Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7846983 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2015. u 14:47 - pre 111 meseci
Citat:
sinkovski:
Pozdrav svima,
Da li neko ima stein på stein arbeidsbok sa rjesenjima, posto supruga uci sama pa bi lakse bilo da moze pratiti je li tacno rijesila. Kao da sam negdje bio naletio na takvu sa rijesenim zadatcima i vise ne mogu da nadjem. Ako neko zna gdje se moze skinuti bio bih zahavalan. Supruga je dobila licencu za reseptarfarmasøyt na dvije godine i cini mi se da nema sanse barem bez B2 nivoa poznavanja jezika. Ako ima neko sa iskustvom slicnim da mi kaze da li se jos uvijek moze naci posao u apoteci bez autorizacije, samo sa licencom.
Lp


Citat:
Gasterbajter:
Rešenja vežbanke i tekstove koji čitaju u vežbanjima imaš u Larerenbok za profesore, a evo link da skines knjigu.


Imaš i online vežbe na
http://steinpastein-oppgaver.cappelendamm.no/
 
Odgovor na temu

polgasol
polgasol
nezaposlen
nis

Član broj: 328296
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2015. u 15:00 - pre 111 meseci
Nikola mi, hvala ti na odgovoru, mozes li da mi kazes da li si skolu zavrsio vanredno, radio neku prekvalifikaciju ili redovno? Cuo sam da staz uglavnom traze onima koji su zavrsavali vanredno za 1-2 godine ili im je diploma starija od 10 godina.
 
Odgovor na temu

sinkovski

Član broj: 182201
Poruke: 5



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2015. u 15:39 - pre 111 meseci
Hvala puno!
none
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2015. u 18:50 - pre 111 meseci
Citat:
polgasol:
....ili im je diploma starija od 10 godina.

Nešto si me podsetio...
Negde sam pročitala, mislim na EU sajtovima za zapošljavanje, da ako 10 god neko nije radio u struci za koju se školovao, ukida mu se diploma. Mislim da je ovo bilo za Nemačku, ne držite me za reč...
 
Odgovor na temu

arigato

Član broj: 326578
Poruke: 9
185.20.245.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2015. u 15:12 - pre 111 meseci
Citat:
Gasterbajter: Nešto si me podsetio...
Negde sam pročitala, mislim na EU sajtovima za zapošljavanje, da ako 10 god neko nije radio u struci za koju se školovao, ukida mu se diploma. Mislim da je ovo bilo za Nemačku, ne držite me za reč...


Haha. Kako moze covece neko da ti ukine diplomu. Mislim uozbilji se. Gde ti zivis uopste?
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2015. u 14:18 - pre 111 meseci
Diplomu srednje škole, ako si završio recimo za frizera a to nisi nikad radio, i prođe 10 god, ne možeš da radiš kao frizer.
Živim u sadašnjosti i redovno češljam sajtove za posao, pročešljaj i ti pa ćeš videti. Diplomu je lepo imati, bez iskustva niko neće da te zaposli, tako da je diploma skoro beznačajna, ispada. Tj. samo sa diplomom ne možeš ništa.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2015. u 15:29 - pre 111 meseci
Evo ti primer za medicinsku sestru koja bi htela da radi i USA, mada nisam ovde našla onaj podatak i ovo je nešto drukčije, ali takođe kaže da srednja škola ima svoj rok do kojeg važi, ako želi da se licencira.

"First-level, general nurses educated outside the United States who wish to practice nursing in the United States.
A first-level, general nurse ..... and second-level nurse (a nurse assistant) (<-ovo zadnje se uopšte ne priznaje kod njih)

Application: ... Required Documents: Submit a photocopy of your secondary school diploma..
Note: This requirement is waived if you completed secondary education more than 10 years ago.


[Ovu poruku je menjao Gasterbajter dana 13.03.2015. u 16:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2015. u 22:52 - pre 111 meseci
Ili ti nesto nisi citirala kako valja, ali ovde nigde ne pise da se skola ne priznaje. Waived bi se bukvalno moglo prevesti kao "otpada" a cela recenica da neki zahtev otpada/ne vazi ako si zavrsio skolu pre 10 god. Valjda zahtev da prilozis fotokopiju diplome skole.
 
Odgovor na temu

chi-le

Član broj: 321910
Poruke: 30
ti0115a400-1433.bb.online.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.03.2015. u 21:55 - pre 111 meseci
Treba li nekom aviokarta za Beograd,u srijedu?
 
Odgovor na temu

nik990

Član broj: 326612
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.03.2015. u 15:17 - pre 111 meseci
Imam nekoliko pitanja vezano za Nokut:

1. Da li dokumenta prevedena na engleski jezik imaju isti proces obrade kao ona na norveskom, mislim pre svega na vreme obrade zahteva. Imam diplome na engleskom, pa ne bih da placam dodatno.

2. U odeljku na Nokut-ovom sajtu "Required documents for Serbia" pise:

From higher education:
-Diploma, Diplomë (final diploma, degree certificate)
-Indeks or Uverenie or Certifikatë (attachment to the diploma)
-Diploma Supplement (if available)

Nije mi jasno ovo drugo, jer su u dodatku diplome sve informacije, pa ne vidim razlog zasto bih kopirao indeks, a samim tim i komplikovao oko prevodjenja.

Other documents:

Verification of identity - da li je kopija pasosa dovoljna za to?

3. Copy of your final degree diploma in the language in which it was originally issued - posto je izdata i na engleskom i na srpskom da li da posaljem kopije obe, ili je dovoljno na engleskom.

4. Ovlasceni prevodlac - neki predlog za Niski region?
 
Odgovor na temu

leptiric4
Kragujevac

Član broj: 328211
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.03.2015. u 19:27 - pre 111 meseci
Dovoljan je i prevod na engleski, hocu reci da ne verujem da bi dokumenta prevedena na norveski bila brze obradjena. Meni je odgovor iz NOKUT-a stigao otprilike mesec dana nakon slanja.
Sto se tice diplome i ostalog u vezi toga, dovoljan je overen prevod diplome kao i dodatak diplomi. Nije potreban index, bar ga ja nisam slala. Takodje, saljes kopiju
diplomu na srpskom kao i prevod.
 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2015. u 10:29 - pre 110 meseci
polgasol

Ovako, ja sam zavrsila redovno medicinsku skolu pre 9.5 godina i imam Medicinski fakultet. Poslala sam bez staza i drzavnog i dobila sam autorizaciju za 11 dana...koliko se secam. E sad, kazu da ne treba staz ukoliko je proslo manje od 10 godina po zavrsetku skole, redovno. Meni su rekli i da za autorizaciju posaljem diplomu faksa da znaju da sam sve ovo vreme u "medicinskim vodama". Ne znam kakva je tvoja situacija. Ja sam rizikvala i dobila autorizaciju. Koliko sam ranije citala, drzavni ne treba. Eto tako, nadam se da sam pomogla. Srecno!!
 
Odgovor na temu

JecaKiki
Jelena Novic
nema
nema
Novi Sad, Srbija

Član broj: 327741
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2015. u 13:19 - pre 110 meseci
Jel moza mala pomoc? Treba da posaljem molbu u jednu firmu u Norveskoj da bi mi dozvolili da radim kod njih diplomski rad. Oni izbacili konkurs, bla, bla, bla. Neki savet za pisanje tako neceg. Kod nas sam pisala motivaciono pismo... jel mu to dodje na isto? Unapred hvala.

Novic. J
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2015. u 23:30 - pre 110 meseci
Citat:
Ohridlake:
Ili ti nesto nisi citirala kako valja, ali ovde nigde ne pise da se skola ne priznaje. Waived bi se bukvalno moglo prevesti kao "otpada" a cela recenica da neki zahtev otpada/ne vazi ako si zavrsio skolu pre 10 god. Valjda zahtev da prilozis fotokopiju diplome skole.

Da, pogrešno sam citirala, izvinjavam se, i pokušavam da nađem sajtove gde sam našla taj podatak. Pošto ih listam mnogo, ne mogu sva da propratim, ali evo recimo gde neke kurseve/predmete ne priznaju ako su položeni pre 10 god, pa moraju ponovo da se polažu. Negde ima time limit negde ne.
Citat:
14. Is there a time limit associated with prerequisite classes? I took my chemistry class 10 years ago; do I have to repeat the class?
Yes, there is a time limit on science prerequisite classes. All science classes with laboratory portion are required to be completed within five (5) years of intended admission term. Human Nutrition is required to be completed within seven (7) years of intended admission term (i.e. for Summer 2012 admission: the last acceptable science courses are from Spring 2007, and the last acceptable nutrition course is from Spring 2005). Non-science prerequisite classes (general education) do not have time limit.


Ali ja sam govorila o nečem drugom - ko i kako priznaje zvanja stečena pre više od 10 god a da nikad nije radio u struci, i to sam sigurno negde pročitala da postoji ograničenost u priznavanju. Kada budem naletela na taj podatak, staviću link. Mislim da je to i logično - ko bi nekog šišao, primer, iako je zavšio za to, a celog života radio recimo u prodaji. Naravno da tada osobu ne bi niko uposlio kao frizera u praksi, ali sada su i to regulisali da mora nazad na obuku.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2015. u 23:50 - pre 110 meseci
Citat:
nik990:
Ima li mozda neko prevod knjige Ny i Norge na srpskom? Radi vezbanja, srpski --pa-na--> norveski. Mislim, da li je mozda neko pisao recenice na srpskom da bi ih kasnije prevodio na norveski i tako ucio? Nesto sam malo koristio pretragu, ali nisam nasao.


Vidi, pa imam na kompu rečnik Ny i Norge ordliste norsk serbisk ako ti treba mogu da ti pošaljem na mejl.
 
Odgovor na temu

dusanveliki
landmåler
Beograd

Član broj: 324932
Poruke: 9
95.180.82.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2015. u 22:20 - pre 110 meseci
Ima li neko iz Beograda zainteresovan za pohađanje početnog kursa norveškog? Prijavio sam se za školu ArtBox sa novog Beograda i čekao da se oformi grupa, ali na žalost nemaju dovoljno polaznika.. Za neke dodatne informacije pišite mi na pp..
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
2001:4649:2ce5:0:2845:975a:6..



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.03.2015. u 20:21 - pre 110 meseci
Pozdrav svima!
Evo jedna mogucnost za kuvare...

OGLAS ZA POSAO!!!

Trazi se kuvar sa zavrsenom ugostiteljskom skolom i radnim iskustvom u restoranu u Norveskoj,u Narviku.

Svi zainteresovani mogu slati CV na mejl : [email protected]
Kontakt tel: +47 46841445(Renata)


 
Odgovor na temu

sladjanm472
sladjan milosevic
gradjevina
privatno
cuprija srbija

Član broj: 328483
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.03.2015. u 19:17 - pre 110 meseci
Zdravo Mirjana Savicic, pratio sam malo forum za odlazak u Norvešku a vidim da si upoznata sa temom interesuje mene i moju suprugu da li ona kao laboratorijski tehničar može da dobije autorizaciju diplome i kasnije traži posao bolničara ili rad u staračkom domu ako to nije isto. Hvala puno. Može odgovor i od nekog drugog forumaša
sladjanm
 
Odgovor na temu

llancemi
laboratorijski tehničar
Institut za javno zdravlje Vojvodine
Novi Sad

Član broj: 322522
Poruke: 12



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.03.2015. u 19:29 - pre 110 meseci
Ne moze da se dobije autorizacija za lab.tehnicara. Ja sam takodje to zavrsio i planiram prekvalifikaciju na opsti smer a norveski vec uveliko ucim. Pozdrav i srecno. 😊
 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.03.2015. u 22:08 - pre 110 meseci
Dok sam bila nova na forumu jako mi je smetalo sto stariji forumasi, stalno pisu kako nista vise nije kao pre na ovom forumu. Sada sam vec neko vreme na ES i sredila sam moju situaciju bar sto se tice slanja papira i veoma mi je pomogao ES. Sada ja pokusavam da uradim to za druge, ali me iznenadjuje jedna stvar a to je da se niko ne udostoji da se zahvali, a to mi se cesto desava, narocito u privatnim porukama. Pa neko je izdvojio vreme dok je iskucao pruku i potrudio se za vas, pa to hvala je najmanje sto mozete da ucinite. Zato ovaj forum vise nije prijateljski, nego funkcionise da sa ne potrudis cak ni da vratis par strana unazad, nego hoces sve na gotovo. Ali krive Drine ne vredi ispravljati!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7846983 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.