Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?

elitemadzone.org :: TechZone :: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 25370 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Kusur
Grafički dizajner
Beograd

Član broj: 2485
Poruke: 208
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?27.09.2007. u 18:02 - pre 201 meseci
Pozdrav svima

Na koji način da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju u stanu?

Ne razumem se „u struju”.

Prodajem stan a kupci pitaju koju struju imate a ja nemam pojma. (Verovatno pitaju zbog TA peći - ja se grejem na drva).

U kuhinji je šporet uključen u onu veću utičnicu, sa više žica - ali neko mi reče da to nema veze, pošto može da se nekako poveže a u stvari nema trofazne struje. - Nadam se da sam bio jasan. :)

Unapred hvala.
Kusur
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Član broj: 15025
Poruke: 8056
77.46.209.*



+128 Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?27.09.2007. u 18:31 - pre 201 meseci
sigurno da u tom tvom stanu imaš neku tablu sa osiguračima i strujomer, jel.
 
Odgovor na temu

Mungos 7
Mladen Mugoša
Podgorica

Član broj: 12466
Poruke: 739
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?27.09.2007. u 18:40 - pre 201 meseci
ako imas trofazni dovod trebao bi imat bar neku trofaznu uticnicu (tri rupice) bas za TA pec
 
Odgovor na temu

shonex
Beograd

Član broj: 5871
Poruke: 229
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?27.09.2007. u 19:11 - pre 201 meseci
Na svakom el. brojilu pise da li je monofazno ili trofazno, zatim glavni osigurac za ceo stan, ili je jedan ili su tri, u najgorem slucaju uzmi instrument pa meri izmedju razlicitih uticnica u stanu, pre ili kasnije naleteces na nekom mestu na 380V umesto 220V (ovo bas i nije pouzdano i stvar je srece) ako imas 3f struju. 3-fazna uticnica, pa sad.... mozda zbog sporeta, ali nije ni obavezna ako je sistem da kabl ide direktno u zid. Plus ako je jos centralno grejanje u stanu, nigde je neces ni naci, sto ne znaci da je struja monofazna.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
77.46.219.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?27.09.2007. u 20:25 - pre 201 meseci
mani se od broila itd.Pogledaj malo po zidovima stana ako uvidis negde uticnicu sa tri rupe onda imas trofaznu struju i to mozes dokazati tako sto ces u svaku rupu staviti ispitnu lampu i ako sijalicka svetli u sve 3 rupe definitivno imas trofaznu struju.Ispitna lampa ti je onaj srafciger(odvijac) koji u drsci ima sijalicku.
Pozdrav od Nikole ! ! !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

enaB
Beograd

Član broj: 59951
Poruke: 397
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 276002814


+9 Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?27.09.2007. u 20:28 - pre 201 meseci
Citat:
Pogledaj malo po zidovima stana ako uvidis negde uticnicu sa tri rupe onda imas trofaznu struju

Može da bude, a ne mora da znači

Primer:
Ja u stanu imam utičnice "sa tri rupe", i tri glavna osigurača, a monofaznu struju!
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
77.46.219.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?27.09.2007. u 20:42 - pre 201 meseci
Zato sam i naveo primer da covek uzme ispitnu lapmpu u ruke i to proveri,molimte procitaj poruku pazljivo,ne ljutim se ali me nervira to sto sam rekao kako ce 100% biti sigurn.Covek kaze da se ne razume u struju a neki mu objasnjavaju glavne osigurace i el. brojila to covek mozda zna ali ovo sto sam rekao je najadekvatnije resenje.
Pozdrav od Nikole i ponavljam ne ljutim se ali me nervira to sto polovicno citac postove ili si slucajno progledala\o post delimicno.
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

JECHAM
Odrzavanje visokog napona
Smederevo

Član broj: 13031
Poruke: 742
77.46.234.*



+8 Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?27.09.2007. u 22:03 - pre 201 meseci
Ja sam pazljivo procitao sve postove i TVRDIM da to sto ce glinarica da svetli u svakoj rupici u trofaznoj uticnici nemora da znaci da je u pitanju trofazna struja.Sta ako je svud ista faza.
Najlakse je proveriti merenjem voltmetrom izmedju pojedinih faza(rupica) u trofaznoj uticnici.
Moze i probnom lampom(2 sijalice redno vezane).
Pozdrav iz Smedereva.
Commo Compact 23
četvorokraki mešni ventil sa motorom i priručnom elektronikom
 
Odgovor na temu

JankoNIS
Nis

Član broj: 39200
Poruke: 1004



+252 Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?27.09.2007. u 22:58 - pre 201 meseci
Citat:
ptak 13.: mani se od broila itd.Pogledaj malo po zidovima stana ako uvidis negde uticnicu sa tri rupe onda imas trofaznu struju i to mozes dokazati tako sto ces u svaku rupu staviti ispitnu lampu i ako sijalicka svetli u sve 3 rupe definitivno imas trofaznu struju.Ispitna lampa ti je onaj srafciger(odvijac) koji u drsci ima sijalicku.
Pozdrav od Nikole ! ! !


Nikola, Nikola...
A sta ako je na sve tri rupe povezana ista (jedina) faza?

Uradi onako kako je JECHAM napisao. Ako prilikom merenja izmedju bilo koje 2 rupe imas napod od 380V onda je trofazna.
 
Odgovor na temu

MosFet
ST

Član broj: 59018
Poruke: 154
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?28.09.2007. u 00:29 - pre 201 meseci
Par puta sam i ja naletio na trofaznu uticnicu gdje je na sve tri rupe bila spojena jedna faza.
Posto je covjek rekao da se nerazumije u struju sigurno se nezna sluziti ni instrumentom. Najlakse je da pogleda brojilo, ako pise da je monofazno onda ima sigurno monofaznu struju, a ako pise da je trofazno brojilo onda je najvjerovatnije trofazna struja ali nemora bit (mada ja jos nisan nigdje vidio da je elektra ugradila trofazno mjerilo na monofazni prikljucak).

Poz
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?28.09.2007. u 10:15 - pre 201 meseci
Ocevidnim pregledom razvodnog ormama se vidi da li je dovod trofazni, a najprostije je ako imas voltmetar da nadjes trofaznu uticnicu, posto ih ocigledno imas u stanu i izmeri napon izmedju faznih kontakata. Ako je napon izmedju njih 380V znaci da je trofazno. Ako je monofazno, napon izmedju njih bi trebalo da bude nula.
 
Odgovor na temu

Kusur
Grafički dizajner
Beograd

Član broj: 2485
Poruke: 208
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?30.09.2007. u 11:52 - pre 201 meseci
Hvala svima na ovako detaljnim porukama!


Kusur
 
Odgovor na temu

djole123123
Tadic Djordje
adad

Član broj: 189348
Poruke: 4
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?13.10.2008. u 14:15 - pre 189 meseci
ja u stanu imam one automatske osigurace i TA pec, trenutno nisam u tom stanu a necu biti uskoro pa pitam dali po ovim pokazateljima (ta pec + automatski osiguraci) moze da se utvrdi da imam trofaznu struju /?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9514
212.200.68.*



+10255 Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?13.10.2008. u 15:03 - pre 189 meseci
Ne može.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

djole123123
Tadic Djordje
adad

Član broj: 189348
Poruke: 4
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?13.10.2008. u 15:08 - pre 189 meseci
a centralno grejanje ?
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.232.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?13.10.2008. u 15:34 - pre 189 meseci
NE MOZE

E ljudi ja se izvinjavam, nije mi palona pamet da neko mz vezati jdnu fazu na trofaznoj uticnici u sve tri rupice. Moguce je ali mislim da tako pametnih elektricara ne bi trebalo da ima, mislim bezveze je to uraditi. Najbolje je unimerom ili Voltmetrom ali covek ne znam oko struje mnogo, stoga ne verujem da je u pitanju trofazna uticnica sa jednom fazom :)
Ali OK moguce je ali nije po propisu pa nisam ni mislio na to. Mada ja kad bi radeo koristio bi voltmetar.
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9514
212.200.68.*



+10255 Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?13.10.2008. u 15:41 - pre 189 meseci
Kuća u kojoj stanujem je imala kompletnu "trofaznu" instalaciju, čak sa tri glavna osigurača na razvodnoj tabli. Ali, sva tri su bila spojena paralelno, na jednoj fazi! Valjda je to neko uradio, u nameri da, kad se uvede trofazna struja sve bude već pripremljeno. Tako, kad sam se ja obratio EDB i dobio trofazni priključak, sve šta je trebalo to je da kupim trofazno brojilo.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.232.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?13.10.2008. u 15:47 - pre 189 meseci
Hm pa dobro u tom slucaju OK.
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?13.10.2008. u 22:31 - pre 189 meseci
Citat:
Java Beograd: Kuća u kojoj stanujem je imala kompletnu "trofaznu" instalaciju, čak sa tri glavna osigurača na razvodnoj tabli.
Zidala moja majka, kao partner, kucu sa bratom. Prizemlje i sprat, identicni, u oba 3-fazna instalacija. Dugo je to trajalo, nikako da se dovrsi, nikako da se dodje do struje (tamo neke 1958 godine). Iz susednog objekta povucemo tajno jednu zicu, tek da imamo za sijalice.

Ja pocetnik u struji, odlucim da i na sprat uvedem struju za sijalice. Gore spojim sve 3 zice za faze u jednu i to vezem sa jednom zicom iz prizemlja, nulu vezem na drugu zicu. Sijalice svetle.

Nesto kasnije sam nesto cackao oko uticnice za sporet - trofazna, 5 zica. Iznenada bljesak i vrh srafcigera se stopio! Koliko se secam, bio sam odsrafio osigurace za tu uticnicu. Sta je sad ovo, je*ote!

Kad sam provizorno vezivao, pogresio sam - faze sa sprata sam vezao na nulu, a nulu na fazu, tako da mi odsrafljeni osiguraci nisu iskljucili struju, a bocni kontak na uticnici za sporet, namenjen nuli, je bio faza. Dok sam tamo cackao, dodirnuo sam srafcigerom oba bocna kontaka - onaj za uzemljenje i onaj namenjen nuli, a ustvari fazu i tu se desio "kurcslus" i zato je sve otislo dodjavola.

Mogao sam poginuti, mogao je izgoreti glavni osigurac, moglo je svasta da se desi, ali na srecu nije. Uglavnom, ljudi svasta radimo, tako da ne treba nista da vas iznenadi, na sta god naisli.

Inace, ja sam 1942 godiste
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.242.*



+13 Profil

icon Re: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?14.10.2008. u 07:25 - pre 189 meseci
Citat:
ptak 13.: mislim da tako pametnih elektricara ne bi trebalo da ima

Eeeeeeeee, videces kad budes poceo da radis kakvih sve ima, vezivanje jedne faze na trofaznu uticnicu je nista prema biserima koje sam vidjao
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Kao da utvrdim da li imam monofaznu ili trofaznu struju?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 25370 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.