Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7955304 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2013. u 13:19 - pre 127 meseci
kad mi tamo ono no medjutim

eto ode mit o nama kao vrhunski obrazovanim strucnjacima, PISA test i genijalno 43. mesto od 65 zemalja, sreca nasa sto nije afrika ucestvovala inace bi bili ispod 100.

btw norveska ima bolje rezultate od nas i u matematici i u nauci
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2013. u 13:23 - pre 127 meseci
Citat:
001:
"iskreno bolje je nemacka, bolja klima sigurno, razlika je u plati ali bre nemacka ima jeftinije cene za vecinu hrane nego srbija da ne pricam o norveskoj, u srcu si evrope i blizu svuda, bolji putevi i jeftiniji automobili"
--------------------------------------------------------------

Pa skoro isto sam i ja napisao ali reko necu previse da prevagnem na Nemacku posto pojedini odmah "napadnu".



pa zavisi pojedinacno ali nekako uopsteno mislim da je nemacka bolja od norveske, u svakom slucaju kvalitet zivota je priblizno slican, ako oduzmemo klimu i polozaj norveske :D

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2013. u 13:33 - pre 127 meseci
Citat:
zokirumakad mi tamo ono no medjutim

eto ode mit o nama kao vrhunski obrazovanim strucnjacima, PISA test i genijalno 43. mesto od 65 zemalja, sreca nasa sto nije afrika ucestvovala inace bi bili ispod 100.

btw norveska ima bolje rezultate od nas i u matematici i u nauci


reakcija nemaca na PISA test

obrazovanje u nas
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2013. u 13:36 - pre 127 meseci
Vidi ovih sto zive u Norveskoj a hvale Nemacku,a gde je ono "svaki cigo svoga konja hvali"?:)
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2013. u 14:08 - pre 127 meseci
Evo poredjenje Sbija-Nemacka po standardu:

http://www.blic.rs/data/images...s_origh.jpg?ver=1382210627.jpg

Doktor 5000 evra platu, profesor 2500 evra.
Za IT sektor se ne isplati, svega 1800 evra plata.

Nije svuda isti standard u Nenackoj, ali Fraknkurt je dobar. A ti si Srecko dobio Oslo, prestonicu, ne Severni pol, ne znam sta ti fali. 8-) Nije to bogu iza ledja. U Nemackoj ima vise nasih, jeftiniji izlasci - ali kakav socijalni zivot imas kad radsi i imas porodicu? I Norvezani su tolerantniji prema strancima, koliko znam.
I kad imas para, nijedan grad i zemlja nisu daleko.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2013. u 14:16 - pre 127 meseci
bit će da matematika nije najvažnija stvar na svijetu

http://www.youtube.com/watch?v=zrv78nG9R04
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2013. u 18:32 - pre 127 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
mihaleks:
Ma uzasno je, ljudi gube posao svaki dan, tesko se zaradjuje, tesko se dolazi do posla, tesko se dolazi do papira, previse je emigranata, muslimana, dzamije na svakom koraku, non stop nekoga opljackaju, hladno je, oduzimaju decu, hladni Norvezani, previse nacista, nasi ljudi su uobrazeni, Norveska je na kraju sveta...Ovde kad zaglavis osudjen si na propast, deca ce ti postati Norvezani, mozda i gejevi, pederi se setaju na svakom koraku, ma uzas. Kruna je naglo oslabila jer ne moze da se takmici na medjunarodnom planu, imaju para od nafte koje im unistavaju ekonomiju, osudjeni su na 50.000 novih azilanata svake godine, Evropa ih ucenjuje, stan nikad neces iznajmiti ovde jer ih nema dovoljno, niko ti nece pomoci na kraju ces najverovatnije zavrsiti na ulici. Najbolje ti sedi tamo gde jesi, dobro je tebi tamo.


a sta je sa ponovnim polaganjem vozackog koji kosta 3000 evra jer ti nasa dozvola ne vazi AAAAAA

emigranti ovde svuda idu peske na -5 uz orkanske vetrove jer nema se para za vozacku

moraces se klanjati svetoj Mirjani Tromskoj uz obavezne molitve svakog jutra stim da ce ti drzava uzimati makar hiljadu evra mesecno na ime poreza A TEBI STA OSTANE OSTALO JE



Zoki minimalna cena za polaganje vozackog i sve zezancije oko toga u Srbiji je 64.000 dinara ili oko 1,5x prosecnih plata. Minimalni troskovi polaganja u Norveskoj su 21.000 kao sto si i sam naveo i proverio a to je oko 88% od prosecne plate. Znaci u Srbiji je polaganje 150% a u Norveskoj 88% od prosecne plate pa hajde sad realno gde je skuplje polaganje?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2013. u 18:40 - pre 127 meseci
Citat:
mihaleks: Zoki minimalna cena za polaganje vozackog i sve zezancije oko toga u Srbiji je 64.000 dinara ili oko 1,5x prosecnih plata. Minimalni troskovi polaganja u Norveskoj su 21.000 kao sto si i sam naveo i proverio a to je oko 88% od prosecne plate. Znaci u Srbiji je polaganje 150% a u Norveskoj 88% od prosecne plate pa hajde sad realno gde je skuplje polaganje?


u norveskoj
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.148.143.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2013. u 20:41 - pre 127 meseci
ovo mi je danas trebalo, neki tmuran dan pa se sad sit ismejah :-) ovom oko polaganja
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2013. u 20:44 - pre 127 meseci
ljudi imam jedno hitno pitanje vezano za ovaj deo faglært vize:

Lønns- og arbeidsvilkårene må ikke være dårligere enn det som er vanlig i Norge. Dette vil si:

Hvis du skal jobbe i en bransje med tariffavtale, må du få tarifflønn
Hvis du skal jobbe i en bransje uten tariffavtale, kan lønnen din ikke være dårligere enn det som er normalt for yrket ditt der du skal jobbe.
Hvis stillingen krever mastergrad skal lønnen din tilsvare minst lønnstrinn 47 i Statens hovedlønnstabell, for tiden kr 401 400 per år. Hvis stillingen krever bacelorgrad skal lønnen din tilsvare minst lønnstrinn 42, for tiden kr 372 500 per år. Vi kan gjøre unntak hvis du dokumenterer at lavere lønn er normalt for yrket ditt der du skal jobbe.

znaci ako radimo u firmi koja koristi tariffavtale, sto bi bila lista koliko para primamo srazmerno poziciji i godinama iskustva, onda znaci samo moramo da dobijemo shodno toj tabeli? a ako nema tariffavtale e onda moramo da ispunimo ovaj uslov generalni za bachelor ili master diplomu jel tako? kako je to islo u vasim slucajevima, jel koristite tariffavtale ili ne? i da li je uslov za vizu bio da vam plate premasuju ove cifre shodno obrazovanju??

takk skal dere ha :D
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.65.133.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2013. u 21:22 - pre 127 meseci
Postoji za većinu zanimanja minimalna zarada koje se formiraju na odnosu dogovora sa sindikatima i Arbeidstilsynet.

Za kuvare je 143.9 nok pocetna satnica. A tabela je kao algoritam,jedva da se snadjes, koliko godina iskustva tolika satnica. U mom slucaju su gledali najmanju satnicu iako po mom iskustvu ide veca.
Te tabele sigurno postoje na sajtu Arbeidstilsynet, posto se Udi poziva na njih. Inace mene su odbili za prvu vizu zbog ne odgovarajuce satnice, pisao sam vise puta ranije.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2013. u 21:19 - pre 127 meseci
E pa da prodje ceo dan a da nema nijedne poruke, e to ne moze. Ajmo malo lepih vesti. Od proslog ponedeljka sam postao i zvanicno rezident u Norveske, sa sve licnim brojem. Predao sam zahtev za useljenje u Norvesku 30.10. Otisao da se informisem o "slucaju" 18.11. Kaze meni Indijac sto radi u Skatt Øst u Oslu, posto je pogledao u racunar, "nema nista", ja reko kako nema nista, kaze on opet pa nema nista. Reko majku mu pa sta to znaci nema nista, predao sam zahtev? Kaze on meni predao si zahtev za promenu adrese. Aman covece znam za sta sam i kad predao a to nije to. Kaze on da sacekam, sace on da vidi pa da mi kaze. Ode covek i nema ga, ja reko ovaj otisao na pauzu majku mu njegovu lencarsku kad ono vraca se posle 5 minuta. "Imam dobru i losu vest. Dobra vest je da nismo izgubili tvoj predmet a losa je sto imamo novi sistem za skeniranje pa nam to malo koci." Kaze covek bice u toku nedelje na mojoj adresi. Ja reko fala, mlogo ste ljubazni. Prosla nedelja nista se ne desava a ja svaki dan proveravam postansko sanduce po pet puta. Odem ja 25.11. "Dobar dan, dobar dan, bio sam prosle nedelje i kolega mi rece da imate novi sistem za skeniranje i da je to problem a ja cekam to i to od 30.10." A zena ce hahahahahahahahah, ma znao sam ja da farba onaj ofarbani al ajde bio ljubazan pa da mu progledam kroz prs. Ode ona i vrati se posle 30 sec sa sve mojim papirom i kaze "Evo". Reko to je to, kaze ona to je to. Vauuuuuu. Sutra dobih kovertu od njih sa jos jednim primerkom da je to to. Super sad sam ustedeo malo mastila u stampacu jer jedna kopija manje.
U medjuvremenu zena pocela da radi, doduse ne kao medicinski radnik vec cisti neki trening studio svake veceri i sad ce da tera onaj mali traktor za ciscenje (dobro nije traktor ali ga ja tako zovem) pa je to kao neki progres ....
 
Odgovor na temu

fap
fap priboj

Član broj: 94480
Poruke: 30
80.93.243.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2013. u 22:04 - pre 127 meseci
@mihaleks

Ma krenuo ja i znam kako to ide sa ucenjem jezika ali je cimanje i dobro dodje jedino ako imas visak vremena pa da brljas po netu da trazis. a to sa profesorom nije lose ali koliko mu to ispada,oko 100e mesecno?
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2013. u 22:15 - pre 127 meseci
Pa tako nesto do stotke. U svakom slucaju manje nego u Sagi plus sto imas malo bolji kvalitet ucenja jer je jedan na jedan. Fino to funkcionise, i sve moze kucanjem da se odradi. Jedino sto ne gledas profu u oci
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 00:20 - pre 127 meseci
Cestitke Aleksandre tebi i tvojoj ženi.

Fap:
Skype je dobar za napredni ili bar srednji nivo znanja, kada se vežba verbalno izražavanje, kao što npr. kod engl ima tip kursa samo časovi konverzije. Za standardni kurs koji uključuje gramatiku mora da se piše na tabli, sem da profesorka piše u video razgovoru na tabli ili tako nešto. Pusta sajtove, pa ti hvataš u svesku. Ali nije to to, i ide sporije. Ne može bez pisanja sve dok se radi gramatika. Neko mora proveravati pismeni deo i popunjavanje vežbanke. Zato je bolje živ profesor do tebe. Grupe nikad nisu vllile za norveški, dvoje troje uglavnom. Kad se gramatika podrazumeva da je savladana, onda se priča više a manje čita. Ovo ti pišem iz iskustva, jer sam imala Skype časove, i to bih ti savetovala za više nivoe. U tih sat i po samo saznas šta ćeš ostalih 4 sati sam raditi. I više od 4 po lekciji. Naglašavam da je ovo moje mišljenje.



[Ovu poruku je menjao Gasterbajter dana 05.12.2013. u 01:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 08:34 - pre 127 meseci
Mi preko godinu dana imamo casove preko skajpa i imamo uglavnom pozitivna iskustva. Pisanje na tabli kao i domaci zadaci radimo uz google docs (google drive) gde moze vise ljudi odjednom da pise u istom dokumentu i da uzivo vidi promene. Takodje deljenje dokumenta sa domacim je isto prakticno i dosta olaksano, pogotovu nasem ucitelju jer ja od osnovne skole ne umem da pisem olofkom, mislim umem da pisem al ne umem da procitam posle. Ovako domaci ili prepisujemo u kompletu u dokumentu (vezbamo prepisivanje) ili zapisemo samo resenja pa ili procitamo na casu ili uciteljca proveri kad god ima vremena, odma nam ispravi tu i zapise komentare i revizije zasto i kako. Plus nam sve to ostane tu kao istorija i lako se pretrazuje i sve ostalo.
A mislim da je ogromna prednost jer imas ceo cas posvecen samo tebi, za razliku od kurseva gde cela grupa deli vreme.

Sa druge strane, dobra stvar ici u skolu (barem skole locirane u norveskoj) je ta sto upoznas dosta ljudi koji uvek imaju nesto korisno za podeliti, takodje cujes kako oni pricaju i gde oni grese i po nekad sam sebi dignes samopouzdanje kad vidis kako i drugi isto nemaju pojma.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 08:49 - pre 127 meseci
meni je daleko bolje imati profesora preko skajpija nego neke grupe u skoli. tamo je veina stvari bla bla bla i ko skonta skontao je a ko nije ko mu je kriv. takodje bolje placati po casu nego po kursu, jer kada platis po kursu onda ide mnogo brzo i opet bla bla bla. steta sto nisam snimio neki cas od ove skole gde sam platio på vei. prvo nije mi jasno da zbog cega recimo ne mogu da procitam tekst pa da ga prevedem nego mogu samo da procitam a onda nastavnica prevede za 10 sec, uz najbrzi moguci govor koji sam cuo u zivotu i naravno nemas mogucnost da bilo sta zapises i sledeci put kada sam radis tu lekciju moras imati recnik pored sebe i prevoditi ispocetka. na kraju sam popi*** i bojkotovao sam casove dok ne bude po mom. vezbe gramatike su bile katastrofa i sve se svodilo na bla bla bla. ovako brate platis profesora (koji na kraju kosta manje nego neki kurs u skoli gde vas ima desetak u grupi) i radis tempom koji tebi odgovara. imas vremena za sve i ne zuris nigde a na kraju brze zavrsisi nego u skoli jer ipak imas 90 min samo za tebe i to zavrsis onako kako treba.

mislim da treba krenuti sa ucenjem jezika od pocetka preko skajpija, najveci posao je onaj samostalan ali moras imati osnovu za to. a tu osnovu ces imati i ucenjem preko skajpija, kvalitetniju i jeftiniju nego u nekoj skoli bla bla bla.

zakljucak: bolje platiti profesora preko skajpija koji kosta po casu nego uzeti kurs bilo u skoli bilo preko skajpija jer ce on odraditi svoji 35 termina na ovaj i li onaj nacin a ti ako naucis naucio si ako nisi ko ti je kriv.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Srecko Panic

Član broj: 319512
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 08:58 - pre 127 meseci
Moze li neko da mi kaze koliko godina treba da prodje od potpisivanja ugovora za posao do dobijanja drzavljanstva ? Pitanje vazi i za Norvesku i za Nemacku.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 09:08 - pre 127 meseci
srecko, druze, nadjes lepo temu o nemackoj pa tamo trazis prave info, pa uporedjujes sa ovim ovde... nemoj se oslanjati na info o nemackoj od ljudi koji zive u norge :) u norveskoj po novim zakonima od 3 do 5
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.12.2013. u 09:09 - pre 127 meseci
Citat:
stefanko23: srecko, druze, nadjes lepo temu o nemackoj pa tamo trazis prave info, pa uporedjujes sa ovim ovde... nemoj se oslanjati na info o nemackoj od ljudi koji zive u norge :) u norveskoj po novim zakonima od 3 do 5


od 3 do 5 je za stalnu boravisnu, norveski pasos se ceka ako se ne varam 7 godina
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7955304 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.