Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Opcenito pitanje o bazama

[es] :: .NET :: Opcenito pitanje o bazama

[ Pregleda: 1999 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gogz
Student

Član broj: 178531
Poruke: 3
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Opcenito pitanje o bazama14.04.2008. u 09:22 - pre 195 meseci
Pozdrav svima

Imam jedno općenito pitanje o programiranju i bazama, no prvo da se predstavim.
Ja sam Goran, 19 godina. Imam nešto mrvicu iskustva u programiranju ali samo osnove. Dok sam malo napredniji u php-u.

Htio bih naučiti c#.net. Skinio sam si Microsoft Visaul C# 2005. Naučio sam razne osnovnije stvari koje su mi nove u tom jeziku i sviđa mi se.
Moje pitanje je vezano uz baze podataka, točnije uz sql server.
Pošto ima puno više literature za sql baze nego za access, zanima me sljedeće. Ako ja napravim program, koji se spaja na sql server da bi radio s bazom podataka, da li će taj moj program i na nekom drugom kompjuteru trebat sql server? Pretpostavljam da hoće. A malo mi je čudno da npr. ja hoću napravit neki mini program koji koristi bazu, samo zbog toga osoba koja bi koristila moj program mora instalirati sql server? Ima li kakva solucija ili nešto?

Molim vas da mi to malo pojasnite. Puno hvala.

Lijep pozdrav,
Goran
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Opcenito pitanje o bazama14.04.2008. u 09:58 - pre 195 meseci
Potrebno je da ima. S' tim da je MSSQL Express besplatan pa ne mora kupovati isti.
E sad, resenje za to je zapravo jednostavno - ako je mini program, koristis i mini bazu - access :)
Postoji situacija kada ne mora imati instaliran SQL Server a to je ako postoji jedan centralizovan na kojem se nalaze podaci pa klijenti pristupaju (mada se obicno tada pravi i serverska aplikacija umesto da se pristupa direktno SQL Serveru) ali mislim da to nije ono sto ti planiras da radis :)
 
Odgovor na temu

Gogz
Student

Član broj: 178531
Poruke: 3
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: Opcenito pitanje o bazama14.04.2008. u 10:11 - pre 195 meseci
Aha. Puno hvala na odgovoru.

Koju literaturu, bilo knjiga ili resursi sa web-a, mi preporučate za rad sa access bazama, ali da nede preko wizarda nego preko koda? Ja sam probo malo potražit al većinom su detaljno obrađeni samo baze preko sql servera.
 
Odgovor na temu

netizenk
LA

Član broj: 40370
Poruke: 8
*.ds.latimes.com.



Profil

icon Re: Opcenito pitanje o bazama14.04.2008. u 21:28 - pre 195 meseci
Preporucio bih da za "mini program" koristis SQL Server Compact Edition koji je takodje besplatan a ne zahteva nikakvu instalaciju i ima veoma mali 'footprint', ili SQL Lite za koji vazi sve ovo isto. Mislim da je to bolje resenje nego ACCESS baza...
 
Odgovor na temu

Djoks
Djordje Najdanovic
Software Developer
Azalea Maritime

Član broj: 1630
Poruke: 268
77.222.1.*

Sajt: www.azalea-maritime.com


Profil

icon Re: Opcenito pitanje o bazama14.04.2008. u 21:36 - pre 195 meseci
U svakom slučaju bolje rješenje od Access-a. Ako ti zatreba mrežna baza - vrlo lako ćeš portovati kod na Express ili Server edicije, dok sa Access bazom to nije slučaj zbog značajnih razlika u sintaksi SQL upita. Takođe, uz Compact Edition - dobićeš out-of-the-box podršku za MS Sync Services.

Više informacija na: http://www.microsoft.com/sql/editions/compact/downloads.mspx
 
Odgovor na temu

Gogz
Student

Član broj: 178531
Poruke: 3
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: Opcenito pitanje o bazama15.04.2008. u 17:01 - pre 195 meseci
Hvala vam puno. Ako budem imao još pitanja javim se.

Lijep pozdrav,
Goran
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: Opcenito pitanje o bazama

[ Pregleda: 1999 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.