Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Micro 4/3 - Panasonic DMC-G1

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G1

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 15348 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 02:21 - pre 190 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: ...u onim istim (dakle, optimalnim) uslovima gde kontrastni fokus dobro radi, DSLR ne bi smeo da maši, ali on ipak maši. Na sreću, ne kod svih,ali kod Canona hoće itekako.

btw, danas sam dosta slikao sa malim Sony Alfa 350 i to sa malo svetla (1/3 na ISO 400-800) i nijednom nije omašio fokus. Za Canon 450 D recimo to je misaona imenica.


Opet ne kapiram sa čime se ne slažeš?
Kako Ti REALNO znaš da je kompakt pogodio/omašio fokus? Nikako. On može da potvrdi ili ne potvrdi, ali je činjenica da kompakt na f/2.8 guta ceo zglobni autobus svojim DOF-om i to je to. Na manjim blendama da i ne govorimo. Čak i ako omaši za koji centimetar, to je NEMOGUĆE utvrditi, jer je senzor mali, DOF veliki i sve se svodi na to da je grešku fizički nemoguće utvrditi. Ovo ne važi jedino i samo za situacije gde se fotografiše neka bliska meta (portret, closeup, makro). Sve što je na par metara i dalje, jako teško (do nikako) se može utvrditi.

Kod senzora daleko veće površine (i samim tim, daleko plićeg DOF-a) sasvim je očekivano da se i najmanja greška primeti, budući da je DOF dubok svega par milimetra na npr f/2.8. Sad, to što neki DSLR-ovi greše više, neki manje nema baš puno veze sa ovim gore činjenicama. Na stranu što ipak nisu retke situacije gde kompakt prosto ne završi fokusiranje, nego šeta tamo-amo i na kraju se zbuni i stane.

Pa majku mu, nisam ja sisao veslo - imao 4 kompakta + S9600 i svi se manje/više ponašaju ovako.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 07:30 - pre 190 meseci
Meni fokus ne seta na s6500 nikad a razlog je taj sto u 100% situacija znam gde cu fokusirati tako da izbegnem bilo kakav feler sa fokusom. Recimo da od 600 slika sad sa mora 2 su bile out of focus, ko ne veruje nek izvoli doci na pivo i pizzu pa nek sedne za komp i gleda fotke.

Naravno to sam mozda ja, ne znam kako je kod drugih ali jos iz vremena Canona G1 sam naucio da u milisekundi odredim gde cu fokusirati da nemam nikakav problem s fokusom i da bude sto brzi.

Ali svejedno kontrasni fokus je bolji od faznog samo je implementacija na kompaktima losa pa zato seta
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 08:37 - pre 190 meseci
Citat:
StORM48: Opet ne kapiram sa čime se ne slažeš?
Kako Ti REALNO znaš da je kompakt pogodio/omašio fokus? Nikako...

REALNO mozes da pogledas fotku i da vidis da nije pogodio fokus

Ako ne verujes mogu da ti zakacim primere sa F30 sa omasenim fokusom, imam ih koliko hoces, i vidi se iz aviona promasaj.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 08:52 - pre 190 meseci
Eto, ne moram ni reč da kažem, sve je rečeno :)
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 11:02 - pre 190 meseci
Aj' dobro. Ja nikad "nisam" koristio kompakte. Nema veze što niko nije odgovorio na pitanja koja sam postavio.
Drastično omašen fokus je jedno, a malo omašen fokus je sasvim drugo. Kod kompakta je jako velika tolerancija između pogođenog i blago omašenog fokusa i to je čista fizika vezana za DOF/veličinu senzora i nemam nameru da se oko toga preganjam. Kod DSLR-a ne postoji nikakva tolerancija i zato se i najmanje mašenje vidi iz aviona.

@cozmo_im
Fokusiranje nije nikakva nauka na kompaktu i kad kažem "šeta fokus", to se dešava kada su svetlosni uslovi loši i bez obzira na dobro odabranu tačku fokusa, fokus se ne snalazi baš najbolje. Možda je Tvoj primerak nešto svemirsko, ali dosad sam o S6500/S9600 od svih čuo isto - "dobro fokusira, sporo, ali ponekad hoće i da šeta". Identična iskustva imam i ja, sa sopstvenim S9600 i tuđim S6500. O razlikama između DSLR i kompakta, u pogledu fokusa, možemo da ispredamo do zore, a ipak - koliko neko nije svestan razlika, shvati tek kada proba malo više da fotografiše DSLR-om. Tada na površinu isplivaju sve specifičnosti koje DSLR nosi, a samim tim i bolno zahtevno nišanjenje fokusa.

@matrix77
Malo omašen fokus na kompaktima se ne vidi vizuelno. Kad postaviš dve flaše jednu iza druge i fotografišeš prvu - ako opališ sa kompaktom, obe su oštre, čak i ako su razmaknute pola metra. Ako opališ DSLR-om, samo će jedna biti oštra, čak i ako je blenda zavrnuta na f/8. Na kompaktu može biti i 2.8 i obe će biti oštre... što implicira samo jedno - možeš da fokusiraš koju god hoćeš, obe će biti oštre! Aman, zaman...

Na kraju krajeva, hoće li neko da mi odgovori kako objašnjavate da "kompaktnih f/2.8" guta ceo autobus svojim poljem dubinske oštrine?
Jednostavno pitanje, koje zahteva krajnje jednostavan odgovor.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 11:32 - pre 190 meseci
Dubina polja oštrine nema veze sa preciznošću fokusa.

To su sve različite stvari koje u analizama ne treba da se mešaju.

Mada je DOF kod kompakta dubok, često i kod njega može da se prati polje oštrine i ispred i iza objekta izoštravanja i da se vidi da li je fokus bio precizan ili ne.
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 11:36 - pre 190 meseci
@StORM48

Nije bas tako, evo ti primer sa F30 gde se moj sin vidi ostro dok je pozadina mutna, na najvise pola metra od njega, imas exif i uradjen je samo resize, za autobus ne znam, jer sigurno je duzi od pola metra



[Ovu poruku je menjao matrix77 dana 13.09.2008. u 13:18 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 11:54 - pre 190 meseci
Storme, kod kontrasnog AF sistema, bilo to na kompaktu sa mikrosenzorom ili na deseleru sa velikim senzorom (kod kojih se takođe pojavio kontrasni mod), poenta tačnosti je što se fokusiranje vrši na tom glavnom senzoru koji i pravi sliku. Kod fazno detektujućeg, AF senzori se ne nalaze tamo gde nastaje slika već ispod ogledala a AF polja koja AF senzor "gleda" se sekundarnim ogledalom šalju na njih. Svaki poremećaj ove mehanike dovodi do problema sa radom AF-a (faznog). Kod kontrasnog, ovaj problem ne postoji.

Tačno da manji senzor daje veći DOF čime se maskira eventualna greška fokusa, ali povećavanjem senzora (i smanjivanjem DOF-a) i tačnost kontrasnog senzora raste. Kontrasni senzor posmatra samu sliku baš kao što je mi gledamo na ekranu da ocenimo da li je nešto oštro.

Osnovna prednost faznog nad kontrasnim je što fazni senzori odmah znaju na koju stranu i koliko treba da vrte objektiv da bi izoštrili. Kontrasni to ne zna i mora da proba na obe strane ili da prošeta kroz ceo opseg dok ne ubode. Zato će fazni uvek biti brži. On će odmah odvrteti objektiv tačno na koju stranu treba i koliko treba. I možda malo korigovati na kraju. Takođe, sa smanjenjem svetla, kontrasnom se brzina fokusiranja znatnije usporava nego kod faznog. Ali je to opet mnogo bolje kod osetljivijih senzora i većih pixela. Ne znam da li je Panasonic tu nešto usavršio ili promenio?
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 12:53 - pre 190 meseci
Citat:
NShappy: ...kod kontrasnog AF sistema, bilo to na kompaktu sa mikrosenzorom ili na deseleru sa velikim senzorom (kod kojih se takođe pojavio kontrasni mod), poenta tačnosti je što se fokusiranje vrši na tom glavnom senzoru koji i pravi sliku. Kod fazno detektujućeg, AF senzori se ne nalaze tamo gde nastaje slika već ispod ogledala a AF polja koja AF senzor "gleda" se sekundarnim ogledalom šalju na njih. Svaki poremećaj ove mehanike dovodi do problema sa radom AF-a (faznog). Kod kontrasnog, ovaj problem ne postoji...

Da, to mi je poznato. Hvala, u svakom slučaju!


Citat:
NShappy: Tačno da manji senzor daje veći DOF čime se maskira eventualna greška fokusa

Ključna stvar, ali me ostali izgleda ne razumeju. Ili "ne razumeju". Hvala, to sam hteo da čujem.


Citat:
NShappy: ...povećavanjem senzora (i smanjivanjem DOF-a) i tačnost kontrasnog senzora raste.

To zvuči logično i to je i odgovor zašto neka tela manje maše sa kontrastnim AF-om, u odnosu na fazni.

Citat:
Nebojsa Milanovic: Dubina polja oštrine nema veze sa preciznošću fokusa.
To su sve različite stvari koje u analizama ne treba da se mešaju.
Mada je DOF kod kompakta dubok, često i kod njega može da se prati polje oštrine i ispred i iza objekta izoštravanja i da se vidi da li je fokus bio precizan ili ne.


Ovo za brzinu CDAF vs FDAF znam, mada nisam baš ni osporavao to, samo kažem da polje dubinske oštrine itekako IMA veze sa utiskom da li je fokus omašen neki cm napred/nazad. Zato se takve stvari međusobno povezuju. Znam ja da DOF i fokus nemaju nikakve direktne veze (najzad, gde sam tvrdio suprotno?), ali imaju posredno, kako sam napisao i prvi put, a NShappy svojim postom potvrdio. Primer sa flašama je gotovo pa savršen:

Citat:
Kad postaviš dve flaše jednu iza druge i fotografišeš prvu - ako opališ sa kompaktom, obe su oštre, čak i ako su razmaknute pola metra. Ako opališ DSLR-om, samo će jedna biti oštra, čak i ako je blenda zavrnuta na f/8. Na kompaktu može biti i 2.8 i obe će biti oštre... što implicira samo jedno - možeš da fokusiraš koju god hoćeš, obe će biti oštre!

Da li je ovde nešto netačno? Najjednostavniji odgovor - DA ili NE?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 12:56 - pre 190 meseci
Ne.

Manje upućeni bi iz ove tvoje priče mogli da zaključe da kompaktima skoro i ne treba AF, što nikako nije tačno (vidimo da ga sve više čak i telefona ima).

Mislim da ovo prelazi u bespotrebno nadmudrivanje, jer svi mislimo isto, a jedino u celoj priči akcentujemo različite detalje.
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 13:42 - pre 190 meseci
Ne!
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 14:04 - pre 190 meseci
Citat:
StORM48:Fokusiranje nije nikakva nauka na kompaktu i kad kažem "šeta fokus", to se dešava kada su svetlosni uslovi loši i bez obzira na dobro odabranu tačku fokusa, fokus se ne snalazi baš najbolje. Možda je Tvoj primerak nešto svemirsko, ali dosad sam o S6500/S9600 od svih čuo isto - "dobro fokusira, sporo, ali ponekad hoće i da šeta". Identična iskustva imam i ja, sa sopstvenim S9600 i tuđim S6500.



Well, kod s6500fd vazi jedno i osnovno pravilo: Postuj fokus distance koje su date u uputstvu. Onda ne seta, i nije toliko spor. Evo, slikao sam skoro jedan rodjendan i kad su ugasili svetlo kuku majko ovi sa Ixusima i Canoncicima svetli svetli svetli lampa dok se snadju za to vreme ja sam odslikao 2 fotke + sam zumirao recimo na nekih 90-100mm (35mm ekvivalent). Elem da sam fokusira na 135-200mm verovatno ne bih potrefio fokus jer sam bio preblizu subjekta.

A ako ukljucis hi speed fokus i slikas na dalje od 1,5m fokus je skoro pa trenutan u kakvim god uslovima. Ali ispod 2m jako tesko. Tako da ja koristim te kombinacije, ispod 2m obican, preko 2m hi speed fokus sto mi omogucava da uvatim recimo klinca kako ja hocu.

Jos nesto, kad padnu svetlosni uslovi slobodno dajte fokus na area kod Fujia, 100% je tacan i brzi nego centralna tacka.

Naravno da nije brz kao DSLR ali verovatno novi procesori ce eliminisati i te zastoje. Otprilike sam poredio Canon 30D i moj Fuji, 30D moze da fokusira oko 1,5-2 slike dok ja fokusiram jednu, sto za Fujia i nije toliko lose, ali kad je ukljucen hi speed fokus razlika se smanji (recimo 30D odslika 1,5 dok ja opalim 1 - ovo ne u rafalu vec pojedinacno, rafal se naravno ne moze porediti).
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 14:21 - pre 190 meseci
Jedan primer da vidimo da li je na kompaktu sve "ostro"...

Konkretno f2.8 bez ikakvog zumiranja i makro moda:



I jedan primer lepe pozadine na kompaktu:

 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 15:56 - pre 190 meseci
Objasni tom momcini da je cucli kraj, vec jednom.


http://www.digitalversus.com/d...p;mo2=360&p2=2284&ph=2


pa Speed
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 16:40 - pre 190 meseci
Citat:
cozmo_im: Jedan primer da vidimo da li je na kompaktu sve "ostro"...


E sad, probaj isto to sa f/2.8 na DSLR-u. Ako ne fokusiraš optimalnu tačku na licu, sve će biti mutno i kod najboljeg tela na planeti. Ako i uspeš da nađeš optimalnu tačku (što bi bio gornji deo obraza, otprilike, zbog prostiranja DOF-a), nikada nećeš moći istovremeno da imaš oštar nos i oštre uši. Uostalom, nisam jedini koji drnda DSLR, pa nek' prokomentarišu i drugi.

No, nema veze. Mislim da je ovo svima jasno. Neki se samo malo više opiru...

Inače, Žaretov link baš lepo ilustruje Fuji-jevu "brzinu". 30D je brži 15x, a ne 1.5... (probaj na Žaretovom linku da izabereš 40D vs S6500)

Pozdrav
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 16:58 - pre 190 meseci
Citat:
StORM48
Inače, Žaretov link baš lepo ilustruje Fuji-jevu "brzinu". 30D je brži 15x, a ne 1.5... (probaj na Žaretovom linku da izabereš 40D vs S6500)
Pozdrav


Kolko vidim 40D je brzi samo duplo, sto sam i ja primetio u realnom radu sa 30D i 17-40L naspram fuji s6500:

http://www.digitalversus.com/d...;mo2=360&p2=2284&ph=21

Nisam mislio na ukupnu brzinu rada vec samo na vreme fokusa, dakle kad 30D fokusira 2, Fuji je uspeo 1 sliku. U losim uslovima je 30D brzi za jos duplo. Inace, shot to shot vreme kao i rafal i sve ostalo naravno jeste nekoliko puta brze, to je i normalno...
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
79.101.226.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 17:08 - pre 190 meseci
pa kad s6500 slika u jpg, možda i jeste teoretski duplo sporiji... kad se prebaci na raw, vreme izmedju snimaka je kao na velikoformatnim mehovima...
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G113.09.2008. u 21:39 - pre 190 meseci
Brzina fokusiranja kod dSLRa mnogo zavisi i od objekriva.
24-70 je relativno spor. Da je, recimo 60mm macro USM, vremena bi bila i 10 puta manja. Narocito vreme "track to track" ili fokus izmedju dve bliske tacke. Kompaki rade na sasvim drugi nacin. Kod njih je svejedno da li su dve tacke blizu ili ne. Uvek jednako dugo fokusiraju.
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.84-48-216.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G118.09.2008. u 20:38 - pre 190 meseci
Meni se ovo čudo dopada, mada bih više voleo da su ga diajnirali kao LC1, znači da je što tanje telo, bez gripa. Ali šta je, tu je.
Najbitnije kod celog koncepta je kakav će biti EVF i kako će se ponašati AF. Za oba su ključni sajtovi (Fil, Dejv & Džef) izjavili da su izgleda vrlo dobri. Neko je čak poredio tražilo sa onim kod E-420 i napisao da mu se mnogo više dopada ovo kod G1.
Maštam o ovako nečem što tanjem, bez gripa, sa AS mehanizmom i 12, 20 i 50mm setom prajmova :P. Ali pošto toga neće biti skoro jedva čekam da probam G1. Kada bih odmah bio dostupan sa tim 20/1.7 objektivom možda bih ga odmah i kupio, ovako sledi čekanje. A i ta 20-ica je zakazana "u toku 2009-e", a od drugih prajmova još nema pomena.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G120.01.2009. u 17:43 - pre 185 meseci
Siguran sam da su neki već videli prvi značajniji test G1....http://www.dpreview.com/reviews/panasonicdmcg1/

Ovaj sistem ima ogroman potencijal, jedino mi je žao što ne mogu da budem siguran da će kao koncept uspeti, jer ga, nažalost, ne promovišu najjači - Canon, Nikon ili Sony.

 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Micro 4/3 - Panasonic DMC-G1

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 15348 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.