Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7949782 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.160.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 17:20 - pre 132 meseci
Za ovo vreme provedeno ovde naučio sam dve vrlo bitne stvai.
1 ako želiš da radiš uvek će se naći nešto da se radi prekovremeno, ako ne u firmi može pomalo na crno. Pričam o zanatlijama
2 Norvežani ako su u mogućnosti odrade petak tokom nedelje i nema ih nigde već od četvrtka posle podne :-) nestanu. Mene su u petak u 1h zaključali samog na gradilištu. To sam naravno otkrio u 1h ko zna od kad sam ja bio sam. Nigde žive duše čak su i Poljaci koji obavezno rade subotom nestali, nigde nikog.
I ako iko od vas koji ste duže ovde zna zašto stalno pitaju šta ćeš raditi za vikend. Milion puta sam rekao da ne pijem, da ću ići na pecanje, učiti jezik i sl i opet sledeći vikend "šta ćeš raditi za vikend ?" a meni vikendi naj gori dani, puno slobodnog vremena,.....


Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Olivera Surlic
Diplomirani farmaceut
apoteka
Bergen,Norveska

Član broj: 316063
Poruke: 11
*.opera-mini.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 17:34 - pre 132 meseci
Cao,ja sam Olja,nova sam na forumu.Inace,ja sam diplomirani farmaceut,trenutno ucim norveski,na drugom sam nivou.Planiram preseljenje u Noresku sa porodicom.Skoro je neko na forumu postavio pitanje u vezi dokumentacije koja sa salje Saku za farmaceute,konkretno,devojka je pitala da li treba da se salje plan i program studija koji izdaju na srpskom,a ima stotinak strana.Ja ga nisam poslala,slala sam diplomu,i dodatak diplomi,odnosno to je papir gde su svi ispiti koje sam polozila,sa fondom casova i ocenama,pored toga sam poslala polozen strucni ispit,licencu,radnu knjizicu,pasos,i vencani list(jer mi je prezime promenjeno u odnosu na diplomu),fakturu sam dobila posle mesec dana,uplatila 20.maja i vec 1.7.dobila licencu.Odobrena mi je na 2 godine.Imala sam srece,sto je sve stiglo tako brzo.Sad moram da prionem na ucenje jezika.Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 17:57 - pre 132 meseci
Citat:
mare_81:
Miro, hajde mi molim te reci, pošto vidim da si dosta upućena, kakve su šanse da posao za dipl. ing. saobraćaja sa 6 godina radnog iskustva? Video sam nekoliko oglasa, ne baš mnogo, jer se kod njih ta struka valjda i ne zove tako...


Ne,nije tako.To sto ja pisem dosta na forumu ne znaci da sam ja neki ekspert za procenu trzista rada.Zivim ovde i bavim se sistemom i zivotom ovde pa znam neke stvari ali neki strucnjak za procenu nisam.To da budemo jasni.
Moja oblast je zdravstvo i trebalo bi da se toga samo drzim,ali dam sebi za pravo da kazem da elektro inzenjeri smer telekomunikacije kao i masinski inzenjeri su prilicno trazeni.To je ono sto ja znam o inzenjerskim strukama.naravno da i ostale oblasti nadju posao.Evo Zokiruma je covek gradjevinski inzenjer i nasao je posao ali ja ovde govorim o vecoj deficitarnosti i zato sam spomenula ove dve pobrojane struke.
Vidi...saobracajni inzenjer se zove trafikkingeniør ako ja dobro tumacim slucaj.Na forumu nemas coveka koji se zaposlio kao saobracajni inzenjer a da je o tome pisao i podelio iskustvo sa nama.
Jedan takav oglas je bio u Tromsu prosle godine...traze Bacelor ili Master nivo,i iskustvo za ono za sta ima treba takav covek...to je i sustina oglasa da oni traze da imas iskustva u onome sto njima treba...
ne mogu ti reci koliko se trazi jezik i da li je moguce zavrsavati poslove na engleskom jer ne poznajem ni jednog saobracajnog inzenjera naseg u Norveskoj.Poznajem masinske i elektro plus Zokiruma (gradjevinac).
Link:
http://www.karrierestart.no/ledig-stilling/144908

Zato ne bih da lupam kad vec ne znam.Veliki pozdrav...procesljaj oglase i posalji aplikaciju CV kazi govoris engleski pitaj...Nikada ne znas sta ce da upali...To mozes da uradis za dzabe na netu...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mare_81

Član broj: 315898
Poruke: 3



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 18:10 - pre 132 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Ne,nije tako.To sto ja pisem dosta na forumu ne znaci da sam ja neki ekspert za procenu trzista rada.Zivim ovde i bavim se sistemom i zivotom ovde pa znam neke stvari ali neki strucnjak za procenu nisam.To da budemo jasni.
Moja oblast je zdravstvo i trebalo bi da se toga samo drzim,ali dam sebi za pravo da kazem da elektro inzenjeri smer telekomunikacije kao i masinski inzenjeri su prilicno trazeni.To je ono sto ja znam o inzenjerskim strukama.naravno da i ostale oblasti nadju posao.Evo Zokiruma je covek gradjevinski inzenjer i nasao je posao ali ja ovde govorim o vecoj deficitarnosti i zato sam spomenula ove dve pobrojane struke.
Vidi...saobracajni inzenjer se zove trafikkingeniør ako ja dobro tumacim slucaj.Na forumu nemas coveka koji se zaposlio kao saobracajni inzenjer a da je o tome pisao i podelio iskustvo sa nama.
Jedan takav oglas je bio u Tromsu prosle godine...traze Bacelor ili Master nivo,i iskustvo za ono za sta ima treba takav covek...to je i sustina oglasa da oni traze da imas iskustva u onome sto njima treba...
ne mogu ti reci koliko se trazi jezik i da li je moguce zavrsavati poslove na engleskom jer ne poznajem ni jednog saobracajnog inzenjera naseg u Norveskoj.Poznajem masinske i elektro plus Zokiruma (gradjevinac).
Link:
http://www.karrierestart.no/ledig-stilling/144908

Zato ne bih da lupam kad vec ne znam.Veliki pozdrav...procesljaj oglase i posalji aplikaciju CV kazi govoris engleski pitaj...Nikada ne znas sta ce da upali...To mozes da uradis za dzabe na netu...


Ma ok, nisam ni mislio bukvalno, ali sigurno je da znaš više od mene... U svakom slučaju značilo mi je šta god da si napisala. Sa jezikom sam slab, tek sam na početku... Slao sam nekoliko CV pa ćemo videti. Hvala još jednom! :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.07.2013. u 18:10 - pre 132 meseci
Clanak iz novina o norveskim jagodama i sezonskom poslu kaze ovo:
http://www.dagbladet.no/2013/0...arno/jordber/sylling/27997855/

Dakle,Norvezani su jako ponosni na svoje jagode (nemaju bas puno razloga ali su norsk) ali nece da ih beru.Dakle,taj posao je u potpunoj zavisnosti od strane radne snage i traje 3 meseca.Ako mogu Poljaci i Vijetnamci i ostali da dolaze,mogli bi i Srbi...
Kaze da kada se sve plati za ta tri meseca ovde ostane u dzepu oko 3-4 000 eura za poneti kuci za ta tri meseca.pa ljudi koji ne rade,ide im u prilog veoma.Imaju ulazak na tri meseca turisticki i mogu...sad treba jos naci kako kontaktirati poslodavca...
Malopre na dnevniku zena daje intervju na engleskom i kaze da vec 14 godina sezonski bere norveske jagode...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Kovach85
Nikola Kovačević
Ne zaposlen
Ne zaposlen
Subotica

Član broj: 316087
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.07.2013. u 19:34 - pre 132 meseci
Pozdrav svima! :) Imam zelju da izadjem za Norvesku pa me interesuje kako i na koji nacin to uraditi, kao i mogucnost zaposlenja. Zavrsio sam prehrambenu tehnologiju u zagrebu, i naravno posedujem njihov pasos, sad vec EU pasos ako tako mogu da se izrazim :D Bio bih svima zahvalan na bilo kakvoj informaciji!
Nikola Kovacevic
 
Odgovor na temu

Jankovicc
Mirza jankovic
beograd
nema je

Član broj: 316094
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.07.2013. u 21:25 - pre 132 meseci
Jel istina da se ljudi u Norveskoj resavaju stvari koje im ne trebaju tako sto ih poklanjaju ? rekao mi je jedan prijatelj koji je bio kod brata u Norveskoj da ne mora maltene namestaj ni da se kupuje, sve moze da se nadje na FINN.NO
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.160.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.07.2013. u 21:36 - pre 132 meseci
ima dosta toga na finn.no jedini problem je gde se poklanja a gde si ti sa smeštajem. Često se te dve stvari ne poklapaju. :-)
Međutim imaš dosta prodavnica polovne robe i tu su cene prihvatljive.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

sneza_1969
spasovski snezana
Laboratoriski tehnicar
Dom zdravlja pancevo
beograd

Član broj: 316092
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.07.2013. u 21:47 - pre 132 meseci
cao Miro,
ovde sneza iz BGD. Nova sam na forumu i zamolila bih te nesto da mi pojasnis oko autorizacije.Po zanimanju sam lab.tehnicar i 20 god. radim u struci.
U medjuvremenu zavrsila sam prekvalifikaciju za med. sestru.Iz doma zdravlja bih mogla da nabavim potvrde da sam radila na poslovima sestre,takodje iz
starackog doma.Skoro sam zavrsila sa prekvalifikacijom i zanima me dali moram da cekam 6. mes.zbog pripravnickog staza,ili te potvrde mogu da prikazem
u SAF.
U SUPROTNOM morala bi da cekam jos god. dana 6.meseci za pripravnicki i 6.mes.za autorizaciju.Inace sam skoro zavrsila SAGU.
pozdrav Sneza
 
Odgovor na temu

Arlto
Sasa Gojic
online prodaja
Belgrade

Član broj: 294899
Poruke: 24
37.19.108.*

Sajt: www.arlto.com


+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2013. u 00:03 - pre 132 meseci
Za Miru
Kada pocinje berba jagoda i da li je to neki izolovani posao na plantazama? Zanima me, da li bih imao malo slobodnog vremena da njuskam okolo za neki drugi posao, ili posao u struci? Nadam se da tu ne treba jezik. Znam samo Engleski.
www.Arlto.com - Dodatna oprema za mobilne telefone
www.otkup-kolabg.com Otkup automobila Beograd
www.otkup-automobila.org Otkup polovnih automobila Srbija
www.ividik.com Servis, popravka, dekodiranje i otkup iPhone, iPad, iPod, Srbija
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-223-93-22.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2013. u 00:49 - pre 132 meseci
Mirjana,
Samo si ovim tekstom potpirila vatru,na i vec nasu veliku bedu.
Iako sam sa norvrskim tek na pocetku uzeo sam da procitam komentare tog clanka,koristio google prevodilac,i vidi sta sam zakljucio.
1.Kaze jedan da ga je za branje kontaktirao 5 meseci ranije i navodno mu nisu vise potrebni radnici,a u tekst prica kako nema radnika
2.Proziva da su mladi norvezani lenji(vidim da ih je to jako zabolelo,a kako i ne bi,ne sme se generalizovati stvar)
3.Nece sa rade jer im se odbija porez pa za njihove uslove to i nije neki novac.
4.koliko sam shvatio tu nesto i sa minimalnom dnevnicom nesto nije u redu spominje se da placa 110 a trebalo bi 120 kruna po satu.
Znaci lepo je cuti da ima sezonskih poslova,ali ovaj primer ovog Norvezanina izgleda da bas nije dobar.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Jankovicc
Mirza jankovic
beograd
nema je

Član broj: 316094
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2013. u 03:43 - pre 132 meseci
i tebi se odbija porez
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2013. u 08:00 - pre 132 meseci
Citat:
jedy023:
Mirjana,
Samo si ovim tekstom potpirila vatru,na i vec nasu veliku bedu.
Iako sam sa norvrskim tek na pocetku uzeo sam da procitam komentare tog clanka,koristio google prevodilac,i vidi sta sam zakljucio.
1.Kaze jedan da ga je za branje kontaktirao 5 meseci ranije i navodno mu nisu vise potrebni radnici,a u tekst prica kako nema radnika
2.Proziva da su mladi norvezani lenji(vidim da ih je to jako zabolelo,a kako i ne bi,ne sme se generalizovati stvar)
3.Nece sa rade jer im se odbija porez pa za njihove uslove to i nije neki novac.
4.koliko sam shvatio tu nesto i sa minimalnom dnevnicom nesto nije u redu spominje se da placa 110 a trebalo bi 120 kruna po satu.
Znaci lepo je cuti da ima sezonskih poslova,ali ovaj primer ovog Norvezanina izgleda da bas nije dobar.


Dakle,nije uopste za komentarisanje jer ne vidis poentu posta ali evo prokomentarisacu.Poenta je skrenuti paznju i na tu vrstu sezonskog posla jer nemaju svi ljudi diplomu i mogucnost spajanja iste sa poslom.Jel ides nekada na sajt vecernjih novosti i citas komentare ispod teksta koje pisu ljudi?90% je cist idiotizam.Mislis li da su Norvezani sveta rasa i da ne pisu isto takve komentare.Covek je u pravu kada kaze da Norvezani nece da rade taj posao.To sto se njima ne svidja,njihova stvar.
I lepo pise satnica od 110-150 kr...naravno da to nije neki super placen posao pa to je ipak sezonski posao za one ljude koji nemaju posao i da za 3 meseca odnesu kuci 3-4 000 eura.Ono sto je glavno jeste saznati u kojoj oblasti je to branje jagoda i kako stupiti u kontakt sa poslodavcem...jer velika je ova kruna ako se nema nista.
I ti umesto da sagledas celinu i poentu ides na prevodjenje komentara raznih ljudi ispod teksta i navodis ovaj primer kao los.
Niko nije rekao da se hvata covek za ovaj primer...vec uopsteno je naglaseno da postoji berba jagoda i da je ljudi rade godinama sezonski.A ako je Poljacima dovoljna ta zarada jer u suprotnom bi sedeli kuci zasto ne bi bila i nekom nasem coveku koji nema nikakav posao u Srbiji???
Vidi,da dodam jos i ovo...sedi u Srbiji jer je satnica koja ti je ponudjena 110 kruna a ti si hteo 120 kruna?Resenje je da zbog 10 kruna sedis u Srbiji.Ne razumem uopste ovo sto si napisao jer moja poenta je bila u potpuno drugom smeru.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2013. u 08:25 - pre 132 meseci
Citat:
Arlto:
Za Miru
Kada pocinje berba jagoda i da li je to neki izolovani posao na plantazama? Zanima me, da li bih imao malo slobodnog vremena da njuskam okolo za neki drugi posao, ili posao u struci? Nadam se da tu ne treba jezik. Znam samo Engleski.


Neznam tacno ali mislim da je to izolovan posao na plantazi i na selu nemas tu prostora za trazenje posla sigurno.A jezik je engleski pa i ova zena juce na dnevniku prica samo engleski.Tu nemaju Norvezane vec strance i moraju se zadovoljiti engleskim ako zele da im se jagode oberu...A sada je upravo zavrsena berba jer jagode su sa nekim zakasnjenjem od 2 nedelje stigle na trziste...
Znaci april negde...ali nisam sigurna skroz jer nisam do detalja istrazivala,vec samo navela ono sto sam cula u dnevniku i pomislila pa ako mogu Polajci i Vijetnamci sto ne mogu i nasi ljudi.
Ja sam tu posla od sebe...da sedim u Srbiji i da nemam posao a znam engleski isla bih da berem jagode u Norvesku...ako ne mogu drugacije da udjem u tu zemlju...
Osetila bih se korisnije i zaradila prosecnu godisnju platu u Srbiju ili malo ispod toga...ja sma u Srbiji za celu godinu mogla da zaradim 5000 eura...a ovde za tri meseca 3-4000 eura.Ako neko misli da je bolje sedeti,samo izvoli.Svako bira sta mu je volja.
Ponavljam ja sam navela mogucnost...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2013. u 08:29 - pre 132 meseci
Citat:
sneza_1969:
cao Miro,
ovde sneza iz BGD. Nova sam na forumu i zamolila bih te nesto da mi pojasnis oko autorizacije.Po zanimanju sam lab.tehnicar i 20 god. radim u struci.
U medjuvremenu zavrsila sam prekvalifikaciju za med. sestru.Iz doma zdravlja bih mogla da nabavim potvrde da sam radila na poslovima sestre,takodje iz
starackog doma.Skoro sam zavrsila sa prekvalifikacijom i zanima me dali moram da cekam 6. mes.zbog pripravnickog staza,ili te potvrde mogu da prikazem
u SAF.
U SUPROTNOM morala bi da cekam jos god. dana 6.meseci za pripravnicki i 6.mes.za autorizaciju.Inace sam skoro zavrsila SAGU.
pozdrav Sneza


Neznma sta da ti kazem a da bude najpribliznije tacnom odgovoru jer u pitanju je SAK.Oni traze taj pripravnicki ali kada se trazi ta dopuna dokumentacije (ako nisi to poslao odmah) napisu ili pripravnicki staz ili neko iskustvo...sto mu dodje vredi probati...poslati ta uverenja o iskustvu koje bi trebalo da ima neki vremenski period...a ne na mesec dva...
Nemoj se hvatati slepo za ovaj odgovor...jer ja nisam imala taj slucaj...to je samo sugestija mada je naravno uvek najsigurnije imati ceo pripravnicki od 6 meseci...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-223-93-22.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2013. u 09:11 - pre 132 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
jedy023:
Mirjana,
Samo si ovim tekstom potpirila vatru,na i vec nasu veliku bedu.
Iako sam sa norvrskim tek na pocetku uzeo sam da procitam komentare tog clanka,koristio google prevodilac,i vidi sta sam zakljucio.
1.Kaze jedan da ga je za branje kontaktirao 5 meseci ranije i navodno mu nisu vise potrebni radnici,a u tekst prica kako nema radnika
2.Proziva da su mladi norvezani lenji(vidim da ih je to jako zabolelo,a kako i ne bi,ne sme se generalizovati stvar)
3.Nece sa rade jer im se odbija porez pa za njihove uslove to i nije neki novac.
4.koliko sam shvatio tu nesto i sa minimalnom dnevnicom nesto nije u redu spominje se da placa 110 a trebalo bi 120 kruna po satu.
Znaci lepo je cuti da ima sezonskih poslova,ali ovaj primer ovog Norvezanina izgleda da bas nije dobar.


Dakle,nije uopste za komentarisanje jer ne vidis poentu posta ali evo prokomentarisacu.Poenta je skrenuti paznju i na tu vrstu sezonskog posla jer nemaju svi ljudi diplomu i mogucnost spajanja iste sa poslom.Jel ides nekada na sajt vecernjih novosti i citas komentare ispod teksta koje pisu ljudi?90% je cist idiotizam.Mislis li da su Norvezani sveta rasa i da ne pisu isto takve komentare.Covek je u pravu kada kaze da Norvezani nece da rade taj posao.To sto se njima ne svidja,njihova stvar.
I lepo pise satnica od 110-150 kr...naravno da to nije neki super placen posao pa to je ipak sezonski posao za one ljude koji nemaju posao i da za 3 meseca odnesu kuci 3-4 000 eura.Ono sto je glavno jeste saznati u kojoj oblasti je to branje jagoda i kako stupiti u kontakt sa poslodavcem...jer velika je ova kruna ako se nema nista.
I ti umesto da sagledas celinu i poentu ides na prevodjenje komentara raznih ljudi ispod teksta i navodis ovaj primer kao los.
Niko nije rekao da se hvata covek za ovaj primer...vec uopsteno je naglaseno da postoji berba jagoda i da je ljudi rade godinama sezonski.A ako je Poljacima dovoljna ta zarada jer u suprotnom bi sedeli kuci zasto ne bi bila i nekom nasem coveku koji nema nikakav posao u Srbiji???
Vidi,da dodam jos i ovo...sedi u Srbiji jer je satnica koja ti je ponudjena 110 kruna a ti si hteo 120 kruna?Resenje je da zbog 10 kruna sedis u Srbiji.Ne razumem uopste ovo sto si napisao jer moja poenta je bila u potpuno drugom smeru.

Ne znam odakle toliko srzdzbe kod teme.
Lepo sam napisao Znaci lepo je cuti da ima sezonskih poslova,ali ovaj primer ovog Norvezanina izgleda da bas nije dobar.
I to je bilo sve .
Ajde sada ti meni objasni sta u tom tekstu koji sam ja napisao ne valja.
1.Ja hocu da radim ima reklame ali covek nema posla i sad eto ja kriv
2.Nije poenta ni 110 ni 120 jer tog posla nema,da ga ima verovatno bi mnogi odavde pohrlili.
3.Vec postajes pecarlbar polako,pa ti je sve jedno da li ce biti 110 ili 120 kruna,u sustini nije bitno ali se mora postovani kolika je minimalna dnevnica,jer ti onda to dosje izrablivanje kao sto to kinezi rade kod nas pa zene rade 13 sati za 16 hiljada dinara mesecno,nema slobodnog i mi kazemo pa super samo neka se radi.
Znaci mozda ja delujem glup ali poenta bi bila da si nasla primer sezonskog posla i da ljudi mogu konkurisati za taj posao,a ne bilo jednom u jednoj zemlji.
Ko zeli u USA ne treba mu znanje engleskog ni diplome dovoljno je da konkurise na lutriji za zeleni karton.
Eto to ti je ta poenta.
Mislim da je los primer, ali svaka cast na aktivnosti ovog foruma i pruzanja odlinih informacija/
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2013. u 10:49 - pre 132 meseci
Citat:
jedy023
3.Vec postajes pecarlbar polako,pa ti je sve jedno da li ce biti 110 ili 120 kruna,u sustini nije bitno ali se mora postovani kolika je minimalna dnevnica,/


ja koliko sam upucen ne postoji minimalna satnica u Norveskoj. Postoji recimo prosecna satnica ali neka minimalna ne postoji. Prevedeno mogao je ponuditi i 90 noka po satu.


Citat:
jedy023... kao sto to kinezi rade kod nas pa zene rade 13 sati za 16 hiljada dinara mesecno,nema slobodnog i mi kazemo pa super samo neka se radi.

Mislim da je los primer, ali svaka cast na aktivnosti ovog foruma i pruzanja odlinih informacija/


ovo je problem sindikata i inspekcija


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2013. u 11:04 - pre 132 meseci
Norveska ima jako puno sezonskih poslova razlicitih profila.Ali mi nismo dovoljno upuceni ni u 10% tih poslova.
Dakle,treba istrazivati gde se sve moze naci taj sezonski posao za neku paru kakva god ona bila.
Kada covek nema para,on nije u poziciji da razmislja da li ga neko izrabljuje.U tu poziciju ce doci kasnije kada nakon tog izrabljivanja stane na svoje noge a sa pozicije gde filozofiras iz auta,nema covek neke koristi.
Minimalna satnica postoji ali konkretno kod tog posla dok god nalaze radnu snagu mogu da daju koliko hoce.Oni se vode time da ti stranci zaradjuju godisnju platu iz svoje zemlje za tri meseca rada u Norveskoj i toga su svesni.
Mi ne mozemo svi da spojimo diplomu i posao.80% ljudi koji meni pise na pp pita za sezonske poslove sta i kako...
A mi prosto smo jako malo na trzistu sezonskog posla u Norge a sto se papira tice imamo sansu za to...ali treba se informisati.
Ako moze Vijetnamac moze i Srbin.To sto Srbin misli da se bolji od Vijetnamca nije problem Vijetnamca vec Srbina.
Kad kazes mora se postovati minimalna dnevnica...ne mora,ovo je njihova drzava i mogu da rade sta hoce a na tebi je da li hoces to da prihvatis ili neces.Tu bajku o postovanju svih pravila treba razbiti.I u ovoj drzavi se pliva kroz sistem gde se moze...i ovde je privatni sektor,privatni sektor sa manjim pravima od drzavnog kako god to zvucalo...i ovde se krse pravila...
To razmisljanje da ovde neko nesto MORA i da ti imas sva PRAVA treba razbiti.Treba stati na noge pa onda birati...a dok ne stanes na noge...protekne vode malo vise od zamisljenog...
Oni su uzasno ponosni na te njihove jagode,bruje u dnevniku,po novinama,sire proizovodnju pa napisah zato da to treba ispitati.
Ja sam u drugoj sferi posla ali nisu ovde svi u poziciji da sklope diplomu i posao...
Ako drugi nadju sezonski posao,zasto mi stojimo u mestu a samo kukamo kako nam je lose...
Zato sto ne istrazujemo vec cekamo da nam neko servira na gotovo...
Mozda je malo kriticno napisano ovo ali ima dosta istine...
Moras da napravis korak da bi negde stigao...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2013. u 11:45 - pre 132 meseci
Citat:
Mirjana Savicic
Minimalna satnica postoji ali konkretno kod tog posla dok god nalaze radnu snagu mogu da daju koliko hoce....


ako mozes da mi das neki sajt gde se nalaze minimalne satnice, ne trebaju mi prosecne vec minimalne. recimo sto je drzava ozvanicila kao minimalnu.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2013. u 12:23 - pre 132 meseci
Komso,

U drzavnom norveskom aparatu sve profesije su podeljene na te minimalne zarade ispod kojih ne idu.Misli se na platu i o tome smo pisali vec ovde a to imas i na sajtu UDI-a samo podeljeno na srednja skola tipa 307.000,Visa / Høyskole mislim da je 368.000 pa onda Fakultet itd...ali imas platu minimalnu propisanu...
To za drzavni aparat govorim.Iz toga se moze izracunati satnica...
Nemam sajt neki sada da dam koji se bas bavi time vec pravilo drzavnog aparata u kojem radim.
Pa koliko smo puta ovde to spominjali,komso...da drzavni aparat ima propisane minimalne plate...
Nesto ti zima gore,a?
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7949782 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.