Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP

[es] :: Advocacy :: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 55376 | Odgovora: 583 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..g-c5300-4.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 03:50 - pre 250 meseci
Citat:
tOwk:
[
Da, propustio sam da pomenem kako se podešava tastatura. Samo dodaš programče „Izmenjivač tastatura“ na panel, i odabereš „postavke“, pa dodaš jezike koje želiš.


A gde je taj program?

 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.vdial.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 03:51 - pre 250 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Citat:
tOwk:
Citat:
degojs:
Ili ti Danilo, da nam odmah opises kako se to radi pod GNOME.

Već sam opisao: ubaciš prazan DVD ili CD, iskoči ti program za rad sa fajlovima i tu možeš da „prevlačiš“ fajlove, isto kao i bilo gde drugde. Znači, ubaciš ih tu i snimiš CD/DVD/bilo šta što podržava taj program (tako možeš i na ftp/http/webdav/smb da stavljaš fajlove)...


Evo me pod Gnometom (2.2.0) i ubacio sam prazan CD, ali da prostite, nista nije iskocilo. Onda sam desno-kliknuo na pozadinu i opalio Disks->CD. Rezultat: "Nautilus was unable to mount the selected volume." Details: "cd9660:". Da nije opet do FreeBSD-a?


To je prijateljev racunar i preporucio sam mu da ukloni uzasni XP i stavi nesto sto valja, a to je Win2k :) ipak mu treba Auto Cad :)
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..ndg-pm4-2.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 04:41 - pre 250 meseci
Na XP-u odmah "iskače". Doduše, samo za CD-ove - za rezanje DVD-a mora da se nabavi poseban software.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 04:56 - pre 250 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Na XP-u odmah "iskače". Doduše, samo za CD-ove - za rezanje DVD-a mora da se nabavi poseban software.

Jeste, a kako sad malo čitam po netu, ne mogu ni ISO image da se narežu čisto iz Windowsa XP (doduše ne znam da li je ovo stvar za početnike i olakšavajuća okolnost bi bila što se potrebni softver ipak dobiva ili uz računar ili kad se kupuje pisač - ja sam dobio Nero uz svoj pisač).

Citat:
McKracken:
To je prijateljev racunar i preporucio sam mu da ukloni uzasni XP i stavi nesto sto valja, a to je Win2k :) ipak mu treba Auto Cad :)


Ma da :) Sve ti verujem :) Pogotovo da će neko da kupi računar za 3,500 USD (treba mu za AutoCAD) i onda da se igra hoće-neće u kućnoj radinosti: malo ovaj OS, malo onaj.. Pri tom ni jedan ne radi kako treba, po tebi.
I još jedna stvar, kako vidiš mi ovde nađemo nešto, neki zadatak, pa onda javljamo kako je na raznim okruženjima: bilo bi fer od tebe da si instalirao Linux pa javio kako radi. Ovako ispada, bar meni, nešto sasvim drugo, bez ljutnje :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.air.tehnicom.net



Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 06:56 - pre 250 meseci
Evo, da ne kazete posle da sam izdao drugare u borbi protiv zlog t0wcheta i ostalih mighty linux gurua :o)

Instalirah jedini Linux koji imam trenutno kuci, RedHat 7.3. Na svu srecu, nisam zeznuo ni jednu particiju, mada mi je, posteno, zadrhtala ruka pre klika na Next pri pomisli da obrisem jedno 40 GB filmova i jos nesto malo muzike. Sve je proslo kako treba - Disk Druid -LILO i radi. Cak je i genericki driver za GeForce 4 proradio. Super.

ALI ... posto imam Lucent modem, dzaba instalacija, modem ga nema jbg. To me je zacudilo posto je modem sa dva chipa (neki to zovu hardverski modem, posto ta verzija Lucenta radi na P1 ne-MMX makinama, provereno, zato ga i cuvam), a i Suse je nasao neke Agere modeme koji jesu softverski, probah to jednom. Ajd' da to pripisemo starosti OS-a, no problemo.

ALI ... opet. Ni NIC nece da radi jbg. A pazite, i nije mi losa kartica, neka "kombinovana", i UTP i BNC i 10 mbps i 100 mbps, pa jos i Intel chipset. U XP-u koristim neki genericki drajver "Intel 21143-Based PCI Fast Ethernet Adapter (Generic)", sam ga Win naso pri instalaciji OS-a, ja video da lepo radi i ostavio tako - nisam ni instalirao originalni.
RedHat nalazi neki slican Intel based NIC (21x40), ali nit' dodeljuje IRQ-ove niti ista ostalo za karticu, pa valjda zato i ne moze da je aktivira, kao sam OS kaze.

Znaci, nista ni od wireless-a, do koga "stizem" preko ethernet porta. Mogao sam bar to da uporedim (PPPoE konekcija) ako ne mogu modem. ALI - Anaconda malo, i za to ;)

E, sad, ja bih drage volje da isprobam nesto tu oko ove problematike, ali jbg, ne znam kako se instaliraju driveri za NIC-ove i modeme na RedHat. Ako bi neko od upucenih znao da mi objasni, voljan sam da nastavim test.

A, mozda u medjuvremenu instaliram i najnoviji RedHat, u toku dana ako nadjem negde.
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 08:17 - pre 250 meseci
Citat:
jc denton:
...


Pretpostavljamo da potrebni drajveri rade OK. Ko ne ispunjava taj uslov, neka ga prvo ispuni.


Nego Danilo, vidi ovo što kaže Dragi Tata.. hoćemo li da definitivno izbacimo FreeBSD i baziramo se na GNU/Linux-u?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 09:23 - pre 250 meseci
Citat:

Nego Danilo, vidi ovo što kaže Dragi Tata.. hoćemo li da definitivno izbacimo FreeBSD i baziramo se na GNU/Linux-u?


Interesantan je taj "jezgro je nebitno" stav, a onda kad nesto ne radi onda, "jezgro je krivo, kod mene to radi" :)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.f.bg.ac.yu

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 11:26 - pre 250 meseci
Pa u suštini, jezgro bi bilo nebitno da je GNOME temeljno portovan na FreeBSD. Što nije slučaj, postoji dosta nedovršenosti u portu, propusta u funkcionalnosti, a ponegde i u performansama. Pa bih zbog toga opet uputio apel od pre 3 stranice.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

freelancer

Član broj: 11566
Poruke: 293
*.yunord.net.



Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 12:03 - pre 250 meseci
Diskusija ode naširoko. S obzirom da GNOME i KDE nisu operativni sistemi, već samo grafička radna okruženja, a kao što i sama tema kaže Lakoća korišćenja, molim da se izostavi rasprava o platformi i jezgrima. Koncentrišite se na suštinu.

Dakle izostavite sve tipa, na freebsd user-ppp rula, ovo ono, linux ovo ono. To sa aspekta običnog korisnika, tj. sekretarice , nema nikakvog značaja. Ona vidi samo radnu površinu GNOME ili KDE-a i to je to. Njega tj. nju ne zanima čačkanje ispod haube, hoće samo da vidi mozillu ili konqueror da učitava željenu stranicu ili kmail/evolution da pročita mail.

Odaberite platformu/distribuciju za koju mislite da ima najbolje rešenu, da nazovemo integraciju, sa grafičkim radnim okruženjem, pa da vidimo.
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.vdial.verat.net



+1 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 14:04 - pre 250 meseci
Elem,

Instalirao sam RedHat 9. Instalacija je bila vrlo prijatna u smislu funkcionalnosti i grafike. Jedna korisna stvar koju sam primetio je provera instalacionog CD-a, što cenim da je dosta praktično, jer mi se događlo da počnem neku instalaciju pa da pukne zbog medija.
Lepa stvar je i mogućnost izbora predefinisane instalacije (Dekstop, Workstation, Server). Ipak valja primetiti da je za (najprostiju) Deskop instalaciju valjalo promeniti 3 CD-a (!) al' 'ajde, recimo da to nije bitno. Gnome me je prijatno iznenadio, vrlo lepo izgleda, fontovi su čitljivi (ništa manje nego kod XP-a) i nemam zamerki u što se tiče izgleda i organizacije GUI-a. Nisam imao problema ni sa korišćenjem srpske latinice.

Kraj moje radosti je bio kada sam pokušao da se povežen na Internet pomoću wizarda iz menija. Nije uspeo da prepozna modem (Diamond SupraMax II 56k). OK, mislim, probaću drugi modem. Ubodem Lucenta 56k (nije winmodem!), ali opet ista priča. Valja primetiti da su ovi modemi stari par godina i da sam ih ranije koristio na Linux-u i FreeBSD-u, i da su radili sasvim ok. Postavlja se pitanje, kako to da za par godina koliko postoje drajveri ovih modema za Linux, ekipi iz RedHat-a nije palo na pamet da stave u distibuciju koja ima celih 7 diskova!
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.vdial.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 16:32 - pre 250 meseci
Citat:
degojs:
Citat:
Dragi Tata:
Na XP-u odmah "iskače". Doduše, samo za CD-ove - za rezanje DVD-a mora da se nabavi poseban software.

Jeste, a kako sad malo čitam po netu, ne mogu ni ISO image da se narežu čisto iz Windowsa XP (doduše ne znam da li je ovo stvar za početnike i olakšavajuća okolnost bi bila što se potrebni softver ipak dobiva ili uz računar ili kad se kupuje pisač - ja sam dobio Nero uz svoj pisač).

Citat:
McKracken:
To je prijateljev racunar i preporucio sam mu da ukloni uzasni XP i stavi nesto sto valja, a to je Win2k :) ipak mu treba Auto Cad :)


Ma da :) Sve ti verujem :) Pogotovo da će neko da kupi računar za 3,500 USD (treba mu za AutoCAD) i onda da se igra hoće-neće u kućnoj radinosti: malo ovaj OS, malo onaj.. Pri tom ni jedan ne radi kako treba, po tebi.
I još jedna stvar, kako vidiš mi ovde nađemo nešto, neki zadatak, pa onda javljamo kako je na raznim okruženjima: bilo bi fer od tebe da si instalirao Linux pa javio kako radi. Ovako ispada, bar meni, nešto sasvim drugo, bez ljutnje :)


Bez ljutnje, ali degojs sad preterano seres. Jedna stvar koju nikada ne radim je da ne lazem, a pokusao sam da prenesem svoje iskustvo kao korisnika XP-a iz ugla nekoga ko se susrece sa OS-om koji ne koristi svakodnevno. Moje iskustvo je bilo neprijatno, i nisam uspeo da uradim ono sto svaka sekretarica moze i treba da radi.

Napustam diskusiju, da ne bi ispalo da jos lazem da znam da ukljucim monitor. Srecno i dovidjenja,odoh da trazim posao kao fizicki radnik jer ne mogu da pariram ni dobroj sekretarici ..

//update: nije to sto mislite, kad kazem dobroj sekretarici....

Btw: Posle, win zealoti nemaju prepotentan stav ... :( fuj ...
 
Odgovor na temu

vladab
Vladimir Bašanović
Beograd

Član broj: 9512
Poruke: 498
*.verat.net



Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 17:14 - pre 250 meseci
Citat:

Napustam diskusiju, da ne bi ispalo da jos lazem da znam da ukljucim monitor. Srecno i dovidjenja,odoh da trazim posao kao fizicki radnik jer ne mogu da pariram ni dobroj sekretarici ..


Nemoj da je napuštaš :), do sada niko nije osporavao da je win user-friendly ( što je u većini slučajeva tačno ). Čim im je neko dirnuo taj deo (ne zamislivo je da win nešto ne podržava ili ne daj bože da nešto ne radi pod njim), odmah su počeli da dižu buku. :)

Istina boli, a istina je da windows, kao ni bilo koji OS nije savršen!

Sorry za offtopic, ali pratim raspravu (ne učestvujem, jer nemam mogućnosti) i ne bih želeo da linux bude oslabljen. Inace, Tata svaka čast na ideji!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 17:23 - pre 250 meseci
Citat:

Nemoj da je napuštaš :), do sada niko nije osporavao da je win user-friendly ( što je u većini slučajeva tačno ). Čim im je neko dirnuo taj deo (ne zamislivo je da win nešto ne podržava ili ne daj bože da nešto ne radi pod njim), odmah su počeli da dižu buku. :)


Elem, covek je rekao da po default instalaciji sve radi, ali kad instalira neki 3party program za rezanje, pocinju problemi - sto sam ja pripisao ASPI drajverima, koji dolaze uz Nero (hmm.. da nije instalirao InCD?), recimo i njihovoj kombinaciji sa konkretnim uredjajem (modelom) na primer, - sto je samo moja pretpostavka, opet problem je na relaciji 3party softvera i tog konkretnog rezaca, a ne OS-a i rezaca.

Postoji velika razlika izmedju toga da sistem >radi< po instaliranju (sto je ovde slucaj) i, recimo - hardverskog unistavanja CD-RW uredjaja od strane Mandrake Linux-a (npr, http://www.mandrakelinux.com/en/errata.php3#badlg ) koji je ovde bas popularisan :)

Citat:

Istina boli, a istina je da windows, kao ni bilo koji OS nije savršen!


Zasto bi to nekog bolelo, ni jedan OS nije savrsen, pa ni Windows - to ovde nije ni tema rasprave.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..ndg-pm4-2.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 17:42 - pre 250 meseci
Citat:
vladab:

Nemoj da je napuštaš :), do sada niko nije osporavao da je win user-friendly ( što je u većini slučajeva tačno ). Čim im je neko dirnuo taj deo (ne zamislivo je da win nešto ne podržava ili ne daj bože da nešto ne radi pod njim), odmah su počeli da dižu buku. :)


Naprotiv. Ja smatram da Windows još uvek nije dovoljno user-friendly, a ovom temom sam samo hteo da proverim (potvrdim?) da je Linux (Gnome, KDE, šta već) još gori po tom pitanju.


 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..ndg-pm4-2.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 18:42 - pre 250 meseci
Citat:
Mihailo:
Nisam imao problema ni sa korišćenjem srpske latinice.


Može li malo više detalja? Kako si tačno podesio tastaturu?
 
Odgovor na temu

freelancer

Član broj: 11566
Poruke: 293
*.telekom.yu



Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 20:58 - pre 250 meseci
Citat:
Mihailo:
Valja primetiti da su ovi modemi stari par godina i da sam ih ranije koristio na Linux-u i FreeBSD-u, i da su radili sasvim ok. Postavlja se pitanje, kako to da za par godina koliko postoje drajveri ovih modema za Linux, ekipi iz RedHat-a nije palo na pamet da stave u distibuciju koja ima celih 7 diskova!


Ukoliko je zaista u pitanju hardverski modem za njega nije potreban nikakav drajver povrh postojeće podrške u samom sistemu.
Generalno drajveri za modeme su uglavnom 3rd party softver, a softverske kuće imaju različit policy po tom pitanju.
 
Odgovor na temu

vladab
Vladimir Bašanović
Beograd

Član broj: 9512
Poruke: 498
*.verat.net



Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 21:41 - pre 250 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Naprotiv. Ja smatram da Windows još uvek nije dovoljno user-friendly, a ovom temom sam samo hteo da proverim (potvrdim?) da je Linux (Gnome, KDE, šta već) još gori po tom pitanju.


Pa, čemu onda rasprava? Većina koji ovde postuju svoje odgovore polaze od toga da je windows user-friendly, a da linux (KDE, GNOME...) ne zaostaje za njim ( bar u nekim segmentima ). Mislim da je linux blizu windowsa i da će ga prestići za koju godinu!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..ndg-pm4-2.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP25.10.2003. u 22:27 - pre 250 meseci
Rasprava je o tome da li je Gnome (KDE) iliti "Linux" stvarno približno lak za korišćenje kao i Windows. To što ja smatram da Windows (a posebno Linux/Gnome/KDE) treba da bude još lakši za korišćenje ne obesmišljava raspravu ni na koji način.
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.air.tehnicom.net



Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP26.10.2003. u 00:59 - pre 250 meseci
Evo me iz RedHat 7.3.

Nisam uspeo preko modema da se konektujem (problemi sa drajverom), mada McKracken i ja upravo radimo na tome.

Posto sam imao problema sa ethernet karticama morao sam prvo da sredim to pa onda da idem dalje. Hvala McKrackenu na iscrpnim savetima i pomoci (bolid friendly).

Sada konekcija na Internet. U RH-u (Gnome) postoji neki Internet Configuration Wizard, a boga mi stoji cak na logicnom mestu gledajuci raspored menija. Lako se moze pretpostavitii da je xDSL konekcija koja sluzi za PPPoE. Jedini problem je sto je i Windows-u XP dovoljno ukucati Service Name, a ovde nije samo to ono sto zavrsava pos'o. Mora da se ukuca i neki AC, amislim da je Access Concentrator. Problem je sto retko koji provajder daje korisnicima ovo do znanja, vec samo Service Name.
Nebitno, ja sam to slucajno znao i povezao se na Internet prilicno lako. Cak sam i Licq uspeo da pokrenem, i mogu da vam kazem da i nije toliko los.

Eto toliko za sada, dok ne sredim modem i prikaz slova. Eh, da, slova su mi za sada ocajna i necitka u ovoj Mozilli.
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..g-c5300-4.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP26.10.2003. u 03:41 - pre 250 meseci
Hmmm, pa zašto na "mom" Gnometu nema toga?
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 55376 | Odgovora: 583 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.