, stat odrzava zadati nivo. Evo ti jednog primera za nezavisni, univerzalni higrostat http://www.plaston.com/eae/ats/produkte/zubehoer/hygrostat - ukljucis ga u struju, a u njega sta hoces. Postoje i kombinovani higro - termo - stati, pa ti odrzava i temperaturu i vlaznost u nekoj prostoriji.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
85.222.177.*



+166 Profil

icon Re: Neki uredjaj za vlazenje vazduha02.11.2008. u 02:44 - pre 188 meseci
Hvala.

Elem, za vlažnost u prostoriji dodajte par saksija zelenila i vlažnost će se povećati. Predlažem neku od tropskih biljaka.

[Ovu poruku je menjao Brodoplovac dana 02.11.2008. u 03:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Neki uredjaj za vlazenje vazduha02.11.2008. u 05:57 - pre 188 meseci
Citat:
Brodoplovac: Elem, za vlažnost u prostoriji dodajte par saksija zelenila i vlažnost će se povećati. Predlažem neku od tropskih biljaka.
I normalno centralno grejanje je opako, a kod mene je jos gore, jer zivim u stanu iznad toplotne podstanice za kucu od 12 - 13 spratova. Kod mene i mrtve biljke pate, sta bi tek bilo sa zivima! Ovo je istina, iako zvuci kao sala. Namestaj se raspada, neke drvene alatke su se smanjile na najmanju meru ikada u njihovom postojanju. Recimo, rende / hoblic, se toliko stislo da sam jedva izvukao noz iz njega, sto se nikada pre nije dogadjalo.

Kad je mnogo suvo, potrosim nekoliko litara vode za noc, da bih odrzavao oko 65% vlage u prostoriji 2x 3 metara, koliko je velicina moje sobice. Koliko velika biljka bi morala biti da ispusti toliko vlage u tu istu prostoriju? A kiseonik za istu? I jos bih morao nocu da ustajem da zalivam biljku, jer ona nema rezervoar od 6 litara! :-)
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Leyla77

Član broj: 103498
Poruke: 155
79.101.254.*



+18 Profil

icon Re: Neki uredjaj za vlazenje vazduha02.11.2008. u 06:42 - pre 188 meseci
djokicu bas se nasmejah tvom postu. Predlazem da pocnes da pises blog o svojim iskustvima sa tehnickom opremom :)))
Za vlaznost sobe mozes da probas sa nekoliko ovih

Porucila sam inace juce ovlazivac poslacu ti na pp koji :)
 
Odgovor na temu

Leyla77

Član broj: 103498
Poruke: 155
79.101.254.*



+18 Profil

icon Re: Neki uredjaj za vlazenje vazduha02.11.2008. u 06:45 - pre 188 meseci
Mene brine da li ce se to cvece uplesniviti ako ga previse zalevam - to mi se bilo desilo sa vodenom palmom?!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Neki uredjaj za vlazenje vazduha

[ Pregleda: 11821 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.