Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 233563 | Odgovora: 1327 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 13:29 - pre 204 meseci
U mojoj kuci ima dva racunara ,jedan sam ja sklopio a oba odrzavam i hardver i softver. Ljudi sa kojima sam dolazio u kontakt posle nekog vremena su kupovali racunare i svako mu je nasao razlicitu namenu . Racunar je zamisljen kao masina sa mnogo namena i iskljucivo od afiniteta korisnika zavisi zasta ce prevashodno da se koristi. Sad vam pricam ovo kao da to vec neznate . Imati pravu informaciju sto nam internet moze pruziti moze da ima veliki znacaj za svakog od nas. Znanje je moc. Nemate pravo da odlucujete u moje ime zato sto obojica imate rezervne domovine.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.informatika.com.



+105 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 13:35 - pre 204 meseci
Citat:
Imati pravu informaciju sto nam internet moze pruziti moze da ima veliki znacaj za svakog od nas. Znanje je moc. Nemate pravo da odlucujete u moje ime zato sto obojica imate rezervne domovine.


Ok, ali kakve to veze ima sa diskusijom?
Postoje fakti koji ti ocigledno namerno zanemarujes.

Fact no1:

Broj korisnika racunara u Srbiji je ispod 20% od ukupnog broja stanovnika.

Fact no2:

Broj korisnika interneta od tog broja je 13.9%.

Fact no3:

Prosecna plata u Srbiji je 300e

Fact no4:

Cena prosecnog racunara je 300e



 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 13:47 - pre 204 meseci
Citat:
stil
Znanje je moc. Nemate pravo da odlucujete u moje ime zato sto obojica imate rezervne domovine.


A ko "odlucjuje" u tvoje ime. Izgleda mnogi u ovoj diskusiji vole da umisljaju stvari. Ja sam ti servirao samo hladnu istinu, nemam ni najmanju nameru da odlucujem bilo sta ni u tvoje a ni u bilo cije drugo ime, vec samo iznosim moje vidjenje kako situacija sa telekomunikacijama u Srbiji izgleda danas, i koji su razlozi. Nemam nikakvu rezervnu domovinu, vec eto imam znanja i mogucnosti da zivim gde zelim, i ne patim od nostalgije za nekakvim zemljama. Stvar ukusa, sta ces.

Slobodan si uvek da me ubedis argumentima da gresim, ali ono sto svakako ne mozes da radis je da tvrdis da neko odlucuje u tvoje ime ili da mi stavljas u usta stvari koje ja ne tvrdim, tipa. da je stanje Interneta u Srbiji dobro.

ti, i ostatak ove akcijaske ekipe zatvarate oci pred cinjecicom da su:

a) Racunari mahom nedostupni vecini prosecnih stanovnika Srbije jer je cena racunara jednaka prosecnoj plati, koja opet nije dovoljna za podmirivanje osnovnih zivotnih troskova (u koje, ne spada racunar, ako niste znali)

b) Sve i da jesu, vecina tih stanovnika racunar danas smatra sredstvom zabave i cistim luksuzom, pa nema neku gorucu potrebu da ga poseduje

c) Da je jedva pola ljudi koji imaju racunar zainteresovano za bilo kakav internet, a jos manji broj za broadband - sto broj potencijalnih broadband korisnika snizava na max. 100-200K (2-3% stanovnika Srbije)

d) Da je platezna moc tih stanovnika i dalje mala da se ocekuje da oni mogu da izdvajaju 50-tak EUR u proseku za telekomunikacione usluge sto bi cinilo neku marginu isplativosti za neke velike kapitalne investicije u infrastrukturu.

To su sve hladni i cvrsti fakti - meni se oni ne svidjaju kao verovatno ni tebi. Ono sto razlikuje mene od tebe je sto ja te fakte ne guram pod tepih ili se pravim da ne postoje te smatram da ako ja imam potrebe da imam N Mbit/s da to vazi za prosecnog stanovnika Srbije, ili za bar broj stanovnika potreban za kriticnu masu.

A o tome da je "znanje moc" - lepo je to i vrlo tacno, samo raspitaj se koliko se ljudi u Srbiji slaze sa tom konstatacijom, posto 50% njih ima osnovnu skolu ili manje. Da ih je znanje interesovalo u zivotu verovatno bi zavrsili nesto vise od osnovne skole.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.adsl-1.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 13:51 - pre 204 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Jes kako da ne, nemam pametnija posla nego da se logujem sa drugog naloga, kog btw ni nemam...
Pogledaj ip adrese i sve ce ti biti jasno, ja sam na poslu pa cak i da hocu na mogu da pisem sa drugog IP-a.
"fdafsd" se loguje sa ip-a koji je u Holandiji...

"fdafsd" i sam kaze da koristi proxy zbog "anoimnosti", a zasto mu treba anonimnost moze svako da presudi.

Citat:
Slobodan Miskovic: Za sta ce prosecnom Srbinu da sluzi 4Mb/s? :) Sta ce da radi sa tim i za sta ce da koristi tu brzinu. 512Kb/s sasvim zadovoljava (youtube radi ko sat) potrebe a nije ni skupo....

Ja se ne pitam sta ce prosecnom Srbinu da sluzi 4Mb/s za 14 evra nego se pitam Sta ce telekomu 20 evra 256k??? Ja ne delim nista sa telekomom pa zato i postavljam tako to pitanje.


Citat:
Ivan Dimkovic
Sve da je Internet 100 Mbit/s u Srbiji 10 EUR, i da svi posluju sa gubitkom samo da bi se ispunili "Strateski ciljevi dugotrajnog razvoja Srbije" - opet ne bi ste imali vise od 20% korisnika Interneta u Srbiji, jer ne postoji sadrzaj niti motivacija da prosecni Srbin ulaze u Internet i racunar, jer je to u Srbiji i dalje "zabava" a ne osnovno sredstvo komunikacije i nezaobilazan alat u poslu.


Znaci ova politika je bolja, sa visokim cenama i malom brzinom ima telekom da podstice korisnike da ulaze u vodama interneta i racunara, i kao drzavna firma ima da se brine za razvoj ove drzave ili mozda ona brine za razvoj nekog drugog?

Citat:
Slobodan Miskovic[/url]
Ne treba internet da bude skup jer ima malo korisnika vec je to samo posledica malog broja korisnika. Povecanje broja korisnika se ne postize smanjivanjem cene internet usluge vec vecmo dostupnoscu hardware-a i znanja potrebnog za njegovo koriscenje. Ako sada prosecan racunar kosta koliko i prosecna mesecna plata onda ne vidim nijedan moguci nacin da se poveca broj racunara a samim tim i broj korisnika interneta.

Znaci internet moze da bude skup jer to nije problem jedini problem je sto je hardware skup i nedostupan... mislim stvarno.


Citat:
Ivan Dimkovic[/url]
Kada to ukapirate, a izgleda vam jako tesko ide - mozda i budete u stanju da razumete zasto niko nece da ulaze u taj biznis u Srbiji danas.

Izgleda da neko nikako ne moze da ukapira da niko ne moze i da hoce da udje u taj biznis i da hoce jer postoji MONOPOL koji se bori svim sredstvima da ne bi imao konkurenciju i stvarno ne razumem ljude koji to podrzavaju!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 13:53 - pre 204 meseci
Pa eto, da li Verat ima wireless link? Ima.
Da li SBB ima nezavisnu mrezu za dostavljanje interneta korisnicima? Ima.

Znaci, moze se i bez Telekoma "doturiti" internet do korisnika - ne trebaju ti Telekomove centrale i linkovi.

ALI SE NE ISPLATI :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.informatika.com.



+105 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 14:01 - pre 204 meseci
Citat:
"fdafsd" i sam kaze da koristi proxy zbog "anoimnosti", a zasto mu treba anonimnost moze svako da presudi.


A zasto bi se ja predstavljao kao drugi ? :)

Citat:
Ja se ne pitam sta ce prosecnom Srbinu da sluzi 4Mb/s za 14 evra nego se pitam Sta ce telekomu 20 evra 256k??? Ja ne delim nista sa telekomom pa zato i postavljam tako to pitanje.



To je pitanje ponude i traznje. To ni ne trebas da se pitas :)

Citat:
Znaci internet moze da bude skup jer to nije problem jedini problem je sto je hardware skup i nedostupan... mislim stvarno


Opet brkas loncice :) Nije hardware skup i nedostupan nego je nizak standard za taj hardware.

 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.adsl-1.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 14:02 - pre 204 meseci
Citat:
Pa eto, da li Verat ima wireless link? Ima.
Da li SBB ima nezavisnu mrezu za dostavljanje interneta korisnicima? Ima.

Znaci, moze se i bez Telekoma "doturiti" internet do korisnika - ne trebaju ti Telekomove centrale i linkovi.


Covece link ka inostranstvu i SBB mora da kupi od Telekoma, sta tu nije jasno?
A zasto je samo Verat dobio link ka inostranstvu dovoljno govori dovoljno govori o tome zasto ne postoji konkurencija...

A najvecu #%$&^# koju forsirate je ta da je hardware skup kod nas i zato nam ne treba jeftin internet.
Cene hardware-a u Srbiji su iste kao i u inostranstvu a cene interneta su 20X vece, sta nije jasno ovde opet?

Nikada internet nece u srbiji biti masovno koriscen ako ce internet sa svojom cenom biti luksuz.
Ko od toga ima najvise koristi znaju svi i zato ne znam sta ima da nas vi ubedjujete kako je to najbolje sto mozemo.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.informatika.com.



+105 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 14:07 - pre 204 meseci
Citat:
A najvecu #%$&^# koju forsirate je ta da je hardware skup kod nas i zato nam ne treba jeftin internet.


Ajd linkuj ko je to rekao? :)

Nije hardware skup, once again :) Ista je cena kao i u okolnim zemljama vec je standard nizak :)
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 14:07 - pre 204 meseci
Nista ja ne umisljam. Prvo kako znas da ljude ne zanima internet. Za takvu tvrdnju potrebno je istrazivanje koje mislim da nisi radio. Iz prve ruke cu ti reci kako prosecan Srbin misli koji nije bio nikada u kontaktu sa racunarom i internetom. Kada razgovaramo o svakodnevnim temama i temama u vezi njihovog posla ,bilo to poljoprivreda ili popravka motora uvek postoji nesto sto se nezna. Ja im kazem da mogu da dodjem do te informacije. Kazem im kako i eto motiva za kupovinu ,njima ta informacija donosi novac. Kada im kazem da ta sprava zamenjuje muzicki stub i DVD plejer. Svi su ga kupili u roku od par meseci i veoma brzo izvlace maksimum iz njega. Serijal emisija sa primerima iz zivota i ljudi ce se zainteresovati. Da ne pominjem kako su se nekima rodile nove ideje za nove poslove.
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.adsl-1.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 14:10 - pre 204 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic:A zasto bi se ja predstavljao kao drugi ? :)

A zar ti nije malo cudno da vam se cak i ideje poklapaju 100%? :))
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.informatika.com.



+105 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 14:10 - pre 204 meseci
Citat:
Za takvu tvrdnju potrebno je istrazivanje koje mislim da nisi radio.


Neko drugi jeste

http://www.b92.net/biz/vesti/t...mp;start=140&nav_id=243006

Citat:
A zar ti nije malo cudno da vam se cak i ideje poklapaju 100%? :))


Naravno da ne, pa to smao ide u prilog mom razmisljanju, znaci da je normalno ;)
 
Odgovor na temu

kasaad
Hannover Germany

Član broj: 10052
Poruke: 163
*.pools.arcor-ip.net.



+4 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 14:10 - pre 204 meseci
a tebi je za tu informaciju bas potrebno 16mb jer sa 256 nece ili sta ? pa dobro bre ljudi ako necete da odgovorite na postavljene premise nemojte se ni javljati ovo stvarno prelazi u opste smaranje. I Stella i Dimkovic su vam 18 puta objasnili na cemu se zasniva sve to....

FBzP Power!!!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 14:11 - pre 204 meseci
Citat:

A zasto je samo Verat dobio link ka inostranstvu dovoljno govori dovoljno govori o tome zasto ne postoji konkurencija...


Verat je imao dugo vremena finansijske izvestaje na sajtu, vise ih nema doduse - ali mogli ste videti koliko im se "isplatila" ta investicija, cak i ako se uzme u obzir da je Verat celu stvar uradio na vrlo improvizatorski nacin kako bi sasekli troskove, tipa. slabija kontrola gresaka, nemanje backup linka i sl..

Mislim da su vrlo zazalili sto su se upustali u tako nesto. Bas me zanima koliko bi bili u minusu da su kreirali link koji zadovoljava sve zahteve za ozbiljan SLA.

To ti je ujedno i odgovor zasto drugi ne dovlace wireless linkove - posto ih je briga za njihov novac, ako tebe vec nije ;-)

Citat:

Prvo kako znas da ljude ne zanima internet. Za takvu tvrdnju potrebno je istrazivanje koje mislim da nisi radio.


Nisam ga ja radio, ali je to istrazivanje implicitno u analizi internet trzista Srbije.

Da nekog zanima internet, kupio bi dial-up za pocetak, a fakat da jedva 14% Srba koristi bilo kakav internet a 80% njih ima mobilni dovoljno govori o stepenu interesa za Internet. Samo u nekoj zemlji nedodjiji ljudi pocinju da koriste internet tako sto kupe mega-broadband.

I dalje mi niste odgovorili zasto se onda ne kupuje vise ADSL 256 kbps za 17 EUR ako vlada toliko interesovanje za Internetom - sta, ceka se VDSL? On bas svima tako treba, da bez njega iz inata ne kupuju nista drugo? ;-)

Citat:

Iz prve ruke cu ti reci kako prosecan Srbin misli koji nije bio nikada u kontaktu sa racunarom i internetom. Kada razgovaramo o svakodnevnim temama i temama u vezi njihovog posla ,bilo to poljoprivreda ili popravka motora uvek postoji nesto sto se nezna. Ja im kazem da mogu da dodjem do te informacije. Kazem im kako i eto motiva za kupovinu ,njima ta informacija donosi novac. Kada im kazem da ta sprava zamenjuje muzicki stub i DVD plejer. Svi su ga kupili u roku od par meseci i veoma brzo izvlace maksimum iz njega. Serijal emisija sa primerima iz zivota i ljudi ce se zainteresovati. Da ne pominjem kako su se nekima rodile nove ideje za nove poslove.


Lepo, onda nastavi da se bavis "evandjelizmom" interneta pa cemo videti sledece godine koliko ce biti vise korisnika interneta - probaj prvo da ponudis 256 kbps DSL za 17 EUR, pa vidi sta ce ti reci :)

Kompjuter: 300 EUR - kredit na godinu dana, kamata 15%, 30 EUR mesecno rata + 17 EUR za internet = 47 EUR mesecno

Bas me zanima da li ce Prosecni Mile od svoje prosecne plate od 300 EUR godinu dana da izdvaja 50 EUR zbog tamo nekog interneta ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

chika spec

Član broj: 143399
Poruke: 31
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 14:16 - pre 204 meseci
Citat:
Citat:
Dok se korisnici žale da je protok od 768 kilobita u sekundi neuporedivo sporiji od onog koji im je potreban i koji imaju zemlje u okruženju, u Telekomu Srbije smatraju da je za usluge koje se sada nude trenutni protok sasvim dovoljan.
---------------------------
„Za usluge koje se sada nude protok od 768 kilobita u sekundi je sasvim dovoljan. Brzina od pet megabita uopšte nije potrebna ukoliko ne gledate televiziju“, tvrdi za Ekonomist magazin Dragan Jeremić, direktor sektora za planiranje i razvoj u okviru Telekomove Direkcije za IT.
---------------------------
Jeremić kaže da se ne može primetiti razlika u protoku na 768 kilobita i pet megabita u sekundi, „jer je 768 kilobita sasvim dovoljna brzina da se dostupna količina podataka prihvati, prenese i prosledi“.
---------------------------


Citat:
Slobodan Miskovic: Za sta ce prosecnom Srbinu da sluzi 4Mb/s? :) Sta ce da radi sa tim i za sta ce da koristi tu brzinu. 512Kb/s sasvim zadovoljava (youtube radi ko sat) potrebe a nije ni skupo....



Slichno zvuchi,ha? :D

Pre godinu i po dana u ulici u kojoj sam zhiveo je bila svega 3 kompa,u ulici ima oko 60 kutja,od tih 60 u 20 zhive samo babe i dede.Dakle ostaje 40 kutja,posle moje selidbe,nakon godinu dana u ulici sada postoji 15 kutja koje imaju komp.Od tih 15 kutja jedna il' dve su na ADSL-u,dve-tri na dial-u.Ostali ni ne razmishljaju o netu za sada jer su u pitanju osnovno ili srednjoshkolci koji nisu u mogutjnosti da platjaju net.I pogodite koga oni gnjave za informacije,slike,vesti,filmove,muziku...Dakle napretka ima u kupovini rachunara,no veoma slabog u korishtjenju neta.

Slazhem se sa Ivanom da razvoj treba itji postepeno,dakle sad je na redu dupliranje brzina tj. zamena paketa 256 sa paketom 512,512 sa 1024,768 sa 1,5... kao shto je bilo i najavljivano za mart-april, pa pomereno za drugi kvartal godine,da bi se sad govorilo da tje do toga dotji na jesen,a kad dodje jesen slushatjemo priche da sigurno dolazi krajem godine.Dakle,ista stvar kao sa pasoshima,lichim kartama...To shto su pojedinci ovde preterali sa pominjanjem brzina od 10 i 16 mbps su preterana ochekivanja.

Dalje,Telekom je otishao u komshiluk kupujutji druge telekom sisteme,a da situaciju na sopstvenom trzhishtu nije sredio.Pa valjda se prvo sredjuje svoje dvorishte pa tek onda ide kod komshije?Telekom ima sredstava da ulazhe u Srbiji,ali nema volje niti zhelje da se bavi time jer niti se neko buni niti ima pritiska na njega.

Zna se ko je ministar za kapitalne investicije i od njega se mozhe ochekivati jedno veliko nishta jer se zna ko je asfaltirao put do svoje vikendice dok su nam auto-putevi ustvari putevi tretjeg ako ne i chetvrtog reda...

 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
89.216.213.*

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 14:17 - pre 204 meseci
Citat:
Znaci internet moze da bude skup jer to nije problem jedini problem je sto je hardware skup i nedostupan... mislim stvarno.

Citat:
A najvecu #%$&^# koju forsirate je ta da je hardware skup kod nas i zato nam ne treba jeftin internet.
Cene hardware-a u Srbiji su iste kao i u inostranstvu a cene interneta su 20X vece, sta nije jasno ovde opet?

Ti imaš ozbiljnih problema sa povezivanjem pojmova. Hardver nije skup i nedostupan, već samo nedostupan, jer su plate u Srbiji niske, a cena hardvera je sasvim realna. Samim tim manje je potencijalnih korisnika interneta, a zbog te činjenice nije isplativo ulagati u internet strukturu u Srbiji, te zbog toga Telekom može da radi šta hoće, jer nema konkurenciju. Dakle, niko nikom ne brani da se time bavi, već niko nema interesa da se time bavi. Uostalom, postoji jedna lepa izreka za koju ne postoji prevod na srpskom (koliko je meni poznato), a glasi "Put your money where your mouth is", što znači, ako misliš da je internet isplativ biznis u Srbiji i da će ooooogroman broj ljudi to da koristi, što ne uložiš pare u to i obogatiš se za mesec dana.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.informatika.com.



+105 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 14:18 - pre 204 meseci
Citat:
Slichno zvuchi,ha? :D



Zvuci jedino normalno u Srbiji.

Opet pitam za sta bi vi koristili 16mb/s u Srbiji ako vam toliko fali....?

Citat:
Oko 1,3 miliona stanovnika Srbije računar koristi svakog ili svakog drugog dana, i to čine najviše kod kuće, zatim na poslu i u školi. Zastupljenost internet priključaka najveća je u Beogradu (22,7 odsto), zatim u Vojvodini (19,8 odsto) i centralnoj Srbiji (15,6 odsto).

Da radije koristi internet umesto da lično ode u neku državnu ustanovu važi za 13,7 odsto stanovnika, ali iznenađuje podatak da 43,2 odsto ispitanika uopšte nije zainteresovano za to. Treba dodati i podatak da čak 88,4 odsto stanovnika nikada nije kupovalo ni poručivalo robu ili usluge preko interneta.


http://www.b92.net/biz/vesti/t...mp;start=140&nav_id=243006

Izvor: Republički zavod za statistiku.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 14:27 - pre 204 meseci
Evo male analize koliko kosta to zadovoljstvo:

1. ADSL - http://www.telekom.nadlanu.com/ADSL/adsl.aspx?ac=solo&br=5, 256/64 Kbit/s = 17 EUR mesecno
2. Entry-Level racunar sa monitorom: 300 EUR
3. Potrosacki kredit - kamata 15% za EUR (da ne reklamiram banke sad vec)
4. Prosecna plata u Srbiji: 26,632 din = 332 EUR (http://www.nbs.yu/export/internet/latinica/80/80_1/80_1_4.pdf)

Ok?

Dakle, ako Prosecni Mile kupi taj "komjutor" na jednogodisnji kredit i uzme ADSL, to ce ga izaci svakog meseca:

- 29 EUR - rata kredit
- 17 EUR - DSL pretplata
---------------------------
46 EUR = 14% prosecne plate

Ako uzmemo u obzir da su troskovi zivota vrlo blizu prosecne plate, te da Prosecni Mile ima i mobilni telefon (ARPU od 10-15 EUR mesecno, sto je dakle jos 4.5% plate), i eventualno auto koji mora da odrzava stvarno ne znam odakle vi mislite da to moze da se priusti za prosecnog gradjanina.

Po toj logici bi telekomunikacioni troskovi i racunar Prosecnog Mileta kostali:

29 EUR - kredit za racunar
17 EUR - DSL pretplata
15 EUR - ARPU za mobilne telefone
---------------------------------
61 EUR = 18.3% plate svakog meseca. To mozda i ne bi bio problem da u Srbiji vecina plate ne ide na osnovne zivotne potrebe koje su bitnije ljudima nego internet.

Sorry, ne ide.

Znaci to trziste je ograniceno samo za hi-spendere za sad. Kojih nema toliko puno.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dusan28
Dušan Mikić
Srbija

Član broj: 138885
Poruke: 58
*.kalik.info.



Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 14:28 - pre 204 meseci
Citat:
I dalje mi niste odgovorili zasto se onda ne kupuje vise ADSL 256 kbps za 17 EUR ako vlada toliko interesovanje za Internetom - sta, ceka se VDSL? On bas svima tako treba, da bez njega iz inata ne kupuju nista drugo? ;-)

Samo da te obavestim o situaciji realnoj u Srbiji mali broj centrala podrzava ADSL znaci mi hocemo da uvedemo ADSL ali ne mozemo zbog Telekoma zar se oko njega ne vrti cela prica? Prvo trazimo da se omoguci ADSL na mnogo vise centrala a onda kad dodjemo do zadovoljavajuceg broja ADSL korisnika ako postoji potreba(postojala je u inostranstvu zasto nebi i kod nas) uvesti i VDSL?
Citat:
Opet pitam za sta bi vi koristili 16mb/s u Srbiji ako vam toliko fali

Za ono zasta koriste ljudi u inostranstvu koji zaista imaju 16Mbps. Nismo mi nikakvi presedan.
Citat:
Da radije koristi internet umesto da lično ode u neku državnu ustanovu važi za 13,7 odsto stanovnika, ali iznenađuje podatak da 43,2 odsto ispitanika uopšte nije zainteresovano za to. Treba dodati i podatak da čak 88,4 odsto stanovnika nikada nije kupovalo ni poručivalo robu ili usluge preko interneta.

Ipak je vecina zaiteresovana zar ne? Sto se tice odlazenja licno ili putem interneta znamo da mnoge informacije var sto se tice drzavnih sluzbi nisu dostupne niti dovoljno brzo azurirane pa me procenat i ne cudi. Sto se tice narucivanja i kupovine znamo dobro da je to tek sada pocelo kada je uvedena Ameriken ekspres kartica.
 
Odgovor na temu

n1tr0
Freelance
Cortanovci / NS

Član broj: 55279
Poruke: 465
217.169.219.*

Sajt: grubicv.iz.rs


+2 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 14:31 - pre 204 meseci
Kao prvo u Srbiji je jako mali procenat mladih ljudi.
Drugo - svi koje poznajem(od npr. 18 do 25 godina) imaju racunar, ali bas svi, tako da nisam siguran koliko je taj procenat koji navodite tacan.
Neko je rekao da zelimo 16Mbps - NE! Bilo bi lepo da se npr. protoci dupliraju, ali pre toga zelimo jos nesto vaznije:
- digitalizacija svih centrala u Srbiji(ovo je trebalo biti gotovo 2006. - to je Telekom rekao) i omogucavanje ADSL zainteresovanima
- resavanje "last mile" problema
- ukidanje monopola Telekoma i omogucavanje drugim(stranim) provider-ima da udju na trziste
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!17.07.2007. u 14:31 - pre 204 meseci
Citat:

(postojala je u inostranstvu zasto nebi i kod nas)


Pogledaj moj predhodni post.

Citat:

Drugo - svi koje poznajem(od npr. 18 do 25 godina) imaju racunar, ali bas svi, tako da nisam siguran koliko je taj procenat koji navodite tacan.


Ma da - statistika na drzavnom nivou nije tacna zato sto ti i tvoji drugari imate racunar :)

Jesi li ti mozda ucio nesto od statistike u skoli?
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 233563 | Odgovora: 1327 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.