Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

stambeni krediti

elitemadzone.org :: MadZone :: stambeni krediti

[ Pregleda: 7968 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tassotti
tassotti
Beograd

Član broj: 42389
Poruke: 149
*.beobug.com.



+9 Profil

icon stambeni krediti01.04.2007. u 12:00 - pre 206 meseci
Vec neko vreme planiram uzimanje stambenog kredita. Koliko vidim ubedljivo najnize kamate su na kreditima osiguranim kod nacionalne korporacije a koji su indeksirani u svajcarskim francima, a sa druge strane pojedini bankari(guverner npr.) govore da je opasno zaduzivati se u chf. Dajte malo komentara ko se razume u problematiku. pozdrav
 
Odgovor na temu

2nd to none
bgd

Član broj: 26310
Poruke: 50
*.adsl.beotel.net.



+10 Profil

icon Re: stambeni krediti01.04.2007. u 12:54 - pre 206 meseci
krediti su za siromasne. bolje se strpi malo, a u medjuvremenu radi mnogo i kupi stan za kes. dok se ne zaduzis ne znas koliko je dobar osecaj kad ne dugujes nikome nista..
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.plus.com.



+5 Profil

icon Re: stambeni krediti01.04.2007. u 13:30 - pre 206 meseci
Uporedjuvati kamatne stope kredita u razlicitim valutama ima smisla ako uzmes u obzir inflaciju.

Pa tako...

Ako pozajmis 1000 (CHF/EUR), na godinu dana, pod kamatom od 10%, na kraju ces ukupno vratiti oko 1055 (CHF/EUR).

Medjutim...

Inflacija u Svajcarskoj (CHF) je 1.4% a u Euro zoni (EUR) 1.9%.

To znaci da bi te skuplje izaslo da si pozajmio CHF, jer inflacija u Euro zoni visa.

To sto je kredit u CHF sa nizom kamatom, ne mora da znaci da je povoljniji od kredita u EUR sa visom kamatom.

Rizicnije je uzimati kredit u CHF jer je Svajcarska mnogo manja od Euro zone, pa samim time postoji veca sansa da ce ce inflacija da se promeni na tvoju stetu.
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.beobug.com.



+69 Profil

icon Re: stambeni krediti01.04.2007. u 13:42 - pre 206 meseci
ali opet , postoje fiksne kamate koje su za1,1.5 % vishe, pa bar znas koliko ces da platis.
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.smin.sezampro.yu.



+558 Profil

icon Re: stambeni krediti01.04.2007. u 19:08 - pre 206 meseci
Citat:
2nd to none: krediti su za siromasne. bolje se strpi malo, a u medjuvremenu radi mnogo i kupi stan za kes. dok se ne zaduzis ne znas koliko je dobar osecaj kad ne dugujes nikome nista..

Konacno da covek procita nesto pametno i na ove japi teme. Tacno, kredite, ovakve kakvi su, su smislili arijevci da jos vise muzu svoje roblje i da ga jos vise porobe i upregnu. Kome to treba. Bolje stedeti pa kupiti za kes, nego ulaziti u to djavolje kolo.
 
Odgovor na temu

anon7994

Član broj: 7994
Poruke: 278
*.yubc.net.



+3 Profil

icon Re: stambeni krediti01.04.2007. u 23:41 - pre 206 meseci
Mislim da je na ovim forumima bilo dosta diskusija o stambenim kreditima pa ti preporucujem da pretrazis isti.

Nimalo se ne slazem sa osobama koje ti preporucuju da sakupis sav novac koji ti treba pa da ga onda u kesu isplatis, naravno pod uslovom da su kamatne stope na stambene kredite prihvatljive (a mogu se naci prihvatljive kamatne stope na srpskom bankarskom trzistu), a evo samo neki od razloga:

* Sadasnja i buduca vrednost novca
Uprosceno receno: dok ti skupis novac za kupovinu stana, taj novac nece vrediti koliko danas vredi, i bice ti potrebno dosta vise nego danas. Za 10 godina, nije neverovatno da cene nekretnina budu duplo vece nego danas, sto znaci da umesto 50.000 evra, tebi ce biti potrebno 100.000 evra za isti stan. Isto tako, treba da imas u vidu da ces dok stedis novac, kao sto neki preporucuju, morati da izdvajas novac za izdavanje stana, koji nepovratno gubis.

* Oportunitentni troskovi
I da imas sav taj novac ovog trenutka, zasto ga potrositi celog na kupovinu stana. Ako mogu da uzmem kredit po recimo kamatnoj stopi od 5%, a novac mogu da orocim u nekoj banci po kamati i do 8% (da ne govorim o ulaganjima u hartije od vrednosti), ne postoji nijedan opravdan razlog da ne iskoristim ono sto mi se nudi i uzmem kredit.

Cene nekretnina (ako se gleda iskustvo u drugim zemljama) bi trebalo da rastu, i ti uvek mozes, da prodas stan i da banci isplatis ostatak duga, a istovremeno i nesto da zaradis.

Boli me glava pa nisam mozda bio dovoljno jasan, ali ukratko to je to ;)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: stambeni krediti02.04.2007. u 12:12 - pre 206 meseci
Citat:
[email protected]: Ako mogu da uzmem kredit po recimo kamatnoj stopi od 5%, a novac mogu da orocim u nekoj banci po kamati i do 8% (da ne govorim o ulaganjima u hartije od vrednosti)...

Da, ovi u banci su veoma glupi pa ce tebi da daju novac uz kamatu 5%, a da od tebe uzmu uz kamatu 8%...

Citat:
Cene nekretnina (ako se gleda iskustvo u drugim zemljama) bi trebalo da rastu, i ti uvek mozes, da prodas stan i da banci isplatis ostatak duga, a istovremeno i nesto da zaradis.

Ako je stan pod hipotekom (a podrazumeva se da jeste), onda ne mozes da ga prodas pre nego sto otplatis kredit, taman da ti je jos jedna rata ostala.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.henleymediagroup.com.



+5 Profil

icon Re: stambeni krediti02.04.2007. u 12:36 - pre 206 meseci
Obicno se moze prodati stan pod hipotekom, ali u dogovoru sa bankom.

Pa tako sav novac od prodaje ide direktno banci (kupac uplati njima, ne tebi), pa ti oni vrate visak (visak = prodajna cena - tvoj dug).

Ovako se radi u UK, pretpostavljam da moze i u Srbiji.
 
Odgovor na temu

anon7994

Član broj: 7994
Poruke: 278
*.yubc.net.



+3 Profil

icon Re: stambeni krediti02.04.2007. u 21:57 - pre 206 meseci
Citat:
pctel: Da, ovi u banci su veoma glupi pa ce tebi da daju novac uz kamatu 5%, a da od tebe uzmu uz kamatu 8%...


hehehe. ipak sam se nasmejao. jel si cuo za termin 'shop around'?

Stambeni u evrima uz subvenciju: EKS 4.32% do 4.69% (source: http://www.societegenerale.co.yu/?id=140)

Stednja u evrima (36 meseci oroceno): EKS: 7.50% (source: http://www.findomestic.co.yu/fizicka/stednja.jsp)

 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: stambeni krediti04.04.2007. u 01:19 - pre 206 meseci
Zanimljiv primer zaista.
Moze li mi neko reci da li je takva situacija i na zapadu, ili su to opet neka "srpska posla"?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

tassotti
tassotti
Beograd

Član broj: 42389
Poruke: 149
*.beobug.com.



+9 Profil

icon Re: stambeni krediti09.04.2007. u 21:04 - pre 206 meseci
Ljudi niko da odgovori na pitanje da li uzimati kredite u chf ili ne..... Znaci zanima me uporedjivanje sa kreditom uzetim u evrima. Kako sada stoje stvari kamata na kredite u chf je za oko 2.4% manja. Koliko ja kao laik vidim opasnost lezi u skoku libora i u skoku kursa chf. Medjutim koliko vidim kada libor raste, raste i euribor, tako da mi sa te strane izgleda da je podjednaka verovatnoca povecanja kamate. E sad da li je verovatno da ce vremenom euro ostati oko npr. 80 dinara a da ce chf rasti sa sadasnjih 50 navise? pozdrav
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.eunet.yu.



+10242 Profil

icon Re: stambeni krediti11.04.2007. u 20:39 - pre 206 meseci
"Opasnost" uzimanja kredita koji su izraženi u CHF je u promeni kursa EUR-CHF. To je za prosečnog Francuza ili Austrijanca pomalo šokantno, jer, imajte u vidu, ti ljudi su oduvek štedeli u svojoj valuti, pa čak i cene iskazivali u sopstvenoj valuti. (!) Dakle, njima njihova vlada i guverner objašnjavaju da ako uzmu takav krediti. Može im se desiti da rata ne bude planiranih n evra već možda i n + 10%. Naravno može biti i manje. Čuvši to, i naš guverner se našao prozvanim da nas upozori na "opasnost" takvih kredita. Istovremeno kad nam je preporučio da prodamo evre i štedimo u dinarima. (!) Mislim ...
Ja sam uzeo kredit u CHF. Rata mi je manja za oko 50 EUR mesečno. Godišnje - 600 EUR. Sa druge strane, privreda Švajcarske je najtesnije povezana sa privredom evropske unije, pa te valute variraju manje od 10%.

Citat:
2nd to none: krediti su za siromasne. bolje se strpi malo, a u medjuvremenu radi mnogo i kupi stan za kes.

Ako možeš da se strpiš malo i uštediš oko 60 -70 soma evra onda krediti nisu za tebe. Za ostalih 99% populacije krediti su prava stvar.
1. Trošiš pare koje još nisi zaradio
2. Sa kamatom od oko 5% na 20 god za uzetih 10.000 EUR vratićeš oko 15.000 EUR. Kad isplatiš poslednju ratu, ta nekretnina će koštati bar 20.000. Jesi li šta izgubio ili dobio ?
3. Svih tih 20 god stanuješ i ne plaćaš kiriju vlasniku nekretnine u kojoj stanuješ.

U međuvremenu, radi mnogo i niko ti ne brani da štediš, a svakog momenta možeš da otplatiš kredit u celosti.

Čak i da imaš keš za stan ili kuću sasvim je OK kupiti nekretninu na kredit, i otplaćivati ga od rente.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

tassotti
tassotti
Beograd

Član broj: 42389
Poruke: 149
*.beobug.com.



+9 Profil

icon Re: stambeni krediti12.04.2007. u 21:59 - pre 206 meseci
hvala na komentaru,i ja imam slicno razmisljanje o chf, a racunam i ako nesto podje naopako vecina banaka daje mogucnost da se presaltam na eur
 
Odgovor na temu

cedenele
Nenad Todorovic
sluzbenik
Cuprija

cedenele
Član broj: 79882
Poruke: 60
194.106.174.*

Sajt: klikprodaja.com


Profil

icon Re: stambeni krediti28.07.2007. u 11:36 - pre 202 meseci
Samo da se nadovezem a i interesuje me da li se to vec zna.

Ima jedna stvar kod kredita gde banke daju preostalu polovinu kredita preko faktura ..znaci pokazes koji ces materijal kupovati a oni ti uplate tih 50% .Placas porez na promet 18 % kao moja koleginica , koja je to otkrila kada je to sve iskupovala ( plocice ,stiropor ,gradju i dr. ) Uzela je 14.000 eura vezanih za franak kod EFG 50 % kupila preko faktura znaci 8000 evra . Onda - 18% na taj iznos fali. Meni to deluje kao vracanje para drzavi ( one subvencije ) . Mislim da sam prisiljen da kupujem materijal koji mi i ne treba ili ga mogu naci na drugom mestu pod drugim uslovima .. sigurno bi manje platio taj porez prilikom kupovine ..
Neznam, ima stvarno mnogo zackoljica da se otkrije sta je najpovoljnije kod ovih ucena bankara .
Bila mi je meil adresa ovde
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: stambeni krediti

[ Pregleda: 7968 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.