Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?

[es] :: Vodič za posao :: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7246 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Man-Wolf
Mihailo Joksimovic
Beograd

Član broj: 17016
Poruke: 873
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?29.03.2008. u 12:55 - pre 195 meseci
Pozdrav svima,

Nisam bio siguran da li je ova tema za Vodic za ucenje ili Vodic za posao, pa sam postavio ovde.

Naime, radi se o sledecem:

Zavrsavam 4. godinu Elektro skole ( Tesla ) i dosao sam do pitanja u zivotu - GDE sad i STA posle toga :-) Radi se o tome, da sam odavno resio da mi zivotno opredeljenje bude programiranje ( konkretno PHP i sam Web razvoj ... ). E sad, dilema je u sledecem: Razmisljam da li upisati ex. Visu PTT skolu, gde je od skoro uveden smer Internet Tehnologije ili upisati FON i zavrsavati Informacione Tehnologije. Nekako sam vise za visu skolu, jer mi se cini da cu moci mnogo vise vremena da posvetim ucenju programiranja i ulaganja u znanje :-) A ako upisem FON, cini mi se da necu imati bas toliko vremena da posvetim progrmiranju. A cini mi se da se na konkursu za programera vise ceni vase prakticno znanje i da li znate da radite, a ne to koji ste fax zavrsili, sa kojim prosekom, ....

Zato bih voleo da se javi ljudi koji od programiranja zive ( naravno i svi ostali ) da me posavetuju kako bih razbio dilemu :-) Jer ipak, ne bih voleo da se "sutra" prijavim za neki konkurs i da ne udjem u uzi krug samo zato sto imam Visu skolu ( a predpostavimo da znam bolje da radim od nekog sa fakultetom ).

I jos jedno pitanje, kakvi ce po vama biti uslovi zivota za programere ( ili konkretnije za PHP programere )? Da li uciti neki malo jaci i opstiji jezik ( Javu npr. )?

Mislim da ovo pitanje muci mnoge maturante, tako da bi lepo bilo da se malo razvije prica na ovu temu :-)

Unapred veoma zahvalan,

Mihailo Joksimovic
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?29.03.2008. u 13:32 - pre 195 meseci
Ja bih ti preporučio Višu elektrotehničku. Lakše se završava nego fakulteti a dosta se nauči na njoj.

Ako hoćeš prednost pri zapošljavanju, onda ti je najbolje da završiš ETF pošto ima dosta firmi koje samo njih zapošljavaju, a te firme najviše i plaćaju.

PHP ili Java? U tvojim godinama bih izabrao Javu. 30-40% su veće plate u proseku. Ako ti treba još neki razlog, u PHP-u se uglavnom rade manje ozbiljni projekti za manje ozbiljne klijente, krpljenja, taskovi sa kratkim rokovima, nailaziš na kod priučenih programera koji moraš da ispravljaš. U Javi je veća šansa da ćeš raditi na ozbiljnijim projektima, u timovima, za ozbiljne klijente, moći ćeš da se usavršavaš.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

smark
Principal Manager, Software Development,
Microsoft
Prague

Član broj: 20964
Poruke: 437
*.bvcom.net.

Sajt: cz.linkedin.com/in/msmark..


+11 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?29.03.2008. u 15:51 - pre 195 meseci
Isto bih ti i ja preporucio, s dopunom da ne treba bezati ni od Microsofta (C#).
 
Odgovor na temu

Man-Wolf
Mihailo Joksimovic
Beograd

Član broj: 17016
Poruke: 873
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?30.03.2008. u 00:02 - pre 195 meseci
Veoma sam zahvalan na savetima.

Samo, nisam mislio na Visu Elektrotehnicku nego na Visu PTT ( ako uopste i ima neke veze ).

I jos me zanima, kako se zivi ( u Srbiji, a i svetu ) kao programer ? :-)
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?30.03.2008. u 01:01 - pre 195 meseci
kako se zivi u Srbiji kao programer pogledaj u drugim temama, upravo je aktuelna jedna po pitanju plate
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?30.03.2008. u 09:57 - pre 195 meseci
Definitivno viša škola, uz konstantan rad na sebi kod kuće. A što se alata tiče, uzmi šta hoćeš, trenutno se najviše traže PHP, C# i Java, mada bih ti ja svakako preporučio da savlada(va)š više od jedne tehnologije. Dakle, jedan od ovih: C# ili Java, i jedan od ovih: Python, Ruby, Perl ili PHP (PHP je najinferiorniji od navedenih, ali se najviše traži).
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.sa.hs-hkb.ba.



+471 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?30.03.2008. u 17:51 - pre 195 meseci
Nikada, ali nikada ( ! ) ti ne bih preporučio Višu elektrotehničku. Ta škola je po težini u rangu većine društvenih fakulteta.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?30.03.2008. u 18:09 - pre 195 meseci
Citat:
žutokljunac: Ta škola je po težini u rangu većine društvenih fakulteta.

Ne razumem šta hoćeš da kažeš ovim.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.sa.hs-hkb.ba.



+471 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?30.03.2008. u 18:20 - pre 195 meseci
Hoću da kažem da je teže položite OET ( elektrostatika, elektromagnetizam, naizmenične i jednosmerne ) na VETŠ, nego npr. ekonomiku preduzeća, političku ekonomiju, finansijsko računovodstvo i matematiku na Ekonomskom fakultetu.
VETŠ je jako teška škola, uči se po programu ETF-a, možda nije baš taj nivo ( nije bilo Caje, al´je bio Vrza ), ali prosek je jedno 7-8 godina. Bolje mu je FON. Tu mu je u blizini i oni sami tako kažu, da FON nije puno teži od VETŠ, a faks je ipak faks.

Ovo iz ličnog iskustva. Položio sam sve nabrojano i na VETŠ i na ekonomskom, pa znam koliko mi je vremena trebalo. Sa OET-om sam se mučio jedno godinu dana učenja po 12 sati dnevno, a išao sam na privatne časove kod čuvenog Zokija, a pre toga jedno dve godine pokušaja da sam nešto sam uradim. A matiš kod Vrze, jao majko...
 
Odgovor na temu

Man-Wolf
Mihailo Joksimovic
Beograd

Član broj: 17016
Poruke: 873
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?30.03.2008. u 22:26 - pre 195 meseci
Hehe, rekoh, mislio sam na Visu PTT :-) Kazu da je laka, da se lako upisuje i lako zavrsava ( a samim tim, imao bi dosta vremena da posvetim programiranju ) :-)
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.sa.hs-hkb.ba.



+471 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?30.03.2008. u 22:53 - pre 195 meseci
Kod tih viših tehničkih škola fora je što se radu po programu odgovarajućih fakulteta. Naravno, niži je kriterijum, manje je ispita, ali znaš šta, opet ćeš morati da prvo dobro shvatiš suštinu. Na primer, ja sam završio gimaziju pa je za mene elektrotehnika bila špansko selo, nisam znao prvih deset dana ni da prepišem sa table. Ti već imaš neko predznanje pa će ti biti lakše, ali ono što je mene posebno nerviralo je što se većina ispita na VETŠ-u radila iz knjiga sa ETF-a, pa se tako OET radio iz one Hildegard - Božilović ( valjda se tako autori zovu ) zbirke. Ukupno 2 zbirke + 2 knjige, a ispit kao i većina na teh. školama, usmeno + pismeno. Verovatno će te i vi te osnovne predmete raditi slično kao i na VETŠ.

Meni se te tehničke škole uopšte ne sviđaju, jer uložiš puno truda, učiš po sličnom nastavnom programu, često iz istih knjiga, izgubi se vremena kao na nekom lakšem fakultetu, a na kraju dobiješ diplomu više škole.
 
Odgovor na temu

smark
Principal Manager, Software Development,
Microsoft
Prague

Član broj: 20964
Poruke: 437
*.BVCOM.NET.

Sajt: cz.linkedin.com/in/msmark..


+11 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?30.03.2008. u 23:11 - pre 195 meseci
Ne plasi coveka :). Nije to toliko tesko koliko se tebi cini, kao ni ostali ispiti na VETS-u. Sednes, ucis i naucis.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.sa.hs-hkb.ba.



+471 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?30.03.2008. u 23:27 - pre 195 meseci
Ne plašim, ali većina ljudi ( među kojima sam bio i ja ) olako shvate višu. Idu sa predubeđenjem... ma to je viša, dve i po godine i ćao... a na kraju zaglave jako dugo.
Ne znam, ali voleo bih da je mene neko posavetovao pre nego što sam upisivao. Znam dosta ljudi koji su puno vremena izgubili na višim školama.
:)
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?31.03.2008. u 09:47 - pre 195 meseci
@Man-Wolf
Procitao sam dobro izmedju cega biras, ali definitivno ne bih preporucio ni FON ni visu PTT.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?31.03.2008. u 12:41 - pre 195 meseci
Vecina predmeta na VETS-u se uce iz knjiga/vezbanki koje se kupuju u skriptarnici skole i u izdanju su skole. OET, Elektronike i sl. predmeti su na "ne-elektronskim" smerovima (NRT/RT, EPO ...) svedene na neki minimum tj osnove. Istina je da su profesori uglavnom sa ETF-a i sl. fakulteta.

Kao i svuda - ko hoce, moze dosta da nauci - i pri tome ima vise vremena i za to kao i van-nastavne aktivnosti upravo iz manjeg opterecenja sa predmetima koji nisu usko vezani za to sto studiras. Na to dodaj i izborne predmete - koje mozes uzimati i sa drugih smerova. Ali naravno koliko god to bila prakticna skola (nasuprot teorijskim) - uvek ti moras sam da radis jos dosta.

Preporuka za izborne predmete koji "nisu usko" povezani sa racunarima/programiranjem: Elektronsko Poslovanje I i II kod Dejana Tosica (ETF - valjda VF Elektronika ili sl.) i Komunikologija koju drzi grupa ljudi sa gostovanjima ljudi iz oblasti marketinga i PR-a.


Prosek jeste duzi od 2.5 tj 3 godine zato sto dosta ljudi nadje dobar posao pre nego sto diplomiraju ;)
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.sa.hs-hkb.ba.



+471 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?31.03.2008. u 13:07 - pre 195 meseci
Kad sam ja išao, OET je bio na svim smerovima ( bio sam na elektronici ).
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?31.03.2008. u 14:02 - pre 195 meseci
Citat:
BluesRocker: @Man-Wolf
Procitao sam dobro izmedju cega biras, ali definitivno ne bih preporucio ni FON ni visu PTT.
a sto ne FON? sad je bolji nego ranije (promenjen nastavni plan, izbaceni neki predmeti, dodati drugi, vrednuje se rad itd itd.. mada jos uvek nije savrseno resenje ali je medju boljim)

zutokljunac, citam sta pises za Visu i ividim da ti lakse ide ekonomija... mozda je zbog toga sto ti ekonomije vise lezi? ortak je zavrsio i ETF i VETS (ni on ne zna zasto ja zavrsio VETS koji je upisao godinu dana posle ETFa) a nije ultra-mega-giga genijalac (prosecan student koji se iscimao da sto pre zavrsi)


uglavnom, da skratim pricu i da ukazem na sledece: NE PRODAJE TE DIPLOMA NEGO RAD
diploma je samo ulaznica za neka vrata (ja dobio posao na osnovu preporuke a ne zbog diplome..hm, kad sam dobio ponudu nisam ni imao diplomu :D )
preporucujem i python, laksi je za ucenje (manje se kucka) a stariji je od Jave, koju takodje preporucujem (znas Javu, lakse ces preci na C#, ja i dan-danas brkam sintaksu C# sa sintaksom Jave, desilo mi se da u Javi stavim using umesto import i onda se nerviram sto ne radi)
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.204.*



+471 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?31.03.2008. u 20:42 - pre 195 meseci
Završio sam davno. :) Da, bolje mi je išlo bubanje. Sad bih mogao da se raspišem ali neću jer se dečko dvoumi.

Citat:
momsab: ... da skratim pricu i da ukazem na sledece: NE PRODAJE TE DIPLOMA NEGO RAD


Naravno, meni niko nije gledao prosek, niti me je pitao koliko sam studirao, već gde sam radio. Danas u IT-u možeš dobiti posao i bez diplome, ali šara je ipak šara. Nosi svoju težinu i ozbiljnost.
 
Odgovor na temu

Man-Wolf
Mihailo Joksimovic
Beograd

Član broj: 17016
Poruke: 873
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?31.03.2008. u 21:13 - pre 195 meseci
Jos cete da me ubedite da probam da upadnem na Visu Elektrotehnicku umesto Visu ptt ( iako je moje pitanje bilo za Visu PTT :P ).

Al ako sam dobro rezimirao, vecina je za to da je bolje upisati Visu ( Elektro ), da bi se lakse zavrsila i za vreme studiranja, vise vremena posvetilo ucenju programiranja ?
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.200.*



+471 Profil

icon Re: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?31.03.2008. u 21:41 - pre 195 meseci
Nemoj molim te da te ja ubeđujem. Nisam ni završio VETŠ nego ekonomiju. Verujem da je to dobra škola i da je šarolik spektar poslova koje kasnije možeš da radiš. Samo znam da je meni bila teška i da sam pobegao odatle. Furaš to i samostalno učiš programiranje, ne bi trebao da pogrešiš. Valjda ti se javi neko ko je to završio ili studira.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Pomoc, sta dalje ? Visoka skola ili Fax ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7246 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.