Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7944931 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2012. u 15:33 - pre 148 meseci
Poslao zalbu pre mesec dana jer uopste nisam znao da imam prava na povracaj i dobio ovakav odgovor :-)

"Hei!

Vi viser til innsendt klage på likningen for 2010. Du har krav på standardfradrag både for 2010 og 2011. Du vil få tilsendt nytt skatteoppgjør hvor 10% standardfradrag er innrømmet. Når det gjelder 2011 så må du skrive på selvangivelsen at du krever 10% standardfradrag. Den blir ikke sendt ut før i månedsskiftet mars/april."
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2012. u 15:39 - pre 148 meseci
Posto vidim da sam malo ranije indirektno prozvan postom od strane korisnika Sale011 u vezi cinjenice da sam napisao da su norvezani veliki psiholozi kod intervijua za posao, i da obracaju dosta paznje na samo ponasanja kandidata, gestikulaciju itd itd, moram da pojasnim nesto: naime, moj post je bio upucen svim onim koji dolaze u No i koje tek ceka taj prvi interviju, a baziran je na mom licnom iskustvu. Dakle ja sam to napisao iz najbolje namere, deleci ono sto znam, a ne da bih velicao norvezane.


Ako neko i pored svega toga ima potrebu da proziva nas koji delimo one informacije koje imamo, neka lepo zasuce rukave i sam napise neko svoje iskustvo, neka sam objasni nekome nesto... Koliko se secam, nisi bio bas cest gost i potpisnik redova na forumu Sale, osim kad treba da se kritikuje. Ako znate bolje, izvolite. Ali ne dozvoljavam da iko proziva niti Kelly, niti Mirjanu, a na kraju krajeva, nisam ni sam nekome krpa kojom ce ispirati svoj um kad mu god to padne na pamet... Dakle, ako ne mozemo da imamo normalnu komunikaciju, necemo imati nikakvu, ako je do mene. Ostatak odlucite sami...
 
Odgovor na temu

Besmrtni
Necu Da Ti Kazem
Nedodjija

Član broj: 300327
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2012. u 15:58 - pre 148 meseci
Zdravo svima,javljam vam se ponovo...
Imam jedno pitanje,ako bi mogli medicinari da mi odgovore...
Burazer od tetke mi je lekar,pre dve nedelje su mu ponudili veoma jake specijalizacije,posto je bio jedan od najboljih studenata u generaciji,a i pokazao se kao dobar lekar...dato mu je vise opcija,a izmedju svega i neurohirurgija...za mikrohirurgiju su spominjali da bi ga slali u inostranstvo ili tako nesto...da li mozete da mi kazete,naravno ako znate,kolike u plate neuro i mikrohirurga,posto ga zanima da li moze kao specijalizant da dodje i radi u NO,a uz to ga i zanima kolika bi bila plata...iscitali smo sve postove iz ove i prethodne godine,ali nismo nasli nikakve informacije o tome...
Read between the lines
 
Odgovor na temu

Sale 011
Bergen, Norveška

Član broj: 248947
Poruke: 35
*.190.251.212.customer.cdi.no.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2012. u 16:23 - pre 148 meseci
Pa šta da ja pišem kada vi to bolje radite, doduše malo opširnije i ne tako precizno i koncizno već ko kiša oko kg, a kritukujem, čini mi se, sada prvi put.
A tvoja rečenica "po prirodi su norvežani veliki psiholozi" se ne odnosi samo na tvoje iskustvo u intervjuu za posao već globalno govoriš o norvežanima, tako da nećemo više o tome.
Naravno, nemam želju da ikoga prozivam niti omalovažavam nečije zalaganje, naprotiv,
Pozz svima.
 
Odgovor na temu

Sale 011
Bergen, Norveška

Član broj: 248947
Poruke: 35
*.190.251.212.customer.cdi.no.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2012. u 16:36 - pre 148 meseci
Da, tih 10% jeste tvoje u junu, ali u junu ne dobijaš platu već samo tih 10 % od godišnje bruto zarade u prethodnoj godini, što je i bolje od plate ukoliko si radila celu prošlu godinu. Npr, bruto godišnje za 2011. je 280.000 nok u junu 2012. dobijaš 28000 nok(feriepenger), ali ukoliko je neko radio samo poslednja 4 meseca u 2011.godini onda je njemu npr bruto 80000 nok zarada u 2011. i u junu prima 8000 nok. što je dosta manje od plate al prva godina je najteža kao i prvi milion, onda je sve lakše, kako se popunjava ne znam ali ima vremena još malo da naučim, tj verujem da ćete vi to lepo i opširno objasniti na forumu da nema potrebe da brinem puno o tome. Nego sam se smorio za vozačku dozvolu jer je potrebno brdo para i još više vremena da se završi jer više nije po starom, samo vožnja i gotovo već ima dosta novih gluposti. Uf.
Ajd da ste zdravi pa se čujemo. Pozz.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2012. u 16:37 - pre 148 meseci
Recenicu *norvezani su veliki psoholozi* sam prvi put upotrebio pricajuci u intervijuu za posao, i iz toga je veoma lako na koju situaciju sam mislio kada sam to napsiao. Dakle, nisam primetio da se jos neko bunio na tu moju izjavu, naprotiv...

Narode, prijatan vam dan zelim, idem ja da uzivam sa voljenom osobom, ne vredi se prepucavati, jednostavno je to u nasoj prirodi, i koliko god zeleli, izgleda da nikada necemo pobeci od toga. POZDRAV SVIMA...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2012. u 16:37 - pre 148 meseci
Dobro,dobro dobro...svi smo napisali sta smo imali idemo dalje...
Ovo je bitno 10% skatt.
Ljudi to nije mala para.
Dakle,Dejane vi ste radili celu 2010 i 2011 godinu,i sada su vam dali mogucnost da te pare ipak dobijete jer niste bili informisani,mislim sto se tice 2010-te.
Ja sam mislila da u utorak odem u skattekontor ovde u Tromsu,dobije se info za 15 minuta,nije ni guzva,da ih pitam kako da to pisem tacno itd.
To cu i da uradim ali eto sad znamo da je to stvarno tacna info.,dakle to je standardfradrag.Jer ja imam za 2011 i Finnmarksfradrag pa zato pitam sve oko toga da ne pogresim,jer im je politika poreza prilicno komplikovana.

Kod mene je tako da u 2010-oj sam se zaposlila novembra ali prvu platu sam dobila u januaru 2011 tako da se ta godina ne racuna ni za sta.Plus su mi te papire poslali u Srbiju i stajalo je svuda 0.Ja racunam da je kod mene taj porez od 10% za 2011 i da ce biti za 2012-u godinu.
Dejane,tako mu dodje,zar ne?
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2012. u 16:47 - pre 148 meseci
Sale,omasio si temu.Nije ovde rec o feriepenger vec o skatt tilbake 10% povracaj prve dve godine za nas strance.
A sto se tice feriepenger nije 10% vec 12%.Dobila sam u januaru feriepenger pa znam jer sam trazila da mi isplate.Ranije je bilo da ako trazis isplatu pre juna moras da platis porez na te pare bez obzira,a sada mozes da dobijes od januara do maja bez placanja poreza,dakle cistu uplatu.
Dakle,dve razlicite stvari da ne zbunjujes ljude.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2012. u 16:47 - pre 148 meseci
Hm... sad smo poceli i da persiramo. Pocela je i kultura da hara ovim forumom ;-) Salu na stranu, poceo sam od marta 2010, ali nisam znao da imam pravo na standardfradrag for utenlandske arbeidstaker pa sam poslao mail i dobio taj odgovor. Znaci oni koji nisu to zatrazili imaju pravo da traze sada i refundirace se. Prvo se dobija pismo sa opsirnim tekstom gde vas obavestavaju da ste zakasnili i da je rok za za prijavu ili zalbu istekao, bla...bla..., ali da ce ipak uzeti u razmatranje i onda ovaj odgovor koji sam vec okacio.
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2012. u 16:54 - pre 148 meseci
Molbu ili zalbu kako su oni to shvatili formulisao sam kao SØKNAD OM ENDRING AV LIGNING FOR 2010/2011 - "Standardfradrag" for utenlandske arbeidstaker.

Izvini nisam video pitanje u zadnjoj recenici. Trebalo bi da ti isplate za 2011/12 ali ih pitaj bolje jer i ja vise nisam pametan. Glava nikako da mi se ohladi od mozganja. Svaki put naidje nesto novo...

[Ovu poruku je menjao dejann73 dana 10.03.2012. u 18:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2012. u 17:12 - pre 148 meseci
Hvala Dejane,puno...i ja poblentavi pa poce persirati...he he he!
Pitacu ih u utorak ali sada znam kako se to zove standardfradrag.
Pa tako i ja mislim da bi trebalo jer u 2010 je sve nula,i zarada i porez i sve,sve je nula.Samo sam radila jer se cekalo da dobijem papire da mogu da otvorim racun.
Hvala jos jednom puno!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Sale 011
Bergen, Norveška

Član broj: 248947
Poruke: 35
*.190.251.212.customer.cdi.no.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2012. u 19:32 - pre 148 meseci
eto,što bih ja morao znati bilo šta kad je agencija tu :)
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.opera-mini.net.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2012. u 20:48 - pre 148 meseci
Ja bih se ipak zahvalila svima!!!
Posebno Madicmanu,Mirjani i Kelly...:)
Jer 95% informacija sam dobila(i dobijam) sa ovog foruma...i pomocu toga lepo napredujem...:) Pozz
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2012. u 21:16 - pre 148 meseci
Blondy nasmejala si me skroz sada...
Uz duzno postovanje, mislim da nije problem dok god mi je nick MEDicman, simbolise struku kojom se bavim, ali vec mislim da ce biti problematicno kada mi nick bude bio MADicman. :-)))))))))))))
Pozdrav i prijatno vece forumasi moji...
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2012. u 03:09 - pre 148 meseci
posto sada nemam zivaca da citam ovog Sasu i njegove postove, to cu da se latim drugi dan, al vec vidim da covek ne zna razliku izmedju feriepenger i skatt-a i 10% standardfradrag tako da mislim da mi nije ni do gleznja....


Miro moja rekla sam vec cini mi se da imate pravo 3 godine u nazad da se zalite na porez... tako da s obzirom da si pocela da radis 2011 imas pravo do 2014 te kad pozelis da trazis tih 10% standardfradrag for utledninger i dobices ih 100%....

nego imam jos jednu bitnu info o porezu,koja je za nas strance jako dobra i povoljna, no mi se hebe necu da je kazem javno.... sad malo kopajte sami ionako ima prozivaca puna kapa....


Miro tebi o tem pricam uzivo :*
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2012. u 03:23 - pre 148 meseci
hahahahhahahhahahahahah pa ljudska glupost je nepremasiva Sasa hvala vam mnogo na ovako lepim komlimentima.... stvarno ne znam sta bih bez vas .... kao sto rekoh svi mi ovo radimo dobrovoljno, i trudimo se na neki nacin da zadovoljimo potrebu ovog gratis trzista... a vi prosto blokirajte i mene i miru i svakog ko vam se ne svidja pa nase postove i obavestenja vise nikada necete ni videti,a kamo li da ih morate preskakati kako ih nedaj boze nebiste slucajno znatizeljnim okom procitali.... i nedaj boze dobili koju korisnu informaciju pa ne izvaljivali ovakve gluposti o 10% standardnog feriepengera... sto bi neki novopeceni covek vrlo lako mogao da skonta, ali neko ko ovde zivi i tvrdi da nesto zna i da mu je muka citati ove iz "agencija" nebi smeo sebi da dopusti takav lapsus....

veliki pozdrav za vas ljubazni ciko.... nasa agencija vam zeli svako dobro i uspesnu 2013,2014,2015 godinu.... ja reko da vam odmah sve cestitam jer jelte necete videti moje buduce postove.... svako dobro sebicni ciko

i sam oda vas napomenem da i kiseli kupus za sarmu moze da se nadje .... pored kora za pitu i prezli.... i mogu da Vam kazem da je odlican... Varazdinski, najbolji....

Prijatno
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2012. u 03:25 - pre 148 meseci
Citat:
Sale 011: eto,što bih ja morao znati bilo šta kad je agencija tu :)



upravo tako... vidite da imate i vi neku pametnu.... i najbolje da od sada nista i ne mislite,nego da se obratite meni miri ili medicmanu i dobicete sve zeljene info po promotivnoj ceni od 500 kruna :)

hvala na paznji...


P.S Nasa kancelarija moze biti samo ili u glavnom gradu norveske ili na severu norveske... Bergen nam je suvise ne zanimljiv trenutno... mada vidim da tamo izgleda ce da bude velika potraznja...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.137.202.84.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2012. u 09:48 - pre 148 meseci
Citat:
kelly_oslo:...nego imam jos jednu bitnu info o porezu,koja je za nas strance jako dobra i povoljna, no mi se hebe necu da je kazem javno.... sad malo kopajte sami ionako ima prozivaca puna kapa....


E sad... Siguran sam da sve ovo sto si godinama pisala na forumu do sada nije ni bilo namenjeno likovima koji idu naokolo i provociraju?
Ja sam moderator na dva foruma ovde na EliteSecurity.org i dobijam barem jednom nedeljno mail sa objasnjennjima/upozorenjima/pretnjama jer sam ovakav i onakav, ali ti likovi koji to pisu nisu ciljna grupa kojima mi pisemo ovde. I sta sad, ako se jednom ne svidjam i ne cene me svi na forumu, ja cu da pisem ljudima "znam al necu da vam kazem" i da nabedjujem druge clanove da se ne igraju sa njim
Ne dozvoli sebi da nasedas na provokacije i spustas svoj nivo pisanja, kao sto kaze Mirjana "Ja NIKADA ne pisem post prema zeljama onih koji ga citaju."
I mene smaraju stvari koje me ne zanimaju kao sto su SVE sto je vezano za medicinu, detalji oko prezli i kora i sta ti ja znam, al jednostavno ignorisem i ne citam bas sve, isto to rade svi iole ozbiljni koji zele i dele informacije. Oni kojima je dosadno se vataju za nebitne stvari, ali def najgore je kad nasednes na provokaciju
Nadam se da si ovo pomislila i napisala u afektu i da ces da "izolujes incident" te da neces oboriti kvalitet diskusija i posvecenost deljenju informacija na forumu.

PS, da delimo korisne informacije, komsa i ja juce kupili tri para odlicnih farmerica u dressmann radnji u sred trznog centra za ukupno 497 NOK-a, sto je oko 65e tj oko 20e po paru farmerki, sto je jeftinije nego u Novom Pazaru. Neko je bio pitao o ceni garderobe, pa mozda mu info bude o koristi
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2012. u 10:22 - pre 148 meseci
Citat:
dakipro
PS, da delimo korisne informacije, komsa i ja juce kupili tri para odlicnih farmerica u dressmann radnji u sred trznog centra za ukupno 497 NOK-a, sto je oko 65e tj oko 20e po paru farmerki, sto je jeftinije nego u Novom Pazaru. Neko je bio pitao o ceni garderobe, pa mozda mu info bude o koristi


Uhhhhh...od svih ovih poslednjih dešavanja meni, a verovatno i većini novih stanovnika Bergena, baš ovakav, tj. sličan info treba. Gde u ovom kišno-vetrovitom-olujnom Bergenu ima da se povoljno, ali stvarno povoljno kupi regntøy??? Ali da ne košta onih ludih 1000 pa naviše NOK-a? Inače bez toga iskisnusmo i polomismo ove, za ovo vreme, smešne kišobrane ;-). Hvala

Pozdrav
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.137.202.84.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2012. u 10:31 - pre 148 meseci
E ja to trazim (doduse polu-aktivno) vec dva meseca od kad sam ovde. Sve sto sam cuo i video sam i probao, i nisam nasao nista povoljno. Sve je McKinley i ostale nadrndane marke i sve kosta cetvorocifreno kao sto si naveo. Ja sam juce kupio mesecnu kartu pa se razmisljam da idem u taj shoping centar u tom mestu do koga se ide vozem, pa busom, pa peske gde su neki nasli to dobro a jeftino odelo. Po gradu nisam nasao. Ima nesto u Strandgaten, ne secam se tacno koliko sam video da je cena odela pa sam tamo uzeo neku obicnu kabanicu za 400nok, koja doduse stiti do kolena al imam barem nesto. Uzeo sam kabanicu da pod nju ubacim torbu sa kompom, al mi se i dalje cini da bi mi one pantalone za preko pantalona dobro dosle.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7944931 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.