Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Regeneracija emajlirane kade u kupatilu

elitemadzone.org :: TechZone :: Regeneracija emajlirane kade u kupatilu

[ Pregleda: 38219 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

obrads

Član broj: 193766
Poruke: 26
*.teol.net.



Profil

icon Regeneracija emajlirane kade u kupatilu13.10.2008. u 19:40 - pre 188 meseci
Problem je u sledecem: Kupatilo malo, metalna kada je stara i sa izlizanim emajlom. I na to sve se nadovezuje jedan neocekivani problem. Polozaj kade i velicina kupatila posle bezbrojnih merenja licno i od strane majstora daju zakljucak: kada se ne moze izvaditi ili izvuci iz kupatila. Izgleda da su je pri izgradnje zgrade i kupatila uneli pa onda ozidali jedan zid.
Cuo sam da postoji dvokomponentno sredstvo sa kojim se emajl kade moze regenerisati-"ofarbati". Molio bi ako neko zna kako se to sredstvo zove da se javi. Jos je vaznije da se jave oni koji su radili sa tim i kakva iskustva imaju.
PS
Imao sam i predloge da se kada autogenim aparatom presece ali taj posao u malom stanu mi izgleda nenormalno, pogotovo sto je kada od "gusa" tako mi rece jedan majstor i da se to veoma tesko sece.
 
Odgovor na temu

stormman
Novi Sad

Član broj: 123088
Poruke: 36
*.ns.ac.yu.



+2 Profil

icon Re: Regeneracija emajlirane kade u kupatilu14.10.2008. u 07:12 - pre 188 meseci
Kupio sam stan pre par meseci i kada je bila u očajnom stanju po pitanju emajla. Pošto nisam planirao još izvesno vreme da sređujem kupatilo našao sam u oglasima majstore koji farbaju emajlirane kade. E sad, rezultat nije baš kao što sam očekivao. Kada jeste bela i bolja nego što je bila ali jako teško se spira bilo šta sa nje. Kad sam u njoj imam utisak da mi se lepi za noge, a i površina je poprilično hrapava. Moguće je da mi je majstor loše uradio farbanje (to mi je jedan drugi majstor rekao hvaleći se da on to mnogo bolje uradi), a moguće je i da je to osobina te farbe. Znam samo da ne sme da se pere abrazivnim sredstvima i kiselinama (kažu da je najbolje tečnošću za sudove) i da je trajanje fatbe oko 2 godine, iako mi majstor dao garanciju 5 godina ako se pridržavam uputstva o održavanju.
Poz
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Regeneracija emajlirane kade u kupatilu14.10.2008. u 09:03 - pre 188 meseci
Ne znam zbog čega uopće angažirate koje-kakve "majstore"? Metalna kada može se bez ikakvih problema prvo pokitati i lagano prebrusiti (ako postoje udubljenja i neravnine), može se prelakirati sa dvokomponentnim emajl lakom, a može se i prešpricati sa bijelim emajl lakom u tubi (spreju).

Ja imam veliku metalnu kadu, i mogao bih je zamjeniti za plastičnu. Ali ova gusnata ipak mi uljeva više povjerenja, i obnavljao sam je više puta. Prvo sam spužvastim valjkom nanosio emajl lak, ali ništa nije vječno. Kad se nakon nekoliko godina taj lak počeo ljuštiti, kupio sam emajl lak u spreju. Za njega postoji i Primer (temeljna boja prije lakiranja, bezbojna),također u spreju.

Nakon cca. 3 mjeseca kada još uvijek izgleda kao nova, dno je sasvim glatko i pomalo sklisko, a troškovi "obnove" su zanemarivi. Ako će trebati, obnovit ću je i sljedeće godine, i kada će još dugo izgledati kao iz dućana.
 
Odgovor na temu

obrads

Član broj: 193766
Poruke: 26
*.teol.net.



Profil

icon Re: Regeneracija emajlirane kade u kupatilu14.10.2008. u 09:11 - pre 188 meseci
OK, informacije su dragocene samo koji je naziv dvokomponentnog emajl laka i ko je proizvodjac?
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Regeneracija emajlirane kade u kupatilu14.10.2008. u 09:32 - pre 188 meseci
HEMPEL iz Umaga je proizvođač, to spada u Yacht program. Namjenjen je prvenstveno za lakiranje vanjskih površina plastičnih jahti, koje su izložene suncu, vjetru, slanoj vodi, gaženju, algama, i t.d...

Osnovni problem kod nanošenja je u tome što brzo steže, nakon 10 minuta moraš prekinuti farbanje. U protivnom valjak se počne lijepiti i kidaju se dijelovi spužve, koji ostaju zaljepljeni za kadu. Znači, treba zamješati samo manju količinu laka, koju ćeš stiči potrošiti za 10 minuta. Kad se sve to dobro osuši (drugi dan), možeš dalje nastaviti sa sljedećim slojem, ako za to ima potrebe.

Nakon što sam isprobao Hempel i emajl lak u spreju, sad bih dao prednost ovome drugome! Na početku sam i ja više vjerovao Hempel laku, ali ovaj drugi nije ništa slabiji, a puno se lakše s njime radi. Jedino moraš obavezno koristiti dobru masku za lice, i zaštititi pod kupaone i ostale dijelove s novinskim papirom. Stvara se puno sitne "prašine" od laka, koja dospjeva na sve strane. Ali zato Hempel strašno smrdi, pa opet nema večih prednosti nad sprejom.

 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: Regeneracija emajlirane kade u kupatilu15.10.2008. u 10:06 - pre 188 meseci
Citat:
Polozaj kade i velicina kupatila posle bezbrojnih merenja licno i od strane majstora daju zakljucak: kada se ne moze izvaditi ili izvuci iz kupatila.

Svaka se kada moze, bez problema, izvuci iz kupatila. Postoji brusilica! Drugo je pitanje da li se nova moze ubaciti.
Salu na stranu, proguglaj "baltokad".
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Regeneracija emajlirane kade u kupatilu15.10.2008. u 10:22 - pre 188 meseci
Ja planiram u skorije vrijeme nabaviti hidromasažnu tuš kabinu, ili hidromasažnu kadu (još sam u dilemi odabira). Naravno, bit će potrebna i malo veća rekonstrukcija kupaonice. Ono što me muči su ulazna vrata, širine cca. 80 cm.

Nadam se da se te kabine isporučuju u dijelovima, jer kako bi se inače uopće mogle naknadno ugraditi u kupaonu?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Regeneracija emajlirane kade u kupatilu15.10.2008. u 15:25 - pre 188 meseci
Citat:
palomas

Nadam se da se te kabine isporučuju u dijelovima, jer kako bi se inače uopće mogle naknadno ugraditi u kupaonu?

Naravno da je u delovima...samo pazi sve je to kinesko i nemoj se bas zaleteti i kupiti najjeftiniju koju nadjes.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Nikola M
Češka

Član broj: 11660
Poruke: 360
*.hemofarm.com.



+25 Profil

icon Re: Regeneracija emajlirane kade u kupatilu16.10.2008. u 11:48 - pre 188 meseci
Ćao

Stormmen ti je dobro rekao što se tiče farbanej kade. Može se uraditi tako da izgleda bukvalno kao nova ali će ti akcija trajati par dana i kadu za to vreme nećeš moći koristiti. Šta treba uraditi:

- zavrneš sve slavine u kadi i oko kade, poželjno i sve u neposrednoj blizini da ne bi kojekakve kapljice dospele u kadu, sve obrišeš i osušiš, i ostaviš da stoji malo
- ošmirglaš kadu jednom pošteno sa "jačom" šmirglom, a posle toga još jednom fino, sa sitnijom šmirglom

- usisaš tu belu prašinu od šmirglanja i obrišeš suvom krpom (bitno je da sve bude suvo suvo suvo)

- uzmeš tu dvokomponentnu farbu (košta oko 1400din, neka italijanska, sadrži kanticu sa farbom i neku malu teglicu sa nečim providnim). meni je bilo taman za klasičnu veliku kadu.

- napraviš i smućkaš smesu po uputstvu, ali ipak ostaviš malo one tečnosti iz teglice jer se strašno brzo steže pa će biti potrebno posle da se malo razredi s tim

- farbaj sa sunđerastim valjkom (ja sam sa četkom i pogrešio sam jer tu i tamo ostanu dlake pa oduzima vreme), gledaj da radiš ravnomerno i nemoj previše da lickaš zbog vremena. U principu imaš nekih cirka 20 minuta. Taj valjak posle ne možeš da koristiš - mož samo da ga baciš.

- kad ofarbaš to je to, fleke okolo ODMAH rešavaj nekim novinama, jer posle nema popravke. Pre upotrebe samo pusti da se osuši bar 24 sata, a valjalo bi i 48, uz promaju.

- ako ovako uradiš kada će ti biti baš onako fensi sjajna i glatka, i nećeš ima ti zamerki. Jedino mislim da je varijanta sa sprejom možda malo jednostavnija (to mu dođe ko farbanje kompresorom) ali za ovo pouzdano znam

- ako ti slavina nad kadom kaplje desiće ti se pre ili kasnije da se odlepi farba tako da znaš



aj pa srećno kupanje!




 
Odgovor na temu

obrads

Član broj: 193766
Poruke: 26
*.teol.net.



Profil

icon Re: Regeneracija emajlirane kade u kupatilu17.10.2008. u 08:46 - pre 188 meseci
NikolaM, hvala na detaljnom opisu kako se sve to sa kadom radi. Posto sam ja pokrenuo ovu temu zahvaljujem se svima
koji su uzeli ucesća. Mislim da smo "problem" osvetlili sa svih strana.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Regeneracija emajlirane kade u kupatilu17.10.2008. u 09:15 - pre 188 meseci
I još samo jedan dodatak: treba napraviti što bolju ventilaciju u kući/stanu, posebno prvih nekoliko sati nakon nanošenja laka. Znači, maksimalno otvoren prozor i širom vrata na kupaoni, plus ulazna vrata, prozor na hodniku i slično.. Sobe gdje borave ljudi trebaju imati zatvorena vrata.

Boja se steže i suši prilično brzo, a ventilacija puno pomaže u brzom odstranjivanju mirisa. Stoga treba odabrati dan, kad je pogodno vrijeme za taj posao.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Regeneracija emajlirane kade u kupatilu

[ Pregleda: 38219 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.