Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nesto novo na Google Earth-u

elitemadzone.org :: MadZone :: Nesto novo na Google Earth-u

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 34636 | Odgovora: 58 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-201-11.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u15.03.2008. u 17:12 - pre 196 meseci
jos uvek nisam pogledao,trenutno nemam ni jedan gis software instaliran
 
Odgovor na temu

barakuda111

Član broj: 122532
Poruke: 180
77.46.228.*



+32 Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u15.03.2008. u 20:48 - pre 196 meseci
Meni i taj tvoj screenshot izgleda bezveze. Ja GoogleEarth obozavam, strasan program, i kad to sve bude lepse u GE ondacemo videti dalje.

A mozes ti 1GB poslati preko nekog torrent sajta ili nekog hosting sajta, recimo http://www.box.net/, naravno ako hoces i ako ti nekvari planove.

Videcemo se kad to sve bude lepse izgledalo, ako bude lepse izgledalo.

Poz
Ljubav, mir & sir
 
Odgovor na temu

geogis
Vladimir Bulatovic
Beograd

Član broj: 156549
Poruke: 27
*.174.eunet.yu.

Sajt: www.geogis.co.yu


Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u16.03.2008. u 06:56 - pre 196 meseci
Citat:
barakuda111: Meni i taj tvoj screenshot izgleda bezveze. Ja GoogleEarth obozavam, strasan program, i kad to sve bude lepse u GE ondacemo videti dalje.

A mozes ti 1GB poslati preko nekog torrent sajta ili nekog hosting sajta, recimo http://www.box.net/, naravno ako hoces i ako ti nekvari planove.

Videcemo se kad to sve bude lepse izgledalo, ako bude lepse izgledalo.

Poz


OK prihvatam kritiku. Sredicu malo snimak, ali imam i jedno pitanje za tebe.

Pretpostavimo ovakav zadatak.
Treba isprojektovati trasu kanala, puta, dalekovoda ili nekog drugog linijskog objekta. Potrebna ti je visinska predstava terena i topografski ili ortofoto plan u nasem koordinatnom sistemu, jer hoces da das te podatke geometrima da ti obeleze na terenu.

Nadam se da sada shvatas da je GE simpaticna igracka jer

a) ima greske visina i do10m
b) snimci su georeferencirani priblizno i u WGS84 koordinatnom sistemu

Cini mise da je gore neko pomenuo da postoji neka velika greska za neko selo, a ovakvi previdi tokom realizacije nekih projekata mogu imati kobne posledice

PP 4 barakuda111
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.btnaccess.net.



+6455 Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u16.03.2008. u 14:33 - pre 196 meseci
jedno offtopic pitanje:

Da li se može doći do besplatnih topografskih karti Srbije u nekom elektronskom obliku?
 
Odgovor na temu

geogis
Vladimir Bulatovic
Beograd

Član broj: 156549
Poruke: 27
77.46.170.*

Sajt: www.geogis.co.yu


Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u16.03.2008. u 14:57 - pre 196 meseci
Citat:
ventura: jedno offtopic pitanje:

Da li se može doći do besplatnih topografskih karti Srbije u nekom elektronskom obliku?


Postavlja se pitanje sta ce ti karte Srbije u elektronskom obliku, ako mozes da im pristupis preko web-a, da odstampas i da ih kombinujes sa sopstvenim podacima. Ako ja obezbedim kontinuitet ovog servisa, da li ti i dalje treba?

pp
 
Odgovor na temu

barakuda111

Član broj: 122532
Poruke: 180
77.46.228.*



+32 Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u16.03.2008. u 17:31 - pre 196 meseci
Upravu si. Trebalo bi to sve da bude preciznije nego na GE. Bio bi to onda mocan alat za neko projektovanje, GPS ili sta ti ja znam. Ja sam vise mislio ovako amaterski, da se "igram" :) sa snimcima visoke rezolucije i da ih ubacujem u GE.
Cenim to sto si zamislio, svaka cast. Drago mi je da neko u Srbiji razmislja na taj nacin.

Ja naprimer pokusavam da napravim auto kartu za sve vece gradove Srbije u GoogleEarth-u ali nisam otkrio dovoljno efikasan nacin. Mozes i videti sta sam uradio za Rumu http://www.elitemadzone.org/t305577-0#1822176 i smislio sam da sledeci uradim Novi Sad ali nisam dovrsio ideju. Vec neko vreme ganjam auto kartu Novog Sada u visokoj rezoluciji na internetu da je zalepim na GE ali bez uspeha. Tako da dok nebudem nabavio fotoaparat da sam napravim slike mape NS cela stvar stoji.

Ok, nemoj da se vredjas, to tvoje meni neizgleda zanimljivo, ali siguran sam da ima ljudi koji ce jako biti zainteresovani. Srecno.
Ljubav, mir & sir
 
Odgovor na temu

geogis
Vladimir Bulatovic
Beograd

Član broj: 156549
Poruke: 27
79.101.225.*

Sajt: www.geogis.co.yu


Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u16.03.2008. u 18:11 - pre 196 meseci
Citat:
barakuda111: Upravu si. Trebalo bi to sve da bude preciznije nego na GE. Bio bi to onda mocan alat za neko projektovanje, GPS ili sta ti ja znam. Ja sam vise mislio ovako amaterski, da se "igram" :) sa snimcima visoke rezolucije i da ih ubacujem u GE.
Cenim to sto si zamislio, svaka cast. Drago mi je da neko u Srbiji razmislja na taj nacin.

Ja naprimer pokusavam da napravim auto kartu za sve vece gradove Srbije u GoogleEarth-u ali nisam otkrio dovoljno efikasan nacin. Mozes i videti sta sam uradio za Rumu http://www.elitemadzone.org/t305577-0#1822176 i smislio sam da sledeci uradim Novi Sad ali nisam dovrsio ideju. Vec neko vreme ganjam auto kartu Novog Sada u visokoj rezoluciji na internetu da je zalepim na GE ali bez uspeha. Tako da dok nebudem nabavio fotoaparat da sam napravim slike mape NS cela stvar stoji.

Ok, nemoj da se vredjas, to tvoje meni neizgleda zanimljivo, ali siguran sam da ima ljudi koji ce jako biti zainteresovani. Srecno.


Nema govora o vredjanju, cenim svacije misljenje ko se javio na ovu temu. Mislim da bez kritike nema ni poboljsanja. Sto se tice NS-a, imam dosta informacija (kucni br., ulice, itd.), imas na www.geoservis.ftn.ns.ac.yu mail pa se javi, mozda mogu da ti pomognem.
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u16.03.2008. u 23:36 - pre 196 meseci
Citat:
barakuda111:Ja naprimer pokusavam da napravim auto kartu za sve vece gradove Srbije u GoogleEarth-u ali nisam otkrio dovoljno efikasan nacin.


@barakuda111
Vecina stvari vec postoji ali nisu integrisane u jedan sistem.....
Posao je velik,pa je pitanje ekonomskog interesa na prvom mestu.

npr. na http://planplus.co.yu/ postoji mapa Srbije ( i CG ) sa putnom mrezom i vaznijim trasama kroz veca mesta,a za gradove su uradjene ili su u pripremi kompletne mape.
Takve mape se koriste i u GPS navigacionim uredjajima.

Evo jedan primer kako izgleda mapa Rume koja se koristi u Garmin uredjajima ( prikaz u
Garmin MapSource ) i Google Earth prikaz trasa iscrtanih i prebacenih iz MapSource-a.




Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

geogis
Vladimir Bulatovic
Beograd

Član broj: 156549
Poruke: 27
*.73.eunet.yu.

Sajt: www.geogis.co.yu


Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u17.03.2008. u 07:45 - pre 196 meseci
Citat:
sasa022: @barakuda111
Vecina stvari vec postoji ali nisu integrisane u jedan sistem.....
Posao je velik,pa je pitanje ekonomskog interesa na prvom mestu.

npr. na http://planplus.co.yu/ postoji mapa Srbije ( i CG ) sa putnom mrezom i vaznijim trasama kroz veca mesta,a za gradove su uradjene ili su u pripremi kompletne mape.
Takve mape se koriste i u GPS navigacionim uredjajima.

Evo jedan primer kako izgleda mapa Rume koja se koristi u Garmin uredjajima ( prikaz u
Garmin MapSource ) i Google Earth prikaz trasa iscrtanih i prebacenih iz MapSource-a.



Ne bih se sasvim slozio sa tobom. Ekonomski interesi koce progres. Niko nema monopol na informacije. Onog momenta kad neko bude pustio takve informacije preko net-a free, prigrabice vecinu korisnika. Ovakav vid distribucije ne daje informacije direktno, vec omogucuje gledanje, stampanje, uvid u atribute pojedinih entiteta, kombinovanje sa sopstvenim podacima, jednom recju sve sto korisniku treba.

Ako si zainteresovan, ja te pozivam da se prikljucis projektu, siguran sam da svaciji doprinos moze da pomogne ideju distribuiranja opstih prostornih resursa sirokom broju korisnika.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
85.109.2.*



+6455 Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u17.03.2008. u 08:17 - pre 196 meseci
Citat:
geogis: Postavlja se pitanje sta ce ti karte Srbije u elektronskom obliku, ako mozes da im pristupis preko web-a, da odstampas i da ih kombinujes sa sopstvenim podacima. Ako ja obezbedim kontinuitet ovog servisa, da li ti i dalje treba?


'Trebaju' mi jer hoću da napravim svoje custom karte za Garmin Vista HCx gde ću da ucrtam onda sve rute, offroad staze i sl. po kojima se vozikam... A za to mi treba topografska karta u elektronskom obliku kako bi imao odakle da počnem, jer sa vojnim kartama nemam treću dimenziju.

 
Odgovor na temu

barakuda111

Član broj: 122532
Poruke: 180
77.46.228.*



+32 Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u17.03.2008. u 09:42 - pre 196 meseci
@sasa022

Druze ovo sto si stavio izgleda odlicno. Da li mozes malo bolje da mi objasnis kako si dosao do te mape? U svakom slucaju sam cu potraziti "Garmin MapSource" na google. Pretpostavljam da je to kao neki program koji cu skinuti sa neta i kasnije iz njega skidati mape gradova koji mi trebaju.
Ljubav, mir & sir
 
Odgovor na temu

geogis
Vladimir Bulatovic
Beograd

Član broj: 156549
Poruke: 27
*.114.eunet.yu.

Sajt: www.geogis.co.yu


Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u17.03.2008. u 09:42 - pre 196 meseci
4ventura

Nisam te bas najbolje razumeo. Koliko ja znam na vojnim kartama ima izohipse. Cini mi se i da garmin ima neku kartu.
Ajde mi malo pojasni sve to. Hteo bih da ti pomognem
Citat:
ventura: 'Trebaju' mi jer hoću da napravim svoje custom karte za Garmin Vista HCx gde ću da ucrtam onda sve rute, offroad staze i sl. po kojima se vozikam... A za to mi treba topografska karta u elektronskom obliku kako bi imao odakle da počnem, jer sa vojnim kartama nemam treću dimenziju.
 
Odgovor na temu

barakuda111

Član broj: 122532
Poruke: 180
77.46.228.*



+32 Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u17.03.2008. u 10:37 - pre 196 meseci
@sasa022

Nevredi, nemogu da nadjem. Trazio sam Garmin MapSource i nigde nije pokrivena Srbija. Mislim da sam nasao najnoviji i ovako pise za Srbiju "Serbia & Montenegro: Major Roads Only" Moracu da cekam tvoj odgovor. Malo detaljnije da mi objasnis kako si dosao do kompletne mape Rume i kako se tacno zove program u kome si crtao ove trase po Rumi.
Ljubav, mir & sir
 
Odgovor na temu

geogis
Vladimir Bulatovic
Beograd

Član broj: 156549
Poruke: 27
*.26.eunet.yu.

Sajt: www.geogis.co.yu


Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u17.03.2008. u 12:17 - pre 196 meseci
@GARMIN korisnike

Koliko se ja secam, GARMIN ima neki zatvoreni format za mape. Mislim da info team ima neku mapu Srbije koju su im konvertovali u garminov program. Jednom sam zvao da pitam da li mogu da konvertuju neke moje mape, ali sam dobio odgovor da ce mozda to moci u nekoj narednoj verziji. Secam se da sam tad resio problem tako sto sam importovao tragove, rute i tacke.

Ali ovo su sve desktop resenja. Ono sto je moja zamisao (mozda i nije samo moja; nadam se) jeste to da uredjaj koji ima integrisan GPS i neki vid komunikacije sa internetom, mape vuce sa servera. Evo kako otprilike to moze da izgleda.

Postoje mobilni telefoni sa integrisanim GPS-om. Klijent aplikacija vuce mape preko GPRS-a, a prikazuje aktuelnu poziciju koristeci gps.
Sto se tice TRIMBLE GPS-ova, oni imaju sve preduslove da se ovo realizuje, preko GPRS-a primaju i korekciju tako da im je pozicija bolja od metar. Sto se tice GARMIN-a, to ne znam. Mozda ce u nekim boljim verzijama, omoguciti ovako nesto ili bar neki alat za konverziju u njihov format.

Ovim nacinom se snadbevaju hiljade korisnika, a prodavanjem mapa u garmin formatu mnogo manje.

Slazem se da za potrebe navigacije niti treba metar, niti trebaju neki detaljni podaci koji se vuku preko web-a. Ali vi ste neka druga ciljna grupa. Mozda je najbolje resenje za vas da kontaktirate info team i vidite sa njima da li mogu da azuriraju njihovu kartu vasim podacima. Vi dobijete ono sto ste hteli, a oni besplatno azuriraju bazu
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
79.101.175.*



+6455 Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u17.03.2008. u 12:37 - pre 196 meseci
Ja kad bi imao par godina da provedem u precrtavanju izohipsi sa papirnih karata to bi bilo baš lepo... Ali ipak previše zbog koriščćenja GPS-a za vikend zajebanciju...
 
Odgovor na temu

geogis
Vladimir Bulatovic
Beograd

Član broj: 156549
Poruke: 27
*.26.eunet.yu.

Sajt: www.geogis.co.yu


Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u17.03.2008. u 12:50 - pre 196 meseci
Citat:
ventura: Ja kad bi imao par godina da provedem u precrtavanju izohipsi sa papirnih karata to bi bilo baš lepo... Ali ipak previše zbog koriščćenja GPS-a za vikend zajebanciju...


Ne treba da precrtavas dacu ti ja. Rekao sam da cu da ti pomognem, ali ne razumem tacno tvoju problematiku. Sta i da imas izohipse sta ces sa njima? Da li hoces da ih ubacis na tvoju mapu pa da na terenu procenjujes koja ti je kota ili ti treba DMT (digitalni model terena), pa da ti tacka odredjena gps-om sama skuplja informaciju o visini. Ali koliko ja znam GPS-om dobijas 3D poziciju. Necu ti naplatiti. Ja ne naplacujem od rekreativaca. Daj mi malo objasni sta u stvari hoces, mozda mogu da ti predlozim i neko bolje resenje

pp
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6280

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u17.03.2008. u 13:44 - pre 196 meseci
Infoteam je mapu SCG za Garmin sam crtao, koristeci podatke u digitalnom obliku koje su otkupili od nadleznih institucija, kao i samostalnim snimanjem na terenu.

Naravno da mogu da ukljuce i druge izvore ali verovatno za sada ne zele da ulaze u to jer kada uzimas podatke iz treceg izvora moras da ih proveravas, a nekada to ume da bude dangubnije nego da ih unosis.

Za crtanje mapa za GPS vam ne trebaju izohipse. Postoje besplatne baze visina za celu Zemljinu kuglu koji se mogu upotrebiti za generisanje izohipsa u digitalnim kartama. Za GPS primenu je to sasvim zadovoljavajuce resenje.

Ko koristi GPS za vikend za***anciju, njemu se ne isplati da crta kartu uopste. Previse je to posla. Sasvim je dovoljno imati topografsku kartu i GPS.

barakuda, mapu ces naci na www.garmin.co.yu. To je komercijalan prozvod.

Slazem se sa misljenjem da kartografski podaci treba da budu javno dobro. Da bi se to desilo, neophodno je da drzava napravi znacajan korak u tom smeru. Sumnjam da ce nasa drzava skoro da preduzme nesto po tom pitanju.

Kako sada stvari stoje, ko god objavi kartografske podatke koje nije samostalno prikupio, vec preuzeo od nekog postojeceg izvora, a prethodno ne regulise pitanje autorstva, moze da racuna sa tim da ce mnogo lose da prodje, pocev od obicne tuzbe za krsenje autorskih prava pa do veleizdaje.

Da nije toga, odavno bi svi ti podaci bili lako dostupni. Ovako, i ko ih ima, ne sme da prica o tome, nego cuti i koristi za sebe.

Uopste gledano, nije nikakav tehnicki problem, recimo, preuzeti sve podatke iz Garmin mape Srbije i Crne Gore i staviti ih na Google Earth (pri tom ne mislim na precrtavanje). Da se to dogodi, ne postoji nikakva druga prepreka, osim sto to nije legalno.
 
Odgovor na temu

geogis
Vladimir Bulatovic
Beograd

Član broj: 156549
Poruke: 27
*.151.eunet.yu.

Sajt: www.geogis.co.yu


Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u17.03.2008. u 15:05 - pre 196 meseci
@ Predrag

Slazem se sa ovim sto si rekao o autorstvu, samo jos jedna dopuna. Mislim da postoji vremenski interval za koji vazi autorstvo nad kartama. Da ne lupam pogledacu pa cu okaciti. Srbija je potpisnik Bernske konvencije i WIPO o zastiti autorskih prava i tamo negde pise da autorstvo vazi x godina, posle toga su javno dobro.

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6280

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u17.03.2008. u 15:31 - pre 196 meseci
Tesko da je to tako jednostavno. Geografski podaci vrlo brzo zastarevaju pa je neophodno da budu stalno azurirani, a svako azuriranje "resetuje" tajmer za zastarevanje prava i to se tako vrti u krug.

 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Nesto novo na Google Earth-u17.03.2008. u 16:00 - pre 196 meseci
@geogis
Veliki sitemi -vlasnici projekata nemaju interes da materijal koji prilicno kosta dele besplatno vec da ga integrisu u sisteme koji donose profit.Zato sam rekao da je ekonomski interes na prvom mestu.
Predrag je dalje objasnio pravnu stranu citave price.
Entuzijastima preostaje da se sami snalaze.

@barakuda111
Zeleo sam samo da ti pokazem da deo stvari koje hoces da radis vec postoje.
Izmedju ostalih i Garminovi softverski paketi se placaju i zasticeni su autorskim pravima.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Nesto novo na Google Earth-u

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 34636 | Odgovora: 58 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.