Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ima li neko iskustva sa ovim čudom?

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Ima li neko iskustva sa ovim čudom?

[ Pregleda: 3060 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Ima li neko iskustva sa ovim čudom?26.09.2007. u 03:05 - pre 202 meseci
http://www.pbase.com/cameras/canon/mp_e65_28_macro

Takođe, kakva su iskustva sa ovim odaljivačima objektiva (koji održavaju komunikaciju između objektiva i tela)?
Da li je neko probao da nakači, npr, dva komada jedan na drugi?



Našao sam negde formulu: Additional Magnification = (Extension Tube Length)/(Lens Focal Length) što će reći da bi se dobilo uvećanje 1:1 na objektivu od 50mm treba staviti dva nastavka.
Ali šta se događa sa kvalitetom slike. I sa svetlosnom moći?
 
Odgovor na temu

marinowski
Igor Marinović
Palić

Član broj: 149582
Poruke: 138
77.46.229.*

Sajt: www.marinowski.com


+2 Profil

icon Re: Ima li neko iskustva sa ovim čudom?26.09.2007. u 04:36 - pre 202 meseci
Ja imam Canon EF 1.4x II ekstender koji je za teleobjektive. Od 70-200mm f/4.0L objektiva napravi 98-280mm f/5.6 objektiv. Dakle, svetlosna moc se smanjuje za jedan stepen, kvalitet slike (kazu) da ne opada. Ja promenu kvaliteta slike takodje nisam primetio. 1.4 ekstender hvale, 2.0 ne toliko.

Obavezno proveri kompatibilnost sa objektivom, posto se ekstenderi prave za limitirani broj objektiva. Npr. za 1.4x ekstender objektiv mora biti barem f/4, za 2.0x ekstender objektiv mora biti barem f/2.8 i tako ...
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Ima li neko iskustva sa ovim čudom?26.09.2007. u 04:44 - pre 202 meseci
Ovo je nešto drugo, odaljivač objektiva od senzora: pravi praktično makro od objektiva, ne sadrži nikakvu optiku u sebi, pa liči da ne bi trebalo da bude svetlosnih gubitaka i izobličenja.

Ima ova trodelna varijanta sa ukupno 72 mm:
http://www.the-digital-picture...Extension-Tube-Set-Review.aspx
Nekada davno, kačili smo tri ovakva trodelna dela (ona prosta, za Zenit) i verovatno dobijali povećanje 4x na filmu u odnosu na stvarnu veličinu objekta (izračunato po gornjoj formuli).
Ako se u ovim modernim varijantama prenosi komunikacija tela i objektiva, prstenovi se mogu nadograđivati praktično u nedogled.
Ili možda ne mogu?
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
PPP-01-99.beobug.com.



+35 Profil

icon Re: Ima li neko iskustva sa ovim čudom?26.09.2007. u 17:30 - pre 201 meseci
Citat:
Paramecijum: Ovo je nešto drugo, odaljivač objektiva od senzora: pravi praktično makro od objektiva, ne sadrži nikakvu optiku u sebi, pa liči da ne bi trebalo da bude svetlosnih gubitaka i izobličenja.
Ako se u ovim modernim varijantama prenosi komunikacija tela i objektiva, prstenovi se mogu nadograđivati praktično u nedogled.
Ili možda ne mogu?

Paramecijume, sada si me razočarao, pa to je isto kao nekada samo što sada aparati ne mogu da rade bez elektronske komunikacije sa objektivom. To je jedan od razloga, a drugi je autofokus. Moguće je i da ima nešto elektronike, ali gubitak svetlosti ne može nikakva elektronika da nadoknadi. Ne može u nedogled, nekada su bila tri prstena od 9, 18 i 27 mm, da te potsetim ako si zaboravio.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Ima li neko iskustva sa ovim čudom?26.09.2007. u 19:30 - pre 201 meseci
Paaa... Moze do prilicno mnogo :) Ne bas u nedogled ali se secam da je neki lik stavio nekih nenormalih po metera il' vise cevki i postigao nenormalna uvecanja (prakticno je zasao u mikrofotografiju). Ja imam komplet od ukupno 68mm cevki :)
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Ima li neko iskustva sa ovim čudom?26.09.2007. u 19:55 - pre 201 meseci
Moze da se povecava samo onoliko koliko dozvoljava konstrukcija objektiva.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Ima li neko iskustva sa ovim čudom?26.09.2007. u 22:13 - pre 201 meseci
Mislim da ne.
Objektiv od 50 mm ako izoštrava na beskonačno baca oštru sliku na 50mm, što je predmet koji slikamo bliži i cenar optike je dalji od filma/senzora pa u krajnjem slučaju, kada je predmet na 50 mm slika se izoštrava u beskonačnost.
Ja ne vidim zašto bi padala svetlosna moć objektiva ukoliko se predmet drži recimo na 100 mm a izoštravanje bude na 1 m. Imali bismo tada povećanje 20x.
Ali ipak pitam pošto možda ima nešto što mi promiče.

Sistem sa odaljavanjem objektiva može da se primeni na svaki objektiv, samo što na ove sa velikom žižnom daljinom daje relativno mali dobitak, ali na 17-40 i tri prstena od ukupno 72 mm na najširem delu daje 4x veću sliku nego original; dakle, mrav od 10 mm ne može da stane u kadar.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Ima li neko iskustva sa ovim čudom?26.09.2007. u 22:22 - pre 201 meseci
Mislim da ne radi tako, ali uzmi pa probaj.
Kad pomeris objektiv samo par cm, fokus prsten prestaje da ima znacaj. Ako me secanje ne vara, nekad se na slajd duplikatoru izostravalo pomeranjem celog objektiva sa mehom na magnifikaciji 1:1.
Fokus prsten je bio potpuno bez znacaja.

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 27.09.2007. u 00:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Ima li neko iskustva sa ovim čudom?26.09.2007. u 22:41 - pre 201 meseci
Ma radi, upravo tako... objektiv može da se odaljuje metrima od filma/senzora... sasvim sigurno, jedino je to nenormalno skupo ukoliko se želi zadržati komunikacija tela i objektiva, ali u onim starim verzijama, navrtali smo onoliko prstenova koliko smo imali. Dakle, ako je jedan komplet bio 54 mm, tri kompleta su davala 162 mm ili uvećanje od tri puta na objektivu od 58 mm koliko je Zenit TTL imao, ako me pamćenje ne vara. 58/f2.

 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
PPP-01-117.beobug.com.



+35 Profil

icon Re: Ima li neko iskustva sa ovim čudom?27.09.2007. u 14:59 - pre 201 meseci
Citat:
zarsilic: Moze da se povecava samo onoliko koliko dozvoljava konstrukcija objektiva.

Tačno, što je mnogo manje od jednog metra. Okrenite zum objektiv, otvorite blendu do kraja i pomerajte objektiv u ruci bez ikakvih nastavaka, u drugoj ruci držite aparat. Može recimo, u mraku, pa na monitor od kompjutera. Videćete granicu.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Ima li neko iskustva sa ovim čudom?27.09.2007. u 16:01 - pre 201 meseci
Nije tako.
Stavi upaljenu sveću na sto, naspram zida udaljenog 3-4 metra. Uzmite objektiv prednjom stranom okrenut prema sveći i videćete projekciju plamena na zidu... ogromnog, da, ali tako i treba da bude jer se računa udaljenost od objektiva do zida pa podeljeno sa žižnom daljinom objektiva dobija se realno uvećanje koje imamo. Da je umesto sveće buva dobro osvetljena, imali biste projekciju buve na zidu velike 2 cm... ili na senzoru.
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
PPP-02-12.beobug.com.



+35 Profil

icon Re: Ima li neko iskustva sa ovim čudom?27.09.2007. u 18:33 - pre 201 meseci
Da baba ima onu stvar...
Zid nije fotoaparat. Daj sliku. Nisi valjda sve stare aparate bacio.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Ima li neko iskustva sa ovim čudom?07.10.2007. u 14:20 - pre 201 meseci
Evo ga uvećanje od 2-3x iz ruke... objektiv odvojen od tela i odokativno rukom pomeren desetak santimetara dalje.
I to još bez ikakve komunikacije objektiva i tela.



A evo 10x povećanje:



Gornja sličica je kako je izgledala instalacija, druga je isečak sa prve povećan da dosegne veličinu trećeg koji je urađen po makro sistemu, pogledajte kako se na trećoj naziru žilice od kojih je sastavljena žica.

Naravno, mutno i sve što ti padne na pamet, ali sistem radi, u jednoj ruci telo u drugoj objektiv koji se odaljava, odokativnim izoštravanjem i održavanjem usmerenosti.
Potpuno sam siguran da je moje ranije saznanje o ovome ispravno, da se može dobiti slika i na 5 metara udaljenom telu od objektiva, samo bi morali da se ispune uslovi potpunog zamračenja i paralelnosti sistema.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Ima li neko iskustva sa ovim čudom?

[ Pregleda: 3060 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.