Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hard disk , instalacija XP

[es] :: Windows desktop :: Hard disk , instalacija XP

[ Pregleda: 3863 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sammo

Član broj: 127354
Poruke: 64
193.170.138.*



Profil

icon Hard disk , instalacija XP14.09.2008. u 13:24 - pre 190 meseci
U pitanju je acer Travelmate 4000 , htio sam da formatiram harddisk sto sam uspio ali ne mogu da instaliram xp.Prvo nakon sto sam mu naprvio particiju davao mi je je prijavu kako mu je harddisk ostecen medjutim sad kad ga restartujem pocinje automatski da pokrece instalaciju i zavsi sve do zadnje tacke kad treba ponovo da se restartuje,gdje zablokira.
Sad nisam vise siguran dali mu je hard disk pokvaren. Dali mi neko moze dati savjet za dalje?

Unaprije hvala!
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Hard disk , instalacija XP14.09.2008. u 16:24 - pre 190 meseci
Citat:
sammo:Prvo nakon sto sam mu naprvio particiju davao mi je je prijavu kako mu je harddisk ostecen medjutim
vjerojatno onda jeste oštećen
Citat:
sammo:sad kad ga restartujem pocinje automatski da pokrece instalaciju!
nije završio instalaciju a datoteke koje su na HDD-u žele je završiti.
Citat:
sammo: Dali mi neko moze dati savjet za dalje?
formatiraj HDD iz DOS-a sa FDISK-om, pogledaj na kraju formatiranja ima li "Bad sectora". Pokreni "fdisk /mbr" nakon formatiranja. Pokreni "ispravnu" instalaciju Windowsa i ako ti ponovno javi isti problem, daj ga na servis ili eventualno mijenjaj HDD

Postoji još jedna mogućnost, pregledaj ga sa nekim programima koji se nalaze na Boot Utilty CD-u ( pretraži ES ) pa preskeniraj HDD ili pokreni Regenerator HDD-a ( možda ti pomogne )
 
Odgovor na temu

KoKuZ
Novi Travnik

Član broj: 140089
Poruke: 127
89.146.191.*



Profil

icon Re: Hard disk , instalacija XP14.09.2008. u 16:52 - pre 190 meseci
prilikom formatiranja hdd-a iz dosa kao sto je kolega reko ako procenti formatirong diska budu normalno rasli nije do hdd-a nebude li tako taj hdd je spreman za low lvl format ili je gotov.....
Software is like sex: it's better when it's free!!
 
Odgovor na temu

sammo

Član broj: 127354
Poruke: 64
193.170.138.*



Profil

icon Re: Hard disk , instalacija XP14.09.2008. u 18:49 - pre 190 meseci
na ja sad imam problem kako da dodjem do dos-a,jer uvijek starta sa ovim ne dovrsenim windowsom.
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Hard disk , instalacija XP14.09.2008. u 22:39 - pre 190 meseci
Citat:
sammo: kako da dodjem do dos-a
sa boot CD-om ili disketom
 
Odgovor na temu

sammo

Član broj: 127354
Poruke: 64
193.170.138.*



Profil

icon Re: Hard disk , instalacija XP15.09.2008. u 11:56 - pre 190 meseci
kada mu ukucam FDISK dobivam prijavu kako to ne prepoznaje
pa sam pokusao sa format LW:/u i prijava gklsi da parametar nije validan.
 
Odgovor na temu

sammo

Član broj: 127354
Poruke: 64
193.170.138.*



Profil

icon Re: Hard disk , instalacija XP15.09.2008. u 12:58 - pre 190 meseci
pokusao sam sa format c ali mi daje sledecu prijavu

type the full path(including drive letter) for the location of autofmt.exe :

ne znam sta mu tu trebam ukucati.
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Hard disk , instalacija XP15.09.2008. u 13:47 - pre 190 meseci
Citat:
sammo: ne znam sta mu tu trebam ukucati.
Što da ti kažem? Ovako možemo postati u nedogled.
Koliko sam ja shvatio nemaš baš znanja ( nemoj se naći uvrijeđen ) oko ovih radnji a daješ vrlo malo informacija.
Stoga ovaj post pišem kao da si početnik u ovim radnjama.

Da ne postamo u nedogled, jedino što ti još mogu reći u vezi ovog problema je slijedeće ( ako to ne pomogne ja više nemam ideja ).

Ja bih to uradio na slijedeći način:

1. Skinuo bi sve drivere sa neta za Laptop Travelmate 4000 ( ako ih nemaš ).
Koliko vidim u specifikacijama u njemu je HDD 60 GB ATA 100

2. U Biosu bi postavio da se boota sa CD-a. Za to bih iskoristio HIREN CD ( ne volim ovu riječ upotrebljavati na forumu, no možda moderator neće obrisati ) ili eventualno boot disketu od WinME ili neki drugi Boot Utility CD ( pretraži net

3. Isključio bootanje sa HDD-a i podigao bi sistem sa Boot CD-a a iz DOS-a obrisao sve particije koje se nalaze na laptopu. Kreirao bih jednu jedinu particiju i pogledao sumarum nakon formatiranja iste.
Ako ima puno BAD sectora onda je upitno dalje nastaviti raditi sa HDD-om. ( eventualno probati sa PQ Magic-om ).
Kako se kreiraju particije iz DOS-a pogledaj link PARTITIONISANJE UZ POMOC FDISK KOMANDE
Ako ima Bad sectora probao bih sa nekim HDD-regenerator programom "pročešljati" HDD i nakon toga opet formatiranje pa pogled na sumarum.

4. Ako je tada sve u redu sa HDD-om, obrisao bih tu jednu particiju i ponovno kreirao DVIJE ( podijelio HDD na 30+30 GB, dakle C:\=Primary i Extended => D:\=Logical )
Netko radi tako da jednu podijeli na dvije ali ja ne bih, krenuo bih ispočetka.
Obavezno bi formatirao sve particije iz DOS-a ( ne koristim instalacioni CD od Windowsa za te stvari )

5. Nakon formatiranja i pregleda sumaruma kreiranih particija krenuo bih u instalaciju sa boot CD-a "ispravnih" Windowsa.
Ako zašteka opet u određenom koraku onda postoji mogućnost da je neispravno snimljena instalacija Windowsa na CD-u ( ili je oštećena )
Pogledaj i link Kako instalirati Windows XP - step by step

Ima jedna caka koju sam radio ako ne mogu riješiti problem HDD-a a Bad sectori su na početku. Tada sam kreirao particiju koja obuhvaća te Bad sectore i nju ignorirao ( ali samo ako se nalaze negdje na početku ) tako da ne otkidam puno od HDD-a.
No, ako su se pojavili Bad sectori onda će u nekoj budućnost biti ih sve više i više ( ovo govorim iz mog iskustva )

Toliko od mene , ja nemam više ideja.
Pozdrav i uspjeh ti želim

e da ! na kraju formatiranja obavezno "fdisk /mbr" iz Dos-a
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Hard disk , instalacija XP15.09.2008. u 19:50 - pre 190 meseci
Ja bih samo pitao čemu sve ovo? Pokrene se instalacija XP-a, izbrišu postojeće particije, kreiraju nove po želji i instalira. Svako korišćenje trećih alata samo može da napravi probleme.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
77.46.189.*



+21 Profil

icon Re: Hard disk , instalacija XP16.09.2008. u 00:03 - pre 190 meseci
^ Upravo tako. Nikakav čarobni program neće od oštećenog diska napraviti zdrav disk. U celoj gornjoj priči o Hiren's BootCD eventualno treba pokrenuti neki od priloženih programa za testiranje ispravnosti hard diska.
Moram da priznam da ni ja ne vidim nikakvu svrhu oko korišćenja butabilnih floppy diskova i ostale navedene gimnastike predložene u vezi particionisanja / formatiranja. Kad god je to moguće treba koristiti jednostavni "by the book" pristup instalaciji, a ako iz nekih razloga to nije moguće onda treba prvo identifikovati razlog / uzrok, otkloniti ga, pa opet "by the book"... jer instalacije "na lopatu", "pomoću štapa i kanapa" i sl. kad tad otkažu (a po pravilu uvek u najotsudnijem trenutku!)

PS
Pošto niko nije pomenuo u prethodnim komentarima, treba imati na umu da i neispravna memorija ume da bude veoma čest uzrok prijavljivanja lažnih oštećenja na disku... tako da nekakav kvalitetan memory test, obično ide pre svih ostalih u slučajevima pojave opisanih problema.
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Hard disk , instalacija XP16.09.2008. u 09:06 - pre 190 meseci
Sto ljudi sto ćudi
 
Odgovor na temu

sammo

Član broj: 127354
Poruke: 64
193.170.138.*



Profil

icon Re: Hard disk , instalacija XP17.09.2008. u 20:29 - pre 190 meseci
kao prvo moram da se zahvalim svima koji daju svoje komentare HVALA

i pokusao sam sve ono preko dosa kako si mi rekao Ivek33 ali nije uspjelo samo je blokirao ili bi mi dao neku neku novu prijavu tako da sam uzeo drugi laptop i prebacio ovaj harddisk u njega;instalirao sam xp i sve je islo super nakon sam ga vratio u stari i opet imam iste probleme razocarenja ...
Pa sam sad pokusao nesto napraviti sa Live-cd od zadnje serije UBUntu i on mi blokira.
Sta bi sad moglo biti,sta da mu radim?
Jos jednom hvala!
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
77.46.228.*



+21 Profil

icon Re: Hard disk , instalacija XP17.09.2008. u 21:17 - pre 190 meseci
^ Očigledno je da treba detaljno da pročitaš neke teme ovde na forumu da bi ti raznorazne misteriozne pojave postale jasnije.
Počni odavde: FAQ: Sve o Windowsu — obavezno za početnike


 
Odgovor na temu

sammo

Član broj: 127354
Poruke: 64
193.170.138.*



Profil

icon Re: Hard disk , instalacija XP18.09.2008. u 22:47 - pre 189 meseci

Ivek33:
1. Skinuo bi sve drivere sa neta za Laptop Travelmate 4000 ( ako ih nemaš ).
Koliko vidim u specifikacijama u njemu je HDD 60 GB ATA 100

2. U Biosu bi postavio da se boota sa CD-a. Za to bih iskoristio HIREN CD ( ne volim ovu riječ upotrebljavati na forumu, no možda moderator neće obrisati ) ili eventualno boot disketu od WinME ili neki drugi Boot Utility CD ( pretraži net ;)

3. Isključio bootanje sa HDD-a i podigao bi sistem sa Boot CD-a a iz DOS-a obrisao sve particije koje se nalaze na laptopu. Kreirao bih jednu jedinu particiju i pogledao sumarum nakon formatiranja iste.
Ako ima puno BAD sectora onda je upitno dalje nastaviti raditi sa HDD-om. ( eventualno probati sa PQ Magic-om ).
Kako se kreiraju particije iz DOS-a pogledaj link PARTITIONISANJE UZ POMOC FDISK KOMANDE
Ako ima Bad sectora probao bih sa nekim HDD-regenerator programom "pročešljati" HDD i nakon toga opet formatiranje pa pogled na sumarum.

Itd....

mislim to je sve Ok ali mi sa tim nije nista novo receno.(mislim sto ne znam)
Znam da je harddisk ok ali ne mogu da ga u dosu formatiram ,i ako preko drugog kompa ide preko ovog ne. Trebam konkretnije odgovore ,hvala,ali mi ovo do sad nije pomglo. Jer onsa windowsom i napravi particije i sve ali instalacija ne ide ...
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
dial-39.041net.co.yu.



+35 Profil

icon Re: Hard disk , instalacija XP19.09.2008. u 10:54 - pre 189 meseci
Citat:
sammo:uzeo drugi laptop i prebacio ovaj harddisk u njega;instalirao sam xp i sve je islo super

Poto si krenuo seljačkim sistemom, sada lepo izvadi hard disk iz ispravnog računara i stavi ga u taj što ne prihvata instalaciju. Pokušaj ponovo instalaciju. Verovatno neće proraditi, što je još jedan dokaz da nije do hard diska.
 
Odgovor na temu

iMiki
Milorad Latovljev
Beograd

Član broj: 68615
Poruke: 651
*.publikum.co.yu.



Profil

icon Re: Hard disk , instalacija XP19.09.2008. u 13:25 - pre 189 meseci
Proveri memoriju.

Kod instalacije pobijes SVE particije pa pravis nove, samo formatiranje je gubljenje vremena jer MBR ostaje zabrljan ako je zabrljan.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Hard disk , instalacija XP

[ Pregleda: 3863 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.