Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: << < .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 304117 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...17.01.2022. u 16:50 - pre 27 meseci
Stavi sve na papri koliko to košta. Neke varijante će odmah da otpadnu čim se jasno vidi cena.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9514
79.101.120.*



+10255 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...17.01.2022. u 19:58 - pre 27 meseci
Citat:
Drmaj_storija: ... da je potrebno imati akumulaciju za 3 dana grejanja jer sunce ne sija svakog dana zimi ...
Pa da. To i jeste problem.
Zimi ponekad ne sija sunce nedeljama ... a kamoli samo 3 dana. Tako, hteo-ne hteo moraš da kupiš / napraviš / ugradiš / instaliraš klasičan sistem grejanja: dal' na struju, pelet, ugalj, drva, gas. Dal' podno, radijatori, grejalice - šta god.

I gde smo onda? Uložio si ukupnu kintu u standardni sistem grejanja, koji će te grejati bar 70% - 80% (moja laička procena, znajući koliko ima zimskog sunca u Srbiji) i preko toga praviš opisane sisteme, koji će te koštati toliko da sa onih 20% ušteđene energije nećeš da otplatiš praktično - nikad. Jer sve to treba i da se održava, dalje ulaže, popravlja.

Mislim, nemoj da se ljutiš na mene, nisam maliciozan, samo pokušavam da budem "glas razuma".



Mala digresija
Mnogo sam voleo serijal Grand Designs i odgledao skoro pa svaku epizodu.
Elem, sećam se jedne epizode, gde je mladi bračni par rešio da ne koristi beton u gradnji svoje kuće - zarad ekologije. Jer, kako sam skapirao, kod proizvodnje betona se nešto troši mnogo energije.
I rešili da koriste samo kreč, i neznamnija neke stare građevinske tehnike.
I šta je bilo? Nisu mogli da nađu vešte majstore - zanatlije koji znaju da rade samo sa starim tehnikama gradnje, kreč / blato / glina fazon.
Tako je gradnja njihove kuće potrajala tri puta više vremena, i potrošilo se tri puta više para na bezbrojne pokušaje / popušaje i na krajku sve ispalo mnogo lošije nego što je trebalo da bude.
Istovremeno, u njihovom komšiluku se trošio beton na veliko u gradnji nekog većeg projekta.



OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...17.01.2022. u 21:34 - pre 27 meseci
Nemam ništa protiv kritika, argumentovanih :).

Nemam gotova rešenja, trenutno ni para previše da bih na brzinu pravio objekat koji ima potencijal da mi bude dom, pa ne žurim. Nisam ni ultimativno zapeo da to bude pasivna kuća, u bukvalnom smislu i po definiciji, tj. svakako se neću odreći ventilatora, befera i uopšte trofazne struje i svega što ona pruža kao ni solarnih panela i kolektora. Nije mi potreban sertifikat da je kuća pasivna :) Pomenuo sam već da se prilično komforno grejem, a i jeftino. Matematika mi se pokazala ispravna, a glavni uslov da se grejete jeftino je da struja ne poskupi drastično i da zima nije ekstremno hladna. U svakoj kući se može nadograditi npr. sistem centralnog grejanja ili dodati solarni kolektor, ali...

Pasivnu kuću, sa druge strane, zasnivate od početka, najpre kupovinom odgovarajućeg placa, a onda projektovanjem same kuće. Na primeru opisanog objekta za koji sam sračunao male energetske potrebe, pre sam u dilemi da li uopšte raditi podno grejanje (radijatorsko je manje prikladno) nego li od nečega pasivno-solarnog odustati! Moja računica nije tako pesimistična, čak naprotiv računam da bih bio blizu 90% pokrivenosti potreba za grejanjem od sunca! Ako ste pogledali onaj link na Kanadski kompleks kuća tamo su blizu i 100%. E sad, finansije su svakako ograničavajući faktor. Najbolji primer je južna veranda bez koje nemate način da akumulirate energiju za odloženo korišćenje, osim možda sa Trombovim zidovima. Nadam se da je ELOIZA svoju verandu izgradio i da je zadovoljan. On mi je savetovao reflektujuću foliju umessto termalnih zastora u samogradnji koje sam planirao. Nisam proveravao, ali ne očekujem povoljnu cenu tih folija, i to je samo jedan primer objektivnih prepreka za realizaciju same verande. Da li će prilično da košta? Hoće, ali bez nje neće biti značajnije uštede. Sve to svakako treba staviti na papir.

Moja poslednja dilema o kojoj sam pisao je vezana za podzemnu akumulaciju koja predhodi samoj gradnji, a veranda zaokružuje priču. Što se same izgradnje tiče, u smislu cene, više me brine divljanje cena materijala. Na prvoj kući sam radio skoro sve, nisam malterisao (neću ni sad pošto planiram gips ploče) i nisam radio grejanje, sve ostalo jesam...
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.01.2022. u 14:45 - pre 27 meseci
Ostao sam dužan sliku, na njoj je i opis, izgled sa istoka je dovoljann. U međuvremenu razmišljam da smanjim verandu, ali ne u osnovi nego u visini! Na primeru VENERE se vidi da veranda na spratu nema pristup sa sprata, ako ne grešim? Ovo praktično znači da bi, u mom slučaju, velika terasa (2x8), zajednička za sve tri spratne sobe, bila krov od verande (sa TI odozdo). U zapadnom ćošku bi veranda išla pod krov da bi se tu nakupljao topao vazduh...

Još nisam sračunao, ali je za očekivati da će garaža ostati bez "solarnog podnog grejanja".

Još razmišljam i da glavni ulaz u objekat (EO3 kako ga zovem) bude kroz garažu, a da onaj južni u verandu zadržim radi pristupa u verandu. Ovo sve zbog bolje "zaptivenosti" staklene verande, posebno kada je reč o terasama...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.01.2022. u 15:02 - pre 27 meseci
Nagib krova je oko 15 stepeni što podrazumeva trapezni ili lim u obliku crepa. Nije loša ideja ni crep od reciklirane plastike, ali se plašim cene...
 
Odgovor na temu

eloiza




Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.01.2022. u 21:23 - pre 27 meseci
Citat:
Drmaj_storija:
.........Sezonsku akumulaciju sunčeve enrgije promovisao je i ing. Petrović u Badnjevcu, ali se slabo o tome priča u poslednje vreme...

I za tu skalameriju treba puno para, ali je čovek pominjao na stotine stanova...

Uštede se prave upravo u zgradama, kada vas greje i komšijin zid :)


Upravo je tu i najveća caka tj. tajna skladištenja sunčeve toplotne energije na period od više meseci sa najmanjim gubitkom energije usled razlike temperatura između toplotnog rezervoara i okoline (zemlja, vazduh, voda,....)

 
Odgovor na temu

eloiza




Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.01.2022. u 21:27 - pre 27 meseci
Citat:
Drmaj_storija:
Znači zicer je nafatati negde, nekad proizvodila Zorka, Glauberovu so (GS) i turiti je u polipropilenski džak? Verovatno mora imati prostora za širenje u džaku i još štošta nešto...

Meni je do ovog trenutka favorit voda, u balonima od 5 litara, ali mi se ideja sa GS u kombinaciji sa podnim solarnim grejanjem oduvek više sviđala!

Kako bi bilo lepo da se javi neko ko se već "banja" u slanoj banji :)


Glauberova so je u tečnom ili polutečnom stanju i NIKAKO NE DOLAZI U OBZIR skladištenje u PP džakovima koji su skloni raspadanju.....
 
Odgovor na temu

eloiza




Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.01.2022. u 21:30 - pre 27 meseci
Citat:
component:
Drmaj_storija, što više čitam tvoje postove sve više mislim da je pasivna solarna kuća mit a ne stvartnost. Toliko komplikovanja i muke da ne pričam o troškovima, da bi na kraju imao uštedu od par desetina evra mesečno na grejanju. I pored toga pasivna solarna kuća neće imati komfor koji ima klasična kuća.

Jedna je stvar primeniti principe solarne gradnje gde je to moguće, a druga od cele kuće praviti eksperiment fizike i hemije.


Eh da je danas Branko Lalović živ ne bismo toliko tapkali u mestu nego bismo u međuvremenu mnogo štošta rešavali probleme i napredovali u gradnji pasivnih solarnih kuća....
 
Odgovor na temu

eloiza




Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.01.2022. u 21:33 - pre 27 meseci
Citat:
Drmaj_storija:
Drago mi je da nisam sam na forumu, ali pomalo delim vaše mišljenje. To ne znači da ću odustati od primene koncepta pasivne gradnje, naprotiv. Samo smatram da je veoma mali broj ljudi, makar i finansijski sposoban, spreman da se upusti u nešto "kao novo" a u stvari toliko prirodno iskustvo gradnje pasivne solarne kuće. To je i do mentaliteta...
Ponekad na forum iznesem svoja "glasna razmišljanja" nebili nekoga zaintrigirao na diskusiju. Očigledno je tema izgubila na značaju, a ljudi poput ELOIZE koji već žive u takvim kućama nemaju više volje da animiraju ostale, posebno ličnim iskustvom.
Izneo sam primer kako se štedi ugradnjom akumulatora toplote. Orjentacijom kuće i primenom ponekih rešenja pasivne gradnje dodatno bi se štedelo, ali mi se čini da komfor ne bi izostajao. Uostalom, pitanje je šta pod tim podrazumevamo. Da ne mudrujem više, pomenuću da sam pokušao nekolicini komšija i prijatelja da preporučim ugradnju akumulatora toplote, ali su svi izabrali "komfor" peleta. Šta bi bilo da savetujem gradnju pasivne kuće možete i da pomislite. Zato je to MIT ako se gleda broj ljudi spremnih da to primene, ali je siguran sam STVARNOST za malobrojne koji su to već primenili! Voleo bih da budem u toj manjini i radim na tome :)


Da razjasnimo: JOŠ NISAM IZGRADIO STAKLENIK jer je to ipak PREVELIKA INVESTICIJA tj. drugim rečima živim u toj kući sa odličnom termoizolacijom ali kao u niskoenergetskoj kući.
 
Odgovor na temu

eloiza




Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.01.2022. u 21:35 - pre 27 meseci
Citat:
Drmaj_storija:
Poslednje postove sam usmerio ka dilemi da li je za porodičnu kuću ipak najpouzdanije spakovati krupan šljunak ili betonske blokove pod kuću pa u sprezi sa "velikim vazdušnim sunčanim kolektorom" što je ustvari južna zastakljena veranda, uživati u "komforu" ili ipak tražiti alternative. Izgleda da je šljunak ipak sigurica.

Za vodu kao "thermal storage" se savetuje da bude napajana vodom, tj. vodenim kolektorima, što bi uz upotrebu velikog bafera bila idealna kombinacija podnog grejanja... a to košta

Dakle "izmenjivač" vazduh voda u sistemu akumulacije ne pije vodu, ili ne diše vazduh :)


Najjeftiniji a ujedno i NAJBEZBEDNIJI je prenos toplote uz pomoć vazduha i ventilatora.
 
Odgovor na temu

eloiza




Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.01.2022. u 21:43 - pre 27 meseci
Citat:
component:
Ako je pasivna kuća onda nema toplotne pumpe. Pasivna znači da apsolutno nema nekog dogrevanja ili ima neku automatiku. Ni ventilator ne smeš da uključiš :) Nema potrebe ni za hlađenjem ni za grejanjem.
Inače je samo nisko energetska ili 0 energetska kuća.

Recimo stavim solarne panele i imam toplotnu pumpu. Ne moram da ispoštujem ni jedan koncept pasivne kuće, a operativni troškovi će mi biti nula. Mogu čak da stavim i jako veliku količinu panela i da ne stavim izolaciju uopšte. I opet su mi troškovi korišćenja nula. Naravno, inicijalno ulaganje u takav sistem je ogromno i nema smisla.

Mogu kupovati razne glauboerove soli, praviti masivne tromb zidove, ukopavati bazene za akumuliranje toplote, i opet sam na istom kao u slučaju sa solarnim panelima.

Ima smisla primeniti pincipe pasivne solarne kuće koliko je to isplativo i koliko dopuštaju uslovi. Sve ostalo je iživljavanje.

Java, samo da te dopunim: nije samo izolacija. Toplota nije jedini parametar da bi kuća bila udobna za život. Treba imati dovoljno sunčeve svetlosti, dobru relativnu vlažnost vazduha, provetravanje,...


Šta znači "dovoljno sunčeve svetlosti"?

Nije u pitanju samo direktan sunčev zrak kad je lepo vreme i sunčano nego tu i učestvuje i indirektno difuzno zračenje (jeste mali energetski učinak ali značajan) kad je oblačno preko albedo efekta (refleksijom preko bele površine kao sneg na primer...
 
Odgovor na temu

eloiza




Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.01.2022. u 21:49 - pre 27 meseci
Citat:
Drmaj_storija:
Apsolutno se slažem, sa poslednjim redovima! To jeste komfor u pravom smislu reči, tačnije zdravo stanovanje. To se postiže u većini pasivnih kuća po definiciji, iako ima varijacija, ali i ljudi su različiti pa je nekom na 22 stepena vruće, ali je verovatno većini potaman.

Ne samo kod Lalovića u njegovoj knjizi sam nalazio procenu da je cena izgradnje pasivne kuće do 20% veća od klasične. Ljudi uglavnom zidaju kuće tako što ih orjentišu paralelno komšijskim, već izgrađenim, iako imaju slobodu da je okrenu ka Suncu. Pravo je pitanje zašto urbanisti nisu trasirali ulice da više placeva, posebno kada su oni dovoljno veliki, i naravno ne baš u najvećim gradovima, ne gleda ka jugu. Zato avantura gradnje pasivnog objekta i započinje pronalaženjem prave parcele. AKo želite, npr. zbog pogleda, vi ulaz i terase stavite ka severu, a troškove grejanja kompenzujte sa pola metra stiropora...ali ako ste racionalni, nećete se razbacivati ni u jednom segmentu pasivne gradnje...


Pogledaj malo bolje stranu 17 izgled pasivnih kuća prema projektu NAŠ STAN gde ima projekata pasivnih kuća za neodgovarajuće ulice prema stranama sveta tj. ima staklenik na uglu kuće.
 
Odgovor na temu

eloiza




Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.01.2022. u 21:58 - pre 27 meseci
Citat:
Drmaj_storija:
Još kombinujem šta je optimalno rešenje za ODLOŽENO grejanje suncem, naravno u modelu pasivne kuće koji sam predstavio, sa južnom verandom, ali i šire. Opšte je mišljenje da se na svakom izmenjivaču izgubi dosta energije, a i fizika je jasna da je termička provodnost tj. transfer energije sa vazduha na vodu slaba.

Na temi, https://www.elitemadzone.org/t502929-0-Izmenjivac-vazduh-gt-voda se priča o toj konverziji, a moja ideja je da uporedim opcije podzemne akumulacije sa šljunkom, kao najsigurnijom investicijom u ODLOŽENO grejanje suncem, sa svim drugim. Najkraće, ako se topao vazduh iz vrha verande, verovatno zagrejan na više od 50 stepeni, utera u toplotnu pumpu vazduh-voda, na izlazu bi se dobila neka količina mlake vode koja bi se tankovala u veći bafer za odloženu upotrebu kroz podno grejanje. Na ulazu svega je izvor toplog vazduha, naravno tokom zime za grejanje, i u mom slučaju je prva procena oko 44 kvadrata ulazne površine. Kod Lalovića je to 40, a on dimenzioniše podzemno korito za trećinu energije sakupljene kroz tih 40 kvadrata. U mom konceptu objekta, nema dubljih prostorija, pa se grubo računati da polovina toplog vazduha uđe kroz otvorene prozore ili vrata, a da se polovina čuva. Ispada da mi treba 60 kubika podzemnog korita, što bi za osnovu objekta od oko 50 kadrata tražilo 1.2 metra dubine?

Ekvivalentno bi bilo oko 15 kubika vode, pa i to izgleda neostvarivo. Moguće da u nečemu grešim?


Da se razumemo..... to što je Branko Lalović pominjao trećine energije odnosi se da od 100 % toplotzne energije - tokom PRISILNE CIRKULACIJE TOPLOG VAZDUHA (znači ne može se govoriti da je reč o pasivnmmoj solarnoj kući) jednu trećinu energije preda unutrašnjem betonskom zidu, drugu trećinu podnom akumulatoru ispod dnevnog boravka gde se tokom dana i najviše boravi, a preostala trećina se vraća natrag u staklenik gde se opet dogreva do skoro 100%....... itd....itd....
 
Odgovor na temu

eloiza




Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.01.2022. u 22:06 - pre 27 meseci
Citat:
Drmaj_storija:
E sad, ko me tera da pravim toliku verandu, jer ispada da ću imati višak energije :)

Upoređujući sa većom solarnom kućom VENERA, u kojoj ELOIZA živi, koja ima 18 kvadrata verande-staklenika u osnovi, verovatno bar 30 prijemne površine (pod 45 stepeni) ispada da je moja veranda zaista predimenzionisana, u osnovi preko 30, a u staklu (naravno duplom, pod uglom od 68 stepeni) oko 44 kvadrata, posebno što je kuća manja sa manjom potrebom (gubicima) za energijom grejanja.

Meni se ovako projektovana veranda i vizuelno dopada (poslaću slike), i lepo se uklapa u arhitekturu celog objekta (sa severnom garažom), i ako "spakujem" svu raspoloživu toplotu iz nje za popodnevnu upotrebu eventualni višak toplote će mi grejati ribnjak u okolini :)

Imao sam inače ideju da u deo verande udenem i manji bazen, 3.5x4, verovatno u nivou akumulacije sa šljunkom (beše dubina 120cm), pa da plivam uz talase koje bi pravila turbina, ali mi se čini da je realizacija prezahtevna...


Od viška glava ne boli ali i MNOGO KOŠTA.

"....Imao sam inače ideju da u deo verande udenem i manji bazen, 3.5x4, verovatno u nivou akumulacije sa šljunkom (beše dubina 120cm), pa da plivam uz talase koje bi pravila turbina, ali mi se čini da je realizacija prezahtevna..."

Pojasni malo da nama bude jasnije.
 
Odgovor na temu

eloiza




Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.01.2022. u 22:12 - pre 27 meseci
Citat:
Drmaj_storija:
Dakle, rešenje je kao kod onog lika u prelepoj, ali i preskupoj, kući u Boljevcima na Savi, veliki bazen sa toplom vodom u kome se brčkate, a koji vam i kuću greje :)

Ima na YT puno primera improvizovanih SSM bazena, od drvene oplate koji se iznutra oblože nepromočivim folijama, najčešće za u dvorište. E sad kada bi se to spakovalo pod kuću, sa adekvatnom drenažom ispod i cevima za ispust u slučaju da bazen propusti, onda bi plitak bazen reda metar visine i u osnovi 3x5 davao potrebnih 15 kubika. Kako rešiti isparavanje, tj. kondenzaciju uokolo nemam pojma, verovatno je onaj lik to imao u vidu...


Neće se značajno povećati temperatura vode u odnosu na vazduh tj. niža temperatura manje isparavanje i obratno, a to doprinosi boljoj klimi unutrašnjeg vazduha.
 
Odgovor na temu

eloiza




Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.01.2022. u 22:16 - pre 27 meseci
Citat:
Drmaj_storija:
S drege strane kod vode je bolje računati da je bolji vertikalni tank nego plitak bazen, pre svega zbog raslojavanja, kada se najtoploja voda uzima sa vrha. Za podno grejanje nam ne treba pretopla voda, naprotiv. Da li je onda bolje imati plitak bazen gde je temperatura ujednačena i samim tim pogodnija za podno grejanje?

Jeftino rešenje bi moglo da bude ovako nešto:
https://www.youtube.com/watch?v=n90Y6Qwab_8

Istina, za 15 tona bi trebalo 70 burića i podrum ispod cele kuće...


Iluzija je naš problem tj. NIKAD NEĆEMO DOBITI PRETOPLU VODU tokom zimskog hladnog perioda sem leti tokom tropskih vrućina.
 
Odgovor na temu

eloiza




Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.01.2022. u 22:25 - pre 27 meseci
Sad je kasno.

Pravim pauzu.

Videću ostatak kasnije.
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...20.01.2022. u 22:41 - pre 27 meseci
Drago mi je da ste opet među nama :)

Ali mi je žao što još nemate kompletnu pasivnu kuću, tek sa verandom i podzemna akumulacija dobija na značaju.

Isćeravaćemo mi ovu priču još :)
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...22.01.2022. u 04:53 - pre 27 meseci
@Drmaj_storija,

pogledao sam vaš crtež i sam se pitam zašto podna akumulacija ispod garaže tj. drugim rečima je bespotrebna jer je podna akumulacija predviđena za prostorije gde se najviše boravi tokom celog dana tik do staklenika i mnogo bolje bi bilo predvideti podnu akumulaciju ispod staklenika sa propisanom termoizolacijom i vodonepropustljivosti kad već nemate Trombov zid.
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...22.01.2022. u 09:11 - pre 27 meseci
U pravu ste, ovo je bila stranputica pod uticajem "euforije" da ću ostvariti višak toplote iz prevelike verande. Kasnije sam izneo dilemu da li je bolje, a sve više verujem u to, da veranda bude manja. Tačnije osnova bi joj bila skoro ista ali bi zahvatala samo prizemlje i manji deo sprata. Terasa, najverovatnije jedna iz komada sa eventualnim pregradama za 3 sobe na spratu, bila bi "krov" od verande ispod. Tada mi se brojevi uklapaju da podzemna akumulacija ide ispod celog objekta bez garaže.

Svakako ste u pravu i da je bolje da eventualni višak čuvam i ispod same verande, pre nego li ispod garaže.

Radim na novim idejama pa se uskoro javljam.

Inače, ozbiljno razmatram i Trombov zid kao dodatak.

Kolika beše prijemna površina verande, po projektu, na vašoj kući VENERA? Sa slika deluje ne veća od 30 kvadrata.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: << < .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 304117 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.