Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7954783 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.150.173.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2013. u 05:16 - pre 127 meseci
Citat:
Boban 987:
Bobane, a malo lagis da si si kupio novu jaknu. Odakle ti, kada saljes i porodici, a sada kao kupujes Nove jakne.

kupim kada vidim rabat 50 ili više posto, ovo je bilo sa 70% sa 3100 na 910nok malo mi je tesna ali ako skinem 10kg biče odlična
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

valjevac80

Član broj: 297283
Poruke: 2
*.ip.adam.com.au.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2013. u 07:58 - pre 127 meseci
Pozdrav svima.
Pre dan dva postavio sam pitanje, ali vidim da jos nema odgovora. Elem da rezimiramo. Zanima me kakve su mogucnosti pronalazenja posla u NO kao maser? Juce sam dobio odgovor od njihovog nacionalnog udruzenja masera, u kome su mi objasnili kako sve sto je potrebno jeste da popunim jedan formular na norveskom, skeniram ga i posaljem mejlom zajedno sa diplomom. Onda cekam pozitivan odgovor i uplacujem 2500 NOK za godisnju clanarinu. To clanstvo mi pruza razne beneficije od clanstva u sindikatu do nekakvog oslobadjanja od poreza(nadam se da sam ih dobro razumeo).
I da, sta mislite o ideji da se u NO ode tako sto bi se upisao kurs norveskog, jer ti ta studenska viza omogucuje da radis part time? I kakve su mogucnosti ostanka u NO nakon kursa?
Hvala.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2013. u 08:31 - pre 127 meseci
Evo ja ti mogu pomoci sa nekim oglasima u vezi posla

Obavi to sto su ti ovi iz udruzenja naveli a evo i malo vise o tom poslu u norveskoj kako se skolovati

http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/massasjeterapeut


http://www.studentum.no/utdanning/mass-r-144189


http://www.axelsons.no/massasje/massor

a ove si ti verovatno kontaktirao


http://www.massasjeforbundet.n...3&table=PUBLISH&m=1013

POSAO

Ovde u spa hotelu trebaju 10 masera znaci salji im molbu za posao i nazovi ih na tlf

http://www.finn.no/finn/job/fulltime/object?finnkode=44815255


Jos

http://www.jobbdirekte.no/andr...raktorsenter/630907/index.html

https://tjenester.nav.no/stillinger/stilling?ID=6864732

https://tjenester.nav.no/stillinger/stilling?ID=6778614


http://www.karrierestart.no/ledig-stilling/339890


evo jos par klinika koje se izmedju ostalog bave masazom pa probaj i njih kontaktirati za posao

http://www.skoglyklinikken.no/index.php?sideID=48&ledd1=33


http://dinhelsehonefoss.no/masor



 
Odgovor na temu

losmid

Član broj: 318292
Poruke: 5
109.110.247.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2013. u 12:15 - pre 127 meseci
001 Odlican odgovor

Moze li to isto samo za stamparije.

Hvala
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2013. u 12:34 - pre 127 meseci
Evo nekih stamparija pa ih probaj kontaktirati

Ovi su najveci u Norveskoj

http://medianorgetrykk.no/

ovi su dosta poznati znam jer sam jedno vreme vozio robu za njih

http://www.jcdecaux.no/wip4/detail.epl?cat=21367

onda ovi

http://www.birkelandtrykkeri.no/

ovde imas 13 stranica sa firmama koje se bave stampanjem pa ih kontaktiraj sve redom samo saljes Copy/Paste ko zna mozda negde upali ili jos bolje zovi ih

http://www.anbefalt.no/sok/trykkerier/oslo

ovde ima nekih ponuda za posao

http://www.finn.no/finn/job/fulltime/object?finnkode=45333813

http://www.finn.no/finn/job/fulltime/object?finnkode=45198399

http://www.oxp.no/ledig-stilling.html

http://tindetrykk.no/ledig-stilling/

https://tjenester.nav.no/still...um=cpc&utm_campaign=jooble

 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2013. u 16:35 - pre 127 meseci
zoki, lekar studira minimum 10 godina, ima daleko odgovorniji i stresniji posao... moler moze i ne mora imati srednju skolu od 3 godine, ili prirodni talenat :) onda bismo svi u molere zar ne, zasto bi se iko mucio :))
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2013. u 17:44 - pre 127 meseci
Citat:
stefanko23: zoki, lekar studira minimum 10 godina, ima daleko odgovorniji i stresniji posao... moler moze i ne mora imati srednju skolu od 3 godine, ili prirodni talenat onda bismo svi u molere zar ne, zasto bi se iko mucio )


naravno ali ne mozes ni molera da prikljucis na kabal i ubacis mu znanje i iskustvo. naravno posao lekara je daleko odgovorniji i sve sto ide uz to ali i moler ulaze nesto u svoje znanje i kvalitet. uzmi na primer automehanicara, ima ih desetine ali onih koji se razumeju, imaju iskustvo, prate tehniku i imaju opremu je jako malo i oni zaradjuju kao ti lekara. da ne bude zabune ja sam studirao 5 godina, zavrsio gradj faks, i ulozio dosta u svoje isavrsavanje, imam odgovoran posao ali ne mogu da podcenim molera ili vodoinstalatera.

jupio sam u petak masinu za pranje posudja, i kontam da je sam ugradim da ne moram da placam stotine i stotine kruna nekom majstoru. prvo sa se frapirao kada sam video koliko sta kosta, recimo 2 gumice za 3/4 nastavak su oko 50 kruna, reducir 1/2 na 3/4 kosta oko 100 noka a crevo 2 mestra duzine je oko 250 kruna, znaci cene izuvaju. jos na to da se doda rad znaci kao petra kahgana, gledajuci dinare i koliko to kosta u srbiji. inace toliko sam se mucio i nervirao da mi je zena krenula da zove instalarera da uradi. jbg imam zavrsen gradj faksa ali nisam niti mogu biti zidar, moler ili instalater. jedno je nacrtati i proracunati recimo protok a drugo je to uraditi da ne curi

btw da ne bude zabune sredio sam masinu i radi kao svajcarski sat, malo kaplje al jbg nisam imao sto bi rekli nasi majstori kudelje , sredio sam i neke police nove u kuhinji i sredio nesto na kolima tako da sada rade grejaci zadnjeg stakla a i cistiom sam sneg 5x juce, izem ti sever

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 24.11.2013. u 20:22 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2013. u 18:55 - pre 127 meseci
Citat:
stefanko23:
zoki, lekar studira minimum 10 godina, ima daleko odgovorniji i stresniji posao... moler moze i ne mora imati srednju skolu od 3 godine, ili prirodni talenat :) onda bismo svi u molere zar ne, zasto bi se iko mucio :))

A kad ti se pokvari auto, pukne cev, treba da se kreci stan, treba da se demolira, treba drvo neko da se sredjuje, kad kupujes hleb u pekari ili odes na pice, da nece mozda lekar da ti uradi/odradi/usluzi?
Profesije postoje jer da ne postoje ne bi postojala podela posla i kvalitet koji podela poslova pruza kroz iskustvo.
Svako iz bilo koje profesije poseduje iskustvo, prakticno iskustvo i tu ti ne pomaze ni Phd/doktorat ni 15 godina studiranja.
Pa bem ti ja inzenjera koji ne zna sijalicu da zasrafi. Jes da ga to ne uce na fakultetu ali osnovne stvari su ipak osnovne stvari (Zoki ovo se apsolutno ne odnosi na tebe i ne aludira na tebe).
Ja da sam vlasnik neke x, y, z firme pa nikad ne bi zaposlio "strucnjaka" sa 30 godina skolovanja koji ne zna zavrtanj da zavrne.
To sto je neko zavrsio faks i postao lekar apsolutno nista ne znaci osim da je imao para ili podrsku od nekoga, bio uporan ili imao debele veze. Da ce on biti dobar lekar, to niko ne moze da garantuje a sa druge strane imas eto tog siroma molera koji nije zavrsio ni srednju skolu zato sto mu je mozda otac bio alkoholicar a majka kurva ali covek ima talenat za molerisanje i dobar je u tome i zeli posteno da zivi od toga.
Nijednu profesiju ne treba potcenjivati, cak stavise ja se divim svim ljudima koji su profi u svom poslu pa makar bili i skupljaci smeca ali budimo realni kao sto Zoki dade primer automehanicara, sicusna manjina u svom poslu su pravi profesionalci, ostalo su oni koji "odradjuju" posao...
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2013. u 19:24 - pre 127 meseci
momci, ne banalizujte moj odgovor, nigde ja nisam rekao da je moler profesija za potcenjivanje... diskutovao sam na tu temu puno puta i jasno rekao da cenim i postujem svaku profesiju, prvi ne umem da popravljam stvari oko sebe i naravno da ne bih mogao bez istih zanimanja... ja sam samo odgovorio na pitanje koje je glasilo 'zasto moler nema istu platu kao lekar', i ja sam odgovorio zato sto ne spasava ljudske zivote i zato sto ne provodi noci i noci pred knjigom pre nego se pocne baviti svojom profesijom...
ja podrzavam velferdsstat u norveskoj i ovde sve profesije solidno zaradjuju, narocito vodoinstalateri, elektricari verujem i moleri... i to je super, ali moje je misljenje da lekari itekako trebaju biti na vrhu te lestvice, tj. ne mogu se nikako izjednaciti sa molerima, niti sa mojom profesijom npr... oni su mi nekako posebna kategorija :)
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2013. u 21:09 - pre 127 meseci
Zoki i ti se cuvaj, umeju i gradjevinci i/ili oni nadležni u izgradnji da se ugroze živote ljudi. Evo u Litvaniji se srušio krov tržnog centra i usmrtio 54 ljudi. Ovde ne znam ko je kriv, da li onaj što je računao konstrukciju ili oni koji su dograđivali odozgo pa je konstrukcija pukla, ali nema šale sa građevinom. Pre par decenija se tako srušio krov sportske sale u Poljskoj, i kad se ustanovilo da je inženjer bio kriv, i poginula 2 čoveka, inženjer Poljak je nije mogao da se pomiri sa tim i izvršio je samoubistvo. Ne znam da Li ke to neki doktor uradio. (Ne napadamo doktore, samo ukazujem svetlost ovog Poljaka.)

Uzgred, koji si smer građevine Zoki završio?
 
Odgovor na temu

MiToman
NSRS
NSRS
Banja Luka

Član broj: 312953
Poruke: 28



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2013. u 21:24 - pre 127 meseci
Citat:
mihaleks:
Ako cemo da drvimo u sitna crevca da li je sija ili vrat onda cu i ja da kazem da je postavljac pitanja najverovatnije zeleo da zna da li mu neko nesto garantuje u okviru neke struke tj. najvaznije je da zna da postoji minimalac koji mora da se ispostuje. Mislim da se njemu fucka da li to garantuje zakon, podzakonski akt, opsti kolektivni ugovor ili ugovor udruzenja poslodavaca i udruzenja sindikata.
Takodje ovde ovo sto si naveo "collective wage agreement" iliti kolektivni ugovor/poseban kolektivni ugovor je podzakonski akt tj. pravni izvor iz domena gradjanskog prava. Zakon/podzakonski akt, u sustini isti djavo, bitno je sta pise u njima.
U sustini porediti zakon i podzakonski akt je isto kao porediti ustav i zakon. Ovi nizeg nivoa mora da su u saglasnosti sa onima viseg nivoa.


Hijerarhija pravnih akata postoji s tim što u radnom zakonodavstvu postoji nešto specifično a to je da se na radnika primjenjuje onaj propis koji je za njega najpovoljniji. Po jačini idu 1.zakon; 2.kolektivni ugovor; 3.ugovor o radu. U većini evropskih zemalja u samom zakonu o radu stoji sledeće: "ako drugačije nije određeno kolektivnim ugovorom i ugovorom o radu". To "drugačije" znači da se radniku ne smiju dati manja prava nego što je to zakonom propisano ali se zato mogu dati veća prava i kolektivnim ugovorom i ugovorom o radu. Radnik se apsolutno moze pozvati na ugovor o radu koji je potpisao, odnosno na kolektivni ugovor, ako je povoljniji za njega, bez obzira što su hijerarhijski ispod zakona. U principu je sve tačno što je mihaleks napisao s tim što je važna činjenica da zakon o radu daje mogućnost da se podzakonskim aktom može radniku dati veća prava zbog čega treba obratiti pažnju i na te niže akte. Nadam se da je malo jasnije i da mihaleks neće zamjeriti na ovoj maloj nadopuni.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2013. u 21:29 - pre 127 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Zoki i ti se cuvaj, umeju i gradjevinci i/ili oni nadležni u izgradnji da se ugroze živote ljudi. Evo u Litvaniji se srušio krov tržnog centra i usmrtio 54 ljudi. Ovde ne znam ko je kriv, da li onaj što je računao konstrukciju ili oni koji su dograđivali odozgo pa je konstrukcija pukla, ali nema šale sa građevinom. Pre par decenija se tako srušio krov sportske sale u Poljskoj, i kad se ustanovilo da je inženjer bio kriv, i poginula 2 čoveka, inženjer Poljak je nije mogao da se pomiri sa tim i izvršio je samoubistvo. Ne znam da Li ke to neki doktor uradio. (Ne napadamo doktore, samo ukazujem svetlost ovog Poljaka.)

Uzgred, koji si smer građevine Zoki završio?


konstruktivni

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2013. u 21:52 - pre 127 meseci
Stefanko molim te napiši šta zapravi radi Pedagogisk Leder... kad budeš mogao ;)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-203-56.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2013. u 21:56 - pre 127 meseci
Slazem se sa cepidlacenjem i razumem da je vecina radnika donekle zasticeni, mozda sam odma trebao da napisem "Ne postoji zvanicno minimum, ali u vecini slucajeva postoji minimum, ali ipak proveri dobro koji su proseci i minimumi", jer ljudi procitaju nesto na internetu i odmah to shvate kao aksiom.

Sve sto hocu da kazem je da ne postoji propisan minimum za sve branse odnosno za bilo kog radnika u norveskoj, u smislu da ce drzava da ti zagarantuje minimum zarade i da ces ti samim tim sto radis u norveskoj imati zagarantovani minimum po satu kakav (mislim da) postoji u americi na primer.

Recimo za moju bransu ne postoji kolektivni ugovor, ne postoji ni sindikat programera vec je vecina nas pri elektronskom i elektricnom sindikatu kao i pri nekom sindikatu informacionih tehnologija, koji ne znaju dal programer spada kod njih ili ne. Takodje ne postoji ni ugovor sindikata sa mojom firmom, i kad sam ih pitao upravo o tom minimumu oni su mi rekli da to ne postoji niti da oni mogu da pritiskaju poslodavca da poveca nekom platu iako je daleko ispod proseka, jer nemaju ugovor sa poslodavcem.

Dakle realan scenario, realnog coveka koji realno radi u norveskoj, tj mene licno, koji nema nikakvu garanciju minimuma primanja od strane nikoga. Cak sam u prvoj ponudi za posao dobio cifru koja je daleko ispod proseka za moj posao za ovu regiju i udi mi je ipak izdao dozvolu, iako tamo pise da moram da imam platu vecu od proseka za moju bransu i sta vec, na sta sam se ja do nekle po automatizmu oslonio ne istrazivsi dovoljno cifre. Dakle ni prosek ne postoji negde zvanicno da se nadje bas za sve branse, nego je u praksi sve tako negde u vazduhu.

Odnosno, ne postoji uvek i svuda za svakog radnika zvanicno napisano XYZ kruna na sat od strane drzave (da opet ne tupim pa kazem zakonski ili ustavno zagarantovan minimum)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2013. u 22:44 - pre 127 meseci
Citat:
blok63:
Stefanko molim te napiši šta zapravi radi Pedagogisk Leder... kad budeš mogao ;)



rad sa decom, sastanci sa roditeljima, vodjstvo asistenata, kontakt sa drugim institucijama, razvoj celokupne pedagogije u vrticu, donosenje glavnih odluka :) citajte u oglasima, pise dosta o tome...
evo npr.

•Lede planlegging, gjennomføring og evaluering av det pedagogiske arbeidet.
•Foreldresamarbeid og foreldresamtaler.
•Veiledning av assistenter på avdelingen .
•Aktiv deltager i barnehagens lederteam.
•Ansvar for fellesoppgaver i barnehagen.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2013. u 23:08 - pre 127 meseci
Hvala ti.

Koliko sam videla svaka grupa dece ima svog ledera. Godišnji plan donosi u saradnji sa Styrerkom jel? To je ono što i ja radim ovde. Tako sam i mislila. Na Navu su opisi zadataka jako šturi sad sam bila. Iščitala sam ceo Rammenplan i to je ono što i ja zapravo radim. Novost mi je Fagområdene ali mi je prihvatljivo i razumljivo.

Pozdrav i još jednom hvala :)
 
Odgovor na temu

Sminkernica
salon
Beograd

Član broj: 319220
Poruke: 14
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.11.2013. u 00:29 - pre 127 meseci
Ne mogu nikako da nadjem,a skrenuli se mi paznju za trazenje posla kozmeticara u Norveskoj da ste o tome pricala i pisali.Ako mozete da mi pomognete da se u detalje uputim kako naci posao.:-)
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.11.2013. u 02:48 - pre 127 meseci
Citat:
Sminkernica: Ne mogu nikako da nadjem,a skrenuli se mi paznju za trazenje posla kozmeticara u Norveskoj da ste o tome pricala i pisali.Ako mozete da mi pomognete da se u detalje uputim kako naci posao.:-)


Kucam u Google make up artist, ili pp Norvesko jobb pretrazovacima, L'Oreal Norge ima oglas ima i za frizera ili juri pp žutim stranama salone.
Za šminkera možda i prodje, za Kozmeticar - rad sa kožom teže, jer oni nemaju salon Kao naše.

Javi ako saznas nešto, mene ovo jako zanima.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.11.2013. u 07:56 - pre 127 meseci
Citat:
Gasterbajter: Kucam u Google make up artist, ili pp Norvesko jobb pretrazovacima, L'Oreal Norge ima oglas ima i za frizera ili juri pp žutim stranama salone.
Za šminkera možda i prodje, za Kozmeticar - rad sa kožom teže, jer oni nemaju salon Kao naše.

Javi ako saznas nešto, mene ovo jako zanima.


imaju oni kozmeticare sa sve ciscenjem lica i darsonom, samo sto njihove zene ne poklanjaju paznju tome kao nase, masaza je popularna i to sve vrste, recimo dosta se trazi masaza ruku. moja zena je konkurisala preko finn.no na neke poslove i zvali su je iz jednog salona u oslu i jednog iz bergena na intervju, nije otisla jer smo vec nasli posao za mene tako da se zrtvovala. sto se tice frizera to je bio sou. imala je jedan intvervju, dobila je posao na drugom mestu ali gazda nije mogao da da vise od 50%, na drugom su dali posao ali nisu mogli ugovor jer su kontali kada dobijemo papire da cemo kidnuti, tu su nam dali stan i posao na crno, takodje imali smo razgovor u jednom salonu gde je najveci problem bio jezik, zena nije znala dovoljno norveski a na nasu nesrecu gazdarica nije znala engleski. ona je konkurisala na poslove preko finn.no, slala mejlove salonima i obilazila od vrata do vrata. ovo od vrata do vrata je bilo ok, nije kao recimo kao kod gradjevinaca gde uglavnom naletis na neke recepcije i ni ne vidis ledera, kod ovih salona uglavnom naletis na gazdu ili gazdaricu pa je makar sto se toga tice lakse. mnogo sam nam pomogli i sa obavestavanjem gde traze radnike.

najveci problem je emigrantska struktura vlasnika salona, znaci uglavnom su na jugu to sve stranci, kurdi najvise, onda poljaci, litvanci, ovi oni, tesko da ce se naleteti na mnogo norvezana, umeju da zavlace i nisu toliko iskreni kao na severu. nekako ja sada kada cujem da je gazda nenorvezanin nemam ni najmanju zelju da se zena cima oko toga.

zena je trenutno u fazi trazenja posla, imala je ponudu ali nije bila zadovljna i nije zelela to da radi ali se sada predomislili na njenu zalost mesto je popunjeno tako da sada ceka da se oslobodi nesto u tom salonu. takodje u jednom postoji samo jedna kozmeticarka koja joj je kukala da bas mnogo radi i nema zamenu pa je pitala zenu da li bi ona mogla da radi i nesto drugo ako nema posla, tu sada cekamo posto je intervju bio u petak. kod norvezana bas nema zurbe. inace zena je kozmeticarka, radila je dosta i masaze, klasika pedikir i manikir ali je i radila 2 godine kao frizera. imala je svoj salon pa je vezbala i radila sve zivo. takodje ima becelor iz kozmetologije koji je zavrsila preko pa nije frka ni zbog udi da uzme radnu vizu. mislim da norvezani priznaju sve diplome gde obuka i ucenje traje vise od 3 meseca ali nisam siguran, znam da se kozmeticar, frizer, dimnicar ne priznaje od strane nokuta, tj nema potrebe slati za priznavanje diplome. znam za jednog srbina koji radi kao frizer u bergenu ali nemam pojma da li ima srednju ili neki kurs.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.11.2013. u 10:33 - pre 127 meseci
bio danas u skoli da vidim cene, situacije je ovakva :

PRISLISTE:
TRAFIKALT GRUNNKURS - (INKL.FØRSTEHJELP)- ovde imam samo prvu pomoc i kosta 1300 NOK (placanje u kesu)

MØRKEKØYRING- ovo je 1500 NOK (placanje u kesu)

OBLIGATORISK VEILEDNINSTIME- 700 NOK

SIKKERHEITSKURS PÅ BANE - 3500 NOK (ovo je ona ledena staza, nalazi se u Alti ali ne mogu iskoristiti kao stavasbriga da odradim i onu dugu voznju)

NAF BANELEIGE - 1000 NOK

KØYRETIME - 700 NOK/t

SIKKERTHEITSKURS PÅ VEG – 8500 NOK (ovo je ona duga voznja, i slicno)

LEIGE AV BIL TIL OPPKØYRING -2100 NOK (iznajmljivanje auta za polaganje)

znaci minimum minimuma za auto skolu ako polozim iz prve je 18 600 NOK


i na ovo treba dodati one troskove sto je i napisao stavasbriga

Ljekarski kod opticara 120 NOK.

Vježbanje testova online 129 NOK www.teoritentamen.no

Taksa za polaganje testova 520 NOK.

Taksa za polaganje vožnje 920 NOK.

Slikanje i izrada privremene vozacke 305 NOK. Privremena je zato što nisam imao nocnu vožnju, još nema prave noci na sjeveru.

znaci UKUPNO 20 594 U NAJBOLJEM SLUCAJU


pitao sam i za BE i ovo nije obuka za BE, znaci nema voznje sa prikolicom, za BE je potrebno odraditi obuku koja kosta 6000 NOK (u hammerfestu) i potrebna je neka taksa za Statens vegesen od 2500 NOK, ali kako su mi rekli u skoli to mogu i kasnije i kostace me isto. kontam da mi nije potrebno sada ovo za prikolicu posto mogu da uvek uzmem kompi iz firme ako imam nesto veliko ali jednog dana cu morati.





Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7954783 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.