Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7955824 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Tomvla

Član broj: 318081
Poruke: 5
188.124.135.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 12:49 - pre 129 meseci
Pozdrav svima, pratim dugo forum i pomogao mi je jako prilikom dolaska u Norge, velika zahvalnost Mirajani jer nalazi vremena da pise i podeli dragocene savete.
Zelo bih da se zahvalim i Neshi-co i zokiruma (pomogli su mi a da nisu svesni toga) jer nekako prolazim istovremeno kao i oni sve pocevsi od dobijanaj dozvole do spajanja za koje cu predati za par dana.
Elem evo me u Norveskoj u mestu u kojem u Srbiji ne bih ziveo ni u ludilu ali ovde mi nesmeta ni to sto autobus do najblizeg grada ide par puta dnevno i sto nema nicega sem jedne prodavnice. Bitno za odlazak u Norge je imati ili odgovarajucu skolu ili se dobro udati/ozeniti, ja sam uspeo u ovom drugom pa evo danas dok zena radi ja kuvam kupus.
Sto se tice daljih akcija kontam da kad dobijemo spajanje (a nadam se da hocemo) idem sa dozvolom u skatte da dobijem personnummer i da uradim to preseljenje to isto treba i supruga da uradi jer ima trenutno d-nummer, a sad vezano za onu potvrdu iz NAV-a nije mi jasno da li treba buduci da supruga ne radi duze od godunu dana ovde i na novom ugovoru stoji da ce imati vise od 300.000 u buducem periodu. Sto se tice skola jezika mislim da je bolje platiti malo vise i ici na casove koje drze norvezani mislim da je cena oko 4.000 kruna nego platiti Sagi 450 eura za kurs a opet se to nece racunati u onih 250 casova koje je potrebno imati za produzenje dozvole.
Ne bih da zvucim kao na dodeli oskara ali bih se zahvalio jos nekim ljudima iz ovog mog sela i okolnih sela koji su pomogli a i dalje pomazu da se ostvari ideja o dolasku u Norvesku.
Pozdrav svima i HA EN FIN DAG
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 13:42 - pre 129 meseci
Gde Norvezani u Srbiji drze kurs jezika? Nije mi jasno malo...
Znam da ovde mozes da platis skolu jezika toliko i da ides na casove ali sta da radis u Srbiji?Da dodjes ovde bez znanja jezika i budes na teretu supruzniku-veruj mi ni to nije resenje.Iako je kupus sigurno dobar
Moras nekome i da platis u Srbiji,a znam da me bije glas da branim Sagu,ali nije tako...moje je misljenje da se jezik treba uciti pre nego sto dodjes ovde pa makar i imao nekoga ko ce te izdrzavati.Jer to znaci jako puto.To je i Micika spomenula u svom postu na prethodnoj strani.
Casovi norveskog u Norveskoj traju mnogo i jako puno sve kosta na kraju.Veruj mi...
Ne moras da ides u Sagu,idi bilo gde drugo,uzmi privatnog profesora sa katedre skandinavskih jezika,bilo koga i uci jezik pre nego sto dodjes...ali nemoj da cekas da ucis jezik kada dodjes ovde...
Nije pametovanje ali je stvarno tako...4000 kruna za jedan nivo je jako puno para.Jer kod njih do B2 nivoa je puno para,veruj mi.Sporo sve ide...ali apsolutno je super kombinacija kada se dodje sa dobro izgradjenom osnovom.Ja sam isla u Karasjoku na 250 casova posle jedne godine ucenja jezika u Srbiji.Imali smo profesorku iz Bergena,zena bila u penziji i predavala u Karasjoku jer je rodom iz Karasjoka a zivot provela u Bergenu.To je super kombinacija,ali da sam dosla bez ikakvog znanja puno teze ide i duze traje a samim tim i mnogo kosta...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Tomvla

Član broj: 318081
Poruke: 5
188.124.135.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 14:03 - pre 129 meseci
Sto se tice jezika mislio sam da kad neko dodje u Norvesku treba da ide na casove jesika u Norveskoj umesto sto ce placati kurs skolama iz Srbije (uzimanje ponekog individualnog casa je ok) jer ce opet morati na te casove kasnije. Naravno da je neverovatno da neko dodje u Norvesku bez barem nekog osnovnog znanja jezika jer se ne odlucujes na put danas za sutra nego je to proces koji duze traje, a ako vec jedan od supruznika uci jezik moze i drugi bar nesto da pohvata. Sto se tice profesora u Srbiji sasvim je normalno platiti casove pa i mi smo ih pacali i to bas dobro. U gradu u kome smo ziveli bila je na pocetku samo jedna samouka "profesorica" norveskog kojoj smo bas platili za casove pa nam je posle bio jos veci problem da ispravimo to sto nas je ucila.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 14:11 - pre 129 meseci
Pa to...ja cesto opletem po tome pa se ljute silno ljudi...ali kada vam supruznik dodje ovde bez znanja jezika to je kao da vam je stigao Curan/Curka.Bez uvrede ali tako je.U najskuplju zemlju sveta dodju vam jos jedna usta koja treba nahraniti i plus uvoditi ga u sistem a i vasa ledja su jos nejaka...pa sitna celjad skole,vrtici i sve ostalo...Zato stalno spominjem da i taj drugi supruznik ide da uci jezik.Naravno postoje okolnosti u kojima je to tesko izvodljivo ali se treba gledati ako se ikako moze da se uci jezik.
Moja koleginica Poljakinja je dosla ovde a muz dosao 2 godine posle.Inace ima pricu slicnu mojoj,nece sa Norvezanima,nikada nije na njih tako gledala,velike razlike itd...ali kaze ona meni:"Mirjana,moj muz je prve 2 godine toliko bio tezak,dok je ucio jezik,nije radio...da sam ja pomislila da ti Norvezani i nisu tako losi".
E ova recenica je stvarno za nauk.Jer on je bio stalno kuci,sa decom,do skole njihove malo skola jezika i to mu je bilo to.Upao u depresiju.
Zato,sto pre naucis jezik,nacices i posao brze i osetiti se korisnim i ispuniti vreme i biti nasmejan!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

MikicaSale
Fakultet NS
Fakultet NS

Član broj: 318067
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 14:56 - pre 129 meseci
Hvala puno na odgovoru Mirjana. Predocicu Vam moju situaciju pa ako nije problem da mi date savet tj Vase misljenje sta je najbolje ciniti. Naime, ja tek sada upisujem zapravo petu godinu studija medicine, a momak sestu. Planiramo da idemo u No i poceli smo da se raspitujemo sada zbog jezika jer smo kontali da je krajnje vreme s obzirom da on ima jos jednu godinu fakulteta plus pola godine staza i jos pola godine oko papira tj da bi mu neke dve godine bile dovoljne. Meni tri pogotovo. :D On ima zavrsenu srednju medicinsku opsti smer ali ja imam gimnaziju. Odakle da pocnemo nakon ucenja jezika? Izvinite ako Vas zamaram ili ponavljam pitanja na koji ste vec dali odgovor ali trenutno ste jedina osoba sa kojom komuniciram vezano za No i da se u nesto konacno razume a pritom je voljna pomoci. Moj plan je bio da mozda vec sada pocnem prekvalifikaciju da ne bih posle fakulteta gubila toliko vremena, ali manje vise me interesuje sta momak da radi jer ce on ici prvi. Kome se prvo prvo obratiti? Da li se autorizacija moze dobiti dok je jos u Srbiji pa onda ide i od vrata do vrata u No trazi posao ( uz odgovarajuce znanje jezika naravno)? Pozdrav
 
Odgovor na temu

Tomvla

Član broj: 318081
Poruke: 5
188.124.135.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 15:00 - pre 129 meseci
Ja sam ucio jezik i dosao negde do nivoa B1 tako da postoji neko predznanje i nisam bas curka/curan, ono sto mi treba je jos par meseci komunikacije sa nekim ko je norvezanin ili ko tako zvuci da bi znanje bilo na potrebnom nivou za posao. Problem je u tome sto dok gledam tv sa ukljucenim titlom kapiram o cemu se radi ali cim je titl iskljucen nastaju problemi. Norveski u Srbiji i u Norveskoj se dosta razlikuju mada to zavisi i od profesora ali svakako ko moze bolje je da nastavi sa ucenjem jezika u Norveskoj od Norvezana nego od Srba.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 15:13 - pre 129 meseci
Hm.. ja nisam ozenjen i sad ce ispasti da tu palamudim... ali ja bih samo da dodam da za drugog supruznika ne bi bilo lose imati konkretno neki plan.
Jeste da drugi supruznik moze raditi bilo koji posao i bilo koji procenat ali cini mi se da vlada prevelika konkurencija na obicnim poslovima kao sto je ciscene, rad u Macdonaldsu itd...
Ovo govorim iz iskustva drugih ljudi koje poznajem a i pre neki dan seo u taksi kad sam se vraco sa aerodroma i ispade neki nas covek taksista.. i ono u prici ima firmu za ciscenje itd.. al kaze mnogo je sad drugacije, nema tolko posla itd...

Znaci trebalo bi uraditi nesto vise od onog "ma nesto ce se naci kada dodjem u norvesku". Znaci treba uraditi neko planiranje.
Primera radi jedno vreme je maltene stajao natpis da trase radnike u frizerskom salonu i to maltene 3 meseca je visilo.
A frizerski salon ono klasican norveski , lepo uredjen u trznom centru kroz koji svakog dana prolazim kada idem na posao i hteo ne hteo tu idem i da se osisam...
Sisanje musko 380 Kruna... a u gradu po nekim levim frizerskim salonima je sisanje 200 kruna i ko da te sikirom osisaju.
Znaci eto na primer sto ne krenuti na kurs frizera. i ili pedikira/manikira i sta ja znam vec... Treba sesti i razmisliti sta sve bi moglo.
Zato sto doskolavanje u norveskoj za takav nekakav kurs sigurno kosta ko svetog petra kajgana. Bolje uraditi to u srbiji.

Eto to je moj neki predlog. Jer ogromna je razlika kada na primer druga osoba zaradi makar i 10.000 kruna mesecno... jer to vam je cista usteda.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 15:29 - pre 129 meseci
Citat:
Tomvla:
Ja sam ucio jezik i dosao negde do nivoa B1 tako da postoji neko predznanje i nisam bas curka/curan, ono sto mi treba je jos par meseci komunikacije sa nekim ko je norvezanin ili ko tako zvuci da bi znanje bilo na potrebnom nivou za posao. Problem je u tome sto dok gledam tv sa ukljucenim titlom kapiram o cemu se radi ali cim je titl iskljucen nastaju problemi. Norveski u Srbiji i u Norveskoj se dosta razlikuju mada to zavisi i od profesora ali svakako ko moze bolje je da nastavi sa ucenjem jezika u Norveskoj od Norvezana nego od Srba.

Vremenom kad počneš da radiš razumećeš manje više sve oko posla Onda me sinoć ovaj moj kolega Norvežanin izvede u DISKOTEKU (zamisli izlaze napolje da popuše cigare ) kakav disko nisam sam sebi smrdeo na dim po povratku kući, elem imali smo mi tamo i neko društvo a ja sam se opet osećao kao ćuran, dakle ne mogu da ih povatam šta ko kaže i šta misli kao prvi dan kada sam došao ovamo ali stvari idu polako napred
Elem oko škole i sl ja sam ranije izneo svoj stav i prilično se držim toga da u srbiji moraš početi učiti Nor ali da li to radio u školi ili preko interneta prilično je svejedno. Jednostavno ćeš u školi slušati ljude koji pričaju po naški nor i onda dođeš ovamo, čuješ norvežane kako pričaju nor plus oni ubrzaju max, dialekti i eto problema. No korist od učenja jezika je da ti znaš da kažeš šta želiš a svako od njih ukoliko želi će prilagoditi svoj Nor tvom znanju i stvari će za par meseci doći na svoje.

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 06.10.2013. u 16:42 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 06.10.2013. u 16:42 GMT+1]
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 16:06 - pre 129 meseci
Curan moze biti tako lep sa sve onim perjem...pa raznih boja cccc pa se zeznes opasno...Ha ha...salim se malo!

Dakle,posto sam dobila dozvolu evo da predstavim kako izgleda porodicna emigracija.
Slika sve objasnjava,samo sto u trenutku slikanja su bicikla zaboravljena i nalaze se na traci a ne na lageru pa to fali...
Na slici Jaric Zivadin i sitna deca pri spajanju sa Ilinkom Prtljag u prilogu.



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 16:13 - pre 129 meseci
Citat:
Tomvla:
Ja sam ucio jezik i dosao negde do nivoa B1 tako da postoji neko predznanje i nisam bas curka/curan, ono sto mi treba je jos par meseci komunikacije sa nekim ko je norvezanin ili ko tako zvuci da bi znanje bilo na potrebnom nivou za posao. Problem je u tome sto dok gledam tv sa ukljucenim titlom kapiram o cemu se radi ali cim je titl iskljucen nastaju problemi. Norveski u Srbiji i u Norveskoj se dosta razlikuju mada to zavisi i od profesora ali svakako ko moze bolje je da nastavi sa ucenjem jezika u Norveskoj od Norvezana nego od Srba.


Najbolja je kombinacija.Njihove skole su spore za gramaticki nivo a treba ti za polaganje testova.Tu je ok uciti preko skajpa sa nasim profesorom.A skola njihova je bolja u tom smislu sto ne mozes da pricas na maternjem i sva komunikacija je na naorveskom i naravno akcenat je pravi.Dakle,kombinacija to dvoje je odlicna stvar.
Ja sam isla ovim putem za jezik.
U Srbiji godinu dana skola jezika Saga i privatna profesorka 3 meseca van skole.
U Karasjoku celu prvu godinu skola jezika i na skajpu moja profesorka iz Srbije - polozen NP3
U Tromsu sama spremala Bergen uz malu asistenciju u smislu testova profesorke sa skajpa.-polozila Bergen test.
Ali rad u zdravstvu zahteva da svaki dan poboljsavas jezik jer stalno pricas.
Tako da sve te metode su isprobane i mislim da je kombinacija njih odlicna.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 16:19 - pre 129 meseci
Citat:
MikicaSale:
Hvala puno na odgovoru Mirjana. Predocicu Vam moju situaciju pa ako nije problem da mi date savet tj Vase misljenje sta je najbolje ciniti. Naime, ja tek sada upisujem zapravo petu godinu studija medicine, a momak sestu. Planiramo da idemo u No i poceli smo da se raspitujemo sada zbog jezika jer smo kontali da je krajnje vreme s obzirom da on ima jos jednu godinu fakulteta plus pola godine staza i jos pola godine oko papira tj da bi mu neke dve godine bile dovoljne. Meni tri pogotovo. On ima zavrsenu srednju medicinsku opsti smer ali ja imam gimnaziju. Odakle da pocnemo nakon ucenja jezika? Izvinite ako Vas zamaram ili ponavljam pitanja na koji ste vec dali odgovor ali trenutno ste jedina osoba sa kojom komuniciram vezano za No i da se u nesto konacno razume a pritom je voljna pomoci. Moj plan je bio da mozda vec sada pocnem prekvalifikaciju da ne bih posle fakulteta gubila toliko vremena, ali manje vise me interesuje sta momak da radi jer ce on ici prvi. Kome se prvo prvo obratiti? Da li se autorizacija moze dobiti dok je jos u Srbiji pa onda ide i od vrata do vrata u No trazi posao ( uz odgovarajuce znanje jezika naravno)? Pozdrav


O pa imas resenje.Decko ima medicinsku skolu i njega da saljes na odradu staza onog od 6 meseci i da salje za autorizaciju za helsefagarbeidera.Usput da dokrajci tu sestu godinu.I da idete da ucite norveski.
Kada dobije autorizaciju i budete spremni za dolazak,vencajte se.Resite taj teski slucaj i on dolazi u Norge da trazi posao.
Kada nadje posao,ti dolazis na pripoj porodice i imas status da mozes da radis i neki drugi posao...
On naravno tada posalje SAK-u za lekara i cuje sta ce mu napisati pa juri posle taj kvalifikacijski put...

Ti ako mislis da imas vremena i da necete emigrirati za tri godine jos...daj se na prekvalifikaciju pa da i ti imas autorizaciju...ako ne idi na pripoj...Da se razumemo,dosta je rada potrebno i truda za sve to,ali kada covek hoce i zeli onda se i moze.Mladi ste,verovatno.
Autorizacija se moze dobiti dok si u Srbiji,naravno.Saljes iz Srbije na adresu SAK-a.
Iid malo na linkove SAK-a,UDI-a...malo iscitaj slucaj...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 16:32 - pre 129 meseci
U avionu smo Neso-co i ja pricali o tome kako postovi deluju nekada totalno drugacije od onoga sto se zaista htelo napisati.Jer to su samo reci.Ipak.Nekada to zvuci arogantno i prepotentno,cesto napadno.Ali to nije tako.
Moja prica o "curanstvu" koji su budi usput receno,bas fine pernate zivotinje,lepa zivina... nisu prica koja treba da ljuti ljude vec da se samo stavi akcenat da ta druga strana porodice treba da dodje sa nekim predznanjem.
Mnogi ljudi ovde koji pisu na forumu pisu mnoge stvari iz realnog zivota,iz iskustva,iz toga kako nase porodice funkcionisu,koliko porodica ima situaciju da ima dve plate,i onda se na osnovu toga pise...E sad neko pise fino,sa lepim recima,neko pise malo grublje...pa nazove to curanstvom ali stvarno je to lepa zivina... ali je cilj isti.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 16:41 - pre 129 meseci
Ovo je jedna,pa necu reci reklama,jer nije to iako visi na stanici ali vise alarm i obavestenje o njihovom ozbiljnom problemu - demenciji starijih ljudi...
Naime,70.000 Norvezana boluje od demencije.U narednjih 10 godina ce biti duplo toliko...a svake godine oboli novih 10.000 slucajeva...tako da dok je god tako,potrebu za ljudstvom u zdravstvu ce imati.Koje god vlasti dosle,to jeste problem i ne mogu da zatvore oci pred tim problemom,jer neko mora da radi sa tim ljudima...a EU ne moze bas sve da pokrije...
Evo slicice sa bus stanice iz Tromsa...


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 16:53 - pre 129 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Curan moze biti tako lep sa sve onim perjem...pa raznih boja cccc pa se zeznes opasno...Ha ha...salim se malo!

Dakle,posto sam dobila dozvolu evo da predstavim kako izgleda porodicna emigracija.
Slika sve objasnjava,samo sto u trenutku slikanja su bicikla zaboravljena i nalaze se na traci a ne na lageru pa to fali...
Na slici Jaric Zivadin i sitna deca pri spajanju sa Ilinkom Prtljag u prilogu.




sunce ti božije kakvim ste vi avionom došli
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg3.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 16:58 - pre 129 meseci
Onim poljoprivrednim za zaprasivanje

Neeesh, majstoree, svaka cast!!
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 17:15 - pre 129 meseci
u taj bi teško stali koferi a da ne spominjemo biciklove
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg3.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 17:22 - pre 129 meseci
Ahaha, je istina, al podsjetise me odmah na Indiana Jones II dio, na pocetku, ona voznja avionom
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 17:41 - pre 129 meseci
Ovo cim ugledas moras da ovekovecis fotografijom
Ali i Neso-co nosi profi aparat sa sobom pa cim ga pogledas popreko...on skljocne...i to u avionu...a ljudi se zgledaju sta nam je,sto se toliko slikamo Ne znaju da smo mi slucaj sa foruma...
Avio prevoznik " Air Krstici" prima prtljag do 340 kg.Low-cost kompanija...
Uslov je da imas troje muske dece,pa ko pravi musku decu moze da prodje tj.da poleti pomenutom kompanijom...
Ne mogu da se setim da li je bilo 340 kg ili 370 kg...to mi je dilema samo...al ozbiljno...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 17:54 - pre 129 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ovo je jedna,pa necu reci reklama,jer nije to iako visi na stanici ali vise alarm i obavestenje o njihovom ozbiljnom problemu - demenciji starijih ljudi...
Naime,70.000 Norvezana boluje od demencije.U narednjih 10 godina ce biti duplo toliko...a svake godine oboli novih 10.000 slucajeva...tako da dok je god tako,potrebu za ljudstvom u zdravstvu ce imati.Koje god vlasti dosle,to jeste problem i ne mogu da zatvore oci pred tim problemom,jer neko mora da radi sa tim ljudima...a EU ne moze bas sve da pokrije...
Evo slicice sa bus stanice iz Tromsa...



mirjana, zasto se sladis tudjoj nesreci... e zezam te :P ti si ista ko ja... prica neki lider ove stranke na vlasti kako zeli da napravi od norveske kunnskapsamfunnet, i da zele da izgrade mnogo novih skola da podignu znanje djaka, a ja se razmisljam- samo vi gradite da ima vise posla za mene :D

btw hoce da uvedu deci ocene od 4. razreda, koje inace sad krecu tek od 8. i deca su istraumirana... to je sad bas velika debata...

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 18:17 - pre 129 meseci
Da da strasan je to stres da dobijes ocenu u skoli
Erna je tokom predizborne kampanje naglasavala da Norveskoj fale profesori matematike i da se u to mora ulagati...
Problem joj je samo sto ta matematika i to racunanje proizvodi stres kod njenoh sunarodnika pa nece da idu u tom pravcu

U petak na poslu kaze meni jedna debela koleginica (Noskica) a uopste ne pricamo o politici,vec na TV -u su bile vesti...i ona se nadovezuje:"Pa sad Mirjana,ne znam kako ce stranci da dovode svoje silne clanove porodice i da oni dolaze jer sad je dosla Erna a ona ce da uvede promene"...A u meni buknula moja bosanska narav...i savladah se nekako da je ne pocupam za ono malo dlaka sto ima na glavi i da joj ne iscedim ono salo iz stomaka pa se nasmesim i kazem sledece:"Eva,dok god ljudi u Norveskoj budu koristili egenmelding onoliko cesto koliko ti to radis,za sve strance ovog sveta ima da se nadje mesto u tvojoj demokratskoj zemlji" pa se nasmesih jos jednom kako bih dodala prijateljske tonove na finu recenicu.
A egenmelding sa sykemeldingom svaki treci mesec je njeno srednje ime...i takvi se nasli da komentarisu...majke joj ga debele i meni nasla da zbori Politikin zabavnik.Imamao tako 3-4 na poslu i u domu i u bolnici sa tim zajedljivim komentarima i to uvek gledaju da prokomentarisu kada smo Poljakinja ili ja tu.E pa vala vise ne cutim...uskoro uzimam stalnu dozvolu...ima da je okacim na oglasnu tablu u vaktrom-u i odnesem im Zlatiborac da jedu ...
I naviknes se na to...ali nekada bi je tako cupala za kosu pa vukla po podu majku joj sto me iznervirala u petak


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7955824 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.