Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malo pojasnjenje oko zenerice?

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Malo pojasnjenje oko zenerice?

[ Pregleda: 3127 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.eunet.yu.



+7 Profil

icon Malo pojasnjenje oko zenerice?14.11.2007. u 11:54 - pre 200 meseci
Zanima me dali recimo ako je zener dioda 15V,pri 15VDC zenerica provodi ,ili tek kad napon bude 15,7V onda pocinje da provodi, zanima me dali i ona ima pad napona od 0,7V.Ovo me zanima u rednoj vezi zenerice sa recimo tranzistorom da na 15V aktivira tranzistor.....,pa dali je dovoljannapona od 15V ili mora da bude za 0,7V visi=15,7V??
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

yugaja
BG

Član broj: 18381
Poruke: 402
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: yugaja.co.nf


+4 Profil

icon Re: Malo pojasnjenje oko zenerice?14.11.2007. u 12:12 - pre 200 meseci
Skini datasheet bilo koje zenerice i kazace ti se samo Ukratko, probija, tj provodi na oko 15V a ne 15.7 ...


Pozz


R Tape loading error, 0:1
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Malo pojasnjenje oko zenerice?14.11.2007. u 20:08 - pre 200 meseci
Igore, a kako je Zener dioda okrenuta tj. polarisana kada joj se na krajevima nalazi 15V? INVERZNO! Tih 0,7V bi vazilo ali u "provodnom" tj. direktno polarisanom smeru! Tako polarisana ona stvarno i ima oko 0,7V kao i sve obicne prosecne Si diode. Pri inverznoj polarizaciji vise ne vazi onih 0,7...
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.eunet.yu.



+7 Profil

icon Re: Malo pojasnjenje oko zenerice?15.11.2007. u 09:50 - pre 200 meseci
Boro to me je i bunilo,znam da je inverzno polarizovana,samo me zanimalo dali postoji kod nje od kog napona pocinje da provodi,recimo ako je zenerica 15V,ako pocinje da provodi na 15V u inverznom smeru naravno,jel ona onda potpuno otvorena ako me razumes,recimo da prolazi 5mA struje kroz nju,hoce li na 15V tako i biti ili tek kad napon dostigne onu moju enigmu od 15,7V i onda je potpuno otvorena,ili sam ja sve to pobrkao sa direktno polarisanom diodom.

Boro,ovo me zanima da bih takvu zenericu od konkretno 15V ili priblizno taj napon ,ne znam koliko tacno bi zenerica dali 15V ili 15,2V....,redno(serijski)vezao je na bazu tranzistora pr.BC107(550)NPN a njega u darlington spoju sa BD 139(439)i to sve u vezi sa relejom od 12V(onaj koji se koristi za svetla u kolima),tako da relej provodi napon (relej je namenjen za kola znaci 12-15VDC) i puni se akumulator -sva ova prica je oko punjaca za akumulator za kola ,znam da je puno toga oko ovoga receno, ali ja pokusavam i da malo uprostim ali i da malo zakomplikujem,nadam se da si to zakljucio i iz drugih postova i tema?

E sad cilj mi je da relej bude zatvoren i provodi,a zatim kad napon dostigne 15V, od maksimalnih 15,6V koliko iznosi maksimalni napon akumulatora za kola a da se ne osteti, i naravno pun akumulator ima napon od 14,4V ali nominalni napon je 12VDC.

Procitao sam tvoj post o akumulatorima i njihovom punjenju ,pa nadahnut tom pricom, pokusavam da napravim ni najprostiji punjac ali ni komplikovaniji sa tri faze:
puinjenje 14,4V,80% napunjen, zatim konstantan napon i struja na 13,2VDC/90% dopunjavanje, i isto to ali sa 12,5VDC finisiranje/100% pun akumulator.

E sad moja prica znaci preko releja se puni akumulator na 14,4-15VDC,zatim kad se iskljuci posto je u kolu bila vezana paralelno releju i sijalica od stop svetla 21W,kao i direktno polarisana dioda redno sa sijalicom,tad kad relej prekine punjenje ,punjenje se nastavlja ali preko sijalice i diode i onda napon ce biti oko 13V-(dopunjavanje akumulatora),zbog otpora sijalice i probojni napon diode.
Ne bih stavljao nikakvo kolo za iskljucivanje kad napon poraste na recimo 13,5-14,4V,jer bih imao voltmetar i ampermetar ugradjen,tako da bi se akimulator sve u svemu napunio na nekih 90% sto mislim da je dovoljno i bolje od klasicnih koji imaju samo trafo i diode i izracunavajuci vreme punjenja odokativno ga i punimo, ovo bi bio malo napredniji model a kasnije bih napravio pravi labarotirijski punjac sa sve tri faze,koje sam napomenuo.

Inace trafo je oko 60W iskoristljivih(70W primar) 17VAC,ruske diode 242D u mostnom spoju(grez),tako da bi struja maksimalna bila oko 4-4,5A a preko sijalice oko 2A.
Jos nisam siguran za semu dali moram PNP tranzistore da koristim da bi se iskljucio relej na 15V,jer sa NPN to ne bih mogao ili prosto ne znam.
Bilo kakav savet prihvatam i usvajam profesore moj dragi!!!

Oprosti na post ali mislim da je sada malo jasnija slika sta zelim da postignem i cemu sve to oko zenerice a bez komplikovanih IC kola .Pozdrav i Pomoc,cekam odgovor.
Pozdrav Prijatelju Boro, kao isvim mojim drugarima na forumu!Jos jednom puno hvala!!!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Malo pojasnjenje oko zenerice?

[ Pregleda: 3127 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.