Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?

[ Pregleda: 6878 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bojan Stojanović
sistem administrator

Član broj: 39078
Poruke: 70
*.telekom.yu.



Profil

icon Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?27.02.2008. u 12:20 - pre 196 meseci
Jedno pitanje, a to su u stvari 3 pitanja:

1. Koliko je zdravije ili nezdravije kupati se na ovim lokacijama generalno u odnosu na more?
2. Od tri zla, koje je najmanje nezdravo (javni bazen, Lido ili Ada)?
3. Da li je leti zdravije ne kupati se uopšte u ovim vodama i biti samo pod tušem?

DILEME


Javni bazeni:

- Često neoprani ljudi ulaze u bazen
- Uriniranje i sl. u bazen
- Hlorisanje vode
- Sumnjivi ciklus promene vode


Dunav:

- Kanalizacija se izliva u reku
- Svašta se još izliva/uliva u reku (hemikalije, predmeti, leševi i sl.)
- U reci se nalazi i svakakva flora i fauna


Ada Ciganlija:

- Kanalizacija se izliva u jezero
- 100000 ljudi koji se u sezoni svakodnevno kupaju u ogromnoj bari
* da li voda u jezeru uopšte protiče, u i iz Save ?
- Često neoprani ljudi ulaze u vodu
- Uriniranje i sl. u vodi.
- U jezeru se nalazi i svakakva flora i fauna

-----------------------------------------

Empirijski, godinama se kupam na svakoj od ovih lokacija i nisam primetio da zbog toga imam zdravstvenih tegoba.

Ali, zanima me i naučno mišnjenje...
 
Odgovor na temu

S_Kid
Beograd

Član broj: 9260
Poruke: 510
89.216.114.*

Sajt: www.last.fm/user/S_Kid


+2 Profil

icon Re: Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?27.02.2008. u 18:51 - pre 196 meseci
Dvaput se okupao na Adi, dvaput dobio alergiju po celom telu, drugi put morao i na penicilin. Više ne ulazim.

vdl/nlns
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.adsl.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?27.02.2008. u 18:52 - pre 196 meseci
Mislim da su ti bazeni najbolji osim leti :)

Ali stvarno ne mogu da verujem da neko mokri u zemba, pa čak i leti...
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.cable.casema.nl.



+41 Profil

icon Re: Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?27.02.2008. u 19:02 - pre 196 meseci
To za mokrenje u bazenima je mozda nekada bilo, sada koliko znam u bazene se ubacuje neka hemikalija, koja dok je rastvorena u vodi, boji istu tu vodu u crveno kada je u kontaktu sa urinom.
 
Odgovor na temu

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
79.101.188.*



+18 Profil

icon Re: Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?27.02.2008. u 20:09 - pre 196 meseci
Dobar deo leta devedesetih sam provdio na bazenima i to uglavnom banjici. Zatim sam neko vreme ziveo pored ade. A kupao sam se i u rekama.
Pre nego sto ti kazem moje misljenje, mislim da imas par netacnih premisa.
Prvo u adu se ne izliva kanalizacija, odakle ti to uopste ?
Drugo, postojanje flore i faune u rekama i jezerima je uglavnom dobra stvar, a ne losa.

Bazeni, zavisi od bazena do bazena, od dana do dana, od dela dana, broja kupaca, nikada nije ista situacija. A to znaci da voda ume da bude katastrofalno zamucena da se ne vidi dno u bazenima od 2m. Ujutru je cistija uvece prljavija. Tako je bilo nekada, sada su manje guzve jer su ulaznice skupe, a nema vise besplatnih za djake. Pa je mozda bolja situacija.

Reke, zavisi gde se kupas, na kom delu toka. Nisam se kupao na lidu, inace pomisao kupanja u reci u gradu mi se ne svidja zbog kanalizacije, nepozntog dna, neuredjenih obala itd. I generalno reka svasta nosi, pa...

Ada, zavisi od dela godine, pre sezone fenomenalna. U toku sezone zamucena, zaprljanija ali rekao bih od mulja. Ipak i u toku sezone tvrde da je voda uglavnom prvog kvaliteta, a Dunav u bgd je verujem bar treceg kvaliteta.

Ja bih rangirao ovako 1. Ada i bazeni ko je prvi zavisi od bazena i ade, za mene ada na prvom mestu 2. Reke (sigurno su bolje van grada).
I na kraju tusiranje je sigurno najzdravije, u smislu cistoce vode. Uz napomenu da se meni niti bilo kome koga poznajem nesto lose desilo posle kupanja na navedenim mestima. Ustvari samo sam probelme imao sa crnogorskim jadranom.

Poz.
 
Odgovor na temu

Bojan Stojanović
sistem administrator

Član broj: 39078
Poruke: 70
*.telekom.yu.



Profil

icon Re: Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?28.02.2008. u 07:53 - pre 196 meseci
Citat:
Skandy: To za mokrenje u bazenima je mozda nekada bilo, sada koliko znam u bazene se ubacuje neka hemikalija, koja dok je rastvorena u vodi, boji istu tu vodu u crveno kada je u kontaktu sa urinom.
:D :D, genijalno!

Ko pokuša, izblamira se toliko da nikada više neće doći na bazen.
Ljudi se spašavaju ko može, pa linč posle... >:?

---------------------------------------------

Citat:
101010: Prvo u adu se ne izliva kanalizacija, odakle ti to uopste ?
Na makiškoj strani pre onog dela za skijanje na vodi sam video kanalizacionu cev, a voda je blizu nje bila prljavija nego drugde.
Verovatno nije cev od gradske kanalizacije, već pre mislim da odvod od obližnjih kuća i kafića ide kroz nju.. ali ko zna?

Citat:
101010: Drugo, postojanje flore i faune u rekama i jezerima je uglavnom dobra stvar, a ne losa.
Može da bude i loša. Mnogi ljudi su se udavili na Adi upetljani u "travu"...
 
Odgovor na temu

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
79.101.188.*



+18 Profil

icon Re: Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?28.02.2008. u 09:02 - pre 196 meseci
Na makiskoj strani tacnije izmedju nbg i makiske postoje 2 povelike cevi koje spajaju malo jezero sa adom i sluze za regulisanje nivoa jezera. Sa makiske i nbg strane na plazi ponegde i postoje cevi, ali iz njih nista ne izlazi. Sa nbg strane postoji kanalizaciona mreza, sa makiske je nema pa su postavljeni oni mobilni toaleti. Ni kafici ni kuce ne izlivaju otpad u adu.
Uostalom primetio si crpne stanice vodovoda na adi, ne bi izlavali kanalizaciju u istu vodu koju posle pijemo.

U travu mozes da se upetljas i zbog nje udavis samo ako si neplivac ili poluplivac. I to samo zbog panike, jer je fakticki bezopasna i lako se kida, postoji samo u uskom pojasu izmedju plitke i duboke vode. Uostalom trava je u sezoni osisana.

Za boju u bazenima bi bilo super, ali mislim da je to prica i da to kod nas ne sprovode.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.dip0.t-ipconnect.de.



+10253 Profil

icon Re: Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?04.03.2008. u 11:11 - pre 196 meseci
Razgovaraju dva Beogradska dripca
- Brate a'mo na Adu.
- Mojne Adu tebra - tamo gužva.
- Brate, a'mo na Lido
- Mojne Lido brate, tamo prljavo
- Ajmo ondak na zenba
- Mojne bazen, brate, tamo vlada herpes !
(Posle pet minuta)
- A jeli, brate, a ko ti je taj Vlada Herpes ?

*************

Šalu na stranu, Dunav je najčistiji u svom toku otrpilike kod Lida. Velika reka sve obradi. Dunav tu jeste mutan ali voda je čista i zdrava. Iskreno preporučujem.
Ada Ciganlija, tj. Savsko jezero je odavno čisto i preporučljivo. Razumem da je nekome izbila alergija, ali meni i mojoj porodici nikada nije, a deca se kupaju u Adi od malena. Iskreno preporučujem.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?04.03.2008. u 14:15 - pre 196 meseci
Citat:
Java Beograd:Velika reka sve obradi. Dunav tu jeste mutan ali voda je čista i zdrava. Iskreno preporučujem.

Da nisi upotrebio malo preterane reci?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.dip0.t-ipconnect.de.



+10253 Profil

icon Re: Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?04.03.2008. u 15:03 - pre 196 meseci
Ne. Zašto ?
Ali ajde da malo pojasnim, da ne bude zabune. Pre svega, voda je zdrava za kupanje, mislim da se to podrazumeva. Zatim, što se čistoće tiče, Dunav je jaka,brza i velika reka u smislu količine vode. Pre Lida jedino je Novi Sad neki veći grad koji bi mogao ozbiljnije da zagadi reku. Od Novog Sada više nema zagađivača, a reka se pre svega uz pomoć rečne flore sama čisti i filtrira. Tako, na Lido dođe zaista čista rečna voda. Na Lidu sam se kupao stotine puta, imao sam čamac na Dunavu, i zaista, ali stvarno je Dunav kod Lida čist i zdrav. To se oseća po mirisu reke, a i ribe koja se tu izvadi.
Naravno, reka ko reka, nekad je mutna, nekad blatnjava, ali leti je uglavnom bledo zelena, čak i prilično bistra za rečne pojmove. Lido je zakon. Kao i Zemun.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.yu.



+5251 Profil

icon Re: Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?04.03.2008. u 15:53 - pre 196 meseci
Ehe, munze konza, samo steta sto se izlivaju i Bec i Budimpesta u dunav, onako, kao najveci u toku:D.

Problem Ade, za razliku od "mora", je kolicina korisnika u jednom danu na malom prostoru. 100-300 000 ljudi vikendom, nije mala brojka, ako se uporedi sa brojem gostiju recimo na Crnogorskom primorju, gde je obala ipak nekoliko desetina km, a cifra bar duplo manja..

Poz
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.dip0.t-ipconnect.de.



+10253 Profil

icon Re: Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?04.03.2008. u 16:18 - pre 196 meseci
Kao što rekoh rečna voda se uticajem rečne flore, i mikroorganizama sama pročišćava. Ono što je nekome "otpad" drugima je hrana. A nekontrolisanog izlivanja industrijskih otpadnih voda odavno nema u Dunavu.

Jeste, problem Ade je taj. U udarnim danima ima i preko 100.000 kupača. Na svu sreću, "Savsko jezero" ima dovoljnu zapreminu vode da apsorbuje svu nečistoću koja tako dođe u vodu. Ponekad je neophodno doliti svežu savsku vodu. Naravno, ništa se ne može meriti sa čistom morskom vodom. (Pod uslovom da se kanalizacija ne izliva na plaži, kao, hm, negde ...)

Ljudi, miris je ono što će vam nepogrešivo reći da li je voda OK ili nije. Postoji onaj karakterističan miris zdrave i čiste rečne vode. Za mene, zaljubljenika u reke je on fascinantan i nezamenljiv. Naravno, termini "čista rečna voda" i "čista bazenska voda" ne podrazumevaju jednak izgled vode.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?04.03.2008. u 17:29 - pre 196 meseci
Citat:
Java Beograd: Ljudi, miris je ono što će vam nepogrešivo reći da li je voda OK ili nije. Postoji onaj karakterističan miris zdrave i čiste rečne vode. Za mene, zaljubljenika u reke je on fascinantan i nezamenljiv.

Ne znam na koliko reka si bio u zivotu, ali na osnovu tvoje izjave rekao bih da nisi puno.
Dunav se oseca na mulj i prljavstinu, nikako na cistu recnu vodu. Da li je zdrava ne znam, ali cista sigurno nije.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.dip0.t-ipconnect.de.



+10253 Profil

icon Re: Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?04.03.2008. u 17:41 - pre 196 meseci
Citat:
DaliborP: ... Dunav se oseca na mulj i prljavstinu ...

Pa dobro, verovatno ima reka koje nemaju mulj.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i javnim bazenima?

[ Pregleda: 6878 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.