Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS

[es] :: Linux :: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17080 | Odgovora: 82 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.w82-125.abo.wanadoo.fr.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS07.10.2008. u 11:18 - pre 189 meseci
Citat:
tdjokic: Zar ti ne pravis tamo neke skriptice, bas zato da bi u buducnosti mogao samo da kliknes na njih i da ti one odrade niz komandi?


Imam ja dosta skripti. To sam počeo još u Windows-u da radim. Sve dokumentiram, odakle mi i šta se tačno radi.

Ali sam sam ih napravio, a ne neko drugi. Volim da se mučim i da znam tačno šta radim.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
77.46.182.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS07.10.2008. u 13:12 - pre 189 meseci
Lol, jel vi opet to koji je linux najbolji :) Svaka cast za dokumentaciju nemesys, mnogo je vremena i truda ulozeno u to. A sada o preporuci linux-a pocetnicima recimo da je Ubuntu ipak najprikladniji, laka instalacija, dobar repo, jak community, ja evo kao korisnik Linux-a vec 10 godina nisam uspeo da instaliram gentoo. Da ga instaliram ej? To mi se nikad - NIKAD nije dogodilo i buduci da sam tvrdoglav eventualno cu da ga provalim. A gentoo svakako nije sistem koji treba preporuciti pocetnicima. Razumem ja tebe da smatras da je gentoo najkompletniji i sveobuhvatno sistem koji ce razviti sposobnosti linux korisnika do maximuma. Ali vremenom prijatelju... A do tada neka se pocne sa nekom live distribucijom koja ce navici korisnika na gnome i na kde pa tek onda da krene da brlja po konzoli. Nisu ista vremena kao nekad pa da pocinjemo od SCO-a, polako samo, zatrebace im nekad da kompajliraju program od source-a jer gotov paket nece postojati pa eto polako snalazenja po konzoli. Mozda cak bolji od Ubuntua za pocetak je openSUSE i Mandriva koji imaju yast i drake pa da im to pomalo lici na control centar u win-u, da im tranzicija lakse padne :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.238.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS07.10.2008. u 13:16 - pre 189 meseci
Ubuntu. Verovatno ce vremenom i njegova podesavanja biti merge-ovana u nekakav vid
centralizovanog "kontrol-centra", mada i bez njega, i ovako kako je sada, podesavanja
su sasvim lako dostupna, samo nisu toliko centralizovana na jedno mesto (prozor*).
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
213.133.102.*

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS07.10.2008. u 19:09 - pre 189 meseci
Citat:
combuster: Svaka cast za dokumentaciju nemesys, mnogo je vremena i truda ulozeno u to.


Pa za samo pisanje i nije previše, ta fajlu sam počeo da se pišem u februaru ove godine, a sad samo dodajem. A truda i vremena sam stvarno puno uložio.

Citat:
combuster:  ja evo kao korisnik Linux-a vec 10 godina nisam uspeo da instaliram gentoo. Da ga instaliram ej? To mi se nikad - NIKAD nije dogodilo i buduci da sam tvrdoglav eventualno cu da ga provalim.


Pa sad kad imaš moju fajlu biće ti sve lakše. Instaliraj ga slobodno, neće te ujesti. Ali samo Live CD. Sad ću ti poslati novu dopunjenu verziju za Instalaciju i održavanje Gentoo-a.

Citat:
combuster: Nisu ista vremena kao nekad pa da pocinjemo od SCO-a, polako samo, zatrebace im nekad da kompajliraju program od source-a jer gotov paket nece postojati pa eto polako snalazenja po konzoli. Mozda cak bolji od Ubuntua za pocetak je openSUSE i Mandriva koji imaju yast i drake pa da im to pomalo lici na control centar u win-u, da im tranzicija lakse padne :D


Samo da ne požele da traže svuda kontrolni centar i suviše se naviknu na te Tool-ove, koje ja ne obožavam.

Dok sam ja prčkao po rc.config (stari SuSE) bilo je sve u redu. A čim sam slučajno startao YaST on mi je sve izbrisao, šta sam ja napisao. Zato sam i otišao u Slackware.

Ubuntu mi se nije sviđao, suviše je lako bilo sve u njemu, dok se držiš onog načina kako se normalno radi, ali čim hoćeš nešto više dolaze problemi. Na primer Ubuntu ne radi sasvim tačno po Filesystem Hierarchy Standard, što bi trebao svaki Linux da prati. On ide nekim svojim putevima.

Ovo što je bilo ovde ide u posebnu temu.



[Ovu poruku je menjao nemysis dana 08.10.2008. u 16:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.238.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS07.10.2008. u 20:49 - pre 189 meseci
Citat:
Dok sam ja prčkao po rc.config (stari SuSE) bilo je sve u redu. A čim sam slučajno startao YaST on mi je sve izbrisao, šta sam ja napisao. Zato sam i otišao u Slackware.


upravo tako :) - u susetu nikad ne znam kad nesto odradim "rucno" da li ce posle yast nesto da mi se mesa oko toga i izbrlja kako on oce...
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.server4you.de.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS07.10.2008. u 21:33 - pre 189 meseci
Najbolje onda uopšte ne koristi YaST.

Ručno je najbolje i najsigurnije. Što napišeš to ostane. Ne verujem nikakvim GUI-ma. Sve proverim šta su uradili, gde pamte i odmah osiguravam.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.226.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS08.10.2008. u 03:26 - pre 189 meseci
Ja ne vidim nista lose u GUI-ima koji dobro i jasno odradjuju posao.
Nesto sto pretenduje da bude user-friendly naravno treba da ima taj
GUI i da on bude vrlo jasan u pogledu onoga cemu sluzi (da budem iskren i meni
je lakse da samo misem stikliram recimo "PAL B - Standard" opciju u nekom prozoru, nego da otvaram
editor i upisujem u neki conf-fajl nesto pa snimam...)
- problem nastaje
ako GUI alat ili ne odradjuje posao kako treba (kakve sam samo salate od xorg.conf-a vidjao zbog toga),
ili ne postoje ZASTITNI
mehanizmi koji ce ti skrenuti paznju ako nesto rucno konfigurises da ce to
da bude u KONFLIKTU sa necim sto je odradio neki GUI alat (recimo suse-ov Yast).
Znaci da budem jasniji - oni koji prave GUI alate za konfigurisanje nekog konfiguracionog
fajla se osvrnu na samo jedan aspekt problema cesto - da umesto pisanja u neki
conf-file, mozes da klikces po prozorima i sve ti je lepo na engleskom. Medjutim,
cesto su lenji da napisu i deo koda koji ce da "pazi" da li se isti ti conf-fajlovi
menjaju na neki drugi nacin ili da od takve promene onda onemoguci.
Ovaj problem su cesto resavali (moglo se cesto videti po distroima koji imaju
"GUI" alate za neko konfigurisanje) - natpisima u samom konfiguracionom fajlu:
"Molim vas ne menjajte RUCNO sadrzaj ovog fajla!" (mislim da sam to vidjao po
xorg.confu suseta ili nekog drugog distroa ili fajla, sad se ne secam.

Po nekom mom misljenju GUI alati treba da postoje kako bi olaksali korisnicima
i pojednostavili neke stvari, ali isto tako treba da daju informaciju sta TACNO menjaju
i u kojim konfiguracionim fajlovima, kako Linux ne bi izgubio smisao, jer ako bismo se
prepustili u potpunosti GUI alatima a da pojma ne mozemo imati kako stvari rade iza
"kulisa", onda imamo samo drugi Digimon (windows*), a to nam valjda ne treba.

(moze postojati info dugme ili nekakav tool-tip pored svake opcije koja ce govoriti sta se tacno i gde upisuje,
onome ko ZELI DA ZNA)
 
Odgovor na temu

_goThic_
Colt Willcox
Java
Coffee City

Član broj: 43667
Poruke: 237
93.86.23.*



+15 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS08.10.2008. u 04:42 - pre 189 meseci
Ubuntu
Iako koristim win kao primary os, nekad se prebacim u lin (dual boot)...


1. dobro je ako konacno naprave neki najmasovniji centralizovan distro
2. gui je dobra stvar
3. neki bi trebalo da se vrate na pekom32
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
77.46.182.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS08.10.2008. u 10:33 - pre 189 meseci
Taman sam hteo da napisem neko pametno pisanije ali sam sam sebe na pola sprecio. :D Ne isplati se...
make love - !war
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS08.10.2008. u 11:57 - pre 189 meseci
Citat:
Kernel-1: imamo samo drugi Digimon (windows*), a to nam valjda ne treba.

Nego šta nam treba? OS koji će samo šaolin sveštenici umeti da koriste?

Korisnici kao ti i ovaj moderator samo štete razvoju linuksa.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS08.10.2008. u 13:20 - pre 189 meseci
Polako narode/jablane..... :)
Nema potrebe za flejmovanjem. Advocacy postoji za takve potrebe ;)
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.85.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS08.10.2008. u 21:03 - pre 189 meseci
/edit: ustvari, u ravu je Tyler. Ne vidim potrebu da flejmujem, niti to zelim.
Ti si sa druge strane slobodan da pojasnis svoje stavove, Mladene.

A ja cu pokusati da pojasnim dodatno moje stavove, pa ako mozes odgovori
kulturno i argumentovano bez nepotrebnog uplitanja shaolin svestenika.

Jedna velika prednost Linuxa je sto je otvoren i moze se konfigurisati za vrlo specificne
potrebe. Ta prednost koristi se i kada je aspekt sigurnosti u pitanju.
Dalje, sa jedne strane imamo ljude poput nemysis-a koji ovu prednost koriste koliko
god je to moguce i trude se da pokazu drugima kako da je i oni iskoriste. Otpor prema
GUI alatima sam pokusao da objasnim slucajevima gde su oni traljavo napisani, i ne
odradjuju posao kako treba, te se ja licno, a vidim i neki drugi, ne bi prepustili njima
ako zelimo da sistem konfigurisemo onako kako smo zamislili, verovatno to ne bi uradio ni ti.
Ti ustvari, koliko sam razumeo, nazivas "shaolin svestenicima" ljude koji zele da imaju
kontrolu nad onim sta se i kako izvrsava na njihovom racunaru, i mislis da to "steti razvoju
Linuxa". Zapravo te ne razumem pa te molim da mi pojasnis.

Dalje, na temu: Ubuntu je ocigleno distribucija koja jasno PRETENDUJE da bude sto vise
olaksana za manje iskusne, i sto vise user-friendly distribucija. Ja licno nemam nista protiv
ovoga, cak to i zelim, sa tom napomenom da u svom tom "olaksavanju" koriscenja treba biti
veoma pazljiv i da se ima mera, da se ne ide na "ustrb" prednosti Linuxa i da se one losim
izvedbama nekakvih GUI alata ponistavaju. Zato sam vrlo spreman da razumem ljude poput
nemysis-a i njihovog nacina savetovanja ostalih, jer ukazuje ljudima na to kako stvari zaista
rade "ispod haube" (sto u Digimonu ne mozemo znati, sve je zatvoreno), a ako mislis da je sve
to "stetan uticaj na razvoj Linux-a", onda si mogao bar da se potrudis i pojasnis svoje stavove.

Mladene, nadam se da ces se sloziti da se potencijalna prednost Linuxa ogleda najvise u
cinjenici da ga je moguce dobro i precizno konfigurisati uz potpunu transparentnost onoga sto
se na racunaru izvrsava.
Kada sam rekao da nam "ne treba drugi windows", nisam mislio na
"lakocu njegovog koriscenja" - lakoca koriscenja je nesto sto niko normalan nece kritikovati, ALI ti bi
trebao znati CENU te lakoce, i da isto tako i na windowsu moras biti saolin svestenik ako hoces da
imas kontrolu (ako je to teorijski moguce u sistemu ciji je kod zatvoren) nad njim.

Pozdrav, Srdjan.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 08.10.2008. u 22:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.nds.wv-s.net.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS08.10.2008. u 22:04 - pre 189 meseci
@Kernel-1

Tačno tako kao što si napisao mislim i ja. Kao da si mi iz duše govorio.

Koristio sam i User friendly Distribucije pa i taj Ubuntu, ali on nije zadovoljio moju želju za pronalaženje i kontrolu rada kompjutera ispod haube. Tako mi je Gentoo prirastao za srce.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS08.10.2008. u 23:01 - pre 189 meseci
@kernel: Imam utisak da je bolje što nisam video poruku pre nego što si je izeditovao... :)

Za početak, pročitaj naslov teme i pitanje koje je postavio čovek koji je otvorio. A onda pročitaj ovo:
Citat:
Ručno je najbolje i najsigurnije. Što napišeš to ostane. Ne verujem nikakvim GUI-ma. Sve proverim šta su uradili, gde pamte i odmah osiguravam.

I normalno da će onda čovek da digne ruke od instalacije Linuksa jer se našao neki nadobudni admin da namrači o tome kako je to najbolje kad se zasuku rukavi i sve što je GUI ne valja.
Citat:
Kernel-1: Ti ustvari, koliko sam razumeo, nazivas "shaolin svestenicima" ljude koji zele da imaju
kontrolu nad onim sta se i kako izvrsava na njihovom racunaru, i mislis da to "steti razvoju
Linuxa".

Ne, već ljude kojima je u interesu da to čime se bave uživa status crne magije i nečega jako komplikovanog, tj. bez potrebe mistifikuju nešto vrlo banalno.

Zamisli sledeću situaciju: pita čovek "koji je auto najjednostavniji za vožnju" i onda se nađe neki nadobudni automehaničar koji krene "ovi novi automobili, ne valja to ništa, kakav je to motor koji ne mogu da rastavim do najmanjeg šrafa i ponovo sastavim"? Kapiraš analogiju? Auto ne služi za to da se šteluje, sastavlja i rastavlja, nego da se vozi, kao što ni OS ne služi da bi se besomučno konfigurisao, rekompajlirao i apgrejdovao, nego da bi završavao ljudima posao. U ovom slučaju, kao što je lepo rekao čovek, za osnovne ofis aplikacije i internet.
Citat:
Zato sam vrlo spreman da razumem ljude poput
nemysis-a i njihovog nacina savetovanja ostalih, jer ukazuje ljudima na to kako stvari zaista
rade "ispod haube" (sto u Digimonu ne mozemo znati, sve je zatvoreno), a ako mislis da je sve
to "stetan uticaj na razvoj Linux-a", onda si mogao bar da se potrudis i pojasnis svoje stavove.

Nemam ništa protiv ljudi koji sve vole da rade iz konzole, ali takvi uopšte ne treba da učestvuju u temama koje se tiču desktop primene linuksa, jer svojim pristupom odbijaju nove korisnike. Desktop operativni sistem je all about GUI, i ko to ne kapira, treba da se bavi serverskom primenom linuksa, a ne da mrači naokolo.
Citat:
Kada sam rekao da nam "ne treba drugi windows", nisam mislio na
"lakocu njegovog koriscenja"

Aj sad opet pročitaj naslov teme. Čovek traži nešto što može lako da koristi, a ne nešto što može da konfiguriše i "ima kontrolu" do sitnih crevaca. A, na kraju krajeva, jedno uopšte ne isključuje drugo i, pored dežurnih 1337 mračnjaka, linuks ide u dobrom pravcu da postane i lak za korišćenje, a već smo apsolvirali i hiljadu puta ponovili da nudi apsolutnu kontrolu (ako to uopšte nekom treba, osim 1337 ekipi).
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.167.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS08.10.2008. u 23:23 - pre 189 meseci
Ako si pazljivo citao temu od pocetka mogao si videti odmah da sam mu ja i preporucio Ubuntu, koga i ja koristim,
i kojim sam najzadovoljniji kada je Desktop primena u pitanju. 8.04 je dosta lak, imace odmah i multimediju i internet,
kao i na ovom 8.10 kada bude final, verujem.

Ono sa cime se ne slazem u tvom nekom generalnom stavu je da zelis PO SVAKU cenu da uprostis neke stvari koje po
svojoj prirodi nisu bas toliko proste. IP saobracaj nije bas tako prost. Ovde zaista nije cak ni toliko bitno da li se nesto
podesava preko konzole ili preko GUI-ja, bitno je da li osoba koja to podesava zapravo zna sta tacno radi.
Mislim da nemysis nece nikoga odvratiti od Linuxa, jer svako moze da proba Ubuntu i vidi sam koliko mu je jednostavan
ili ne, ali ce zato skrenuti paznju ljudima koji ZELE DA ZANJU vise da ponesto nauce.

Istina je da je nemysis malo uleteo sa svojim postom i da bi to moglo nekoga da uplasi, ali mislim da je i bolje
da imamo "do kraja" 50 ljudi u Srbiji koji ce bar nesto znati, nego 5000 "sekretarica" koje generise STAV "super
jednostavnost desktop upotrebe".

Za ono sto ovom decku treba (jednostavnost, multimedija, internet, office), spreman sam da pomognem
kada je Ubuntu u pitanju, od instalacije pa do podesavanja za multimediju, onoliko koliko ja znam, a znam
manje-vise dovoljno da meni to sve radi OK.

Citat:
Nemam ništa protiv ljudi koji sve vole da rade iz konzole, ali takvi uopšte ne treba da učestvuju u temama koje se tiču desktop primene linuksa, jer svojim pristupom odbijaju nove korisnike.


Citat:
..status crne magije i nečega jako komplikovanog, tj. bez potrebe mistifikuju nešto vrlo banalno.


pa nije magija, ali neke stvari su daleko od "vrlo banalnog".


A ja opet mislim da tvoj pristup "stetno utice na razvoj Linuxa", ono sto si ti meni (ili nemysis-u) pripisao. Jel treba
na jednom IT forumu generisati sekretarice i bezati od toga da se nesto nauci? GUI jednostavno predstavlja kompromisnu
zamenu za ono sto je bit ili srz Linuxa i njegove dobre strane, i ako to zanemarimo (a mislim da ne bi trebali), onda si ti
potpuno u pravu. Medjutim to treba raditi sa malo vise osetljivosti za pocetnike od one koju je pokazao nemysis, to se
slazem, ne zato sto ce neko biti mozda odbijen, nego sto pocetnik takav nacin izlaganja nije u stanju da shvati, i treba
objasnjavati na jednostavnijem nivou, a komplikovati stvari shodno napredovanju u znanju onoga ko je pitanje postavio.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 09.10.2008. u 00:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
91.150.100.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS10.10.2008. u 10:40 - pre 189 meseci
Nisam izdrzao a da se ne umesam.

Code:
 
sudo ufw enable
sudo ufw default deny
sudo ufw allow 11111


Hoces li mi reci da li ti je lakse ovo ili u windows firewall-u da podesavas rucno port za neki utility? Pa pobogu ljudi ni ta konzola nije nista strasno i za taj windows tupavi bi trebalo da poznajes strukturu fs-a, /windows/system32/drivers/etc da znas sta ti se tu nalazi ili makar ono sto je nekad bio /windows/command da uporedis sa /bin /sbin. program files sa /usr/bin i /usr/sbin... Nemam ja nista protiv gui alata da mi odradi odredjen posao, pa cak i neke home made 3rdparty konfiguracione skripte ali bre konzola je NEOPHODNOST svakom korisniku linuxa - bez nje se ne moze upravljati sistemom. Nije tu nista pod velom tajne - svako ko zeli moze da postavi pitanje na es-u.

E sad ne opravdavam ja u totalu nemesys-ovu filozofiju:

pro: Nauciti kako sistem funkcionise, sta se dogadja pri boot-ovanju, koji fajlovi treba da se edituju i koji su relevantni za boot sistema, tweak-ovanje linuxa prema tvojoj masini i potrebama, mogucnost da naucis puno i da pomognes drugima...

con: Komplikovanje nekih stvari bez preke potrebe - ako je uradjeno preko konzole ne mora da znaci i da je uradjeno bolje - ako je sve ok trebalo bi da je uradjeno isto onako kako je i preko gui alata. Ako nvidia gui za konfiguraciju xorg-a s*** xorg.conf to ne znaci da su svi gui alati njesra , na kraju krajeva i ja sam puno naucio tako sto mi gui alat izmeni fajl a ja napravio backup pre toga pa uporedio sta je ovaj uradio (mozda taj gui alat nece imati u nekom drugom distro-u a meni ce ta funkcija zatrebati)

U svakom slucaju napredni korisnici treba da poznaju i konzolu i gui kao svoj dzep ali da nove korisnike upucuju i ohrabruju da rade preko gui alata a da im u nekim situacijama gde im to ne pomaze pomognu za rad u konzoli i vremenom ce i n00b-ovi postati guru-i - svi smo mi nekad bili n00b-ovi samo taj proces za nekog traje duze - evo recimo za mene traje citavu vecnost :D :D :D

make love - !war
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.lohjanpuhelin.fi.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS10.10.2008. u 11:15 - pre 189 meseci
Citat:
combuster
con: Komplikovanje nekih stvari bez preke potrebe - ako je uradjeno preko konzole ne mora da znaci i da je uradjeno bolje - ako je sve ok trebalo bi da je uradjeno isto onako kako je i preko gui alata. Ako nvidia gui za konfiguraciju xorg-a s*** xorg.conf to ne znaci da su svi gui alati njesra , na kraju krajeva i ja sam puno naucio tako sto mi gui alat izmeni fajl a ja napravio backup pre toga pa uporedio sta je ovaj uradio (mozda taj gui alat nece imati u nekom drugom distro-u a meni ce ta funkcija zatrebati)


Nvidia ima stvarno loš GUI, koristio sam i nvidia-xconfig, xorgconfig i video šta su uradili, i nešto od toga iskoristio. I ja pravim od GUI konfiguracija osiguranja, pa ako zabrljavi jednostavno vratim ili drukčije iskoristim.

Dok naprimer nvclock GTK je sasvim dobar.

Koristim i ja razne GUI-e (primer KMPlayer, gmplayer, Kaffeine, K3B, KinfoCenter...) pa tek kad vidim da ne rade kako treba ili kako očekujem, promenim ručno konfiguracije ili napravim na drugi način.

Jednostavno nisam bio zadovoljan kako su razni GUI radili konfiguraciju zaštitnog zida i zbog toga sam uradio od početka. Dosta dugo radio sam sa Guarddog-om, dok nisam primetio da su mi otvoreni Port-ovi koje sam u GUI-u zatvorio.

Ali šta da radim kad volim da vidim šta se radi ispod haube.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
91.150.100.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS10.10.2008. u 12:56 - pre 189 meseci
Ej, to je skroz ok, i ja isto proveravam sta rade pojedini gui alati, nego pricam sto se tice novijih korisnika ne treba ih stvarno plasiti pa cak i indirektno, kad je tema ovakve prirode " dajte mi jedan noob distro " onda treba coveku reci - ubuntu, mandriva, opensuse (nemojte se uvrediti, i freak-ovi i zaeloti koriste ove sisteme ali su za pocetnike najpristupacniji). Ne smes pocetniku preporuciti gentoo, jer kao sto sam rekao vec makar na mojoj makini livecd uopste nece da se instalira, probao sam sa obe revizije i nece, ili blokira installer pri instalaciji ili mu grub ne instalira kako treba, tek sam preko minimall install-a koji je vec puno komplikovaniji uspeo da ga instaliram, dakle gentoo pocetnicima nikako - obeshrabrice se u samom startu. E kada budu uradili svoj prvi compile pa kasnije prvi custom kernel i kada vec budu poznavali konzolu odlicno onda im se moze preporuciti gentoo kao zaista odlican linux distro ali za napredne korisnike... A flejmere napolje sa es-a :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
93.86.16.*



+4 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS10.10.2008. u 19:42 - pre 189 meseci
Poenta da je da linux donosi mogucnost izbora ;)
Dakle slobodan si da iz gomile distroa izaberes onaj koji odgovara tvojim potrebama
A naravno ima i ljudi koji zele nesto i da nauce a na samo da klikcu do besvesti pa ne vidim zasto ne bi postojali distroi kao sto je Gentoo
Kao hoce da dobro savlada linux taj treba da definitivno proba Gentoo-to je distro koji te na svakom koraku nauci nesto novo-secam se da kada sam davno probao linux drugi po redu mi je bio Gentoo posle Smorive(tada se zvala Mandrake)i ja sam tek tada naucio sta je to zapravo fstab
Posle savladavanja Gentoo-a svaki linux ce ti biti de facto maciji kasalj imao on GUI alate ili ne ;)
Iako ni sam ne bi preporucio Gentoo pocetnicima taj distro i pored svega ima nesporne prednosti-i dok se kod vecine drugih distroa menjaju izdanja kao na pokretnoj traci(te radi reinstall,te trt pa mrt,pa konfigurisi ponovo jer update kod vecine distroa nije bas uradjen kako treba)Gentoo je isto kao i Arch rolling release,instalira se brale jednom,konfigurise,nameste USE flagovi i gotovo sve za par dana-sve sto ti posle ostaje je da kucas emerge ;)
Nije da sam ja protiv klikete klik distroa ali smatram da pored njih treba da postoje i ovi drugi i da ne mora bas u svemu da se besomucno kopira Windoza-inace dzaba sloboda izbora

A to da je konzola teska je posebna prica koju obicno forsiraju Windoza advokati

Eto recimo npr. ja sam jednom trebao da kopiram (posto koristim Arch) /etc/pacman.conf u svoj home folder

E sada recite vi meni sta je brze-da kliknem jednom na dugme Up u Konqueroru,da opet kliknem na etc folder,pa da desnim klikom kliknem na pacman.conf(prvo da skrolujem do njega) pa onda Copy pa naznaci gde ces(opet par klikova)

Ili...

Da samo ukucam cp /etc/pacman.conf /home/mladen

cp je btw najosnovnija unix komanda nikakva visa matematika :)

I to je samo jedan primer-more stvari se moze uraditi brze/jednostavnije iz konzole-ali ne vredi postao je uvelike klik klik fetis koji cika Bili vec godinama propagira kao pojam user friendliness-a(al' malo sutra zapravo :P)
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS11.10.2008. u 19:30 - pre 189 meseci
Svi vi što zagovarate da se mora znati sve o OS-u koji se koristi odgovorite mi, ali detaljno, koja je razlika između TV-a sa katodnom cevi, LCD ekranom i plazma ekranom. Onda pređite na detaljno objašnjenje rada računara, naravno nemojte zaboraviti Bool-ovu logiku i OR, AND, NOR i ostala kola.
Da ne širim priču, za ogromnu većinu proizvoda koje svakodnevno koristimo ne znamo način pravljenja, funkcionisanja, pa onda sve to isto i za svaki materijal koji je ugrađen u taj proizvod. Ljudi ne može se sve znati, a i ne treba. Jedino što treba, je znati kako iskoristiti uređaj i to taman toliko koliko treba. Šta će meni kao knjigovođi da znam kako računar radi, važno je da znam ko zna. Deo onog što ja znam trampiću za ono što ne znam pa ćemo biti svi sretni i zadovoljni.
Naravno ne računam one koji su "birokratski tip", to su oni koji od svega što rade pokušavaju da naprave čudo koje samo ono mogu da izvedu. Zaboravljaju da je neuporedivo veći broj onih kojima računar koristi samo da obavi neki posao i da nešto stručnije od toga prepuštaju stručnjacima.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Koja je najjednostavnija distribucija Linuxa OS

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17080 | Odgovora: 82 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.