Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Devizna stednja u kojoj banci?

elitemadzone.org :: MadZone :: Devizna stednja u kojoj banci?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 85049 | Odgovora: 200 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BokasaTzar
kurir,
Centar

Član broj: 179470
Poruke: 136



+162 Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?29.01.2009. u 22:35 - pre 185 meseci
zemun88
Drago mi je da si razjasnio svoju poziciju, jer mi se učinilo da si krenuo da braniš NBS.

Ono što me brine je taksativno:
1. Svaka banka ima ograničenje do 13 (ili 13,30) časova dokle prima naloge za transakcije
2. NBS mora da proknjiži SVE transakcije do 18 ili 20 časova (nisam siguran). - Radi se na bazi dnevne likvidnosti - sve transakcije moraju proći u istom kalendarskom danu.
3. Ukoliko nema NI JEDNE transakcije iz neke banke u toku dana, možda je trenutak da u 20 časova uveče, neko iz NBS stavi prst na čelo
4. I tako to dva dana uzastopno
5. Svaka tzv domaća banka duguje stranim poveriocima (svojim stranim vlasnicima) mnogo više nego što ima dinara na svom ž.r.
6. Pri bankrotu se naplaćuju potraživanja prema REDOSLEDU pristizanja, a ne prema visini istih!
7. Sva je prilika da će likovi iz tačke 5. biti odmah namireni (recimo u prva dva dana), povlačenjem svih dinara sa ž.r. banke, a i po kojom devizom sa svih ostalih računa
8. Onda banka uradi bankrot
9. Lelemudima kao ja, ostaće namirivanje iz pokretne i nepokretne imovine banke, što je zanemarljiv iznos.
10. Takve su sve banke ovde!

Moguće je lako da nisam proniknuo u sve varijacije našeg bankarskog sistema, ali smatram da NBS mora da brani prvenstveno građane i privredu ove zemlje, a ne banke.

Još krik slobode detinji je plač
 
Odgovor na temu

gm2004

Član broj: 27284
Poruke: 144
93.86.111.*



Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?29.01.2009. u 23:05 - pre 185 meseci
Da li mozes da potvrdis nekim dokazom tacku 5? Meni to deluje nemoguce...
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?29.01.2009. u 23:05 - pre 185 meseci
@BokasaTzar
Banke kratkorocna sredstva plasiraju u kratkorocne kredite, a dugorocna sredstva u dugorocne kredite. Imajuci to u vidu, prilicno je neverovatno da se banka zaduzi na rok od mesec dana, a da to potrosi na kredite sa rokom otplate od 5 godina. No, dobro, hajde da pretpostavimo da je na celu neke banke totalna dileja koja radi upravo to.

Hajde sada da to svedemo na matematiku iz osnovne skole. Uzmimo da neka banka duguje x EUR-a stranoj banci.
Posto banke u Srbiji pozitivno posluju, imovina banke je u ovom trenutku x+y, gde je y ostvarena dobit. Sada banka to investira u dugorocne kredite pri cemu treba da joj se vrati (x+y+k), gde je k kamata. E, tu se pojavljuje jos jedna promenljiva t, gde je t novac na tekucim racunima, i to je ono sav novac koji sada stoji u banci. I recimo da je t vece od x, pa ovi odluce da uzmu svoj x od toga t i pobegnu, (jer ako je t<x onda ne mogu da odnesu toliko koliko je potrebno). Neka je razlika od x do t neko r.
Znaci, u Srbiji se trnutno nalazi novac sa tekucih racuna i novac investiran u kredite:
S=t+(x+y+k)=x+r+x+y+k.
Pri tom, neko iskoristi guyvu i uzme svoj x, pa ce biti:
S=r+x+y+k
Na tekucim racunima ostaje samo r, koji je vrlo mali. Ljudi ne mogu da dobiju sopstveni novac u tom trenutku. Da vidimo mogu li kasnije - ostaju nam krediti koje treba sakupiti i vracati, ali, da li je to dovoljno:
S=r+x+y+k=t+y+k
Kao sto vidimo, vise nego dovoljno, ali smo u problemu jer se mozemo poubijati oko viska novca koji preostaje :-)

Da jos jednom ponovim, prilicno je nemoguce da se sve ovo desi. Ali kada bi se desilo, to uopste ne bi bilo toliko lose koliko pojedinci misle :-)

Citat:
Da li mozes da potvrdis nekim dokazom tacku 5? Meni to deluje nemoguce...

Ovo je ujedno i tebi odgovor.
 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?29.01.2009. u 23:48 - pre 185 meseci
Najbolje da pitas nbs na [email protected] i oni ce ti direktno odgovoriti kako se vrsi naplata iz likvidacione mase, jer ja stvarno ne znam proceduru ni zakon.

Mislim da banke ne mogu da plasiraju vise nego sto imaju sredstava, i mislim da je to protivzakonito. Znaci sredstva banke su veca ili jednaka jednaka kreditnim plasmanima, nikako manja. Mozda se banke prezaduze u kratkom roku, ali verujem da to nbs kontrolise. Mislim da to ne moze. Sva ta pitanja postavi nbs pa nam javi odgovor
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
79.101.145.*



+16 Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?30.01.2009. u 00:01 - pre 185 meseci
Banka na kraju bezanije ima:

r - gotovina
x+y+k - dugorocni krediti

Sta ako duznici ne mogu da vrate kredite?
Recimo ne vrate iznos v.

S=r+x+y+k-v=t+y+k-v

Bilans banke je onda (jer moraju da vrate novac sa tekucih racuna):

S=y+k-v

Sto se na kraju svodi na seljacku logiku (ne treba ti MBA), da ako zarada banke + kamata su manje od kreditnih gubitaka, nece moci da isplate stedisama, naravno menageri ce podeliti sebi bonuse...

Nego sto se vi lozite na ova racunanja, pa bankari su razje_ali takvu silu i uredjenu drzavu kao sto je USA, a kako nece ove banana drzave.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?30.01.2009. u 01:41 - pre 185 meseci
Citat:
buda01: Sta ako duznici ne mogu da vrate kredite?

Pa, pre svega treba imati na umu da se u Srbiji krediti nikako ne daju onima koji nece imati odakle da ih vrate. Neka statistika je da se moyda 2% kredita ne vrati, ali i to ne znaci da se ne vrati nikad, vec da se ide na sud, pa na prinudnu naplatu. E, sad ti mene pitas sta ako padne atomska bomba i odjednom niko ne moze da vrati kredit ili ...?
 
Odgovor na temu

gm2004

Član broj: 27284
Poruke: 144
93.86.111.*



Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?30.01.2009. u 09:38 - pre 185 meseci
Ja mislim da je hteo da kaze da u momentu vece devalvacije dinara, tih 2% ce se popeti na dosta veci procenat.
 
Odgovor na temu

sasadjak
sasa djakovic
Beograd

Član broj: 7826
Poruke: 153
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?30.01.2009. u 10:28 - pre 185 meseci


Problem moze biti sa privredom.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?30.01.2009. u 11:35 - pre 185 meseci
Pa dobro, znaci procenat docnje je za 1 veci nego prethodnih godina, sto i nije tako lose, sve i da je neocekivano (onih 5% je ako se slazes ocekivano i ukalkulisano u sve kalkulacije). Sve u svemu, banka ima taj podatak i projektuje dalje planirano povecanje docnje, sto ukalkulise u cenu kredita.

Da napomenem jos jednom, to sto je ovaj podatak povecan, ne ynaci da ovi nece vratiti kredit, znaci samo da ce iz banke da ih pozovu da prete, pa ce ovi da mole da sacekaju, pa ce banka da saceka i ako skupe pare naplati im i ratu i penale zbog docnje, a ako ne skupe onda ce izvrsiti prinudnu naplatu i naplatiti i rate i penale i troskove prinudne naplate. E, sad, jedino ako je firma u trenutku odobarvanja kredita imala veliku imovinu i uspesno poslovanje, a sada ima malu imovinu i gubitak, onda to znaci da deo potrazivanja moze ostati nenaplacen. Banka u svojim planovima predvidja odredjeni procenat takvih mogucnosti, a problem je ako taj procenat bude 10x veci od planiranog, sto se desilo u USA. Ekonomska kriza i klizanje dinara mogu da prouzrokuju umanjenje imovine firmi, ali ne moze imovina preko noci da nestane, vec moze iz meseca u mesec da se smanjuje recimo po 10%. Cak i u takvom slucaju, banka ima poprilicnu naplativost svojih potrazivanja sledecih 2 godine konstantne takve situacije. Znaci, sve u svemu, stednja se moze orociti na 3-6 meseci bez narocitoh straha, a posle toga videcemo kako se situacija dalje bude odvijala.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

zemun88
Beograd - Zemun, Srbija

Član broj: 152727
Poruke: 442
*.artcommunication.co.yu.



+112 Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?30.01.2009. u 11:54 - pre 185 meseci
Mislim da se imovina preduzeca smanjuje ako su na primer akcionarska drustva pa im pada vrednost akcije. Pad vrednosti dinara je odlican za nase privrednike koji izvoze i primaju novac u evrima. A oni koji uvoze za njih je veliki problem, jer manje zaradjuju pa imaju manje sredstava. Problem je u naplati potrazivanja jer svi svima duguju, jer dok preduzece naplati svoje potrazivanje pa plati obavezu banci onda je problem. Ima i preduzeca koja su halapljiva pa su se prezaduzila, a tako su poslovala preduzeca u Evropi i SAD. Uzmu kredit, kupe drugo preduzece, ulazu u proizvodnju, da bi je povecali, da bi ostvarili sto veci profit, racunajuci pri tom da ce im stalno rasti proizvodnja. I evo sta se dogodilo. Treba biti realan
 
Odgovor na temu

ivan i.
BG

Član broj: 143665
Poruke: 174
93.86.179.*



Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?30.01.2009. u 15:31 - pre 185 meseci
Mogu da dam realan odgovor na postavljeno pitanje vezano za naslov teme.
Danas je bila akonta u Kolubari (sećate se rudara itd. čuli ste za taj gigant od firme koji kopa ugalj, trenutno treba da ima 20000 i više zaposlenih sa omladinskom zadrugom) i svi su dobili nove novčanice po 500 i 1000din. Otkud tolike nove novčanice? Ne treba biti naučnik da se skapira da štampaju pare. Bore se protiv krize isto kao i Sloba u stara vremena, štampaju novac a šta se onda desilo sećate se ... Ovo nije teorija, ovo nije rekla kazala, ovo je realnost.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?30.01.2009. u 15:37 - pre 185 meseci
I u Bugarskoj su sve nove novcanice, sve se sijaju i bljeste pa opet niko nije upao u paranoju ili neki slican trip da se stampaju pare bez da se povlace starije novcanice :) Pa-pa paranoja... Svasta...
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.199.*



+1 Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?30.01.2009. u 16:50 - pre 185 meseci
Citat:
Mogu da dam realan odgovor na postavljeno pitanje vezano za naslov teme.
Danas je bila akonta u Kolubari (sećate se rudara itd. čuli ste za taj gigant od firme koji kopa ugalj, trenutno treba da ima 20000 i više zaposlenih sa omladinskom zadrugom) i svi su dobili nove novčanice po 500 i 1000din. Otkud tolike nove novčanice? Ne treba biti naučnik da se skapira da štampaju pare. Bore se protiv krize isto kao i Sloba u stara vremena, štampaju novac a šta se onda desilo sećate se ... Ovo nije teorija, ovo nije rekla kazala, ovo je realnost.


naravno da stampaju punom parom u tri smene.

jer devizni trezor belezi nelikvidnost tj nedostatak novcanih sredstava za podmirivanje svih obaveza sto znaci da vlast u tom slucaju moze samo 2 stvari da uradi:

- da ne isplacuje svoje obaveze tj plate, decije dodatke, penzije i ostale stvari
- da stampa novac

Sobzirom da je varijanta broj 2 uvek laksa od varijante broj 1 i izaziva manje stresa i problema osim u uslovima hiperinflacije nije ni cudo sto sve vlasti skoro uvek biraju varijantu 2 mesto varijantu 1 kad dodju u krizu :))))

logicno - svaki covek lakse podnese cinjenicu da mu je licni dohodak realno obezvredjen inflacijom za 10-20% nego cinjenicu da ovog meseca uopste nece primiti platu

naravno , neki ce te ubedjivati da stvari nisu takve kakvim ih vidis - al ne obaziri se na njih to su samo prosto placenici ove vlasti i rezimske skutonose i njima odgovara da je u Srbiji sto vise ovaca a sto manje pametih ljudi

Povlacite svoju stednju iz banaka i plasirajte istu u sefove i slamarice - ne dozvolite da drugi zaradjuje na vasoj muci :)
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?30.01.2009. u 17:07 - pre 185 meseci
Citat:
Sopocanac: Povlacite svoju stednju iz banaka i plasirajte istu u sefove i slamarice - ne dozvolite da drugi zaradjuje na vasoj muci :)

Bas cu tebe da slusam... u ponedeljak u inat nosim svoju ustedjevinu da orocim na 6 meseci !!!
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.199.*



+1 Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?30.01.2009. u 17:09 - pre 185 meseci
Citat:
Bas cu tebe da slusam... u ponedeljak u inat nosim svoju ustedjevinu da orocim na 6 meseci !!!


dzaba ti taj pokusaj da navuces naivan narod - to se u nas Srba zove SIBICARENJE :)

To je ono ko kad dva ortaka igraju sibice i dobijaju dok treci vrti kutijice sa sibicama, sve dotle dok ne navuku nekog majmuna da i on pomisli da moze da dobije i da stavi 100-500 evra na neku sibicu :)))))))

 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?30.01.2009. u 17:14 - pre 185 meseci
Sopocanac svaka ti cast :)))) Ulepsavas mi vece sa ovakvim komentarima, jos se smejem....


Eno narod trci da povuce novac iz banaka :))) guzve od ranog jutra :)))
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.199.*



+1 Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?30.01.2009. u 17:19 - pre 185 meseci
Zahvaljucuci sasidjaku imamo ovaj izvestaj



ko sto mozete da vidite na slici dinarska novcana masa je veca za nekih 25% bila u decembru mesecu nego u septembru.

To znaci izmedju ostalog, da Jelasic i NBS stampaju dinare punom parom sto mozemo i mi sami gradjani da se uverimo dobijajuci na bankomatima i menjacnicama ganc nove dinare serijskih brojeva jedan za drugim :)

Taj visak dinara se otkupljuje deviznim rezervama zarad ocuvanja nekakve stabilnosti kursa no ko sto znamo nakon sto potrosi sve devizne rezerve sledeci korak ove drzave, sobzirom da u inostranstvu vise ne moze da se zaduzi nigde - bice ZAMRZAVANJE DEVIZNE STEDNJE GRADJANA

Ne dozvolite zato sebi da vas zivot i novac zavise od ove drzave. Nedajte im mogucnost da vam otmu ono sto ste godinama sticali i stedeli.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?30.01.2009. u 17:21 - pre 185 meseci
Normalno je da se povecava novcana masa u gotovom. Ne znam gde ti tu vidis zaveru :) Mislim da su u pitanju CIA i masoni :)))
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?30.01.2009. u 18:09 - pre 185 meseci
Ovo sto radi osoba sa nick-om "Sopocanac" je slika i prilika svega loseg u Srbiji.

Totalno clueless, bez puno znanja o onome o cemu prica - covek predvidja apokalipsu i citira podatke koji nemaju veze sa onim sto tvrdi. Mozes misliti, povecala se novcana masa, totalno nenormalno za zemlju koja je u 2008-moj godini i dalje imala zdrav privredni rast i ne tako malu stopu inflacije (ali, i dalje u bezbednim granicama).

Sopocanac, ne, nece u Srbiji propasti banke - i, naravno, ljudi ce i dalje stedeti u njima; bas kao sto nece biti dozvoljeno da gradjani Srbije voze kola na Vanuatu table a zive i rade u Srbiji. Sudeci po crnim hronikama iz novina, banka je daleko sigurnije mesto za cuvanje vece kolicine novca.

Postavljac teme je lepo pitao U KOJOJ BANCI da stedi - cenim da ga ne zanimaju tvoje "vizije" i "prorocanstva". Verovatno je postavljac teme odavno digao ruke od ove teme, od kada su je hijack-ovali fatalisti i anti-bankarski nastrojeni korisnici. Da sam ja postavio temu, odavno bih je lockovao :)

Zato... please, postedi nas svojih fatalizama i pljuceva na drzavni establisment u Srbiji. Znamo da si nezadovoljan, ali, nemoj da se uvredis, nije bas da svakog zanima kako se ti osecas na temama koje nemaju veze sa tim.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

zemun88
Beograd - Zemun, Srbija

Član broj: 152727
Poruke: 442
*.artcommunication.co.yu.



+112 Profil

icon Re: Devizna stednja u kojoj banci?30.01.2009. u 18:10 - pre 185 meseci
Sopocanca za guvernera. Ili da napravimo novu funkciju - Menadzer slamarice ili menadzer trezora. Predlazem da svi ulozimo pare i kupimo mu jedan ambar, i da covek lepo napravi slamarice i pakuje parice. Ili da mu napravimo jedan veliki trezor.

Za sopocanca, jos jedna informacija - Novcana masa je veca u decembru zbog priliva novca iz inostranstva i velike potrosnje za novogodisnje praznike.
A guverner je pred kraj prosle godine najavio da NBS stampa nove novcanice, koje ce biti poboljsane i malo izmenjenog izgleda, i uporedo zamenjuje stare.

Evo sopocanac danas si naucio nesto novo. I da naglasim da me on toliko zasmejava svojim komentarima i predlozima, da jedva cekam da dodjem kuci i da proverim postu
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Devizna stednja u kojoj banci?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 85049 | Odgovora: 200 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.