Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7954980 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
91.90.66.*



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 20:45 - pre 130 meseci
Kad se vec pominje grana... Ja nikada nikakvih problema nisam imala na granici. Niti neko koga ja poznajem. Stavise, zadnji put, kad sam posle 6 meseci u NO putovala kuci, na prelazu mi sem pasosa nista, AMA bas nista nisu trazili. Ni oppholdskort, niti da pitaju gde sam bila i sta. To su uvek pitali gde idete, od davnina (poznata mi je Madjarska granica), nista novo.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg5.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 21:02 - pre 130 meseci
ajd dobro, nek vam bude , ja navikla da nigdje nista ne pitaju, isla frendica nedavno u UK, jedino sto je cula je : have a nice day
mihaleks, prema istoku putujem jedino ak je pitanje zivota i smrti
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 21:10 - pre 130 meseci
Citat:
katt:
Papire za NOKUT sam prevodila na engleski, u maju sam dobila papir od njih, a od recimo kraja maja saljem molbe.
Sve sto saljem je na norveskom, saljem gde stignem Jezik sam zavrsila A1, A2 u Sagi i nastavila individualne casove

Dokle si ti stigao sa odlaskom, ako uopste ides u NO?



Naravno da planiramo odlazak, mi smo tek na pocetku jezika tj.uskoro zavrsavamo A1 i krecemo na A2.(pisem u mnozini, posto planiramo da idemo devojka i ja )Za par dana saljemo papire u Nokut, ali bez obzira na to CV ssaljemo svuda redom kao i ti. Kako ti je tekao razgovor sa njima?
boban
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 21:17 - pre 130 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
Boban 987:
Ima li nekih lepih novosti kod nekog? Tj.da je neko skoro otisao, da je pronasao posao, da je pronassao stan, da se snasao .... Dok sam citao ranije postove dosta je bilo slucajeva koji su davali neku nadu i motivisali druge ljude na taj VELIKI korak, u zadnje vreme ih nesto i nema. Gde su ti ljudi, da li ih je manje ili su samo zaboravili na forum?

Evo ja sam poceo da radim 17. jula u Oslu, u medjuvremenu nasao jos posao tako da sad radim za dve kompanije. Smestaj za jednu osobu je lako naci iako je navala ogromna. Ako ste ok lik i trazite sobu za sebe, pronacicete bez problema za 4500-5000NOK sa sve strujom, internetom i kablovskom tj. bez dodatnih troskova.
Problem je sto u 85% slucajeva u tu istu sobu vam nece dati da strpate i zenu sto znaci da cete morati pronaci nesto za vas dvoje tj. nesto tipa garsonjera od 20-25m2
a za to cete placati 8000NOK+3 meseca depozita sto znaci da u startu mora da se iskezite 4000e.
Malo zeznuto ali ako radite skupi se.
Takodje nadjoh besplatan kurs jezika.
Inace u Oslu je neverovatna navala stranaca i generalno njihova prisustnost ali zato sa druge strane su mogucnosti najvece u celoj Norveskoj.



Pa cestitam na poslu. Pitam sve ovo jer mi prosto fali malo motiva tj. procitao sam skoro svihh 600 strana i u pocetku je bilo mnogo vise ljudi koji su nalazili poslove, snalazili se nekako, a u poslednje vreme nesto slabo. Pa rekao da vidim da li jos uvek postoje takvi. Jel si se cimatao dugo oko nalazenja posla ? Sta si bese po struci ?
boban
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 21:32 - pre 130 meseci
Mislim da niko nije imao situaciju kao ja.

Žena iz Nokuta mi lepo traži diplomu srednje ja se čudim šta joj je kad sam posala.Ipak je u pravu jer na mojoj diplomi srednje škole nigde ne piše da je srednja škola. Kod imena škole piše Pedagoška akademija za obrazovanje vaspitača predškolskih ustanova i da sam završila 4.stepen.Ko osim Ex-Yu zna da je 4 stepen srednja škola od 4 god? I kako ja sad da dokažem da sam završila srednju koja se usput i zatvorila 1993.? Eto više glava je pametnije od jedne pa me posavetujte "Gde ću sad moj ružo"....da nije tužno bilo bi smešno.
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.directconnect.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 21:33 - pre 130 meseci
Citat:
Sandra07911:
Pozdrav svima!

Pozvana sam u toku sledece nedelje na razgovor za posao u Oslu na poziciju Inzenjera Elektrotehnike. Posto je smestaj jako skup tamo, moze li neko da mi preporuci neki smestaj i da neki savet? Znate li ikoga od nasih da mozda izdaje smestaj? Ako imate ikakav dodatni savet o zivotu tamo i ostalo, bicu vam zahvalna!
Sve najbolje!


Anker Hostel je najpovoljnije sto se moze naci, ako se dobor sjecam 280 NOK u šestokrevetnoj sobi. Poželjno je rezervisati ranije online.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 23:40 - pre 130 meseci
Aj opet ja i ove paralelne knjige.
Zahvaljujući nekim dobrim ljudima (i devojkama), uspeo sam da kompletiram moju prvu paralelnu knjigu sa kojom planiram da počnem sa učenjem (pored pa vei, mada se lomim i da krenem sa nekim drugim kursom) (Da ne bude zabune, ja sam samo kompletirao materijal, nisam autor ničega iz kompleta).
Na onom mom hostingu sa materijalima sam napravio nov folder "Paralelne knjige" i u njemu je sada jubilarna prva knjiga George Orwella "1984" sa kompletom paralelnih knjiga: Norvesko-Engleski i Norvesko-Srpski, kao i prateći audio. Nisam proveravao sve naravno, ali koliko sam mogao, deluje da je sve sinhronizovano dobro. Dakle direktan link do jubilarne prve knjige je OVDE.
Takodje sam dodao u folder "Gramatika" još jednu knjigu, izdatu 1973. godine (baš kad sam i ja izdat) i deluje mi baš baš dobra. To je ustvari jedan hibrid i u poglavljima je podeljena na deo sa gramatikom, sa rečnikom, sa dijalozima itd.
Meni je posebno zanimljiva što je jedan deo knjige napravljen upravo kao paralelne knjige, dakle, u dve kolone, Srpski-Norveški i sama knjiga ima samo 140 stranica, tako da verujem da je za nas jadne početnike/očajnike prava stvar. Direktan link do nje je OVDE.
Bilo bi lepo kad bi se pojavila još koja paralelna knjiga da kompletiramo 5-6 klasika koji bi bili interesantni većini, koliko je kažu i dovoljno da se razumevanje koliko toliko savlada, a koje je jedan od većih problema kod učenja.

 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 23:42 - pre 130 meseci
Zna li ko šta je najoptimalnije uzeti od internet paketa, kog provajdera, ima li nekih kombo varijati internet-kablovska ili IPTV.

 
Odgovor na temu

Dragana11
skola

Član broj: 316716
Poruke: 47
213.133.11.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2013. u 01:31 - pre 130 meseci
hahaha, 'bas kad sam i ja izdat'!
Hvala za knjige, i ove sad i one pre :)
 
Odgovor na temu

Dragana11
skola

Član broj: 316716
Poruke: 47
213.133.11.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2013. u 01:35 - pre 130 meseci
@blok63 Svasta moze nama da se desi, bas zbog ovog naseg 'sredjenog' sistema. Ja bih probala da objasnim, na egleskom naravno da neki sudski tumac prevede tvoje objasnjenje, uz diplomu, da je to bila ta i ta skola, da je trajala toliko i toliko, da je postojala od tada do tada ili se pretvorila u nesto drugo, itd. Lepo objasni, pa sta drugo, i nadaj se da ce prihvatiti :)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2013. u 07:01 - pre 130 meseci
Dragana, ne vredi da im objašnjavam mora crno na belo.Krenuću od škole (tu je sad Ućiteljski faks) pa preko MInistarstva pa onda i Inspekcije. Neću da dozvolim da i na ovakav način ovaj nemaran sistem pokuša da me spreči. Što se Norveške tiče rođak je pričao sam mojom referentkinjom u Nokutu i kaže jako ljubazna žena još kaže da ne overavam sa apostilom jer je skupo nego obično kod notara ili u Opštini. Šta daj joj kažem kad dolazim iz Burkine Faso gde ne piše na diplomi srednja škola
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2013. u 07:06 - pre 130 meseci
U Piramidi na Novom Beogradu ima kopirnica gde čovek ima u računaru sve knjige norveškog (sva tri nivoa ) i još neke dve plus.Ja otišla da odšampam onu što je stavio Gogi (ODLIČNA JE SAMO ŠTRIKAM za Gogija LIKE)a on mi otvara folder i kaže ostavio neki čovek. Ja tu odštampma neku varijantu norveško-engleski.Znači on ne prodaje to inače nego u razgovoru sa mnom oko Norveške on mo pokazao.Naplatio je samo kopiranje.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2013. u 07:19 - pre 130 meseci
Jutro!
Kolegice, da ne odgovaram na pp, mozda jos nekog zanima, ovdje sve pise

http://www.pharmacyregulation....ation%20Pack%20July%2013_1.pdf

uglavnom za zamlje izvan EU prilicno zaguljeno, inace trebaces i IELTS ( academic level ) s prosjecnom ocjenom 7
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2013. u 09:15 - pre 130 meseci
Citat:
delija_sever031:
Bas to htedoh da kazem,madjari su valjda imali dosta problema u pocetku zbog ilegalnih prelazaka preko granice i sverca kojekakvog pa su popili dosta packi od EU i od tada su nabavili najsavremeniju opremu za osmatranje granica i prilicno vode racuna o tome,cak je bila neka emisija na tv o tome,inace kad sam ja isao nasli su neku travu u vozu a naravno svi su se pravili blesavi a oni su mustrali neke holandjane (a koga bi drugog) i nemce na koje su posumnjali,tako da nisu oni nesto naostreni na nas po defaultu


ma ok, sve 5, ali ja sam ti malo alergicna na ispitivanje, mislim koje svrhe ima na granici pitati kud ides i posto jer onaj ko se bavi nekim kriminalom sigurno nece reci istinu, a pitati to postene ljude je zapravo zadiranje u neciju privatnost i zapravo ima jednu suptilnu dozu agresije, koji k. nekog briga kud idem i posto.
to je koda pitas sefa da ti treba 2 dana godisnjeg a on te pita : za sto? pa imam privatnih stvari obavljat, sta koga briga.
samo da povucem paralelu opet s englezima: na aerodromu uobicajeno pitanje : business or pleasure, sir/ ma'am ? . savrseno polite bez trunke iritacije.
mozda netko ne zamjecuje tu razliku ali meni je ona drasticna.
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2013. u 09:36 - pre 130 meseci
Sve je to lepo. Bolje i ispitivanje nego sto su meni madjari trazili da vadim da vide koliko para imam u dzepu. )) Pitali me zasto dolazim u Madjarsku, ja im rekao soping i zena(carinik) kaze ok ,vadi pare da vidi koliko imas (da se uveri da ne lazem). Sta nju bole ovce koliko para imam u dzepu, mozda sam hteo da se prosetam kroz madjarsku i da se vratim nazad bez para. )
boban
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2013. u 09:44 - pre 130 meseci
pa to je upravo ono o cemu ja i govorim, ovo je vec tusta bezobrastina, ja bi izvadila AMEX i rekla da sve placam karticom
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2013. u 09:58 - pre 130 meseci
) Eh, da sam se setio tog trenutka. Ja sam bio zatecen, kako neko moze da pita tako nesto. To verovatno rade kada nemaju nekog posla, pa onda ajmo po narodu.Das mu malo vlasti pa vidis koje kakav co'ek.

boban
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2013. u 10:00 - pre 130 meseci
Sad kad bolje razmislim dobro smo i prosli, da smo rekli da idemo u harkanj na kupanje vjerojatno bi nas trazio da pokazemo kupace gace
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2013. u 10:03 - pre 130 meseci
Tacno bih i ostavio te gace. Za uspomenu i dugo secanje.
boban
 
Odgovor na temu

dukejovej
student

Član broj: 170302
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2013. u 10:55 - pre 130 meseci
http://www.blic.rs/Vesti/Vojvo...-ribala-mesila-testo/komentari


Zaista mi je smesno kad krenete da pricate i da se zalite na Norvesku birokratiju....A najsmesniji su mi ljudi kojii obozavaju Srbiju i pljuju Norge..Oni stvarno jesu za zivot ovde.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7954980 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.