Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

TV sa katodnom cevi i digitalna televizija

[es] :: Elektronika :: TV uređaji :: TV sa katodnom cevi i digitalna televizija

[ Pregleda: 3625 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sticky

Član broj: 205065
Poruke: 3
*.teol.net.



Profil

icon TV sa katodnom cevi i digitalna televizija15.12.2008. u 20:00 - pre 187 meseci
Cao

Nedavno sam kupio povoljno nov TV, 72 cm dijagonala. TV je sa katodnom cevi. Imam analognu kablovsku ali sada zelim uvesti digitalnu. Imam par pitanja.
1. Da li mogu na ovom televizoru gledati digitalu?
2. Ako mogu da gledam, sta mi treba da kupim, resiver pretpostavljam? Kakav?
3. Da li je primetno bolji digitalni signal na ovakvom tv-u nego analogni kablovski?

Cisto mi recite neka vasa iskustva ako se moze gledati da li je slika losija puno nego na LCD-u itd...

Hvala unapred
 
Odgovor na temu

sticky

Član broj: 205065
Poruke: 3
*.teol.net.



Profil

icon Re: TV sa katodnom cevi i digitalna televizija16.12.2008. u 11:31 - pre 187 meseci
Nadam se da nije problem da mi odgovorite na pitanja, vidim da vas je puno pogledalo temu, nije moguce da nema odgovora!

[Ovu poruku je menjao sticky dana 17.12.2008. u 09:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

plusserv
popovic miodrag
pancevo

Član broj: 47123
Poruke: 117
*.dynamic.panet.co.yu.



Profil

icon Re: TV sa katodnom cevi i digitalna televizija17.12.2008. u 09:39 - pre 187 meseci
phm...
na analognom televizoru najbolja je slika sa analognog izvora
sa digitalnom kablovskom mozes dobiti cak i losiju sliku
uostalom kad uradis saznacemo i mi ostali
zato je i puno pregleda radoznali ljudi
 
Odgovor na temu

Fac Ut Vivas
Ljuban Velagić
Beograd

Član broj: 75956
Poruke: 953
*.ptt.rs.



+11 Profil

icon Re: TV sa katodnom cevi i digitalna televizija17.12.2008. u 23:30 - pre 187 meseci
Da bih ti odgovorio na pitanje moram ti prvo malo razjasniti pojam "digitalna televizija". Kad neko kaže digitalna televizija to može značiti mnogo toga ali pre svega bi trebalo da se odnosi na digitalni prenos slike od emitera do gledaoca.

U tvom slučaju (kablovska) to znači da na analognoj kablovskoj ti na nekim kanalima imaš manje ili veće smetnje jer se signal jednim delom prenosi analognim putem od emitera do tebe, pa je podložan raznim smetnjama i slabljenjima.
Kod digitalne kablovske, signal se prenosi digitalno od kablovskog provajdera do tvog risivera tako da su smetnje u vidu šuma, snega, duplih slika nemoguće. To znači da na tvom TV-u imaš skoro indetičnu sliku koju je TV stanica poslala kablovskom provajderu.

Da bi gledao digitalnu kablovsku TV moraš imati odgovarajući risiver. Kod nas, SBB ima svoju digitalnu kablovsku (D3) i kada se pretplatiš na nju dobićeš od SBB-a risiver koji preko SCART-a kačiš na TV. Tako da ćeš kanale menjati na risiveru a ne na TV, ako me razumeš.

Slika je bolja na digitalnoj kablovskoj od one na analognoj sigurno. Koliko je bolja to zavisi od toga koliko ti je loša slika na analognoj. Ako ti je slika na analognoj dobra, znači nisi nakačio 5 televizora i 24 splitera onda razlika nije neka, ali je svakako ima.
Kažem sve zavisi od tvog prijema ali moj savet ti je da ako imaš SBB uzmeš D3 jer je doplata valjda sto dinara mesečno, a zadržaćeš analognu kablovsku koju možeš razvući na sve televizore u kući, tako da ako neki kanal nemaš na D3 imaš ga na istom TV-u na analognom kablu.

Digitalna kablovska bolje izgleda na CRT televizoru nego na LCD televizoru. Nemoj da te buni izraz "digitalna televizija", to je i dalje ona ista slika sa analogne kablovske samo se drugačije prenosi do tebe. Ta ista slika je ono što zovemo PAL ili SD televizija ili 576i i takva slika se najbolje vidi na CRT televizoru. Glavni razlozi su to što je ovakav signal interlace-ovan i ima odnos strana 4:3. Na LCD TV-ima odnos strana je 16:9 a za sada su svi kanali na kablovskoj (sem RTL-a) 4:3 tako da je slika na LCD-u uglavnom razvučena, zumirana ili na pola ekrana. Takođe da bi LCD prikazao interlace-ovanu sliku on je prvo mora de-interlace-ovati što uglavnom dovodi do zamućenja.

Poz.
 
Odgovor na temu

sticky

Član broj: 205065
Poruke: 3
*.teol.net.



Profil

icon Re: TV sa katodnom cevi i digitalna televizija18.12.2008. u 13:21 - pre 186 meseci
Sjajno, hvala ti puno, ne da mi je malo, vec mi je sve jasno sto mi treba biti jasno :-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: TV uređaji :: TV sa katodnom cevi i digitalna televizija

[ Pregleda: 3625 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.