Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

OS X 10.5 - Leopard

[es] :: Macintosh :: OS X 10.5 - Leopard

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46731 | Odgovora: 273 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon OS X 10.5 - Leopard06.08.2007. u 23:33 - pre 203 meseci
Stavio sam Leoparda na ext HDD, pa čitam koji je minimum hardverskih zahteva...znači, zvanično je ono za izostanak podrške za G3.

Citat:
System requirements
You must have a Macintosh computer with:
• an Intel processor or a PowerPC G4 (800 MHz or faster) or G5 processor
• a DVD drive
• built-in FireWire
• at least 512 MB of RAM (additional RAM is recommended for development
purposes)
• a built-in display or a display connected to an Apple-supplied video card supported
by your computer
• at least 7 GB of disk space available, or 12 GB of disk space if you install the
developer tools


Znači G3-ke zaista nisu podržane. E sad, verovatno će se u dogledno vreme pojaviti i patch koji će dozvoliti instalaciju Lea i na slabije mašine (ne znam da li postoji G3-ka brža od 800MHz), kao što su to "dobri ljudi" uradili za Aperture, kome je minimum hware req bio G5 na 1.5GHz sa 1GB RAM-a, za laptopove isto to, samo G4 sa 15" i 17" ekranom i, samim tim, malo većom rezolucijom (npr. zbog toga PB 12" nije u startu podržan, jer ima rez od 1024x768 i slabiju gfx {nVidia 5200Go sa 64MB}).

Evo još jednog zanimljivog citata iz Read Me-ja :)

Citat:
Migrating iCal data from Mac OS X Tiger to Mac OS X Leopard
If you use iCal and migrate from Mac OS X Tiger to Leopard, be sure to open iCal in
Leopard before you open Mail. If you don’t you will not be able to create To Do notes
in Mail.

.Mac syncing with Mac OS X Tiger and Mac OS X Leopard
.Mac syncing in Leopard introduces a new mechanism which does not sync with older
systems. Because of this you can not sync contacts, calendars, and bookmarks with
Panther or with Tiger 10.4.6 or earlier.
To sync Leopard with Tiger 10.4.7 or later, you must update .Mac syncing on the Tiger
system. However, you cannot use that Tiger system to sync with other Tiger or Panther
systems.

To update .Mac syncing on a computer using Tiger to sync with Leopard, first sync all
your data on Tiger. Next, copy transitionDotMac.sh and UnregisterDotMac, located in
/usr/bin/ on the Mac OS X Install DVD, to your Tiger system. Finally, in Terminal run
the copy of transitionDotMac.sh on your Tiger system.
If you want to revert your Tiger computer to the earlier mechanism so that it works
with other Tiger and Panther systems, run the transitionDotMac script again.


Instalacija, osim vizuelnih detalja, nije menjana. I dalje se neinstaliranjem drajvera za štampače i dodatnih jezika za sistm cela instalacija može smanjiti za par gigabajta.



Za cirka 12 minuta je instalacija bila gotova.



Kad se Leopard podigne, prvo što pita je da li želite da startujete Time Machine. Na donjem screenshotu se vidi inovi izgled Findera. U Docku su dve nove ikonice..Spaces i Time Machine. Primetićete da su umesto trouglića, otvorene aplikacije obeležene nekom svetlucavom tačkom. Malo je slabije uočljivo..možda je i pozadina doprinela tome. U prvi mah sam mislio da je to neki odsjaj sa novog docka.



U Preferances prozoru dve novine..Parental Control i Time Machine. Sve ostalo je manje više isto (Nije više Dashboard&Exposé, već Exposé&Spaces).
Takođe, možda se na screenshotu može videti, ali i ne mora, ali kad upalite Leoparda, ćete definitivno videti, shade koji prozori bacaju na podlogu je kod Leoparda većeg radijusa, ali manjeg intenziteta, pa mi izgleda irealno. Verovatno samo stvar navike :)



Inače, sve boje su intenzivnije, što se baš primeti kad se pogleda u tri dugmenceta za kontrolu prozora (. - +), koji blješe.

Time Machine nisam probao, nemam još spreman disk za to, instalirao sam 10.5 na ext USB, tako da sam ga u međuvremenu ubio, da bih ga stavio na laptop, gde ću ga moći inttenzivnije koristiti.




Ali, probao sam Spaces. Da, to je ona alatka odavno poznata Linuxašima :) Lepo radi, brzo prebacuje sa ekrana na ekran, u startu dolaze samo 2 spejsa, ali se može dodati još, po želji, i ono što kod Linuxa nije bilo, spejsovi se mogu dodavati i samo po vertikali ili samo po horizontali, tako da prebacivanje između njih bude vizuelno koninuirano i očekivano (umesto cik-cak kad imate 2x2 spejsa). Kao i Exposé-u i Dashboard-u, moguće im je dodeliti hot corner, pa da iskaču na dodir miša, ali se mogu menjati i putem shortcuta na tastaturi.



Network prefs panel je redizajniran, sa vizualnim indikatorima aktivne konekcije. Detalje nisam proveravao.



Par poboljšanja UI-a sam primetio u meniju na desni klik, gde su sada ubačene nove opcije: Create disk image from "folder" i Send "folder" to Bluetooth Device, za koje sam u Tigru pravio Finder plugin ili imao bluetooth file exchange ikonicu u docku. Takođe su zaobljeni ćoškovi menija.



Dodat je novi mod pregledanja, Cover Flow fazon, to ste već videli po prezentacijama na Apple-ovom sajtu. Očigledne promene na bolje.



Sam CoverFlow, kad se koristi za pregled fotki, odnosno, ovde pregledam ikonice, koje su transparentne, izgleda neverovatno realno. Valjda tome doprinosi dobro prepoznavanje alfa kanala, koji se menja crnom podlogom, pa se dobija blesav 3D efekat :)



Još jedna dobra stvar koju su "ispravili" je u View Options u Finderu, dugme "Use as Defaults", gde sad u 10.5 dugme treba pritisnuti za čuvanje podešavanja kao default, za sve foldere, dok je u 10.4 po defaultu otkačena opcija da se promene primenjuju na sve foldere.



Probao sam i WebClip, lepo rade, samo mi nije pošlo za rukom da Grab-om uradim screenshot dok ih pravim. Zatamnjena površina (slično ono pri korišćenju Crop alatke u Photoshopu) jednostavno ne bude prikazana na screenshotu.

d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard07.08.2007. u 18:40 - pre 203 meseci
- aplikacije se mogu prevlačiti sa jednog Spejsa na drugi dok je Spaces otvoren i dok prikazuje Spejsove.
- sad najednom i kod mene postoji opcija u Trackpad podešavanjima "Tap trackpad using two fingers for secondary click"
-Moguće je uz Shift dobiti kvadratnu selekciju u Preview-u :)

Evo dole na screenshotu se vidi neka vrsta QuickLooka na folderu Applications. Kada ima nekoliko stavki u tom..ne mogu se setiti kako se zove taj novi fature, ali krstiću ga spring folder, on ih prikaže vertikalno, jedan ispod drugih (prikazivali su to na promo sajtu), a kad ih je više, onda ih poređa ovako. Kad se ide u dubinu folderâ QuickLook ne ustupa mesto Finderu, ali postoji digme Šhow in Finder. Takođe, moguća je navigacija pomoću Comand i strelica unutar QuickLook browsera, što je pohvalno.



Gore na screenshotu se takođe vidi kvadratna selekcija urađena u Preview-u koja se dobija držanjem Shift tastera :)

Kad već pričam o QuickLook-u, još jedna praktična upotreba je unutar Trash-a. Fajlovi u Trashu se i dalje ne mogu pokrenuti iz njega, ali ih je moguće pogledati QuickLook-om :)

Zipovanje putem kontext menija se više ne zove Make Archive.. već Compress :)
Slideshow je zamenio QuickLook, a Slideshow se dobija uz Option. Ali mi iz nepoznatog razloga, Slideshow ne radi pozivanjem iz menija, ali prebacivanje QuickLook-a u fullscreen daje ustvari Slideshow.

Dodati su novi načini aranžiranja stvari u folderu (date added...barem se ne sećam da su bili kod Tigra:)

Label su od kružića postali kvadratići :)

Ako je kontext. mani dugačak, pa ne staje na ekan, ne pomera se više na gore ili na stranu, tako da bi stao, već ima na kraju strelicu, kao u Windowsu, koja klizi na dole i otkliže ceo menu na gore (ko razume, shvatiće:)

Mali update: Ako novu selekciju (dok ste još u fazi selektovanja), navučete preko prethodno selektovanog fajla (onog iz prve selekcije), sa njega skidate selekciju, a ako ga ne dodirnete ili zaobiđete, on ostaje selektovan i postaje deo nove selekcije :)

Promenjene su još neke sitnice u kontext meniju. Evo menija za rtf fajl na Desktopu, bez i sa pritisnutim Option tasterom.

Podopcije iz More kontext. menija se ne menjaju držanjem Option tastera.




10.5 ima nekih ozbiljnih problema sa sleep modom. Kad jednom ode na spavanje, ne probudi se. To mi se desilo već 3 od 3 puta koliko sam laptop ostavljao da ode u sleep >:( Pomaže jedino da 4+ sec držim power, pa da ga isključim. Probaću još da li će ga iz mrtvih dići štekanje miša ili njegovo vađenje. To Tigra budi.

Primetio sam još jedan bug/feature...kad od npr. 3 fajla na desktopu selektujem jedan, pa prebacim fokus na prozor nekog programa i onda pokušam da selektujem SAMO PREOSTALA 2 fajla na desktopu (znači bez namere da selektujem i onaj koji je bio slektovan do malopre), za rezultat dobijem sva tri fajla selektovana. Tj. fajl koji je bio selektovan kad je izgubio fokus, je i ostao selektovan, a po vraćanju fokusa, a zatim je prethodnoj selekciji dodata nova. Zbog toga mi se 5x desilo da obrišem i prethodno selektovani fajl, iako to nisam hteo :) Za mene je to bug :)

U 10.4.10 (ili10.4.9) je produženo vreme za koje treba držati Eject taster da bi se izbacio. Imam osećaj da je na 10.5 to pomereno na neku sredinu između dužine intervala pre 10.4.10/9 i onih starijih verzija.

Ne uspevam ni preko Apple internog modema da se konektujem. Na Tigru je bilo dovoljno isključiti Wait for the dial tone i proradilo bi.

Desilo mi se još nešto čudno...uradio sam reboot i kad se Leopard podigao, menu bar je bio skoro pa skroz transparentan. Morao sam promeniti wallp da bih ga video :) Na gornjem screenshotu ćete videti kakav je bio pre reboota i kakav je wallp, a ovaj prvi dole je isti taj menubar. Drugi menubar na donjem screenshotu je sa default wallpaperom (onaj što većini liči na Vistin:)



Evo restartovao sam mašinu i manubar je i dalje potpuno transparentan, a od desktopa se odvaja samo senkom.

Još jedna lepa sitnica je da kad imate nakačen externi disk sa više particija, pa hoćete da ga odjavite, pritiskom na Eject dugme on vam skrene pažnju na to da je još toliko i toliko particija sa diska nakačeno na mašinu i reći da izbacujete samo jednu particiju i da li želi da odjavite samo tu jednu ili sve :)

Side bar se može menjati u onoj meri u kojoj je to mogao i na Tigru. Znači Devices i Places su promenljivi, dok Search For nije. Nemam ništa Shared, pa ne znam za to, ali verujem da i to radi po principu smart filtera/foldera.
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
212.200.241.*



+4 Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard07.08.2007. u 19:22 - pre 203 meseci
Hvala na iscrpnom pisaniju

Providni menu bar na tamnoj pozadini... koma
10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
Odgovor na temu

NastyBoy
Bojan Nastic
UK

Član broj: 12041
Poruke: 895
*.plus.com.



+4 Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard07.08.2007. u 23:21 - pre 203 meseci
Citat:
10.5 ima nekih ozbiljnih problema sa sleep modom. Kad jednom ode na spavanje, ne probudi se. To mi se desilo već 3 od 3 puta koliko sam laptop ostavljao da ode u sleep


Ne znam da li je to Leopard-only problem -> http://db.tidbits.com/article/9090
 
Odgovor na temu

Marko Lisinac
Atlanta, USA

Član broj: 781
Poruke: 129
*.hsd1.ga.comcast.net.

ICQ: 53095739


Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard07.08.2007. u 23:40 - pre 203 meseci
Citat:
DS_Store

Providni menu bar na tamnoj pozadini... koma


Mozda je vreme da Appearance podesavanja podele na Fancy i Classic
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard08.08.2007. u 10:17 - pre 203 meseci
Citat:
NastyBoy: Ne znam da li je to Leopard-only problem -> http://db.tidbits.com/article/9090


Hvala na linku..nisam ni primetio da i kod mene lampica zaista blinka 10ak sekundi, da bi zatim počela da sija bez prekida :) Ali mislim da to nije problem, jer, eto, i kod Tigra se radi damping RAM-a u keš, ali se on opet budi u sekundi. Leopard se ne probudi uopšte..ma šta mu radio (ne znam da li ima neka posebna kombinacija tastera koja će ga povratiti, ali ni pomeranje miša, ni trackpada, ni komandni tasteri, ni eject..ništa). Čak sam i Power pritisnuo, ali ni ono ne reaguje ispod 4 sekunde :)

Citat:
Marko Lisinac: Mozda je vreme da Appearance podesavanja podele na Fancy i Classic



d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

milke
Dragan Milić

Član broj: 52025
Poruke: 237
*.dsl.ip.tiscali.nl.



+3 Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard08.08.2007. u 18:12 - pre 203 meseci
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Par poboljšanja UI-a sam primetio u meniju na desni klik, gde su sada ubačene nove opcije: Create disk image from "folder"...
Baš se sada setili, kada sam nešto slično ubacio u Springy... :-)

BTW, proveri PP.
 
Odgovor na temu

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
*.static.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard16.10.2007. u 13:56 - pre 201 meseci
Eve gi, dolazi, 26. X.

Kaže:
Citat:
General requirements

* Mac computer with an Intel, PowerPC G5, or PowerPC G4 (867MHz or faster) processor


Šta mislite, hoće li neka dobra duša malo spustiti ovu granicu, odnosno da li sistem odbija da se instalira na mašini sporijoj od navedene (kako je to do sada išlo)?
10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
89.216.235.*

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard16.10.2007. u 14:58 - pre 201 meseci
Tesko
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4414
*.static.sbb.co.yu.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard16.10.2007. u 16:44 - pre 201 meseci
Neko će već da pečuje instaler (evo baš danas videh na nekom sajtu prvi CD Tigera pečovan da može da se instalira na bilo kojoj mašini). Fora je što nema (valjda) tehničke prepreke da Leopard radi i na G3 procesoru, Apple samo neće to da podržava.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.du.xdsl.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard16.10.2007. u 16:53 - pre 201 meseci
Uzgred, ako niste već primetili, zvanični datum objavljivanja je 26. oktobar. Čuvena lista 300 novih opcija je ovde: http://www.apple.com/macosx/features/300.html

Meni je nekako najslađa

Citat:
UNIX® Certification

Mac OS X is now a fully certified UNIX operating system, conforming to both the Single UNIX Specification (SUSv3) and POSIX 1003.1. Deploy Leopard in environments that demand full UNIX conformance and enjoy expanded support for open standards popular in the UNIX community such as the OASIS Open Document Format (ODF) or ECMA’s Office XML.

 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4414
*.static.sbb.co.yu.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard16.10.2007. u 17:01 - pre 201 meseci
Citat:
markom: Uzgred, ako niste već primetili, zvanični datum objavljivanja je 26. oktobar. Čuvena lista 300 novih opcija je ovde: http://www.apple.com/macosx/features/300.html

Pa napisao DS_Store gore taj podatak, promaklo ti. B)

A ovo što si naveo nije feature već selling point. B) Meni najdraži feature je Time Machine, već imam spreman disk za bekap. B)
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

NastyBoy
Bojan Nastic
UK

Član broj: 12041
Poruke: 895
*.demon.co.uk.



+4 Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard16.10.2007. u 17:21 - pre 201 meseci
Citat:
DVD Player requires a 1.6GHz processor or faster for improved de-interlacing


Znachi moj iBook nece moci pod Leopardom da posluzhi ni kao DVD player? :[

Nadam se da se ovo odnosi SAMO na "improved interlacing" i da bi bez toga radio normalno
 
Odgovor na temu

Ivica M.

Član broj: 157921
Poruke: 103
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.quanta.in.rs


Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard16.10.2007. u 19:39 - pre 201 meseci
Kako je najbezbolnije apgrejdovati sa tigra na leoparda?
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard16.10.2007. u 20:50 - pre 201 meseci
Bekapuješ Home particiju na neki drugi disk, formatiraš taj u Macu i instaliraš Leoparda :)

To je na duge staze najbezbolniji :)
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

Ivica M.

Član broj: 157921
Poruke: 103
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.quanta.in.rs


Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard16.10.2007. u 21:16 - pre 201 meseci
Ok, hvala, tako sam i mislio. Samo jos jedno pitanje. Ako zelim da sacuvam neki program, da li je dovoljno da ga prekopiram iz Applications? Npr. iLife 2006 koji je dosao uz masinu, da li ce raditi na Leopardu ako se samo prekopira? Gde se cuvaju informacije o registraciji programa?
 
Odgovor na temu

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
77.46.240.*



+4 Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard16.10.2007. u 21:43 - pre 201 meseci
Ako je program u Applications folderu onda ne moraš da ga diraš jer instalacija sistema (barem do sada) ne briše programe iz tog foldera već ih samo, eventualno, apgrejduje.
10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
Odgovor na temu

Dachaz
Darko Zelić
Amsterdam

Član broj: 1948
Poruke: 510

Jabber: dachaz@dachaz.net
Sajt: www.dachaz.net


+2 Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard16.10.2007. u 22:16 - pre 201 meseci
Oooovaj, niko ne komentariše kako default wallpaper više nije trava nego neki hipersvemir!
To samo iznosim jer je dosta ljudi navelo travu kao "jaoj, jaoj, kopiraju Vistu"
iThink, therefore iMac.
 
Odgovor na temu

igorsa

Član broj: 2522
Poruke: 2290
89.110.196.*



Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard17.10.2007. u 03:06 - pre 201 meseci
Da li ovaj preorded znaci nama iz Srbije? Ili da cekamo da ovi nasi dobiju? Ili da se snalazimo kako znamo?
 
Odgovor na temu

Dusan Marjanovic
Consultant, SAS
Beograd

Član broj: 59
Poruke: 1290
*.infodata.co.yu.

Jabber: dusanm@gmail.com
ICQ: 84621598
Sajt: marjanovic.net


+6 Profil

icon Re: OS X 10.5 - Leopard17.10.2007. u 11:19 - pre 201 meseci
Meni je upgrade sa 10.4 na 10.5 prosao bez problema, doduse ovaj poslednji dev. preview ima neki bug da kad ostavim kompjuter u okviru first row-a pa se posle nekog vremena ukljuci screensaver i komp se zakljuca, ne mogu posle da ga otkljucam, pomaze samo restart ili naravno iskljucivanje automatskog zakljucavanja :)
VMware VCP/Microsoft MCSE 2003/HP ASE
 
Odgovor na temu

[es] :: Macintosh :: OS X 10.5 - Leopard

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46731 | Odgovora: 273 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.