Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako povećati particiju na Visti

[es] :: Windows desktop :: Kako povećati particiju na Visti

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7984 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

slobo klajic
Slobodan Vojinović
Medvedja

Član broj: 169503
Poruke: 228
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Kako povećati particiju na Visti12.02.2008. u 19:08 - pre 197 meseci
Može li mi neko pomoću u sledećem:

Imam laptop sa OS Vista home premium 32bit i hardom od 160 GB sa particijama C i partijom D veličine 10 GB na kojoj se nalazi ricoveri koji mi više nije poteban.

Oću ovu particiju D formatirati i povećati je recimo na 80 GB tako što bi oduzeo od C particije ali KAKO je povećati a ujedno C smanjiti.

Molim upućene za pomoć.
Slobo
 
Odgovor na temu

slobo klajic
Slobodan Vojinović
Medvedja

Član broj: 169503
Poruke: 228
80.74.160.*



Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti13.02.2008. u 16:28 - pre 197 meseci
Koliko kontam meni ovde NEĆE niko pomoći. Da bar znam razlog.

Naime veličina D particije mi je 7.45 GB a veličina C particiji je Used space 42,8 GB i Free space 98.7 GB.

Naime hteo sam tamo po onom upustvu za kreiranje nove particije i spajanje sa drugo, da od ovog mog slobodnog prostora sa C particije od 98,7 GB oduzmem 60 GB da napravim novu particiju pa da je kasnije spojim sa D kako bi dobio 67.7 GB.

Medjutim kad desnim klikom na C particiji odem na Shrink izbaci mi Shrink C sa sledećim podacima:

Total size shrin in MB:....................................... 144992
Size of available shrink space in MB:.................... 27205
Enter the amount of space to shrink in MB:........... 27205
Total size after shrink in MB:.............................. 117787.

Nije mi jasno zašto mi neda da ovu particiju što hoću novu da kreiram povećam više od 27205 MB (neda više može samo da se smanji) iako ima prostora na particiji C i više od toga.

Molim za pomoć.

[Ovu poruku je menjao slobo klajic dana 13.02.2008. u 18:32 GMT+1]
Slobo
 
Odgovor na temu

Milan Gligorijevic
Pančevo

Član broj: 73740
Poruke: 5273

Sajt: milan.rs


+80 Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti13.02.2008. u 21:17 - pre 197 meseci
Čini mi se da sam konačno našao u čemu je problem. Bilo je ovakvih pitanja i ranije ali (koliko se sećam) niko nije znao zašto Vista ne dozvoljava da se napravi već particija.



Na particiji koja je veličine 139.96 GB imam slobodno 67.03 GB, a Vista ne dozvoljava da napravim veću patriciju od 25 GB. Na drugoj particiji koja je veličine 80 GB imam slobodno 23.97 GB i mogu da napravim novu, od čak 23.93 GB. Očigledno, iz nekog razloga Vista ne dozvoljava da se sav slobodan prostor sa primarne particje prebaci u novu particiju.


Koliko imaš bitnih podataka na tom laptopu?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti13.02.2008. u 21:54 - pre 197 meseci
Probaj prvo da ukineš D particiju, proširiš C na ceo raspoloživi prostor, pa onda probaj da napraviš ponovo D u željenoj veličini.
Na Acer laptopu sam uspešno to radio iz Viste, disk je bio podeljen na dve jednake particije (System i Data), prvo sam potpuno ukinuo Data i napravio C sve u jednom komadu. Pošto se program za pravljenje recovery i driver diskova bunio, jer nije postojala particija D, onda sam sve vratio nazad (pola-pola), napravio te recovery diskove i ponovo uradio resize particija (malo obrnuto od tvog slučaja, jer sam D smanjio na 32 GB, pošto mi je tako odgovaralo, a sve ostalo je bila primarna C)
Možda da mu premestiš page file na D, eventualno dopusti to što nameravaš (?!?)

PS
Uz pomenute dve particije je postojala (i ostala) skrivena ISO particija od 8-9 GB na kojoj su svi neophodni fajlovi za recovery (radi se o legalnom Windows Vista Premium Edition). Ovu particiju sam mogao da vidim iz Vista Managment Console, ali sa njom nisam mogao da radim ništa (što mi nije ni bila namera)
PPS
Na drugom (identičnom) računaru je vlasnik "na lopatu" probao da instalira XP, pobrljao totalno particije sa PMagic i onda kada je video šta je uradio probao da vrati Vistu... mučio se i nije uspeo. Rešenje je bilo u pokretanju butabilnog DVD sa piratskom Vistom, ukidanje particija koje je napravio PM, pravljenje novih iz Viste... i tek kada su particije bile u originalnom stanju, bilo je moguće vratiti legalnu Vistu pomoću recovery diskova (sa skrivene ISO particije)...

 
Odgovor na temu

slobo klajic
Slobodan Vojinović
Medvedja

Član broj: 169503
Poruke: 228
80.74.160.*



Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti14.02.2008. u 01:10 - pre 197 meseci
otprilike da sam sjebo stvari.

u disk menagmentu sam najpre od c particije napravio jednu unloced particiju od 27 gb i kad sam kasnije hteo da je dodam D particiji koja mi je bila 7,5 GB nije bila kativna opcija exted volume pa sam na d particiji stisno DELETE VOLUME i D particija je nestala a unloced se povećao za njenu veličinu. Medjutim sada kad udjem normalno vidi se samo C particija dok je D nema uopše. Kako da povratim ovo što sam izgrisao D ili kako da namestim da mi ova unloced particija bude vidljiva i kako da je obeležim recimo sa D opet.
Slobo
 
Odgovor na temu

slobo klajic
Slobodan Vojinović
Medvedja

Član broj: 169503
Poruke: 228
80.74.160.*



Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti14.02.2008. u 02:03 - pre 197 meseci
Ipak se dobro završilo.
Naime nakon delete volume D particije, unallocated particija mi se povećala za veličinu koliko mi je bio D. Onda sam na unallocated particiji išao na pravljenje nove particije New Simple Volume i tako opet dobio D particiju (ukupne veličine biše D i unallocated particije).
To je sad dobro a pokušao sam opet na C particiji nakon ovoga Shrink volume ali neda više da joj se oduzme prostora iako ima još 40 iviše GB slobodnog mesta na njoj.
Ako neko u medjuvremenu nadje rešenje neka glasne.
Pozdrav.
Slobo
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti14.02.2008. u 02:49 - pre 197 meseci
Citat:
slobo klajic: Onda sam na unallocated particiji išao na pravljenje nove particije New Simple Volume i tako opet dobio D particiju (ukupne veličine biše D i unallocated particije)...

Nešto nisi dobro razumeo... trebalo je da prvo raširiš C particiju i na taj unallocated space... pa da posle toga probaš da je skupiš na željenu veličinu...
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
79.101.161.107



+35 Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti14.02.2008. u 13:01 - pre 197 meseci
http://www.elitesecurity.org/p1859355
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti14.02.2008. u 19:12 - pre 197 meseci
@zoran_dojkic: "da, da ... i rezanci s makom"... nema potrebe za paragonima i ostalim magičnima, kad to sve može elegantno da se radi iz Viste (čak i bez restarta sistema), što je zapravo i tema cele ove diskusije...
 
Odgovor na temu

slobo klajic
Slobodan Vojinović
Medvedja

Član broj: 169503
Poruke: 228
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti15.02.2008. u 18:55 - pre 197 meseci
Citat:
Catch 22: Nešto nisi dobro razumeo... trebalo je da prvo raširiš C particiju i na taj unallocated space... pa da posle toga probaš da je skupiš na željenu veličinu...


Razumeo sam ali pošto nisam tako uspeo probao sam ovim programom što je djokić predložio i ishod svega toga je SJEBAO SAM SISTEM. Nakon restarta mogao sam samo da instaliram softwer iznova.
Topla preporuka za sve one koji hoće da rade nešto na particimaja visti RADITE ISKLJUČIVO IZ VISTE shirnk i dr. opicje.
Slobo
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti16.02.2008. u 02:03 - pre 197 meseci
Citat:
slobo klajic:Topla preporuka za sve one koji hoće da rade nešto na particimaja visti RADITE ISKLJUČIVO IZ VISTE shirnk i dr. opicje.

Upravo tako... ne bih ništa menjao, osim možda "oće" u "hoće"
 
Odgovor na temu

bojan_pfc
Negotin city

Član broj: 93916
Poruke: 220
79.101.137.*

Sajt: www.multimap.com/map/brow..


Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti20.11.2009. u 00:37 - pre 175 meseci
problem je sledeci
os je vista i zelim da povecam c: na kome je vista,pored te particije imam i d: particiju,da vas ne davim sa time kolika je koja i koliko koju zelim da povecam nailazim na problem da kada od d: particije "otkinem" 20GB koje zelim kasnije da prosledim particiji c:,kako god da je otkinem ne dobijam unallocated particiju nego Healthy (Logical Drive) i i dalje je uokvirena (spojena) sa d: particijom
samim tim c: particija ne moze da se prosiri posto ne dozvoljava uopste cekiranje Extend Volume


kontam da negde u koracima gresim ali gde_?



da li moram sve to da radim iz admin moda ili je ne bitno?

zaboravih da kazem kad sam otkinuo particiju sa d: ja sam je formatirao,mozda sam tu pogresio?


ajd pomagajte izludecu,a zbog posla mi je hica inace ce da mi vrisne c: ako ga i sto skorije vreme ne prosirim....



hvala!
Uzmi DULE sedmu TITULU!!!
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.86.87.*



+21 Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti20.11.2009. u 02:01 - pre 175 meseci
Pogledaj ovde Parted Magic: Promena postojećih particija
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti20.11.2009. u 06:58 - pre 175 meseci
Za početak ipak probaj onako kako si počeo ali to što si otkinuo od D particije ne formatiraj jer tako to postaje nova particija i naravno da ne možeš C da prošitiš za toliko.
 
Odgovor na temu

bojan_pfc
Negotin city

Član broj: 93916
Poruke: 220
212.200.192.*

Sajt: www.multimap.com/map/brow..


Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti20.11.2009. u 07:32 - pre 175 meseci





druze u tome i jeste problem,trenutno evo slicica sta pokazuje,ja uzmem malo od d: particije i ne formatiram je ali ona ne bude unlllocated nego free space a c: mi u tom slucaju ne dozvoljava prosirenje opet se vidi na slici

pa me interesuje gde gresim.....ako iko moze ovako da zakljuci
Uzmi DULE sedmu TITULU!!!
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti20.11.2009. u 09:11 - pre 175 meseci
Citat:
On 11/20/09, bojan_pfc <[email protected]> wrote:
> pa me interesuje gde gresim.....ako iko moze ovako da zakljuc


Prvo da se ogradim da nisam koristio Vistin program za particioniranje
i formatiranje, pa ako primenis moje savete cinis to na sopstvenu
odgovornost.

Zlatno pravilo kod reparticioniranja/formatiranja je da imas bekap
svega znacajnog na sigurnom mestu, a ne na disku koji tretiras.

Tvoja C particija je ili primarna, ili logicka na zasebnoj primarnoj.
Druga particija je logicka, koja se nalazi na zasebnoj primarnoj. Kada
si smanjio drugu logicku particiju (D), ti nisi promenio velicinu
primarne particije na kojoj ona lezi i disk ti pokazuje da imas
"zdravig prostora" unutar te primarne particije.

Ti zelis da taj prostor prikljucis drugoj primarnoj, odnosno drugoj
logickoj particiji koja lezi na drugoj primarnoj particiji.

Da bi to uradio potrebno je da prvo smanjis PRIMARNU particiju na
kojoj ti lezi D. Kada to uradis nece ti se pojavljivati Free Space,
nego Unallocated (ili tako nesto). Onda ces moci da za njegovu
velicinu povecas primarnu na kojoj lezi C. Ne znam kako da to uradis
iz Viste, ja to radim ili iz Partition Magic (za koji Vista korisnici
tvrde da ne vrsi Vista kompatibilan format) ili iz razlicitih *NIX
programa.

Opet - bekap, i tvoja sopstvena odgovornost.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti20.11.2009. u 09:41 - pre 175 meseci
Otprilike tako, u konkretnom slučaju tvoja D particija je logička particija na extended particiji a ni ja ne znam da li uopšte Vista to ume da odradi. U svakom slučaju je prvo potrebno da skratiš tu extended particiju za slobodan prostor, zatim je pomeriš na kraj, onda će slobodan prostor da bude do C particije i tek tada možeš da odradiš to što hoćeš. Nisam siguran da to može da se odradi na taj način pa je bolje rešenje neki treći program za particionisanje, Partition Magic ne može jer ne radi na Visti a par poruka pre ove imaš verovatno najbolje rešenje po imenu Parted Magic.
Kao što sam napisao, prvo moraš da skratiš extended particiju za free prostor, onda je pomeriš skroz udesno i na kraju razvučeš C particiju. Svaki postupak ove vrste je rizičan, bilo bi dobro da imaš UPS jer marfi nikad ne spava, pa ako možeš napravi bekap a ako ne, onda se nadaj da će sve da prođe bez greške ... kao što obično i bude.
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
dynamic-213-198-251-187.adsl.eunet.rs.



+35 Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti20.11.2009. u 12:02 - pre 175 meseci
Re: Instalacija i podešavanje Viste 14.02.2008. u 13:48

Ukoliko ne možete da smanjite sistemsku (C) particiju do željene veličine,



pokušajte sa Paragon Partition Manager-om http://www.paragon-software.com.
Desni klik na C particiju, iz padajućeg menija izaberite Move/Resize Partition. (Obavezno prvo uradite backup svih bitnih podataka.)



Pažljivo postavite kursor kao na slici, kliknite i povucite u levo bez otpuštanja tastera miša do odgovarajuće veličine. Klik na Aple i na Restart Now. Sačekajte dok se Vista ponovo ne pokrene.



Sada je ostao neraspoređeni prostor - Unallocated. Desni klik - Create Partition, izaberite NTFS fajl sistem iz padajuće liste, potvrdite Yes, Aply i kada završi proces (dođe do 100%), Close. Potrebno je da novoformiranoj particiji (disku) dodelite slovnu oznaku, još jednom desni klik - Assign Drive Letter. Izaberite prvo raspoloživo slovo. Windows će predložiti skeniranje i popravljanje novoformiranog diska, uradite i to. Na kraju još jedna sitnica, dodelite i naziv particiji, kontekstni meni - Change Volume Label, upišite Podaci.



Povećavanje C particije
Da bi mogla da se proširi određena particija, prethodno je potrebno da se od susedne oduzme prostor. Recimo da imate C particiju od 20 GB i D od 100 GB i hoćete C da proširite do 30 GB. Potrebno je da na D postoji slobodan prostor od više od 10 GB. Prvo se D smanji sa "leve" strane pomeranjem početka particije u desno.



Sada možete C particiju da proširite na "prazan" prostor.
(Možete ovo da pokušate i sa Redistribute Free Space)

Možete i sa obe strane da ostavite slobodan prostor, pa da ga dodelite susednim particijama ili formirate nove. Prvo smanjite particiju sa obe strane, pa postavite kursor na sredinu grafičkog prikaza i povlačite ga u željenom smeru. I posle ove operacije je potrebno da potvrdite na Apply... (Možete ovo da pokušate i sa Redistribute Free Space). Ne pomerajte Sistemsku (C) particiju na ovaj način, ne dirajte njen početak - "levu stranu".



Uklanjanje nepotrebne particije
Preterali ste sa particijama, imate nekoliko susednih sa podacima i sada hoćete da ih spojite u jednu. Možete da pokušate sa Merge Partitions, ja sam probao jednom i odustao. Bolja varijanta je da se, ako je moguće, svi podaci premeste na najveću, ostale koje su sada prazne izbrišu (Delete Partition) i tako dobijeni prazan prostor pripoji toj particiji (ukoliko nema dovoljno prostora za premeštanje najsigurnije je da se sve snimi na DVD i onda se particije izbrišu i od tog praznog prostora napravi nova). Za brisanja particije potrebno je da upišete naziv (Label) da bi se izbegla greška.
Prilikom bilo kakve intervencije na particijama, ne sme da se prekine dovod struje, osigurajte se UPS-om.
Ovo uputstvo je pisano za Paragon Partition Manager 8.5 SE instaliran na Vistu. Prilikom promene veličine sistemske (C) particije pomoću Paragon Partition Manager 7.0.1274 ili Acronis Disk Director Suite 9.0.554 sa H****`s butabilnog diska, Vista neće moći da se pokrene.
ES je najjači.
Prikačeni fajlovi
P0.jpg - 51.53k
P1.jpg - 84.8k
P2.jpg - 93.41k
P3.jpg - 38.69k
P13.00.jpg - 29.39k
P11.jpg - 29k
 
Odgovor na temu

bojan_pfc
Negotin city

Član broj: 93916
Poruke: 220
93.87.166.*

Sajt: www.multimap.com/map/brow..


Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti20.11.2009. u 15:26 - pre 175 meseci
verovali ili ne ja nemam mogucnost instalacije bilo kog iole veceg programcica posto mi je c: maltene full,tako da sam ogranicen na uslugu prateceg alata u samoj visti

postoje tri koraka koja se trebaju uraditi i uglavnom su jasni drugi i treci ali je problem sto ja ne mogu da preskocim prvi a to je da dobijem unlocated space kad otkinem od particije d:,tu lezi sustina mog problema bar za sad


to moram prvo da resim a onda nadam se da ce ostatak ici mnogo lakse


znaci pitanje je kako da napravim na particiji D: unlocated space........samo to.....


ajd ko je imao iskustvo sa ovim da mi pomogne....
Uzmi DULE sedmu TITULU!!!
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
dynamic-213-240-29-223.dial.042.eunet.rs.



+35 Profil

icon Re: Kako povećati particiju na Visti20.11.2009. u 16:02 - pre 175 meseci
Prvo sve snimi na DVD, jer će posle biti kasno.
Instaliraj CCleaner da oslobodiš prostor. Ukoliko nemaš ni za njega prostora, što je malo verovatno, onda se snađi nekako, premesti nešto podataka na D particiju. Instaliraj Acronis Disc Director Suite ili već predloženi Paragon PM i sredi particije.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Kako povećati particiju na Visti

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7984 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.