Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7943937 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 01:12 - pre 125 meseci
Nazalost ne mozemo svi u Norvesku.Razumljivo je da se zeli resiti finansijska situacija ali moras imati neke sanse za posao da bi dosao.
Moras imati zenu/muza u zdravstvu.
Imati ti sam diplomu inzenjera,zd.osoblja,kuvara.
Pasos EU jako pozeljan...za studirati treba dokaz o parama na racunu izmedju 10-12 000 eura zavisno od kursa krune,plus sto treba znati da to nije dovoljno da se mora raditi pored 50% da bi se zivelo jer studije jesu besplatne ali hleb u prodavnici nije i zivot u ovoj zemlji kosta,a da bi radio moras znati jezik,moras ga dakle nauciti.
Azila nema...ulaganja u ovu pricu su prilicna i to je realnost.
Ne ide po principu ja hocu i odoh grlom u jagode...u tom slucaju vracas se i bez jagoda i bez grla.
Ekonomija nije deficitarna,na primer.Ljudi prolaze duge prekvalifikacije kako bi bili konkurentni na trzistu rada ovde,pozajmljuju pare od banke da bi dosli,kockaju se sa zivotom i srecom jer sreca je takodje jako bitan faktor u celoj ovoj prici.
Novine su jedno i novinski clanci su prica za sebe.Ovi ovde tekstovi na ovom portalu su realnost.U Blicu ni slucajno nije napisano da je taksa za obradu samo jedne radne dozvole veca od prosecne plate u Srbiji...jok,oni napisali Norveska-idealna zemlja.
Moje komsije kazu ovako:"Tamo je dobro,plata bogovska,ima nafte,eto ti otisla sama,i cim se ne vracas,znaci dobro ti je...kako da odemo i mi,radio bi bilo sta za pocetak dok ne naucim jezik...".I ti tu kreces u krug objasnjavanja kako ne moze tako,kako mora jezik,kako prica trazi ulaganja finansijska i vremenska,kako se spaja diploma i posao kako trziste sezonskih poslova nije tako otvoreno kao kada se radi o kvalifikovanim poslovima i sve nekako kada pricas ide u vetar,ne veruje ti se jer postoje Blic novine koje pisu svoje tekstove.Ja bih uputila tog Blic novinara na ovaj forum pa neka izvuce tekst iz ovih postova.U svakom slucaju imace realniju sliku i shvatice da ne moze da ti padne na pamet:" Fata otisla u Norvesku,nije se vratila znaci dobro joj je idem i ja za Fatom"...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 01:24 - pre 125 meseci
Citat:
milijanad:
cao,prvi put pisem na forumima pa mi oprostite na greskama.Imam samo jedno pitanje;Da li neko ko ima Hrvatski pasos moze da ode u Norvesku bez nekih problema i da nadje neki solidan posao(bilo kakav jer ovde nemam nikakav)dobije dozvolu za spajanje porodica.Ako neko zna bilo koji sajt gde bih se mogla raspitati bila bih zahvalna.To je vise pitanja al od viska glava ne boli


Hrvatska je usla u EU ali sto se tice obrazovanja i automatskog priznanja za zdravstvene struke,to i dalje nije na snazi i i dalje se tretiraju kao da su van EU,ali to pitanje ce se resiti.
Ostale diplome-priznavanja se rade preko NOKUTA.
Za policiju i dalje na snazi da se placa taksa i da se spaja diploma i posao,tj.treba sacekati jos neko vreme da se vidi kako ce se Norveska izjasniti povodom statusa Hrvatske kao clanice EU.
Ukoliko se dobije taj neki prelazni period onda ces e i dalje morati spajati diploma i posao ali ce diplome biti priznate.To je vrlo realan scenario koji su vec prosli Bugari i Rumuni sto se tice emigracije u Norvesku.
Dakle,jos uvek se situacija na cekanju oko razjasnjenja i to stoji i na sajtu UDI-a (policije).

A malo filozofije ali ipak istine...u bilo kom statusu sa bilo kojim i cijim pasosem da odes u Norvesku,taj proces ne ide bez problema.Uvek je sa problemima koji se resavaju.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 01:35 - pre 125 meseci
Citat:
tanjasgrcka:
Cao....mozes li da mi kazes,za nas koji zivimo u Grckoj,kakve su sanse,da se dodje u Norvesku.Kuvar i pomocni kuvar.Mi imamo Grcku radnu i boravisnu dozvolu,sto ne vazi tamo....kako do posla u Norveskoj u kuhinji.koji jezik je obavezan da se zna...itd.Hvala.


Grcka punopravna clanica EU bes ikakvih ogranicenja.Prevedi diplomu na engleski/norveski,sedi i uci jezik norveski i savladaj ga na nekom solidnom nivou i trazi posao kao kuvar.Deficitarno relativno zanimanje,daleko povecane sanse sa pasosem EU i sa znanjem norveskog jezika.Ides na sajt finn.no pa prelistaj malo oglase za kuvare ima raznih oblasti od kuhinja po domovima/bolnicama,do restorana,itd...
Norveska ima otvoreno trziste rada za ljude iz EU,ali to podrazumeva da se ipak ulozi i neki napor i nauci jezik kako bi se sto lakse uslo u sistem.
Na forumu ovde je ja mislim "Surbat" kuvar i covek je sa nasim pasosem uspeo kao kuvar,a ti imas pasos EU sto znaci imas i laksu situaciju...potrazi njegove postove na forumu...mislim da je rec o surbatu,ako se ne varam...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 02:19 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Bila u Srbiji na 2 dana i naravno dogodi se da ubiju tog nesretnog Norvezanina.
Vracam se i direktno sa aerodoroma idem u bolnicu na posao.A tamo me ceka koleginica i kaze:"Mirjana,jesi li cula da je ubijen Norvezanin u Srbiji?"...(i to kaze 2-3 minuta pred raport a svi sedimo za istim stolom i cekamo raport)
A u avionu iz Kopenhagena za Oslo,sretnem staru poznanicu iz vremena kada sam tek dosla u Norvesku i zenu koja mi je puno pomogla tada i ona je naravno jako dugo u Norveskoj i kaze ona meni:"Sad kada dodjem nazad,prvo ce da me pitaju jesam li cula da su ubili Norvezanina u Srbiji?"...i stvarno je u pravu...mene sa vrata sacekalo pitanje.
Neprijatno,naravno...i kazem ja da,cula sam...nemam puno informacija ali nasa stampa pise da je napao srpsku policiju.I tu htedoh da prekinem pricu na tu temu...onako umorna od puta preko male Krsne.
Ali ukljucuju se svi tada...pa druga koleginica mene pita:"Jel bezbedno hodati po ulicama u Srbiji?"...a to je pitanje na koje se jezim,jer oni poistovecuju Kabul i Beograd po bezbednosti...kazem ja sasvim bezbedno,kao sto rekoh pre godinu dana,ne ratujemo ni sa drugima ni sa nama samima...ali oces djavola...i dalje nastavak...treca se ukljucuje:"Izvini,ali ako covek tek tako moze biti ubijen na ulici,onda nije bezbedno"...ja u odbranu:"Ukoliko ja napadnem norvesku policiju,i mene ce norveska policija ubiti u samoodbrani,i kazem da ne zelim o tome da pricam,kasnimo sa raportom"...vrata otvorena...i iz susedne prostorije cuju se koraci...dolazi stari Terje,overlege onkolog koji je bio mnogo puta u turistickoj poseti staroj Jugoslaviji...i kaze:"Mislim da je potpuno pogresno,nepotrebno i neprijatno za Mirjanu da joj postavljate takva pitanja na ovakom mestu.Ona nema veze za tim,ona je dosla na posao da odradi svoju smenu".I izadje covek napolje...a oni onda da ublaze slucaj...pa jel meni neprijatno da me to to pitaju,ne misle oni nista lose itd itd...
Kazem ja:"Najvise na svetu volim Srbiju,a postujem Norvesku izuzetno jer zivim u Norveskoj.I naravno da je neprijatno slusati tako nesto"...
I nekako na jedvite jade sa zakasnjenjem poce taj raport...
Majko mila

Jedan Norvezanin vredi kao 10 Avganistanaca,20 Srba,50 Kineza itd...to mu dodje ta formula...


Miro, što te više čitam, imam sve veću želju da mi rodiš jedno 2-3 ćurčeta za početak!

Tako je, lepo si im rekla, ja bih im odma' pomenuo Brejvika kao primer jer se u Beogradu tako užasan zločin nikad nije desio. Ljudi ne shvataju da kad odete bilo gde u inostranstvo da radite, da živite, vi ne predstavljate samo sebe nego predstavljate i svoj grad, svoj narod i svoju zemlju i da morate da pričate koliko-toliko dobro o njima i da ne smete da ih brukate nego da morate da ih predstavite u najboljem mogućem svetlu. Jer bilo kako da se ponašate tamo, to se reflektuje i na stav domaćina o narodu iz koga dolazite. Ako budete dobri i vredni, ljudi oko vas a pogotovo domaćini će da kažu-ovi Srbi su dobar narod, a ako budete loši, pijani i neartikulisani, ljudi će isto da kažu-Srbi su loš narod! Kad sam živeo u inostranstvu, ja sam uvek sa ponosom i osmehom na licu isticao da sam iz Srbije a kad bi me pitali i za grad (Grci na primer) rekao bih normalno da sam iz Ćuprije jer je Ćuprija ipak-centar sveta bre!

Dakle, svaki naš radnik bilo gde u inostranstvu treba da bude najbolji ambasador svog grada-naroda-otadžbine!
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 02:37 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Nazalost ne mozemo svi u Norvesku.Razumljivo je da se zeli resiti finansijska situacija ali moras imati neke sanse za posao da bi dosao.
Moras imati zenu/muza u zdravstvu.
Imati ti sam diplomu inzenjera,zd.osoblja,kuvara.
Pasos EU jako pozeljan...za studirati treba dokaz o parama na racunu izmedju 10-12 000 eura zavisno od kursa krune,plus sto treba znati da to nije dovoljno da se mora raditi pored 50% da bi se zivelo jer studije jesu besplatne ali hleb u prodavnici nije i zivot u ovoj zemlji kosta,a da bi radio moras znati jezik,moras ga dakle nauciti.
Azila nema...ulaganja u ovu pricu su prilicna i to je realnost.
Ne ide po principu ja hocu i odoh grlom u jagode...u tom slucaju vracas se i bez jagoda i bez grla.
Ekonomija nije deficitarna,na primer.Ljudi prolaze duge prekvalifikacije kako bi bili konkurentni na trzistu rada ovde,pozajmljuju pare od banke da bi dosli,kockaju se sa zivotom i srecom jer sreca je takodje jako bitan faktor u celoj ovoj prici.
Novine su jedno i novinski clanci su prica za sebe.Ovi ovde tekstovi na ovom portalu su realnost.U Blicu ni slucajno nije napisano da je taksa za obradu samo jedne radne dozvole veca od prosecne plate u Srbiji...jok,oni napisali Norveska-idealna zemlja.
Moje komsije kazu ovako:"Tamo je dobro,plata bogovska,ima nafte,eto ti otisla sama,i cim se ne vracas,znaci dobro ti je...kako da odemo i mi,radio bi bilo sta za pocetak dok ne naucim jezik...".I ti tu kreces u krug objasnjavanja kako ne moze tako,kako mora jezik,kako prica trazi ulaganja finansijska i vremenska,kako se spaja diploma i posao kako trziste sezonskih poslova nije tako otvoreno kao kada se radi o kvalifikovanim poslovima i sve nekako kada pricas ide u vetar,ne veruje ti se jer postoje Blic novine koje pisu svoje tekstove.Ja bih uputila tog Blic novinara na ovaj forum pa neka izvuce tekst iz ovih postova.U svakom slucaju imace realniju sliku i shvatice da ne moze da ti padne na pamet:" Fata otisla u Norvesku,nije se vratila znaci dobro joj je idem i ja za Fatom"...


Potpuno si u pravu mada u suštini nisu mnogo pogrešili, možda za 10-ak posto i naveli su samo dobru stranu priče što je donekle i dobro. Nisu naravno rekli da, čovek da bi došao tamo mora "malo" i da se pomuči i da je put do granice Norveške veoma dug, skup, trnovit i naporan. A najveća glupost im je da da bi živeo i radio tamo treba samo da prijaviš boravak, ne znam 90 dana i to je to. A nisu napisali da to važi za građane EEP a ne i za Srbiju pošto Srbija nije u EEP. Ja razumem da je to samo preveden tekst EURES-a ali kad već tekst prevodiš na srpski, znaš da se tekst čita u Srbiji, onda napiši uslove boravka i radne dozvole za Srbiju a ne za EEP.

Mada, u suštini tekst je motivacioni i dobar je.

Evo sajta EURES-a koga zanima. Na ovom sajtu piše o kretanju radne snage širom EEP, nalaze se oglasi za posao...

https://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=en
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 03:21 - pre 125 meseci
Ivane,sreco...samo citaj...jer tu ti sva lepota sa mnom i pocinje i zavrsava...a kazu ljudi (ovi sto su duze na forumu) da je i to limitirano vremenski,tako da dodje to s vremenom da me covek vise ne moze ni citati a ja necu se maknem sa portala pa me tesko izbeci...Muke,covece
Decu treba da ti radja fina zena,lepih manira,odmerenih stavova,dama...ne ja,covece...pa kukao bi i ti i deca u duetu...a sve ti ovo moze potvrditi moj kum Nesko kao sto napisah vec po stoti put...

Salu na stranu...nekako se ja vodim da je uvek bolje imati realnu sliku pred ocima kada ulazis u nesto.Nekada ta realnost deluje kao pesimizam ali to nije to,vec i dalje samo realna podloga.Postove ne treba dozivljavati onako kako ti odgovara jer tu imas mogucnost da napises koju po kicmi tog sto je pisao i da mu kazes,ma sta ti znas,pripovedas ajde sedi i cuti tu,ali realno taj sto pise taj se snasao,a tebe tek ceka taj put i najvise stete od ruzicastih naocara imas ti a ne taj sto pise...Kazem ti...misleci na ljude koji dolaze u Norvesku i one koji tek pronadju temu i pomisle idem ja na azil,kazu dace mi drzava sve.Sve je vise novih clanova i ljudi koji po internetu tragaju za nekim izlazom iz zivota i nalete na ovaj forum,i ovo nije nikakva voznja po lepom plavom Dunavu vec zaista mukotrpan rad i prilagodjavanje,odricanje,mentalno koricenje iznova a opet zbog svega toga ne sme se otici u tu drugu krajnost pa napisati sedite kuci i citajte forum.Ne,svako treba da dodje ako ikako moze samo da se ima ta realna slika a ne Blic novine ispred sebe kao pokazatelj glavnog puta...jer svi zelimo da cujemo samo ono lepo ali treba se drzati realne slike.
Dokumentujem jer se lako skonta sve drugacije,pogotovo jer su ovo samo slova a ne ziva rec.Daleko da je ovo filozofija pesimisticka...daleko od toga...vec samo realno zasnovano na prozivljenom...a hvala bogu ima nas dosta ovde i umereni smo,barem ja tako mislim,pa se moze cuti vise razlicitih misljenja,i uporediti svaka informacija i dobiti na kvalitetu konverzacije...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

taurunum1984
nikola kalenic
kuvar
family sport

Član broj: 318253
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 03:36 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
tanjasgrcka:
Cao....mozes li da mi kazes,za nas koji zivimo u Grckoj,kakve su sanse,da se dodje u Norvesku.Kuvar i pomocni kuvar.Mi imamo Grcku radnu i boravisnu dozvolu,sto ne vazi tamo....kako do posla u Norveskoj u kuhinji.koji jezik je obavezan da se zna...itd.Hvala.


Grcka punopravna clanica EU bes ikakvih ogranicenja.Prevedi diplomu na engleski/norveski,sedi i uci jezik norveski i savladaj ga na nekom solidnom nivou i trazi posao kao kuvar.Deficitarno relativno zanimanje,daleko povecane sanse sa pasosem EU i sa znanjem norveskog jezika.Ides na sajt finn.no pa prelistaj malo oglase za kuvare ima raznih oblasti od kuhinja po domovima/bolnicama,do restorana,itd...
Norveska ima otvoreno trziste rada za ljude iz EU,ali to podrazumeva da se ipak ulozi i neki napor i nauci jezik kako bi se sto lakse uslo u sistem.
Na forumu ovde je ja mislim "Surbat" kuvar i covek je sa nasim pasosem uspeo kao kuvar,a ti imas pasos EU sto znaci imas i laksu situaciju...potrazi njegove postove na forumu...mislim da je rec o surbatu,ako se ne varam...


........u pravu si mirjana i "surbat"je kuvar koji je vec par godina u oslu,ali njega nema na forumu vec neko vreme i ja ga sa nestpljenjem cekam da se vrati da bi mogao da mi pdgovori na neka pitanja u vezi struke
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 04:45 - pre 125 meseci
Pa nije ovo ljudi samo Blic nas objavio...evo i vecernje novosti daju tekst za Norge ...
Link: http://www.novosti.rs/vesti/pl...-trazi-radnike-plata-4500-evra

Sta ti je novinarska rec...naslov je takav da kada ga procitas,obuvas cipele i kreces

A u komentarima ima i onih koji su skontali da je rec o EU i njima prilagodjeno maksimalno...a drugi se pitaju koga da pitaju za informacije...kaze pa Vucica jes a koga ces drugog
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

ex norvezanin
Boris Cetin
monter radio instalacija
trenutno nezaposlen
Zemun, Srbija

Član broj: 320872
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 08:02 - pre 125 meseci
Postovanje,

Radio sam zadnje tri godine u Norveskoj preko Srpske firme za Relacom. Zbog zavrsene skole radnu i boravisnu dozvolu sam dobijao za 15 dana. Neke koleege nisu mogle da je dobiju posto je nelogicno norvezanima da sa zavrsenom ugostiteljskom skolom radis telekomunikacije itome slicno. UDI je vrlo revnosan sto se tice provere podataka tako da budite spremi da vam pozovu skolu da bi proverili autenticnost diplome. Dozvolu za rad mozete dobiti samo ako potpisete ugovor sa nekom Norveskom kompanijom ili firmom. Tolerisu da radite za njih 3 godine i da koristite engleski jezik za komunikaciju posle traze da znate da govorite, citate i pisete norveski. Iskustva sa ljudima su mi samo pozitivna. U Norveskoj je kao socijalizam u staroj Jugi samo deset puta bolje i sredenije. Takav je moj utisak. Sada igrom slucaja sam u Srbiji i Norveska mi je trenutno daleko posto ne radim vise za moju firmu. Pokusavam da nadem posao u Relacom-u ali ne znam gde da pogledam aktuelne oglase. Ako neko zna molim ga da mi pomogne a ako nekoga interesuje nesto u vezi papira i zivota tamo slobodno neka se javi.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 08:09 - pre 125 meseci
zanima me samo otkud ovo da UDI prvoverava diplome i zove skole? prvo UDI nema nista sa proverom i utvrdjivanjem orginalnosti i bilo cega drugo sto se tice skole, to kao da pandurima trazim da mi odobre deciji dodatak, drugo na nekoliko mesta se navodi da provera orginalnosti i korisnosti diplome je obaveza poslodavca i da UDI ne odgovara za ovo.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mphysicist
Novi Sad

Član broj: 315247
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 08:22 - pre 125 meseci
Svi 'domaci' internet portali su se bavili c/p doticne vesti... Taj savrseni zivot u Norveskoj...

Da se vratim na svoje ranije postove: Imam dovoljno mozga da znam da za uspeh bilo gde sirom sveta, ti treba da se prilagodis njima, a ne oni tebi. Jednog Norvezanina nije briga ako imas i 15 diploma, sve dok ne mogu da se sporazume sa tobom. Mene interesuje (iako ce mozda delovati kontradiktorno predhodnoj recenici), kao i mnoge druge ovde koji dolaze i postavljaju po hiljadu pitanja, vecinom ponavljanih, koji je 'put manjeg otpora'?! Da li je iole realno sa nasom fakultetskom diplomom naci posao na engleskom jeziku, uz natucanje norveskog (naravno pritom mislim na neka interesantna (kao moje potencijalno) i deficitarna zanimanja), pre no sto se detaljnije poradi na samom norveskom jeziku? Jer cinjenica je da ne mozes nijedan jezik dovoljno savladati, pre nego sto budes izlozen istom 24/7, a ja licno nemam novca da idem tamo samo radi usavrsavanja norveskog (iako mi se sada iznenada pruzila prilika da odem 'turisticki' krajem maja i ostanem neke 2-3 sedmice, i trudicu se da to vreme iskoristim sto vise, koliko za ucenje jezika, toliko i za upoznavanje tamosnjeg nacina zivota).

Sa druge strane tu mi je uspesno zavrsena srednja medicinska skola, odradjen volonterski, polozen drzavni, ali tako malo zelje da se bavim sa tim poslom. Pitam se da li mi je tu zapravo problem sporije ucenje jezika ili psihicka kocnica (nije mi problem da radim, ne bezim ni od kakve vrste posla, zapravo predstavlja mi zadovoljstvo da pomognem ljudima oko sebe iako vecina nije to zasluzila, pravi problem je da se emotivno izborim sa prirodom posla - no to je opet samo moja stvar).

Mozda sam ranije nastupila previse agresivno sa stavovima o Srbiji, Bosni, generalno Balkanu, ali to je bio samo trenutni i za mene jedini moguci (verovatno i sada) nacin da objasnim koliko mi je dosta bede, nepostovanja, mrznje medju ljudima (za koju ne znam odakle vise potice) itd. Bez obzira na to koliko se pokusava doprineti ovom napacenom narodu, vise ce biti kukolja nego zita, da li nam je takva priroda ili smo vremenom postali toliko izopaceni da se van vrata svoga doma pozivamo na zastavu, tri prsta, grb, poreklo, a unutar tog istog doma se smislja hiljadu spletki kako nauditi svom najblizem, kako komsijama, i na kraju kako izvuci korist iz svega toga (da u svemu ovome naglasim da doma nemam, nista me ne vezuje ni za jedno mesto konkretno, a porodica moze uvek tamo gde i ja). Istina je da ne mogu da bacim svoje 23 godine tek tako niz reku, i da zaboravim da su se ikada desile ovde, ali mogu da zauzmem stav da mi kao pojedincu vise nije stalo, i da nemam volje da vise ulozim i jedan atom snage u ovo drustvo.

Poenta cele price je da sam suvise toga dozivela i prezivela sa ovo malo godina (za nekoga mozda i ne), i da ne ocekujem cuda, i da me neko docekuje rasirenih ruku, i da ce biti lako. Sve sto hocu jeste da pre svega budem postovana kao covek, da neko ceni moj rad, isti bude adekvatno placen, a za ostalo cu vec da se snadjem (nigde nije idealno, ali hocu da mi se pruzi prilika da budem graditelj svog zivotnog puta koji nije predhodno zapecacen drustvenim statusom, poreklom, roditeljima, strankom itd. vec iskljucivo radom). Zivot je jedan i zelim da ga barem koliko toliko pristojno prozivim, a ne da mi svaki dan bude patnja, borba, beda, razocarenje, i da se svesno vracam onome sto me podseca na sve to, zato sam spremna da odem odavde zauvek.
"Don't let yourself get attached to anything you are not willing to walk out on in 30 seconds flat if you feel the heat around the corner."
 
Odgovor na temu

ex norvezanin
Boris Cetin
monter radio instalacija
trenutno nezaposlen
Zemun, Srbija

Član broj: 320872
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 08:48 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma:
zanima me samo otkud ovo da UDI prvoverava diplome i zove skole? prvo UDI nema nista sa proverom i utvrdjivanjem orginalnosti i bilo cega drugo sto se tice skole, to kao da pandurima trazim da mi odobre deciji dodatak, drugo na nekoliko mesta se navodi da provera orginalnosti i korisnosti diplome je obaveza poslodavca i da UDI ne odgovara za ovo.

to znam zato sto sam isao do skole da izvadim jos neke papire. Zvali su iz ambasade u Bgd
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 09:01 - pre 125 meseci
Citat:
ex norvezanin: to znam zato sto sam isao do skole da izvadim jos neke papire. Zvali su iz ambasade u Bgd


gde si predao papire za radnu dozvolu i jel mozes malo vise da napises o tom proveravanju posto mislim da niko na forumu nije imao takav slucaj i zahtev od UDI
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 09:16 - pre 125 meseci
UDI saradjuje i sa SAK-om i sa NOKUT-om i to stoji na njihovim zvanicnim sajtovima i vecina ljudi na forumu je u okviru zanimanja koja potpadaju pod nostifikaciju ili autorizaciju tih dveju ustanova.Dal je ovo "dveju" gramaticki ispravno napisati,tesko je utvrditi ovog jutra .Provere vrse u sumnjivim slucajevima a ako je neka bransa imala problema sa regularnoscu to je svet telekomunikacija u privatnom sektoru a islo sve preko nasih firmi itd...o tome je dublje bilo reci ranije na forumu kada se i dogodila ona velika prevara kada nasi elektro inzenjeri koji su radili za Go Europe Go nisu dobili plate itd...i ne samo inzenjeri...
Pravilo spajanja diplome i posla u bukvalnom smislu znacenja te reci je nesto cega se UDI drzi.
Kod predavanja za grupne vize kada poslodavac predaje za radnike,je isto nesto sto se i te kako moze proveravati,ali to nije pravilo i toliko ljudi na forumu nije nista dodavalo...kada je rec konkretno o skoli.
No,kazem vecina ljudi potpada pod profesije NOKUT-a i SAK-a,zato i nije problem.Sto se Nokuta tice,imas jasno definisanu GSU listu i dovoljno je da oni samo ukucaju zemlju obrazovanja i da znaju jesi li na GSU listi sa tom diplomom ili nisi.
Naravno da sa ugostiteljskom skolom ne mozes raditi telekomunikacije jer smo van EU i spajamo diplomu sa poslom kao pravilo broj 1.To do sada smo ponovili 3 miliona puta.
Tolerisanje od 3 godine bez norveskog jezika je nesto sto sam ja vrlo skepticna...ne bih rekla da je izvodljivo osim u pojedinim granama i to sve redjim...
Tome u prilog svedoce i mnogi inzenjeri ovde koliko je zapravo jezik potreban...
Nakon 3 godine dozvola kao faglært mozes da imas stalnu boravisnu,jel je imas...znaci ti puno,ne bavis se vise dozvolama uopste...
Ne razumem te da ne mozes da nadjes oglase za posao u Relacom- kada na njihovom sajtu lepo stoji "ledige stillinger" i svi pobrojani oglasi.
Ako u nekom slucaju ne mislimo na istu firmu...ja se onda u tom slucaju duboko izvinjavam na ostrini.
Evo link: http://www.relacom.no/karriere/ledige_stillinger/
Jel to to sto trazis?
Link je na norveskom ali ako imas problema javi se pa uvek ce se naci neko dezuran na portalu da prevede pomogne...mada kontam sve se da prebaciti na engleski.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 09:19 - pre 125 meseci
mphysicist

Kao vrednog radnika ce te uvek ceniti.Na tvoj kvalitetan rad nece pljuvati.
Taj deo nikada ni u jednom momentu nije bio sporan niti je sada sporan.
Kao coveka...to je vec...dakle,zadrzimo se na ovome kao radnika.To su moja iskustva.

Rece ovde neko...pa napisi zeno da su to tvoja iskustva.Evo napisala.I nemoj globalizovati.Evo necu.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 09:20 - pre 125 meseci
Dolazim :)

Norveška traži radnike - Prosečna plata 4.500 EUR
Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 09:24 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma: zanima me samo otkud ovo da UDI prvoverava diplome i zove skole? prvo UDI nema nista sa proverom i utvrdjivanjem orginalnosti i bilo cega drugo sto se tice skole, to kao da pandurima trazim da mi odobre deciji dodatak, drugo na nekoliko mesta se navodi da provera orginalnosti i korisnosti diplome je obaveza poslodavca i da UDI ne odgovara za ovo.

Ko god da proverava - proverava. Znam iz prve ruke priču, a čuo sam i mnogo nazovi "nepouzdanih", ali sva je prilika da to rade.
Čovek koji je ovde preko 15 godina je doveo druga da radi kao stolar (i to ne sad nego pre nekoliko godina).
Ovaj našao posao uredno, radio više od godinu dana, produžavao dozvole i samo su ga pozvali jednom i saopštili mu da mora da napusti zemlju. Dobio je i zabranu, ne sećam se koliko.
Iz svih zemalja ex-yu dolazi falsifikovano sve i svašta i oni su to skontali. Nemoj da se zezate sa tim stvarima, jer iako neki misle da su tupavi, to svakako nije tačno. Jako su pametni i temeljni.
Zahvaljujući toj ekipi (kao i Poljskoj, Litvanskoj...) i ostalim "pametnim" nacijama, mi sad plaćamo iznova polaganje za sve vozačke dozvole. To se može čuti od svakog Norvežanina, a kamoli od policije i UDI-a.

 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 09:44 - pre 125 meseci
Još jednom da spomenem članak....njega su objavili Hrvati na nekom portalu dan pre toga a onda juče svi naši mediji (štampani) objavili. I mene su svi odmah zvali ovde neki ja im kažem "Čekajte ljudi polako...nije to baš tako kad smo mi iz Srbije u pitanju" I ono čuveno "Kad ideš?" Ja im kažem da to nije samo kofer u ruke i ajde...Nekada pomislim da ljudi nemaju realnu sliku da u EU može Srbin ali samo kvalifikovan i to ako ima baš treba i sa znanjem jezika države u koju ide. Nekad i nemam strpljenja...kao kad pročitam "NIšta nisam završio. ne znam jezik, nemam pare....ali čistio bih ulice u Norveškoj" Izvinjavam se stvarno mi nije cilj da potcenjujem nikog...Pa i imi koji smo kvalifikovani pa teško ide....da ne pričam iskustvo, seminari, projekti...ma to njih ne zanima.O Norvežanima koji porcenjuju i ocenjuju nas, pisali ste vi koji ste gore....Jbg tako je...i meni ne odgovara...ali tako je...
 
Odgovor na temu

Ivana 77
nis

Član broj: 320430
Poruke: 28
79.101.62.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 10:33 - pre 125 meseci
ajde malo pomoci od vas kolega koji ste tamo,posto sam se odlucila za norvesku i posao sestre tj bolnicara tamo,zanima me sledece da li pri slanju dokumentacije Sak/u moram da imam i potvrdu da sam u komori sestara ovde kod nas,da li saljem i ostale sertifikate poznavanje rada na racunaru i nemacki a2 nivo ili da saljem bez toga.Sad jedno pitanje zbog kojeg ce verovatno da popadate od smeha kako neko ko je zavrsio vojnu akademiju i ima master na fakultetu zastite na radu za vanredne situacije moze da nostrifikuje diplomu i koliko je mogucnost prodje sa tim masterom tamo,a ako ne moze da nostrifikuje kako moze da se zaposli posto osoba ima zavrsenu i srednju vojnu i akademiju.
 
Odgovor na temu

mislis

Član broj: 292587
Poruke: 38
*.dip0.t-ipconnect.de.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2014. u 10:48 - pre 125 meseci
Ne znam jeste li procitali taj clanak u vezi Danske...

http://www.jutarnji.hr/ne-zele...i-su-s-drugog-planeta/1143394/

Imam pitanje, da li i u Norveskoj svi imaju isti iznos penzije kao u Danskoj (plus privatna penzija ko je uplacivao)?
Ovako nesto zele da uvedu i u Srbiji, da penzija bude svima ista i to oko 20K RSD.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7943937 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.