Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prekinuti s cenama u evrima

elitemadzone.org :: MadZone :: Prekinuti s cenama u evrima

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46985 | Odgovora: 155 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Memomax
Beograd

Član broj: 109533
Poruke: 260
79.101.184.*



+2 Profil

icon Prekinuti s cenama u evrima01.08.2008. u 23:14 - pre 191 meseci
kupih juče jednu PC komponentu, nije sad bitno koju, i dok sam malo pretraživao cene ukapiram da i nakon sad već više godina relativno stabilne domaće valute i dalje caruje izražavanje cena u evrima. to je posebno vidljivo na nekim sajtovima koji na jednom mestu objedinjuju neku širu ponudu.

sprava koju sam kupio zvanično košta 189 evra, ali naravno zbog prodajnog kursa i toga koliko prodavac ceni evro, ona košta 200 evra. po mom skromnom mišljenju to je klasičan primer dovođenja u zabludu jer ona mene košta 11 evra više.

kad bi cene bile samo u dinarima, onda bi svima bilo lakše da se snađu, i lako bi mogao da odlučiš da li ćeš kupiti kod nekoga nešto za 14, 15, ili 16 hiljada dinara. dok se čovek snađe, pa izračunaj prodajno-kupovni kurs, pa koliko prodavac ceni evro, pa da li je razlika od 5 evra zapravo razlika od 8 evra u dinarima, i eto naoko sitne manipulacije, i tako reći zbunjivanja protivnika tj. kupaca.

čini mi se da je to i jedini razlog zašto prodavci vole da se drže evra. da ne pričam da pad evra prema dinaru ne registruju, dok su u obrnutom slučaju vrlo revnosni. sve u svemu mislim da bi komjuniti poput ove trebalo da reaguje makar nekakvim negodovanjem da se prestane s tom praksom koja je pilićarenje na štetu kupaca. ne znam i koliko je uopšte zakonski dozvoljeno bilo gde i na bilo koji način isticati cene u evrima?
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima01.08.2008. u 23:43 - pre 191 meseci
Evo kako se tvoja 'relativno stabilna' valuta kretala samo u poslednjih godinu dana u odnosu na EUR:



Ne podržavam jajarske fore prodavaca, ali sasvim razumem i podržavam isticanje cena u EUR. Da je malo pameti ukinuli bismo tu 'relativno stabilnu' valutu jednom za svagda.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima02.08.2008. u 00:47 - pre 191 meseci
Citat:
Da je malo pameti ukinuli bismo tu 'relativno stabilnu' valutu jednom za svagda


A kako bi onda "gospoda sa vrha" zaradjivali ´leba bez motike ???

Uh ako nastavim - odosmo u politiku...........

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima02.08.2008. u 02:05 - pre 191 meseci
Cim neka valuta ima mnogo nula u iznosu, ja odmah dobijem neki svrab po telu !

Ipak se lakse uporedjuje u eurima (evrima, ne znam tacno ni kako se pise). Istini za volju, na mnogim sajtovima mozes izabrati koja valuta ce se prikazivati - dinari ili euri, a neki imaju i paralelno. Konkretan primer - stampac Canon LBP5000 ima najnizu cenu od 15.940,00 a najvislju od 19.750,00 dinara, sto u evrima iznosi 206,77 i 256,19 i veruj mi da se mnogo lakse snalazim sa ovim manjim vrednostima kad hocu da vidim gde mi se vise isplati da kupim.

Mnogo gora stvar od izbora valute u kojoj ce se prikazivati cena, je cinjenica da su cene od prodavca do prodavca razlicite i do 30%, sto je mnogo gadno. Druga veoma ruzna stvar, POGOTOVU KOD PRODAVACA IT OPREME, je sto u cenovniku ima svega i svacega a u prodavnici mnogo toga nema! Cemu onda sva savremena IT tarapana kad i dalje vazi ono srednjevekovno "E, znas, ima kod Pere onaj stampac sto si pito onomad Lazu, a on reko Ziki, a Zika slucajno spomenuo u razgovoru samnom, pa reko'da ti kazem, mozda ce da ga kupis."
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

popusicko

Član broj: 12568
Poruke: 679



+729 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima02.08.2008. u 03:50 - pre 191 meseci
Tu postoji jos jedna zeznuta stvar a to je ziralni kurs po kojem se placaju transakcije medju firmama a koji je uvek 2-3 dinara veci od zvanicnog kursa
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima02.08.2008. u 07:27 - pre 191 meseci
Treba valjda obrnuto, ukinuti dinar, ako se vec prikljucujemo jevropi.
 
Odgovor na temu

bugsu
Vojvodina - Subotica

Član broj: 40006
Poruke: 381
77.46.211.*



+3 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima02.08.2008. u 08:20 - pre 191 meseci
nzm za vas al se ja lakse snalazim sa evrima ,kad mi kazu cenu u dinarima ja se pogubim... :D i onda krene u meni preracunavanje u evre pa nazad u dinare..... :D
Say NO to pop culture!!!
Crno je uvek u modi....
 
Odgovor na temu

barakuda111

Član broj: 122532
Poruke: 180
93.86.124.*



+32 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima02.08.2008. u 08:52 - pre 191 meseci
Isto tako. Kad mi kazu nesto u dinarima ja uopste ne znam da procenim vrednost. Odma digitroncic i pretvaram to djubre u evre.
Ljubav, mir & sir
 
Odgovor na temu

Memomax
Beograd

Član broj: 109533
Poruke: 260
79.101.184.*



+2 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima02.08.2008. u 10:33 - pre 191 meseci
Citat:
Davor Vlajkovic: Evo kako se tvoja 'relativno stabilna' valuta kretala samo u poslednjih godinu dana u odnosu na EUR:



Ne podržavam jajarske fore prodavaca, ali sasvim razumem i podržavam isticanje cena u EUR. Da je malo pameti ukinuli bismo tu 'relativno stabilnu' valutu jednom za svagda.


pa dobro, a kako se kretao dolar u istom periodu? da li bi i oni trebalo da pređu na evro? to uopšte nije poenta već pitanje da li dvostruke cene samo prave zabunu. ja mislim da prave, jer da su samo u dinarima mogu lakše da pratim promene, a kurs evra svako lako može da izračuna. da ne pričam da su cene u evrima postale sprdačina, jer se prodavci nadmeću ko će da istrči sa kobajagi najnižom cenom pa tako nešto košta 182,48 evra, a kod drugog 182,99 a kod trećeg kod koga je 184,25 je najniža cena u dinarima?!

a to da li bi trebalo preći na evro nadilazi moći naše skromne diskusije, za to su potrebne ozbiljne ekonomske analize.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.131.*



+5251 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima02.08.2008. u 12:31 - pre 191 meseci
Kakve veze ima kretanje dolara.
Prodavci daju cenu u evrima (znam ponasanje oko prodaje kompjuterskih komponenti), obracunavaju "ziralni" kurs od recimo 85 din za evro, i ne obracaju paznju da je npr evro trenutno 77 din.
Naravno, da je trenutni kurs evra 84 din, "ziralni" (bolje receno zeljeni) kurs bi bio bar 88 din...:)

Poz.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima02.08.2008. u 12:46 - pre 191 meseci
Danasnji ziralni je 78.5din. tako da razlika nije tako strasna
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
93.86.105.*

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima02.08.2008. u 14:09 - pre 191 meseci
Citat:
Da je malo pameti ukinuli bismo tu 'relativno stabilnu' valutu jednom za svagda.

Stvarno ovde ne mogu da se slozim sa tobom Davore. Mislim da je mnogo bolja opcija da se izgradi stabilniji i jaci dinar u odnosu na euro ili dolar, kako hoces. Pogledaj samo sta je euro uradio Evropi. Takoreci ih je upropastio i doveo na ivicu opstanka. Kada je uveden euro, kupovna moc se istog dana smanjila za 100%. Ko zivi tamo zna o cemu pricam. Znaci pre sam za opciju izgradjivanja nase jake valute.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

Memomax
Beograd

Član broj: 109533
Poruke: 260
79.101.184.*



+2 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima02.08.2008. u 15:18 - pre 191 meseci
Citat:
vladd: Kakve veze ima kretanje dolara


ima veze utoliko što se pokrenula priča o "stabilnim valutama".
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
77.46.249.*



+638 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima02.08.2008. u 18:34 - pre 191 meseci
e pa...da nam je Avramovic mozda bi i bio stabilan...

sva sreca pa je Misko sve pametnije ljude oterao na vreme
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima03.08.2008. u 17:50 - pre 191 meseci
Citat:
Nabukodonosor: Stvarno ovde ne mogu da se slozim sa tobom Davore. Mislim da je mnogo bolja opcija da se izgradi stabilniji i jaci dinar u odnosu na euro ili dolar, kako hoces. Pogledaj samo sta je euro uradio Evropi. Takoreci ih je upropastio i doveo na ivicu opstanka. Kada je uveden euro, kupovna moc se istog dana smanjila za 100%. Ko zivi tamo zna o cemu pricam. Znaci pre sam za opciju izgradjivanja nase jake valute.


Jeste, Evropa sa uvođenjem evra eno propade, a mi uživamo u blagodetima 'relativno stabilnog' dinara. Biće da nije baš tako. Kako je naša privreda poprilično zavisna od evra, ne bismo mnogo izgubili, a zauzvrat bismo dobili valutnu stabilnost, barem kada je reč o odnosima sa EU - koja nam je spoljnotrgovinski partner broj 1 i čiji član težimo da postanemo. Ako je dovođenje cena na realan nivo cena te stabilnosti, so be it. A možemo da imamo i dvovalutni sistem kao prelazno rešenje.

Ovakav, 'relativno stabilan' dinar pogoduje samo domaćim bankama, berzanskim mešetarima i njima bliskim čikama...
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima03.08.2008. u 17:55 - pre 191 meseci
Evro ne možemo uvesti u narednih 10-ak godina koliko god se trudili, tako da ne vidim ni čemu diskusija o tome. Tj. kao da je u pitanju nešto što možemo, ali eto nećemo.
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
79.101.146.*



+294 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima03.08.2008. u 18:18 - pre 191 meseci
Mislim da niko ovde nije mislio na zvaničan ulazak u evro-zonu (od toga smo zaista daleko, pa ni mnoge sadašnje EU-države nisu još ispunile potrebne kriterijume). Reč je o samoinicijativnom prisvajanju evra kao valute, kao što je to uradila Crna Gora.

Mada, meni se više sviđa ideja „vezivanja“ valute za stranu valutu, kao što su bosanska marka i bugarski lev vezani za Deutschemark, stoga i za evro.
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima03.08.2008. u 18:24 - pre 191 meseci
Nije ni to loša fora, da kloniramo evro i nadživimo ga - ka' bosanski/bugarski poluevro danas
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima03.08.2008. u 18:26 - pre 191 meseci
Crna Gora to može zato što ima stanovnika kao trećina Bga, a i što je tada bila specifična situacija. Nema šanse da bismo to mogli da izvedemo bez "blagoslova" ECB-a, što nećemo dobiti u skorije vreme.
Inače mogu samo zamisliti ovdašnje trgovce koji neće da vrate dva, tri ili ponekad i četiri dinara, jedva bi dočekali da ne vraćaju gvozdene evre (cente ne vredi ni pominjati)... fala lepo.
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
93.86.105.*

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima03.08.2008. u 18:52 - pre 191 meseci
Citat:
Jeste, Evropa sa uvođenjem evra eno propade, a mi uživamo u blagodetima 'relativno stabilnog' dinara.

Nisam rekao da je dinar stabilan vec da bi bilo pametno stvoriti stabilan dinar. A sto se Evrope tice, nisi daleko od istine konstatatovanjem da je Evropa propala uvodjenjem evra. Uglavnom se ljudi bore za goli opstanak. Svako ko je ziveo na zapadu ili sada zivi, reci ce ti da nije ni blizu onoga sto je bilo npr. pre 15 godina. Kupovna moc gradjana se duplo smanjila uvodjenjem eura. Pa zamisli sledecu situaciju: u Srbiji se uvede valuta X koja ce biti duplo jaca od sadasnjeg dinara, i vec sutra u prodavnici umesto da sve sto je kostalo 10 dinara sada kosta 5 X-a (sto je logicno), sada sve kosta isto 10 X-a, a plata nije promenjena po sistemu ako je bila 10 000 dinara da je sada 10 000 X-a (posto su cene tako menjane), vec je sada 5 000 X-a. I kupovna moc se smanji duplo preko noci. E upravo se to zadesilo Evropu sa eurom.

Mnogo je pametnije, umesto da pisemo hvalospeve o Evropi i euru, da stvorimo nas jaki sistem, kao sto su to uradili Svedska, Svajcarska, Engleska i dr. Bolje da nam oni budu model za dalji razvoj nego takoreci propala Evropa.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Prekinuti s cenama u evrima

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46985 | Odgovora: 155 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.