Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Black hole sun, won't you come..." :)

elitemadzone.org :: MadZone :: "Black hole sun, won't you come..." :)
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 43128 | Odgovora: 141 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: "Black hole sun, won't you come..." :)23.09.2008. u 02:51 - pre 189 meseci
Zasto sluzi akcelerator u CERN u ? Kao i svaki put do sada, navescu primer verovanja da je zemlja ravna ploca. Ljudima, da bi nastavili dalje je potrebno da vide svojim ocima da je neka teorija ispravna a ne samo istina u koju treba slepo verovati. U nauci u ovom slucaju fizici nema onoga " Verujem ti na rec " , za svaku rec mora postojati dokaz " Da ja vidim to svojim ocima " pa cu da ti verujem. Poenta ovog eksperimenta je da se dokazu ili opovrgnu danasnje teorije u fizici i da se nastavi dalje. Sasvim je sigurno da ce to stvoriti nove teorije u zavisnosti od rezultata i idemo dalje. Za obican svet iz svega toga obicno sledi primena nekog od saznanja u prakticne svrhe. Nesto sto je do tada smatrano nemoguce ili skoro nemoguce.
 
0

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: "Black hole sun, won't you come..." :)23.09.2008. u 04:32 - pre 189 meseci
Ma ti naučnici su prokletinja, samo guraju noseve gde im nije mesto i tako unazađuju čovečanstvo. Ja još ne mogu da oprostim onom radoznalom Njutnu što je otkrio gravitaciju. Čoveku pala jabuka na glavu i odma' mora on siroma' da istražuje zašto. I šta sad, umesto da možemo lepo da preletimo reku, mi moramo da gradimo mostove i gluposti i bacamo brdo para. Bolje nam je bilo bez gravitacije.

Elem, šta je naravoučenije ? Da neki ljudi u prošlosti nisu bili radoznali i istraživali svet oko sebe, pa i vršili potencijalno opasne eksperimente, mnogo toga danas ne bismo imali... struju, zgrade, mostove, kompujtere, televizore, mobilne telefone, automobile, lekove... Uzmimo za primer samo vakcine. Da Dženeru nije pala napamet, u ono vreme suluda (i svakako opasna), ali logična ideja, da namerno inficira čoveka malom dozom virusa od kojeg treba da se leči da bi ga izlečio, mi danas ne bismo imali vakcine protiv mnogih bolesti, a te vakcine su spasile ko zna koliko života. Šta mislite, da li su ljudi tada bili skeptični povodom takvog načina lečenja ? Ja sam siguran da jesu i uopšte ne sumnjam da je bilo dosta otpora da se tako nešto uvede u redovnu praksu, a danas je vakcinacija protiv svega i svačega sasvim uobičajena stvar. Sada je potrebno ići dalje. E tu upada ovaj famozni acelerator. Ljudi ga se plaše zato što ne razumeju čemu to zapravo služi. Taj acelerator nije napravljen da bi se njime kreirale nove stvari, već da bi se istražile neke stvari koje već postoje u prirodi, ali pod kontrolisanim uslovima. U tom aceleratoru se neće izvoditi ništa što se već nije desilo ili može da se desi u prirodi, već će acelerator samo pružiti mogućnost da se određene stvari ponavljaju više puta pod istim uslovima kako bi se dokazale određene teorije, jer da bi nešto imalo težinu dokaza, mora da bude ponovljivo svaki put u istim uslovima. Dakle, isti bismo efekat postigli kada bi posmatrali te čestice u prirodi i kada se nešto desi, čekali da se to ponovi pod istim uslovima nekoliko puta (što bi potrajalo par stotina ili par hiljada godina), da bismo to mogli da nazovemo dokazom. Ovako, to možemo da uradimo za mnogo kraće vreme. Upravo zato acelerator i služi, ne da bi se napravio jedan eksperiment i onda zapisali rezultati i razmontiravaj acelerator, već da bi se obavila serija eksperimenata u godinama koje slede, a sve sa ciljem da se sazna više o svetu koji nas okružuje. Imajući to u vidu, ne mogu da shvatim da neko može da pita kakve će koristi imati čovečanstvo od toga. Pa sva ta nova saznanja mogu dovesti do velikog proboja u medicini, fizici i mnogim drugim naukama... novi lekovi, alternativni izvori energije, načini za ranije otkrivanje zemljotresa i drugih prirodnih nepogoda... sve ovo mogu biti direktni ili indirektni produkti tih eksperimenata. Naravno, verovatno postoje i rizici, ali su mnogo manji nego da nas sutra spiči kilometarski asteroid koji bi uništio život na Zemlji. Međutim, ti rizici su zanemarljivi u odnosu na ono što možemo dobiti novim saznanjima.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
0

NoneVi
Novi Sad

Član broj: 116972
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+24 Profil

icon Re: "Black hole sun, won't you come..." :)23.09.2008. u 10:42 - pre 189 meseci
Citat:
Marko_L: Ma ti naučnici su prokletinja, samo guraju noseve gde im nije mesto i tako unazađuju čovečanstvo. Ja još ne mogu da oprostim onom radoznalom Njutnu što je otkrio gravitaciju. Čoveku pala jabuka na glavu i odma' mora on siroma' da istražuje zašto. I šta sad, umesto da možemo lepo da preletimo reku, mi moramo da gradimo mostove i gluposti i bacamo brdo para. Bolje nam je bilo bez gravitacije.

Elem, šta je naravoučenije ? Da neki ljudi u prošlosti nisu bili radoznali i istraživali svet oko sebe, pa i vršili potencijalno opasne eksperimente, mnogo toga danas ne bismo imali... struju, zgrade, mostove, kompujtere, televizore, mobilne telefone, automobile, lekove... Uzmimo za primer samo vakcine. Da Dženeru nije pala napamet, u ono vreme suluda (i svakako opasna), ali logična ideja, da namerno inficira čoveka malom dozom virusa od kojeg treba da se leči da bi ga izlečio, mi danas ne bismo imali vakcine protiv mnogih bolesti, a te vakcine su spasile ko zna koliko života. Šta mislite, da li su ljudi tada bili skeptični povodom takvog načina lečenja ? Ja sam siguran da jesu i uopšte ne sumnjam da je bilo dosta otpora da se tako nešto uvede u redovnu praksu, a danas je vakcinacija protiv svega i svačega sasvim uobičajena stvar. Sada je potrebno ići dalje. E tu upada ovaj famozni acelerator. Ljudi ga se plaše zato što ne razumeju čemu to zapravo služi. Taj acelerator nije napravljen da bi se njime kreirale nove stvari, već da bi se istražile neke stvari koje već postoje u prirodi, ali pod kontrolisanim uslovima. U tom aceleratoru se neće izvoditi ništa što se već nije desilo ili može da se desi u prirodi, već će acelerator samo pružiti mogućnost da se određene stvari ponavljaju više puta pod istim uslovima kako bi se dokazale određene teorije, jer da bi nešto imalo težinu dokaza, mora da bude ponovljivo svaki put u istim uslovima. Dakle, isti bismo efekat postigli kada bi posmatrali te čestice u prirodi i kada se nešto desi, čekali da se to ponovi pod istim uslovima nekoliko puta (što bi potrajalo par stotina ili par hiljada godina), da bismo to mogli da nazovemo dokazom. Ovako, to možemo da uradimo za mnogo kraće vreme. Upravo zato acelerator i služi, ne da bi se napravio jedan eksperiment i onda zapisali rezultati i razmontiravaj acelerator, već da bi se obavila serija eksperimenata u godinama koje slede, a sve sa ciljem da se sazna više o svetu koji nas okružuje. Imajući to u vidu, ne mogu da shvatim da neko može da pita kakve će koristi imati čovečanstvo od toga. Pa sva ta nova saznanja mogu dovesti do velikog proboja u medicini, fizici i mnogim drugim naukama... novi lekovi, alternativni izvori energije, načini za ranije otkrivanje zemljotresa i drugih prirodnih nepogoda... sve ovo mogu biti direktni ili indirektni produkti tih eksperimenata. Naravno, verovatno postoje i rizici, ali su mnogo manji nego da nas sutra spiči kilometarski asteroid koji bi uništio život na Zemlji. Međutim, ti rizici su zanemarljivi u odnosu na ono što možemo dobiti novim saznanjima.


Posle ovoga tema može slobodno da se zaključa. Ne vidim o čemu bi smo više pričali.
On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero.
 
0

barakuda111

Član broj: 122532
Poruke: 180
212.200.215.*



+32 Profil

icon Re: "Black hole sun, won't you come..." :)23.09.2008. u 11:17 - pre 189 meseci
Zasto da se zakljucava. Neka ovo bude mesto gde ce se stavljati sve novosti u vezi eksperimenta.

Marko svaka cast na objasnjenju. Kratko ali yebitacno :)
Ljubav, mir & sir
 
0

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
80.93.235.*



+4 Profil

icon Re: "Black hole sun, won't you come..." :)23.09.2008. u 12:00 - pre 189 meseci
Citat:
Marko_L: I šta sad, umesto da možemo lepo da preletimo reku, mi moramo da gradimo mostove i gluposti i bacamo brdo para. Bolje nam je bilo bez gravitacije.

Kakvo plitkoumno razmišljanje, opšte je poznata činjenica da se gravitacija nad rekom ne savlađuje lično preletanjem već se žrtvovanjem device umoli svemoćni Perun da sleti na rogatoj kokoški i prenese te preko reke.

Da to znaju ovi tupsoni u Švajcarskoj ne bi bacali toliki novac na LHC već bi oštrili noževe i sekire, kao npr. mi napredni narodi sa Balkana.
10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
0

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: "Black hole sun, won't you come..." :)23.09.2008. u 15:10 - pre 189 meseci
"Majstore", pitacemo Ajnstajna na koga je mislio, samo da ovi u Cernu nesto za'ebu .
Od sada i ja pisem duge postove, izgleda da ljudi ne razumeju kada im kazes u lice "Higsov bozon, BRE", "di je antimaterija, BRE", "masa, BRE", itd.
Vakcina, zemljotres, okrugla lopta, krug, kvadrat i cica-glisa, to izgleda razumeju. Samo mi nije jasna jedna stvar, kako takve neznalice mogu da pisu razne nebuloze o zaverama, propasti svjeta i sl.? Naucite osnove fizike, pa onda iznosite misljenja. Niko ne trazi da se razumjete u kvantnu fiziku.
 
0

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: "Black hole sun, won\'t you come..." :)23.09.2008. u 16:00 - pre 189 meseci
@Laki_Gen:
Evo pruza ti se jedinstvena prilika da prosvetlis "neprosvecenu stoku", tvojim neslucenim intelektualnim lumenom.
Ja sam se pretvorio u oko.

@DS_Store:
Ala si srocio-svaka ti dala...
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
0

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: "Black hole sun, won't you come..." :)23.09.2008. u 19:14 - pre 189 meseci
Citat:
Majstor_Pućko: @Laki_Gen:
Evo pruza ti se jedinstvena prilika da prosvetlis "neprosvecenu stoku", tvojim neslucenim intelektualnim lumenom.

Ako si se prepoznao, moje saucesce .
Smeta mi kada ljudi iznose pretpostavke, a da nisu ni pokusali da razmisle i da saznaju o cemu se tu stvarno radi.
Sta je cilj eksperimenta? Ko ga izvodi? Koliko ljudi i drzava ucestvuje u cjelom tom procesu? Sta su zvanicni stavovi? Ko to iznosi hipoteze o propasti svjeta (mislim na struku i ugled)? Da li je zaista moguce da su svi ti naucnici u zabludi i da je zavladao neki virus jednoumlja? Koliko se vec dugo radi na ovome projektu i koliko su se bunili do skoro, svi ti silni proroci?

Za normalnog, sasvim dovoljno da povjeruje u propast svjeta, or not?
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: "Black hole sun, won\'t you come..." :)24.09.2008. u 11:02 - pre 189 meseci
Citat:
pajaja: Ko plasira te pretpostavke o apokalipsi i crnim rupama koje jedu univerzum? Tj koja je njihova profesija?
Naucnici ocigledno znaju svrhu cim rade to:) mozda se 'obicnim' ljudima (ne-naucnicima)0 ta svrha ne moze lako objasniti zbog nepoznavanja materije? :p


Ma, neki tip iz patentnog zavoda patentirao frižider i krenuo da cepe o nekim teorijama o crnim rupama.

http://en.wikipedia.org/wiki/S...gerator%22&fulltext=Search

Njegove "teorije" nemaju blage veze sa naukom, pa je izmislio crne rupe da bi skrenuo pažnju javnosti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
80.93.235.*



+4 Profil

icon Re: "Black hole sun, won't you come..." :)24.09.2008. u 12:05 - pre 189 meseci
To što si citirao je pitanje o crnim rupama u kontekstu apokalipse i o ljudima koji svaki naučni napredak predstavljaju kao put u propast.

A taj frižider je zapravo kontinualna apsorpciona rashladna mašina Carré-a još sa polovine XIX veka.
10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: "Black hole sun, won't you come..." :)24.09.2008. u 12:32 - pre 189 meseci
U citatu se pominju crne rupe koje jedu univerzum, dakle, one crne rupe, koje nemaju veze sa LHC-om.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: "Black hole sun, won't you come..." :)24.09.2008. u 13:12 - pre 189 meseci
Koliko shvatam odavde

http://en.wikipedia.org/wiki/T..._of_low-temperature_technology

ovaj iz crne rupe jeste nešto unapredio.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: "Black hole sun, won't you come..." :)24.09.2008. u 17:36 - pre 189 meseci
Nista od akceleratora do proleca. Izgleda da je kvar veci nego sto su se nadali. Taman imamo vremena da saznamo hoce li ili ne biti crne rupe.
 
0

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
91.150.96.*



+4 Profil

icon Re: "Black hole sun, won\\\\\\\'t you come..." :)24.09.2008. u 19:16 - pre 189 meseci
U vezi svega ovoga, jedan drugar je na postdiplomskim studijama iz nuklearne fizike na jednom španskom univerzitetu. Baš mi je danas poslao emajl, biću slobodan da ovde prenesem jedan deo:

Citat:
Sto se tice CERN-a, manje vise znas sve. Standardni problem kod
eksperimenta je da kad nesto ispadne iz toka, tesko se vraca i treba
dosta vremena. Najzalosnija je panika oko crnih rupa - ovde toga malo ima
i uglavnom se svodi na zezanje medju ljudima. Jedino dok pratim vesti i
komentare iz Srbije vidim na kom smo mi nivou - pecinskih ljudi. Sve mi
govori ono pomracenje Sunca od pre 9 godina. Zalosno.

E, kad smo vec kod crnih rupa, danas imam cast kao i ceo univerzitet ovde
da nam u posetu dodje Stephen Hawking. Odrzace predavanje o crnim rupama,
kao i ostalim detaljima kosmosa. Ne znam da li sam ti pricao, ali ovde
postoji tradicija da jednom mesecno dolaze nobelovci i drugi znacajni
naucnici i drze predavanja svekolikom pucanstvu. To na srecu naroda
Srbije nema, sta da im neko soli pamet. A jos ovaj Hawking, da nije bilo
njega ne bi bilo ni crnih rupa. Koji mu je bio andrak! Uh! Sve te ucene glave
treba #^#&*$%$#!!!

Btw, ako je akcelerator bio pušten u rad, to znači da mu je radna temperatura bila bliska nuli. Samo za zagrevanje do sobne (tunelske ;) temperature i ponovno ohlađivanje biće potrebno par meseci, da ne pričamo o samim popravkama.
10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
0

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: "Black hole sun, won\'t you come..." :)24.09.2008. u 19:44 - pre 189 meseci
Citat:
Laki_Gen: Sta je cilj eksperimenta? Ko ga izvodi? Koliko ljudi i drzava ucestvuje u cjelom tom procesu? Sta su zvanicni stavovi?

Buduci da si se ti nasao ovde da izigravas drvenog advokata za CERN, i da ja ne bih iznosio stavove bez prethodnih saznanja, kako ti kazes, ajde molim te odgovori mi na ova pitanja, gore sto si naveo, pa da nastavimo diskusiju...
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
0

NoneVi
Novi Sad

Član broj: 116972
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+24 Profil

icon Re: "Black hole sun, won't you come..." :)24.09.2008. u 21:20 - pre 189 meseci
Citat:
Majstor_Pućko: Buduci da si se ti nasao ovde da izigravas drvenog advokata za CERN, i da ja ne bih iznosio stavove bez prethodnih saznanja, kako ti kazes, ajde molim te odgovori mi na ova pitanja, gore sto si naveo, pa da nastavimo diskusiju...


When in operation, about seven thousand scientists from eighty countries will have access to the LHC. It is theorized that the collider will produce the elusive Higgs boson, the last unobserved particle among those predicted by the Standard Model. The verification of the existence of the Higgs boson would shed light on the mechanism of electroweak symmetry breaking, through which the particles of the Standard Model are thought to acquire their mass. In addition to the Higgs boson, new particles predicted by possible extensions of the Standard Model might be produced at the LHC. More generally, physicists hope that the LHC will enhance their ability to answer the following questions:
Is the Higgs mechanism for generating elementary particle masses in the Standard Model indeed realised in nature?[10] If so, how many Higgs bosons are there, and what are their masses?
Are electromagnetism, the strong nuclear force and the weak nuclear force just different manifestations of a single unified force, as predicted by various Grand Unification Theories?
Why is gravity so many orders of magnitude weaker than the other three fundamental forces? See also Hierarchy problem.
Is Supersymmetry realised in nature, implying that the known Standard Model particles have supersymmetric partners?
Will the more precise measurements of the masses and decays of the quarks continue to be mutually consistent within the Standard Model?
Why are there apparent violations of the symmetry between matter and antimatter? See also CP-violation.
What is the nature of dark matter and dark energy?
Are there extra dimensions[11] , as predicted by various models inspired by string theory, and can we detect them?

Of the possible discoveries the LHC might make, only the discovery of the Higgs particle is relatively uncontroversial, but even this is not considered a certainty. Stephen Hawking said in a BBC interview that "I think it will be much more exciting if we don't find the Higgs. That will show something is wrong, and we need to think again. I have a bet of one hundred dollars that we won't find the Higgs." In the same interview Hawking mentions the possibility of finding superpartners and adds that "whatever the LHC finds, or fails to find, the results will tell us a lot about the structure of the universe."[12]

Sa wikipedije. Mislim da odgovara pitanja jedan, dva i tri.
On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: "Black hole sun, won't you come..." :)25.09.2008. u 08:19 - pre 189 meseci
Citat:
DS_Store: U vezi svega ovoga, jedan drugar je na postdiplomskim studijama iz nuklearne fizike na jednom španskom univerzitetu. Baš mi je danas poslao emajl, biću slobodan da ovde prenesem jedan deo:


A jel bi mogao da pitas drugara kako je siguran da su postojece teorije tacne u domenu u kome nisu eksperimentalno proverene (gravitacija u mikrosvetu)? Bas bih voleo da vidim odgovor.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: "Black hole sun, won't you come..." :)25.09.2008. u 08:34 - pre 189 meseci
U principu nista na ovom svetu nije sigurno. Svakome moze da se desi da mu hodajuci trotoarom padne saksija na glavu. Iako verovatnoca za tako nesto postoji svakoga dana milioni ljudi na svetu svesno prihvata taj rizik i ipak izlazi na ulicu nekim svojim poslom . Nadam se da razumes sta hocu da kazem.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: "Black hole sun, won't you come..." :)25.09.2008. u 10:18 - pre 189 meseci
@stil

Naravno da razumem i da je sve to na mestu. Ni ja ne verujem da ce biti ista (opasno) od LHC-a, ali kad naucnici krenu da cepy, ko da je nauka od Boga dana i da je sve to tako i nikakko drugacije, pa makar i protiv samih principa na kojima nauka pociva (eksperimentalna provera rezultata), onda moram da reagujem.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
91.150.96.*



+4 Profil

icon Re: "Black hole sun, won\'t you come..." :)25.09.2008. u 18:05 - pre 189 meseci
Citat:
Nedeljko: A jel bi mogao da pitas drugara

Ne radi on u kafani da naručuješ pesme. Ima čovek pametnija posla nego tebi da odgovara.
10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: "Black hole sun, won't you come..." :)
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 43128 | Odgovora: 141 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.