Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7950142 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 15:41 - pre 132 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
stavasbriga: @zokiruma
Nema potrebe da predajes u BG, moze biti samo komplikovanije.
Imas dvije opcije

1) Da predaju u nekom od centara za strane radnike (Oslo, Stavanger ili Kirkenes), sve treba da bude gotovo za 10 dana od datuma predaje. Imaju pravo da se nalaze u Norveskoj sve dok ne dobiju odgovor (u slucaju duzeg cekanja), ali poslije isteka 90 dana sengena ne bi smjeli napustati Norvesku. Supruga nema pravo da radi, dobije d ili f broj, zdravstvenu zastitu i sl.

Ovo se moze organizovati tako da prenoce u Oslu i predaju papire. Koliko sam ja upucen termini za predaju dokumenata se strogo postuju tako da se moze organizovati, bitno je sam o ne zaboraviti nesto u Beogradu :-) Ne mogu da se sjetim da li je poslije dobijanja dozvole moguce zakazati termin za slikanje na drugoj lokaciji. Dozvola u svakom slucaju stize postom.

2) Da predaju papire u lokalnoj policijskoj stanici, odgovor se ceka 8-9 nedjelja. Imaju pravo da se nalaze u Norveskoj sve dok ne dobiju odgovor (u slucaju duzeg cekanja), ali poslije isteka 90 dana sengena ne bi smjeli napustati Norvesku. Supruga nema pravo da radi, dobije d ili f broj, zdravstvenu zastitu i sl.

3) Moze i da se preda u BG ambasadi, odgovor se ceka 8-9 nedjelja. Imaju pravo da se nalaze u Norge do isteka sengena ali ne i duze. Mislim da je ova opcija inferiorna u svakom pogledu.
http://www.udi.no/Oversiktside...stider-for-arbeidsinnvandring/

PS: Baci pogled na privatne poruke.


ma nece moci doci jos recimo mesec dana. zato kontam da predaju papire sledece nedelje u bgu i da krene tih 8-9 nedelje do positiva. meni je ovo nekako logicnije. jer mozda dodju i u avgustu. iskreno meni je zelja da zavrsim pre nego sto se formira sledeca vlada u norge jer ko zna sta ce oni novo uvesti. dovoljno je recimo da uvedu obavezno polaganje jezika pre dobijanja dozvoli i da otezaju maksimalno. zato se meni malo zuri.

koja god vlada da dođe mora prvo da se konsoliduje pa tek onda da smišlja kako da nam zagorča život. I dalje mislim da je mnogo jednostavnije da dođu pa su onda obavezni da budu ovde i čekaju odluku o spajanju porodice a ona može i da radi ako se ukaže prilika nego da komplikuješ sa ambasadom i BG
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 15:41 - pre 132 meseci
bobane deder prepričaj preko foruma jerbo i mene ta tema vrlo interesuje
zafaljujem
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 15:43 - pre 132 meseci
Citat:
stavasbriga:
@zokiruma
Nema potrebe da predajes u BG, moze biti samo komplikovanije.
Imas dvije opcije

1) Da predaju u nekom od centara za strane radnike (Oslo, Stavanger ili Kirkenes), sve treba da bude gotovo za 10 dana od datuma predaje. Imaju pravo da se nalaze u Norveskoj sve dok ne dobiju odgovor (u slucaju duzeg cekanja), ali poslije isteka 90 dana sengena ne bi smjeli napustati Norvesku. Supruga nema pravo da radi, dobije d ili f broj, zdravstvenu zastitu i sl.

Ovo se moze organizovati tako da prenoce u Oslu i predaju papire. Koliko sam ja upucen termini za predaju dokumenata se strogo postuju tako da se moze organizovati, bitno je sam o ne zaboraviti nesto u Beogradu :-) Ne mogu da se sjetim da li je poslije dobijanja dozvole moguce zakazati termin za slikanje na drugoj lokaciji. Dozvola u svakom slucaju stize postom.

2) Da predaju papire u lokalnoj policijskoj stanici, odgovor se ceka 8-9 nedjelja. Imaju pravo da se nalaze u Norveskoj sve dok ne dobiju odgovor (u slucaju duzeg cekanja), ali poslije isteka 90 dana sengena ne bi smjeli napustati Norvesku. Supruga nema pravo da radi, dobije d ili f broj, zdravstvenu zastitu i sl.

3) Moze i da se preda u BG ambasadi, odgovor se ceka 8-9 nedjelja. Imaju pravo da se nalaze u Norge do isteka sengena ali ne i duze. Mislim da je ova opcija inferiorna u svakom pogledu.
http://www.udi.no/Oversiktside...stider-for-arbeidsinnvandring/

PS: Baci pogled na privatne poruke.

Ima pravo da radi barem po tumačenju ovih iz ALTE
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 15:57 - pre 132 meseci
Citat:
isabeau917:
bobane deder prepričaj preko foruma jerbo i mene ta tema vrlo interesuje
zafaljujem

Joj, aj ovako. Ona došla sa HU pasošem on sa RS, ona počela da radi njemu predali za spajanje porodice. Neko u prvom razgovoru nije nešto dobro razumeo pa on sedeo mesec dana kući čekajući spajanje. U međuvremenu opet ode do policije da pita da li je to stiglo i da li može on da radi ova iz policije mu kaže "pa rekla sam ti možeš da tražiš posao i kad nađeš posao idi po D num, pers num ne možeš dobiti dok se ovo sa spajanjem nereši. Čovek nađe neki posao sa 20 % ode u skat objasni šta je po sredi oni mu daju D num i on radi. Eto ukratko opet kako je cela Nor priča da za svaku komunu i svakog službenika vrede druga pravila ovo je stanje u Alti. Ograđujem se od ostalih komuna.
Ja sam opet na HU pasoš otišao u skat i rekao imam probni rad od 7 dana jedino što me pitala je da li da poresku pošalje u firmu ili meni kući, ja kažem u firmu i ona zavede tu adresu, posle 7 dana dobijem obuku od 3 meseca, kažem ja mom gazdi nije problem ali ja u augustu idem 2 ned kući da vidim porodicu. On mi kaže dok kreneš kući znaćeš da li si primljen ili ne što će reći da je moj pripravnički rad skraćen na 60 dana a onda sleduje verovatno i malo bolja plata nego sad mada ruku na srce kada čujem za koliko su neki radili ja sam već sad u startu odličan. Onda odem opet kod tete u poresku kažem da imam učenički rad od 2 mes ona mi uradi poresku kartu na 3 mes bez da je tražila ikakav ugovor i sl. Tek kada sam otvorio račun u banci shvatio sam da će mi i sve iz banke stizati u firmu jer je teta sve uredno prepisala a da me nije ni pitala za adresu
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 16:01 - pre 132 meseci
bobane, jedino sto placas je semester fee koja iznosi oko 50 eu, i sa kojom dobijas studentsku karticu i 250 strana kopiranja na profilu... opste je poznato da je studiranje u norveskoj besplatno, to je jedna od prednosti ove zemlje...siguran sam 95% da je tako, za to od 4000 krona nikad nisam cuo...
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 16:27 - pre 132 meseci
moguće je sasvim da si ti u pravu, ja se nisam ovde upisivao na fakultet i nešto ni nemam nameru :-) Ovo mi je rekla ta Nemica kod koje sam ja bio preko helpexa i rekla mi je da je ona došla kao student pa ostala ovde i spomonjala je neku uplatu ali da je to naj jevtiniji način da dobiješ boravište pa da se onda boriš dalje :-) Sad što reče ona meni ja napisah na forumu ako je ona lagala mene onda i ja lažem vas kako bi Đole kazo :-)
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

luka bobicic
Podgorica,Crna Gora

Član broj: 255818
Poruke: 8
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 16:37 - pre 132 meseci
Da li bi mi mozda mogao da posaljes link gdje ima to da se pogleda,najlaksi i najjeftiniji nacin ulaska u Norvesku preko studiranja,bio bi Vam mnogo zahvalan?
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 16:50 - pre 132 meseci
Citat:
tijanam:
Citat:
rstefan88:
Hei, Stefan

Vi viser til e-posten du sendte oss 25. juni 2013.

Hvis du har fått autorisasjon og du er tilbudt 100% stilling så kan du søke om en oppholdstillatelse for faglært arbeid. www.udi.no/faglaert

Vennlig hilsen

Steinar Mørkved
førstekonsulent, Serviceenheten

Utlendingsdirektoratet (UDI)
Postboks 8108 Dep, 0032 Oslo

NB! Du kan ikke svare direkte på denne e-posten.
Dersom du har spørsmål kan du kontakte oss på tlf (+47) 23 35 16 00 eller sende en skriftlig henvendelse via www.udi.no/kontakt.



I ja sam se poplasila zbog zadnjih promena pa poslala mail udiju, jer radim 80% i na to sam vec dobila dozvolu. Pitala sam da li mogu da je produzim pod istim uslovima i dobila sledeci odgovor:

Hei Tijana,

Vi viser til e-posten du sendte oss 26.juni 2013.

UDI anser en stilling som fulltid fra 80 % og oppover. Så lenge du har et slikt arbeidstilbud samt at lønn er tilsvarende den aktuelle nivå, kan du søke om fornyelse.


Eto, to su meni rekli. A, inace proverila sam u arhivi, pa i pre je pisalo to isto, heltid. Samo je pitanje sta oni smatraju kao heltid. :) A ocigledno da 80% smatraju heltid. :)


Tijana,skoro ce dve godine kako zivim u Norveskoj,tri puta sam produzavao radnu i boravisnu dozvolu,prvih 6 meseci sam imao 75 %,a od onda produzavam sa 45 % fast posla...Kako??Jednostavno,zamolio seficu da mi na ponudi napise 100 %,i naravno trazio extra smene...I bez obzira sto na lønnslipu stoji da imam 45 % fast posla,nisu dosad pravili problem...Pazim na godisnji prihod,jer kontam da tu treba minimum 300 000 nk,ako se ne varam...Tako da,opusteno samo :-)

Nego,cuo sam za usluge koju naplacuju nasi Srbi koji su odnedavno ovde.Naime,ako hoces da ti budem referansa daj kintu :-(
Na niske smo grane pali...
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 16:52 - pre 132 meseci
Nema link za to što bi ti želeo ima link sigurno za studiranje u Nor a obzirom da znaš Eng i da su njihovi sajtovi najčešće dostupni i sa prevodom na eng procunjaj po netu. Bolje ti nego ja pa da ti ja prenosim šta sam pročitao i sl. Ono što je sigurno je da je upis završen i da je bio do početka maja pa ćeš morati čekati sledeću godinu da se upišeš u vrtić
www.uit.no ti je link univerziteta u Tromsu toliko mogu da ti pomognem a dalje kopaj sam.

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 16:55 - pre 132 meseci
ma uopste ne komplikujem jer ne bi zeleo da cekam tih 2-3 meseca kasnije nego sada

ja dobijam stan za mesec dana. mislim sta za porodicu. zena nece moci doci u norge zbog svojih obaveza sigurno narednih mesec dana. pa kontam predam sledece nedelje zahtev u bgu, ionako imamo sve papire, i kada dodje u norge vec je prosla polovina vremena do positiva.

nisam skontao ovo ne moze da radi ? ako si mislio posle positiva onda moze da radi sta god hoce, a pre positiva moze da radi ako je ispunila uslov spajanja diplome sa poslom i preko 80%.

lepo mi je danas objasnila ljubazna teta u poreskoj da D-nummer dobija samo onaj koji ima ugovor sa poslodavcem i to dok ceka positiv od UDI (i tijana naravno za nju kanda ne vazi ovo jer izgleda da ce imati narednih godinu dana D-nummer), ovde spadaju i oni koji imaju ugovor kraci od 6 meseci . svi ostali tipa spajanje porodice, studenti i slicno dobijaju personal. mene je recimo nerviralo posto nisam skontao da ce mi klinac dobiti odmah personal pa sam se istripovao zbog lekara. kontam krenuce u vrtic i pokupice ko zna sta sve od ostale dece a ne mozemo da idemo kod lekara. zato mi je laknulo kada sam skontao da dobija odma personal.

takodje imamo 2 opcije sto se tice moje zene. prvo je da podnese zahtev za spajanje. dobija personal, moze da radi sta hoce ali sa druge strane njena dozvola je vezana za moju. sa druge strane moze da krene da radi, dobija D-nummer ali njena dozvola nema veze sa mojom i to nam je sigurnost vise. onda bi ostalo samo da vidimo kako i preko koje dozvole da podnesemo zahtev za klinca. takodje moramo da vidimo kako ce se zena slagati sa kolegama i gazdaricom jer ko zna kako to moze ispasti na kraju. ono sto sigurno znam da su ovde uzasno zahtevni sto se tice jezika.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

luka bobicic
Podgorica,Crna Gora

Član broj: 255818
Poruke: 8
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 17:19 - pre 132 meseci
Hvala na vrticu :D !!!
Imam jos jedno pitanje za tebe,kakve su sanse da dodjem da radim tamo da zaradim koju kintu dok fax ne pocne?
I da li je skolovanje samo za drzavljane Norveske besplatno ili za svakog ko uspije da se upise??
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 17:22 - pre 132 meseci
Citat:
ono sto sigurno znam da su ovde uzasno zahtevni sto se tice jezika.


možeš li ovo malo detaljnije pojasniti?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 17:39 - pre 132 meseci
Citat:
isabeau917: možeš li ovo malo detaljnije pojasniti?


pa iako svi znaju engleski i pricaju ga bez problema ti moras pricati norveski. jednostavno.

naravno ne mozes pricati kao oni, ne mozes razumeti sve ali moras se sluziti sa norveskim makar bio i indijanski norveski.

takodje savet: ovde nema opustanja. ono sto ste obecali morate uraditi ili pa pa. bez pardona. takodje morate se truditi za sve jer oni mnogo cene trud. ok ne ide vam jezik ili nesto trece ali morate se truditi da ga naucite. to je jedna od onih razlika izmedju nasih kultura. nekako smo mi navikli na lako cemo, ima vremena ili jos gore zaboravi ce, verujte mi nece zaboraviti. ovde rec ima ogromnu tezinu. ili jos gore ako je ta rec na papiru. rece jednom moja komsinica koliko je ovde bitan papir. ma ljudi ne da je bitan nego je uzasno bitan.

ovde je gotovo nemoguce otici iz kompanije a da vam ne napisu pismo preporuke. referenca je uzasno vazna. razmislite kada ste dobili tako nesto u srbiji? ovde je ljudi to regulisano zakonom > odlazite iz firme poslodavac ima zakonsku obavezu da vam napise referencu.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 17:42 - pre 132 meseci
faaala dragom Bogu , napokon pravi ljudi
zafaljujem na pojašnjenju zoki
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
213.160.237.*



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 18:35 - pre 132 meseci
@zokiruma
Ako ima ponudu za posao arbeid je bolja opcija. Ja sam dobio odmah na tri godine (imao sam fast pondu za posao) a famili daju prvi puta na godinu dana.

Umalo da zaboravim, za arbeidstillatelse može aplicirati poslodavac. Nije nikakav bauk, sve online a sama predaja papira je max pola sata ako to sve pripremiš kako valja. U tom slučaju dozvola će je čekati gotova i može odmah početi da radi.

Mala caka je da ne staviš datum od koga treba da počne da važi dozvola suviše rano i tvoja žena dodje recimo dva mjeseca poslije tog datuma. Kada isteknu te tri godine neće moći da preda direktno za stalnu dozvolu. Faliće joj ta dva mjeseca jer se to računa od datuma ulaska i provjeravaju precizno, sve po pečatima sa granice.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 18:55 - pre 132 meseci
Citat:
stavasbriga: @zokiruma
Ako ima ponudu za posao arbeid je bolja opcija. Ja sam dobio odmah na tri godine (imao sam fast pondu za posao) a famili daju prvi puta na godinu dana.

Umalo da zaboravim, za arbeidstillatelse može aplicirati poslodavac. Nije nikakav bauk, sve online a sama predaja papira je max pola sata ako to sve pripremiš kako valja. U tom slučaju dozvola će je čekati gotova i može odmah početi da radi.

Mala caka je da ne staviš datum od koga treba da počne da važi dozvola suviše rano i tvoja žena dodje recimo dva mjeseca poslije tog datuma. Kada isteknu te tri godine neće moći da preda direktno za stalnu dozvolu. Faliće joj ta dva mjeseca jer se to računa od datuma ulaska i provjeravaju precizno, sve po pečatima sa granice.


a sta meni da proferavaju kada sam usao 10.3 u dansku i nigde nema da sam sada u norge.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Dr.Dzek
Doktor veterinarske medicine
Veterinarska stanica

Član broj: 300190
Poruke: 83
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 20:12 - pre 132 meseci
Pozdrav svim clanoima foruma koji pisu na temu o Norveskoj. Procitao sam 100-tinak stranica ove teme, pa postoji verovatnoca da sam preskocio razgovor o postdiplomskim studijama... Obzirom da se o tome opet pise postavio bih neka pitanja Stefanku i svima koji znaju da odgovore:
Stefanko zamolio bih vas ako imate malo vremena da nam odgovorite sta ste zavrsili pre nego sto ste upisali master u Norveskoj i jeste li upisali master na isto zanimanje kakav vam je bio i Bachelor ili moze i nesto srodno toj struci?
Mora li da se prilozi neki sertifikat o priznavanju engleskog jezika?
Koja vam je bila procedura prilikom upisa na univerzitet?
Jeste li uspevali da radite u toku studija i kava je razlika u tezini studija izmedju vase skole u Norveskoj i one u Srbiji koju ste zavrsili?
Na ova pitanja mogu da odgovore i ostali clanovi foruma obzirom da studentska viza olaksava dobijanje boravisne dozvole.
Takodje me interesuje moze li neko ko je vec dobio Master u sklopu osnovnih studija u Srbiji da upise Master u Norveskoj?
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
213.160.237.*



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 20:15 - pre 132 meseci
Pa uzeće ti to kao datum ulaska u Norvešku vjerovatno. Pričala mi poznanica da su joj za nekoliko pečata tražili pismeno pojašnjenje kada je tražila stalnu dozvlolu. Npr. imala je ulazni pečat u Bosnu (gdje živi) a nije imala izlazni jer je letjela iz Beograda a Hrvati joj nisu udarili na izlazu iz Bosne.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 20:32 - pre 132 meseci
Citat:
luka bobicic:
Hvala na vrticu !!!
Imam jos jedno pitanje za tebe,kakve su sanse da dodjem da radim tamo da zaradim koju kintu dok fax ne pocne?
I da li je skolovanje samo za drzavljane Norveske besplatno ili za svakog ko uspije da se upise??

Luka bez EU pasoša su ti šanse nikakve ili skoro nikakve. Ovde te neće uzeti ni na crno da radiš ako nemaš barem D number a njega produžavaš na (u naj boljem slučaju ) tri meseca. Ja radim sa tim Poljakom koji mi je pričao da je skoro godinu dana u Alti radio na crno ali je pre toga imao sređen personal number i on je iz EU, kolikomja znam vi još niste članica EU pa ti je naj bolja varijanta da nađeš neke pretke koji su došli iz neke EU zemlje. Znam da je to kod vas Crnogoraca komplikovano ali pokušaj tako nešto bez toga mrka kapa dok se ne upišeš u vrtić. Onda su ti ipak otvorena neka vrata kao ferie poslovi ili nešto sa skraćenim radnim vremenom ili poijma ti nemam šta ali ti treba taj BR i treba ti da obnavljaš tj produžavaš status studenta. E sad opet koliko ja znam to ne može do 50-e da budeš student tu bi morao malo i da studiraš tj polažeš neke ispite i sl. Neproverena informacija od one Nemice je da u Tromsu naj veći broj predavanja čak i na bečeler studijama se drži na Engleskom ali je to opet rekla kazala. Znam da na univerzitetu ima naših studenata (ex YU) pa probaj nekako da ih navataš. Ja poznajem jednog ali se on drži daleko od očijun javnosti pa ga neću ni kontaktirati. Imaš na finn.no sobe za iznajmljivanje u Tromsu bez smeštaja nemoj ni kretati ovamo. Možda možeš ako dolaziš na leto da vidiš čak neki kamp u okolini Tromsa to može biti rešenje za neko vreme ono šator vreća i dobre patike. šetnja od radnje do radnje, firme ili gradilišta. to ti je uglavnom to, sve ostalo je puno snage i volje da se krene i da budeš svestan da je mnogo više njih odustalo nego što se održalo. Nemračim ti nego se spremi psihički i da je neuspeh moguć a to opet nosi sa sobom da si potrošio pare koje nemaš ili ti skrpio si ih a odrekao se svega. Uči ovih godinu dana jezik biće ti sve mnogo lakše.
Ne znam da li je školovanje besplatno za sve ili ona cifra što je meni rekla Nemica predstavlja neku sumu koju uplaćuju stranci elem i to je vrlo simbolična suma za njihov standard
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 20:44 - pre 132 meseci
Citat:
stavasbriga:
@zokiruma
Ako ima ponudu za posao arbeid je bolja opcija. Ja sam dobio odmah na tri godine (imao sam fast pondu za posao) a famili daju prvi puta na godinu dana.

Umalo da zaboravim, za arbeidstillatelse može aplicirati poslodavac. Nije nikakav bauk, sve online a sama predaja papira je max pola sata ako to sve pripremiš kako valja. U tom slučaju dozvola će je čekati gotova i može odmah početi da radi.

Mala caka je da ne staviš datum od koga treba da počne da važi dozvola suviše rano i tvoja žena dodje recimo dva mjeseca poslije tog datuma. Kada isteknu te tri godine neće moći da preda direktno za stalnu dozvolu. Faliće joj ta dva mjeseca jer se to računa od datuma ulaska i provjeravaju precizno, sve po pečatima sa granice.

Mislim da to sa pečatom sa granice ne pije vodu, ja sam pre 3 godine bio u Norveskoj, putovao preko Mađarske i to je jedini pečat koji sam imao. Norveškog carinika i pečat nit sam video niti znam kako izgledaju. Jedino kad sam se vraćao sa strahom u glasu me pitao ko je pakovao ovaj ručni prtljag, ja kažem ja on meni a šta imate unutra, ja onda vidim snimak sa rengena moja žena uzput kupila onaj njihov braon sir a ja to ubacio u torbu. Nesretnik mislio da je bomba ili tako nešto pa smo se posle lepo nasmejali i pozdravili.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7950142 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.