Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

sta je to enkapsulation

[es] :: Enterprise Networking :: sta je to enkapsulation

[ Pregleda: 2299 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milence011

Član broj: 156662
Poruke: 8
195.252.96.*



Profil

icon sta je to enkapsulation13.09.2007. u 13:14 - pre 202 meseci
Da li neko moze da mi ojasni sta je to enkapsulation, stalno to iskljucujem na net interfac a u stvari i ne znam sta radim
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon encapsulation13.09.2007. u 14:08 - pre 202 meseci
nadam se da će ovo zadovoljiti tvoje pitanje

PRIJENOS PODATAKA PREKO LOKALNE MREŽE – ENKAPSULACIJA I PAKETI, PRIJENOS PODATAKA PO RAZINAMA, KOLIZIJA I SEGMENTACIJA

ENKAPSULACIJA I PAKETI
Da bi se postigla pouzdana mrežna komunikacija, podaci se moraju slati u manjim lako obradivim paketima. To se postiže korištenjem procesa enkapsulacije. Enkapsulacija počinje u aplikacijskom sloju, a zatim se spušta prema dolje u slijedeća dva sloja gdje se priprema za slanje kreiranjem općeg oblika podataka. Nakon toga transportni sloj razbija podatke u manje objekte zvane segmenti. Također pridodaje redne brojeve segmentima da bi omogućio primatelju da ih po redu sastavi. Nakon toga mrežni sloj enkapsulira segmente u pakete. Dodaje izvorišnu i odredišnu adresu (obično logičku IP adresu) paketu. Zatim data link sloj enkapsulira pakete i kreira frameove. On frameu dodaje izvorišnu i odredišnu MAC (fizičku) adresu. Data link zatim šalje binarne bitove preko fizičkog sloja na medij. Kada se podaci šalju preko lokalne mreže, misli se na frameove, jer je MAC adresa sve što je potrebno da bi podaci stigli od izvora do odredišta. Ukoliko šaljemo podatke drugom hostu preko Intraneta ili Interneta, podrazumijeva se da govorimo o paketima. To je zbog toga što mrežna adresa u paketu sadrži odredišnu adresu odredišta kojem šaljemo pakete.
Doljnje razine OSI modela su primarni pošiljatelji podataka preko Intraneta i Interneta. Jedina iznimka je uređaj zvan gateway. To je uređaj koji konvertira oblike podataka gornjih razina OSI modela (application, presentation, i session razine) u ostale oblike podataka. Gateway to čini radeći na svih 7 razina OSI modela.

13.2 PRIJENOS PODATAKA UREĐAJIMA KOJI RADE NA 1. RAZINI
Uređaji koji rade na prvom razini OSI modela mogu biti aktivni ili pasivni. Pasivni su npr. konektori, patch paneli, fizički mediji. Oni imaju ulogu da prosljeđuju bitove sa što manje izobličenja.
Aktivni su npr. repeateri, hubovi – oni imaju ulogu da regeneriraju bitove na fizičkoj razini. Transceiveri su također aktivni uređaji koji rade isključivo na 1. razini sa zadaćom adaptera ili konvertora medija.
Niti jedan uređaj koji radi na 1. razini ne analizira zaglavlja ni podatke enkapsuliranog paketa. Njih zanimaju jedino nule i jedinice u bilo kojem obliku (napon, svjetlo, mikrovalovi).

13.3 PRIJENOS PODATAKA UREĐAJIMA KOJI RADE NA 2. RAZINI
Važno je znati da se paketi nalaze u frameovima. Za shvaćanje rada uređaja na 2. razini potrebno je razumjeti frame koji sadrži enkapsulirani paket. Sve što se događa frameu događa se i paketu. Uređaji koji rade na 2. razini su uređaji koji rade sa MAC adresama – NIC, bridge, switch. MAC adresa koja se nalazi u ROMu mrežne kartice je klučna informacija za kreiranje frameova.
Bridgevi rade proučavajući MAC adrese dolazćih frameova. Ukoliko je frame lokalni (sa MAC adresom na istom segmentu kao i dolazni port bridgea, frame se ne prosljeđuje na drugi port bridgea, i obrnuto.
Switch se može gledati kao bridge sa više portova. On pročita MAC adresu i proslijedi frame na port gdje se nalazi zadana adresa.

13.4 PRIJENOS PODATAKA UREĐAJIMA KOJI RADE NA 3. RAZINI
Glavi uređaj koji se koristi na trećem razini je router. On u stvari radi na sva tri prva sloja (1. – bitovi na mediju sučelja; 2. – frameovi proslijeđeni s jednog sučelja na drugo; 3. – izabiranje putanja). Router u svojem radu koristi logičke (IP) adrese. Nakon što odabere odgovarajući izlazni port, router enkapsulira pakete u frameove i šalje pakete na sljedeće odredište.

13.5 PRIJENOS PODATAKA RAZINAMA 1-7 I 'OBLACIMA'
Određeni uređaji rade na svih sedam razina OSI modela. Primjer za takav uređaj je PC – on odrađuje procese koji bi se mogli svrstati u svaki od razina OSI modela. Enkapsulacija i dekapsulacija su dva primjera toga.
Uređaj zvan gateway (računalo sposobno konvertirati informaciju jednog protokola u drugi) je također uređaj koji koristi svih 7 razina. Primjer gatewaya bio bi računalo na lokalnoj mreži preko kojeg se pristupa IBM mainframe računalu ili fax sistemu. U oba slučaja podaci moraju ići po cijelom OSI modelu kroz sve slojeve da bi bili konvertirani u oblik podataka kojeg bi uređaji razumjeli.
Oblaci mogu sadržavati nekoliko tipova medija, mrežnih kartica, switcheva, bridgeva, routera, gatewaya i ostalih mrežnih uređaja. Zbog toga što ne sadrže samo jedan uređaj već puno njih koji rade na različitim razinama, oblaci se smatraju uređajima koji rade na razinama 1-7.


13.6 PUTANJA PODATKOVNOG PAKETA KROZ SVIH 7 RAZINA OSI MODELA
Za primjer uzet ćemo ping komandu koja šalje nekoliko TCP/IP paketa navedenoj adresi.
Ukoliko je navedena adresa aktivna, odgovorit će nam, a ukoliko nije a ispravno smo upisali odredište, vjerojatno imamo problem na mreži.
Kada u prompt upišemo ping www.cisco.com, naš zahtijev će prvo proći kroz svih 7 razina prema dolje na našem računalu. Na mrežu će poslati niz nula i jedinica. Uzmimo da se se naša mreža sastoji od huba i routera za Internet. Kako je hub uređaj koji radi na 1. razini, on će naš zahtijev jednostavno proslijediti na sve svoje portove. Ostale radne stanice u našoj mreži odbiti će naš zahtijev zbog toga jer nije upućen njima. No kako je na jedan port našeg huba prikopčan i router, on će dekapsulirati frame i potražiti IP adresu u tablici routova. U tablici je zapisano da ukoliko želi doći do hosta 198.150.11.163 (www.cisco.com), mora ići preko sučelja 198.150.11.65. Ponovo će zapakirati podatke u frame i poslat će ih preko sučelja 198.150.11.65 na sučelje drugog routera 198.150.11.66. Taj će router ponovo dekapsulirati frame i uočiti IP adresu198.150.11.163. Kako je router spojen na switch, zapakirat će paket i poslati frame switchu. Switch pročita MAC adresu framea i uočava da bi došao mora prespojiti na port gdje se tražena adresa i nalazi. Prosljeđuje frame do tražene adrese, a tražena adresa obrnutim putem vraća odgovor.
autor Kristijan
AKO ovaj link sa kojeg je preuzet tekst ( naveo sam ga iz respecta prema autoru ) krši pravilnik ES-a brišite kompletan tekst iznad linka.


ILI ovo sa Ciscovog curiculuma

Detailed encapsulation process

All communications on a network originate at a source, and are sent to a destination. The information sent on a network is referred to as data or data packets. If one computer (host A) wants to send data to another computer (host B), the data must first be packaged through a process called encapsulation.

Encapsulation wraps data with the necessary protocol information before network transit. Therefore, as the data packet moves down through the layers of the OSI model, it receives headers, trailers, and other information.

To see how encapsulation occurs, examine the manner in which data travels through the layers as illustrated in Figure . Once the data is sent from the source, it travels through the application layer down through the other layers. The packaging and flow of the data that is exchanged goes through changes as the layers perform their services for end users. As illustrated in Figure -2- , networks must perform the following five conversion steps in order to encapsulate data:
Build the data – As a user sends an e-mail message, its alphanumeric characters are converted to data that can travel across the internetwork.
Package the data for end-to-end transport – The data is packaged for internetwork transport. By using segments, the transport function ensures that the message hosts at both ends of the e-mail system can reliably communicate.
Add the network IP address to the header – The data is put into a packet or datagram that contains a packet header with source and destination logical addresses. These addresses help network devices send the packets across the network along a chosen path.
Add the data link layer header and trailer – Each network device must put the packet into a frame. The frame allows connection to the next directly-connected network device on the link. Each device in the chosen network path requires framing in order for it to connect to the next device.
Convert to bits for transmission – The frame must be converted into a pattern of 1s and 0s (bits) for transmission on the medium. A clocking function enables the devices to distinguish these bits as they travel across the medium. The medium on the physical internetwork can vary along the path used. For example, the e-mail message can originate on a LAN, cross a campus backbone, and go out a WAN link until it reaches its destination on another remote LAN.





[Ovu poruku je menjao Ivek33 dana 13.09.2007. u 15:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: sta je to enkapsulation

[ Pregleda: 2299 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.