Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom

[es] :: Windows desktop :: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7636 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom11.01.2008. u 20:11 - pre 198 meseci
Imam XP na C-u i zeleo bih da na drugom hard disku instaliram Vistu. Raspitivao sam se kako bih najbolje mogao da prodjem u slucaju da pozelim da reinstaliram XP da bih i dalje mogao da koristim Vistu koja bi u tom slucaju ostala bez boot fajlova sa C-a i neko mi je rekao varijntu koja mi se najvise dopala, a to je da ukoliko moja ploca ima tu mogucnost, prilikom butovanja pritisnem neki F taster i onda da kazem sa kog harda zelim da mi se podigne WIN... svidja mi se ta mogucnost te imam par pitanja. Prvo me zanima da li moja ploca (GA 965P-DS3) ima tu mogucnost i ako je tako da li na taj nacin izbegavam da Vista instalira BOOT fajlove na C i da li je to moguce u bilo kojoj varijanti i da li u tom slucaju nemam DUAL BOOT, sto bi mi prijalo?
Hyundai i30 1.4
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom11.01.2008. u 21:01 - pre 198 meseci
Najlakši način je da otkačiš prvi hard, instaliraš Vistu na drugom i posle vratiš. Onda u biosu odrediš koji je recimo važniji i on će da startuje ako ništa ne diraš. Ako hoćeš da promeniš, mislim da je dovoljno da stisneš F12 i onda izabereš sa kog harda da startuje. Ja sam baš tako sebi instalirao a sve planiram da i na treći hard stavim neki OS. Tako su apsolutno nezavisni, može da se skine neki OS ili hard a ostalima ništa ne smeta. Možda bi boot manager malo olakšao biranje ali pošto 99% koristim samo jedan, nema potrebe da dodatno opterećujem sistem.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom12.01.2008. u 03:04 - pre 198 meseci
Ehh pa da, ubedljivo najbolja kombinacija. Izbor tastera zavisi od BIOS-a i matične ploče, kod mene je to F8 (Asus MB) i dobijem Boot Menu, pa biram jedan od dva optička uređaja ili jedan od dva SATA hard diska (XP / Vista)...
Nekada davno, na staroj m. ploči (isto Asus) sam morao da ulazim u BIOS i da određujem prioritet uređaja kod butovanja...
Mislim i da ne mora da se otkačinje taj disk sa XP-om prilikom instalacije Viste na drugi, ali "sigurno je sigurno" (better safe than sorry)

 
Odgovor na temu

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom22.01.2008. u 23:26 - pre 197 meseci
Da li u DUAL BOOT sistemu Windows Vista koristi registry bazu (i ostalo tipa temp itd...) na C: gde je XP ?

Znaci kada instaliram Vistu na drugi HDD, onda moram da iskljucim taj HDD pa da ukljucim prvi dok je drugi iskljucen, digne se WinXP, iskljucim komp, ukljucim drugi, i tada ce mi XP biti default bez obzira sto mi je Vistin hard veci (cuo sam negde da to ima neke veze) ? Je l' da ga iskljucim sa ploce ili mogu i kablove sa harda a da ga ostavim u ploci?

Probao sam sa F12 prilikom butovanja i buni me to sto mi prilikom izbora daje samo jedan HDD a ne dva koliko ih imam. Da li on detektuje OS pa bi mi ponudio i drugi HDD kada bih instalirao Vistu na drugi?
Hyundai i30 1.4
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom23.01.2008. u 02:12 - pre 197 meseci
Citat:
Ka2: ...Probao sam sa F12 prilikom butovanja i buni me to sto mi prilikom izbora daje samo jedan HDD a ne dva koliko ih imam. Da li on detektuje OS pa bi mi ponudio i drugi HDD kada bih instalirao Vistu na drugi?

Izgleda da ili nešto nisi razumeo dobro ili ti nešto sa računarom nije u redu... ovde nije reč o DualBoot.
Ovde je reč o izboru boot uređaja iz BIOS-a matične ploče, pritiskom na odgovarajući F taster (F8, F12... zavisi od ploče), pre nego što se butovanje sa bilo koje priključene jedinice inicijalizuje. Taster pritisneš dok su podaci koje BIOS čita na ekranu (ili dok je logo ploče na ekranu).
Morao bi da imaš izbor svih uređaja, koje je BIOS detektovao (Floppy, CD-ROM, HDD-0, HDD-1... LAN...)

C: i D: su oznake logičkih diskova, a HDD-0, HDD-1... fizičkih
Dakle ako imaš na HDD-0 instaliran XP i prilikom dizanja sistema odabereš taj disk, onda će XP njega da vidi kao C: a drugi disk kao D: (ili kako mu već dodeliš), a ako je na HDD-1 instalirana Vista i nju odabereš, onda će opet Vista taj HDD-1 da vidi kao C: a onaj drugi kao D:

 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom23.01.2008. u 10:08 - pre 197 meseci
Što se diska tiče, kada uđeš u meni za izbor lupi enter na tom jednom hardu koji nudi pa će da se otvori dodatni meni sa hardovima koje bios vidi i tu izaberi koji hoćeš.
 
Odgovor na temu

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom23.01.2008. u 17:35 - pre 197 meseci
E to Calexx, to sam pitao! Znaci, pojavice se dva harda cak i ako mi je samo na jednom instaliran OS ? Probe radi...
Hyundai i30 1.4
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom23.01.2008. u 20:38 - pre 197 meseci
Zar ti je teško da probaš pa da vidiš da li tako radi??
 
Odgovor na temu

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom24.01.2008. u 20:45 - pre 197 meseci
Pa malo se "plasim" da ne "pokvarim" trenutnu situaciju na sistemu koja je savrsena. I evo vec nekoliko dana vagam sta da radim, da li varijantu sa iskljucivanjem HDD-ova ili da odradim normalan dual boot.

Hyundai i30 1.4
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom25.01.2008. u 03:50 - pre 197 meseci
Nema čega da se plašiš stvar funkcioniše besprekorno, ništa ti se neće desiti sa tim diskom na kom je XP... ali čisto da bi bio potpuno miran, a ti ga isključi pre instalacije Viste na drugi hard (kad se već toliko oko svega premišljaš)... Već sam rekao u prethodnom postu...
Citat:
Catch 22: Ehh pa da, ubedljivo najbolja kombinacija....
Mislim i da ne mora da se otkačinje taj disk sa XP-om prilikom instalacije Viste na drugi, ali "sigurno je sigurno" (better safe than sorry)

Koristim takav sistem duže od 6 meseci, bez i jednog jedinog problema...


 
Odgovor na temu

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom26.01.2008. u 14:12 - pre 197 meseci
Citat:
Catch 22: Nema čega da se plašiš stvar funkcioniše besprekorno, ništa ti se neće desiti sa tim diskom na kom je XP... ali čisto da bi bio potpuno miran, a ti ga isključi pre instalacije Viste na drugi hard


Pa jedino tako i moze valjda da budu dva potpuno odvojena sistema, sa iskljucivanjem hardova. Kada ne bih iskljucio napravio bih klasican dual boot. Je li dovoljno da iskljucim samo prikljucak sa ploce ili moram i napajanje?

Hyundai i30 1.4
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom26.01.2008. u 17:26 - pre 197 meseci
Ti si baš težak ziheraš. ;) Slobodno otkači samo logički kabl iz harda, napajanje neće da se buni. Ako je na kablu samo taj hard, onda možeš iz ploče a ne sa harda.
 
Odgovor na temu

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom26.01.2008. u 20:00 - pre 197 meseci
Hehehe, pa jesam. :))) Nadam se samo da mi se slova nece poremetiti kada budem instalirao Vistu na drugi hard, posto su mi oba podeljena na 3 particije tako da kada sam u XP-u onda mi je taj primarni hard podeljen na C D i E a drugi mi je F G i H i voleo bih da mi tako ostane i kada vratim stari (iskljuceni) HD... a u Visti ce mi verovatno biti pomesana ali nadam se da cu moci da ih namestim onako kako mi odgovara (kao u XP-u)...
Hyundai i30 1.4
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom26.01.2008. u 20:09 - pre 197 meseci
Meni je particija na kojoj je OS uvek C, particija na kojoj je onaj drugi OS je D a ostale sam podesio kako mi je odgovaralo. Bilo koji da startujem slova se ne menjaju, osim što C i D promene mesta.
 
Odgovor na temu

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom26.01.2008. u 20:48 - pre 197 meseci
To je ubedljivo najbolja varijanta. Nasao sam neki tutorial kako to da se namesti. Je l' ovako:

http://www.vista4beginners.com...etters-dual-boot-configuration
Hyundai i30 1.4
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom26.01.2008. u 23:16 - pre 197 meseci
Ne čitam takve tutorijale, valjda sam do sada nešto naučio. ;) Samo odeš u disk management i tamo promeniš slova ostalim particijama. Meni je optički drajv oduvek S pošto sam tako navikao, ostale particije sam obeležio od E do K i tako je u oba slučaja. Znam da mi je OS na C i znam kako se zovu sve particije na kojima imam nešto pa nikad ne mogu da promašim.
 
Odgovor na temu

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom27.01.2008. u 00:03 - pre 197 meseci
Da, ali je fazon u tome sto mora da se napravi neka "caka" da bi u oba OS-a particije sa OS-om bile C i D, respektivno... bas to pise u tom tutorialu... :) Jako mi se svidja fazon da opticki bude S... :))
Hyundai i30 1.4
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom28.01.2008. u 18:28 - pre 197 meseci
Nema tu nikakve cake, posle normalne instalacije će sistemska particija da bude C, prva primarna particija drugog harda D a ostale mogu da budu promešane. Onda se ostalim postave slova po želji tj isto kako su na onoj drugoj instalaciji i onda sve bude isto.
A da ti konačno probaš nešto od ovoga?
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom29.01.2008. u 03:13 - pre 197 meseci
Već mu je to rečeno negde na početku ove diskusije...

Citat:
C: i D: su oznake logičkih diskova, a HDD-0, HDD-1... fizičkih
Dakle ako imaš na HDD-0 instaliran XP i prilikom dizanja sistema odabereš taj disk, onda će XP njega da vidi kao C: a drugi disk kao D: (ili kako mu već dodeliš), a ako je na HDD-1 instalirana Vista i nju odabereš, onda će opet Vista taj HDD-1 da vidi kao C: a onaj drugi kao D:

 
Odgovor na temu

musicman
Music Man
Belgrade

Član broj: 25384
Poruke: 271
195.252.85.*



+1 Profil

icon Re: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom29.01.2008. u 03:25 - pre 197 meseci
Pošto često na raznim forumima obitava tema sa više operativnih sistema na jednom računaru, rešio sam da napišem mali tutorijal o ovoj temi.
Pre svega nam je potreban PartitionMagic v8.05 (mogu i neki drugi slične namene, ali vam naglašavam da je PartitionMagic v8.05 najbolji za ovu namenu zbog još nekih njegovih naprednih funkcija, o čemu će biti reči kasnije u tekstu).
Pretpostavimo da želite dva Windowsa XP na istom računaru i da imate hard-disk od recimo 40.Gb.
Pomoću PartitionMagic-a, particionišite HD na dve particije od po 20.Gb, s time da obe budu primarne particije (mogu biti i razlicitih veličina).
Naglašavam da obavezno obe particije budu primarne.
Prvu particiju u labelu nazovite, npr.Sistem 1 a drugu Sitem 2 (ovo su samo primeri naziva particija).
Drugu particiju u kontekstnom meniju PartitionMagic-a navedite kao Hide Partition (putanja za komandu je Partition /Advanced /Hide Partition).
Zatim, u kontekstnom meniju PartitionMagic-a navedite da vam je prva particija aktivna (putanja za komandu je Partition /Advanced / Set Active).
Restartujte računar i boot-ujte sa CD-roma i instalirajte OS, pazeći da OS instalirate na prvoj particiji (u ovom slučaju Sistem 1).
Posle potpune instalacije OS-a, drajvera i programa koji su vam potrebni, obavezno instalirajte PartitionMagic v8.05,
s time što vam je od instalacije istog potrebna samo stavka PQBoot for Windows (prilikom instalacije izaberite Custom instalaciju i odštiklirajte sve stavke osim
PQBoot for Windows).Možete postaviti shortcut (prečicu) na Desctop za isti radi lakše manipulacije.
Pokrenite PQBoot for Windows i štiklirajte sledeću particiju ( u ovom slučaju Sistem 2) restart now i OK,
restartovaćete računar, s time da vam je sada posle restarta druga particija aktivna.
Boot-ujte sa CD-roma i instalirajte OS, pazeći da OS instalirate sada na drugoj particiji (u ovom slučaju Sistem 2).
Posle potpune instalacije OS-a, drajvera i programa koji su vam potrebni, obavezno instalirajte PartitionMagic v8.05,
s time što vam je od instalacije istog potrebna samo stavka PQBoot for Windows (prilikom instalacije izaberite Custom instalaciju i odštiklirajte sve stavke osim
PQBoot for Windows).Možete postaviti shortcut (prečicu) na Desctop za isti radi lakše manipulacije.
Kada želite pokrenuti drugi sistem potrebno je samo pokrenuti PQBoot for Windows, štiklirati sledeću particiju, OK i restartovati računar.
Ovime automatski dajete komandu da vam je aktivna druga particija, komandom OK restartujete računar i podižete drugi sistem.

Napomene:
-Ovim ste dobili dva potpuno funkcionalna i nezavisna sistema, bez dve linije u boot.ini i komplikacija oko istog.
-Možete u svakom momentu izbrisati bilo koji sistem, jer za svaki postoji sopstveni boot.ini.
-Nebitno je koji su sistemi u pitanju, samo treba paziti prilikom instalacije OS-a, na koju particiju instalirate OS.
-PartitionMagic v8.05 je funkcionalan i na 95, 98, 2000, XP, Visti (u compatibility modu) (za Linux nisam probao).
-Morate samo ispoštovati proceduru.
-Svaki sistem vidi i druge hardove ako ih imate.
-Nepotrebno je sisteme instalirati na posebnim fizički odvojenim hardovima, dovoljan je jedan HD zadovoljavajuće veličine po potrebi
s time da morate obavezno particionisati hard na posebne primarne particije.
-Možete za particionisanje iskoristiti recimo Hiren boot i izabratiti opciju Partition Tools- Partition Magic 8
ili 2 flopija koji su vam ponudjeni prilikom instalacije PartitionMagic v8.05 s time što vam je obavezno potrebna instalacija PartitionMagic v8.05.
-Normalno da za 95 i 98 morate particiju formatirati u FAT 32.
-Nebitan je i raspored instalacije OS samo treba instalirati OS na trenutno aktivnoj particiji, da bi se isti posle instalacije boot-ovao.
-Obavezno na svakom OS instalirajte PQBoot for Windows, radi promene aktivnih OS.
-Pod skraćenicom OS podrazumeva se operativni sistem.
-Naglašavam da ja na ovaj način dugi niz godina koristim paralelno dva XP-a i sve prednosti koje dva sistema donose, a ranije i dve 98.
-Kombinacije su moguće po sopstvenim potrebama, recimo 98 i XP, 2000 i XP ili čak i više sistema ako je to potrebno (98 + XP + Vista).
-Moguće je koristiti i neke druge programe tipa PartitionMagic v8.05, ali je preko potrebna funkcija PQBoot for Windows.
"Muzika je sva ljubav sveta"
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7636 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.