Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom

elitemadzone.org :: TechZone :: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom

[ Pregleda: 10492 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sonus70
Novi Sad

Član broj: 120808
Poruke: 177
212.200.65.*



+266 Profil

icon Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom13.02.2009. u 09:59 - pre 185 meseci
Prepravljao sam osvetljenje u sobi i umesto jednostrukog prekidača za svetlo planiram da stavim onaj dupli da bih mogao da po potrebi palim samo određenu grupu sijalica. Iščupao sam stari kabl od razvodne kutije do prekidača (dvožilni) i postavio okrugli trožilni 3x1,5. Ako je bitno , dužina je samo oko 1 metar. Sve sam to lepo zagipsao izblankirao krajeve, povezao samo jednu žicu sa fazom u razvodnoj kutiji, rekoh da vidim da li je sve u redu. Isprobam drugi kraj te žice (tamo gde treba da je prekidač, glinerica svetli , OK to je to. I onda slučajno glinericom dotaknem ogoljeni kraj jedne od druge dve žice, čiji krajevi su nepovezani , kad opet glinerica svetli. Probam i treću žicu (nepovezanu) kad svetli i tu. Kontam da može biti dve stvari
1. Oštetio sam kabl (skoro nemoguće, pažljiv sam sa tim i nigde se ne vidi nikakvo oštećenje)
2. Indukuje se napon na nepovezanim vodovima

U prvom slučaju je jasno , čupaj kabl, stavljaj novi. A kako proveriti da nije drugi slučaj, ili neki treći koji ni ne naslućujem. I da li uopšte glinerica može da registruje indukovani napon i da sija skoro istim intezitetom kao da sam dotakao fazu?
Pomagajte, ne čupa mi se kabl ponovo.




 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9519
212.200.68.*



+10256 Profil

icon Re: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom13.02.2009. u 10:18 - pre 185 meseci
To oko indukcije zaboravi. Da je tako, glinerica se ne bi ni koristila. Tj. da budem precizniji, ja bar za to nikad nisam čuo.

Ipak nešto je tu čudno. Probaj glinericom na drugom, nepovezanom kraju, tj. onom koji je u razvodnoj kutiji. Ako imaš neki uinimer, tj. voltmetar probaj i s njime.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

sonus70
Novi Sad

Član broj: 120808
Poruke: 177
*.adsl.beotel.net.



+266 Profil

icon Re: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom13.02.2009. u 14:10 - pre 185 meseci
Probao na oba kraja tih slobodnih žica i isto se dešava.
A unimer trenutno nemam. Ćale pre nekog vremena "izmerio" otpor šuko utičnice
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
93.86.15.*



+7 Profil

icon Re: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom13.02.2009. u 14:28 - pre 185 meseci
Baš zato glimerica nije pouzdan indikator,jer REAGUJE i na indukovanu fazu!
A da je u pitanju indukovana faza i to u ostale dve žice tu nema spora.
Sad da ne deklamujem zakon indukcije,jer sam odavno išao u osnovnu školu,a to se još tamo uči,jedino što u našem školskom sistemu teorija nema veze sa praksom ni koliko d..e s glavom,pa se onda teorijsko biflanje brzo zaboravi.
Svaku nedoumicu tog tipa apsolutno otklanja merni instrument,bilo na omskom ili naponskom otklonu.
Ko ne zna da rukuje sa mernim instrumentom i ne poznaje strujne principe,pogotovu jakih struja,bezbednije je za njega da i najbanalnije zahvate na elektroinstalaciji poveri stručnjaku.
Sama činjenica da je uopšte i postavljeno ovakvo pitanje dovoljno govori o poznavanju struje izvođača navedenih radova i u tom slučaju nikakav savet ne dolazi u obzir sem "mani se ćorava posla"!
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
93.86.15.*



+7 Profil

icon Re: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom13.02.2009. u 14:34 - pre 185 meseci
I šta je pokazao unimer,koliki je "otpor" šuko utičnice???!!!
Rekao bih da je bio,odprilike ffšššssst!
Ili možda i "kraći",kao fšt!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9519
212.200.68.*



+10256 Profil

icon Re: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom13.02.2009. u 15:06 - pre 185 meseci
Citat:
Kosuth: A da je u pitanju indukovana faza i to u ostale dve žice tu nema spora.

Zanimljiva je ta indukcija ! Biće to prva indukcija koja se desila a da struja ni ne teče !

@sonus70
Uradi sledeće: svakako moraš da proveriš da li su žice u kratkom spoju. Uradi sledeće: prvo odvoj od faze onu jednu koju si priključio. Ako nađeš unimer probaj da izmeriš om metrom dali žice u kontaktu. Ako ne nađeš unimer, probaj običnom baterijom i nekom sijaličicom.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
93.86.15.*



+7 Profil

icon Re: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom13.02.2009. u 15:35 - pre 185 meseci
Moram izgleda napomenuti da je u pitanju NAIZMENIČNA STRUJA sa frekvencijom od 50-60 Hz,što je dovoljan uslov da se u paralelnom provodniku indukuje struja na koju glimerica r e a g u j e(neki majstori to zovu lažna faza ili struja,kako god).
Sa dovoljno osetljivim mernim instrumentom može se izmeriti i neki napon u tom provodniku iako NIJE POVEZAN.
Normalno struja je tu gotovo nemerljivo mala.(praktično neupotrebljiva)
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom13.02.2009. u 20:43 - pre 185 meseci
Koliko sam te ja razumeo ti si provuko kabal sa 3 zile i spojio si samo fazu (npr crnu) i sta dole na tom kablu imas fazu i na crnu i na plavu ili zutu, ako je tako onda definitivno izolacija kabla nevalja, unimerom moze se donekle ispitati dali je izolacija ostecena i da se dodiruju dve zice, unimer moze da pokaze da je dobro, ali da ustvari nije dobro to je DC om test od 3 ili 9 v , pri visem AC naponu se desi da probija, zato se izolacija testira sa megaohm metrom na 500 V
El znas kako se povezuje taj dupli prekidac da palis dva mesta? ako neznas kazi da ti dam semu

pozdrav
Marko
 
Odgovor na temu

sonus70
Novi Sad

Član broj: 120808
Poruke: 177
*.adsl.beotel.net.



+266 Profil

icon Re: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom13.02.2009. u 21:36 - pre 185 meseci
@kosuth povodom "Sama činjenica da je uopšte i postavljeno ovakvo pitanje dovoljno govori o poznavanju struje izvođača navedenih radova i u tom slučaju nikakav savet ne dolazi u obzir sem "mani se ćorava posla"!

Elektična merenja sam položio sad davne 92. na FTN-u u Novom Sadu tako da nemoj pretpostavljati o mom znanju iz oblasti struje. Uradio sam sasvim kvalitetne instalacije i u svojoj kući svojevremeno, ali mi to nije zanimanje i nikad neću znati neke " male tajne zanata" koje postoje u svakom. Zato sam se i obratio ovde za pomoć. Unimer je spalio moj ćale (otac) i nije mu za zameriti, sutra puni 74 god.


Citat:
Java Beograd
@sonus70
Uradi sledeće: svakako moraš da proveriš da li su žice u kratkom spoju. Uradi sledeće: prvo odvoj od faze onu jednu koju si priključio. Ako nađeš unimer probaj da izmeriš om metrom dali žice u kontaktu. Ako ne nađeš unimer, probaj običnom baterijom i nekom sijaličicom.


Zamolio sam drugara koji ima opremu za ispitivanje instalacija (fluke mislim) da dođe koji dan pa ćemo lepo proveriti i sve ostalo

Ću javim šta je bilo.

@marko
imaju sami prekidači na sebi šemu otpozadi
 
Odgovor na temu

ivan_sim
ivan savic
frigomehanicar,serviser bele tehnike
krusevac

ivan_sim
Član broj: 204327
Poruke: 641
*.donet.co.yu.



+32 Profil

icon Re: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom13.02.2009. u 23:36 - pre 185 meseci
Prijatelju,nemoj nista da te buni,sve je u redu.
Posto si napisao da si samo 1 zilu povezao na fazu a ostale vise slobodno,
sasvim je normalno da glinerica na kraju kabla pokazuje indukciju na svim zilama.
Glinerica je instrument koji detektuje indukciju i nista drugo,a ne napon,struja...
Ako u kutiji povezes i kablove od buducih potrosaca koji su u daljem kolu povezani na nulu onda ce glinerica da svetli samo na jednoj zili.

Za sve koji nisu upuceni evo jednog prostog eksperimenta - kao dokaza gore navedenog:
Uzmite nekakav kabli duzi od 1m da ima 2 -3 ili vise zica,
Izblankirajte na jednom kraju sve zile a na drugom samo jednu zilu po izboru.
Proverite glinericom u uticnici koja je faza a kja je nula.
Od ovog kraja gde je izblankirana samo 1 zila ubacite tu 1 zilu u fazu.
Proverite glinericom drugi kraj kabla.Sta ste dobili? Svetli na svakoj zili!
E to je indukcija a ne faza.

Mislim da sam bio dovoljno jasan,ako neko ima jos pitanja neka se javi.

Ponuda klima uredjaja na:
http://www.facebook.com/sim.sbt
SERVIS BELE TEHNIKE "SIM"
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom13.02.2009. u 23:44 - pre 185 meseci
Ma gde ce obicna probna lampa da svetli na zili na kojoj nije faza , to mozda ona sto ima baterju , ali ova klasicna glinerica nece , ja tipujem na kabal da ti probija, ako je taj fluke klasican unimer ne moze opet da ispita sigurno kabal, samo ako ima test izolacije na njemu , iscupaj taj kabal i metni drugi i resio si problem, to su sigurno ovi kineski kablovi nije ni cudo

pozdrav
Marko
 
Odgovor na temu

ivan_sim
ivan savic
frigomehanicar,serviser bele tehnike
krusevac

ivan_sim
Član broj: 204327
Poruke: 641
*.donet.co.yu.



+32 Profil

icon Re: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom14.02.2009. u 00:08 - pre 185 meseci
Citat:
Marko Enter: Ma gde ce obicna probna lampa da svetli na zili na kojoj nije faza , to mozda ona sto ima baterju , ali ova klasicna glinerica nece , ja tipujem na kabal da ti probija, ako je taj fluke klasican unimer ne moze opet da ispita sigurno kabal, samo ako ima test izolacije na njemu , iscupaj taj kabal i metni drugi i resio si problem, to su sigurno ovi kineski kablovi nije ni cudo


Marko, nisi u pravu probaj ono sto sam ja napisao u postu iznad i iznenadices se i sam.
Ne desava se bas cesto da kabli fabricki nije dobar,a kod nas se 95% prodaju kablovi domacih proizvodjaca.
Ako je samo jedna zila povezana na fazu a ostale su slobodne i na njih ce da svetli najobicnija glinerica!!!
Ako su povezane i faza i nula onda ce da svetli samo faza!!!
Probaj pa ces da se uveris dotle nemoj da pricas suprotno!

99.9% je zabuna oko indukcije 0.1% je mogucnost da kabli nije dobar!!!
Ponuda klima uredjaja na:
http://www.facebook.com/sim.sbt
SERVIS BELE TEHNIKE "SIM"
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
93.86.43.*



+7 Profil

icon Re: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom14.02.2009. u 06:04 - pre 185 meseci
Citat:
ivan_sim: Marko, nisi u pravu probaj ono sto sam ja napisao u postu iznad i iznenadices se i sam.
Ne desava se bas cesto da kabli fabricki nije dobar,a kod nas se 95% prodaju kablovi domacih proizvodjaca.
Ako je samo jedna zila povezana na fazu a ostale su slobodne i na njih ce da svetli najobicnija glinerica!!!
Ako su povezane i faza i nula onda ce da svetli samo faza!!!
Probaj pa ces da se uveris dotle nemoj da pricas suprotno!

99.9% je zabuna oko indukcije 0.1% je mogucnost da kabli nije dobar!!!

-----------------------------------------------------------------------------

ivan_sim,to se zove empirijsko zaključivanje,međutim,iako je pitanje upućeno"onima sa elektroinstalaterskim iskustvom" ipak nedoumicu oko ove banalnosti mora da otkloni neki,u najmanju ruku institut pri ETF.
Džaba se ti i ja mučimo oko ovoga.
Definitivno si posvećen svom zanatu i radu sa strujom.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
93.86.43.*



+7 Profil

icon Re: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom14.02.2009. u 06:54 - pre 185 meseci
Citat:
sonus70: @kosuth povodom "Sama činjenica da je uopšte i postavljeno ovakvo pitanje dovoljno govori o poznavanju struje izvođača navedenih radova i u tom slučaju nikakav savet ne dolazi u obzir sem "mani se ćorava posla"!

Elektična merenja sam položio sad davne 92. na FTN-u u Novom Sadu tako da nemoj pretpostavljati o mom znanju iz oblasti struje. Uradio sam sasvim kvalitetne instalacije i u svojoj kući svojevremeno, ali mi to nije zanimanje i nikad neću znati neke " male tajne zanata" koje postoje u svakom. Zato sam se i obratio ovde za pomoć. Unimer je spalio moj ćale (otac) i nije mu za zameriti, sutra puni 74 god.




Zamolio sam drugara koji ima opremu za ispitivanje instalacija (fluke mislim) da dođe koji dan pa ćemo lepo proveriti i sve ostalo

Ću javim šta je bilo.

@marko
imaju sami prekidači na sebi šemu otpozadi

------------------------------------------------------
Apsolutno ništa nisam"pretpostavio",zaključak se nametnuo iz svih priloga.
Iskreno bih voleo da znam šta će drugar da kaže na sve ovo.

E,da kad budeš častio,ja volim crvena vina,a ivan_sim će ti sam reći šta voli.

I nemoj da se ljutiš,pa valjda ti je do sad već jasno da ćeš od fakultetskih profesora primiti veoma malo u praksi primenljivog znanja.

U kakvom li bismo "kamenom dobu" živeli da je kojim slučajem Tesla slušao svoje profesore,da ih je poslušao nikada mu ne bi zasvetlela sijalica u ruci i to bez ikakvih žica i spojeva.

Opusti se,vezuj te žice gde treba i pali tu sijalicu!

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
77.46.154.*



+292 Profil

icon Re: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom14.02.2009. u 14:50 - pre 185 meseci
To je potpuno normalno!
Evo 1 experiment:Skupite se sto vise jludi sa glimericama. 1. nek nadje fazu u utikacu i tako drzi. sledeci nek svoju glimericu nasloni 1. na ruku a svaki sledeci na ruku svog predhodnika. Sve glimerice ce svetleti!
@Java Beograd sta to znaci? Da su svi mrtvi?Ako si ikad koristio megaommetar bice ti jasno
Kosut je samo podrko pojmove trebo je napisati kapacitivnost
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
79.101.165.*



+269 Profil

icon Re: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom21.02.2009. u 08:20 - pre 184 meseci
A covek lepo pitao nekog sa iskustvom ... nisam majstor ali sam bar gledao!

Nesmes meriti napone sa instrumentima sa malom potrosnjom ( veliki ulazni otpor ). Profi alati se sastoje od elektromagneta koji trose po standardu bar 300 mA. Ako nemas pare, uzmes obicnu sijalicu, jedan kraj na uzemljenje a drugim na tacku koja ti je sumljiva. A ako nemas nista od toga, sumljivu tacku spojis direktno sa uzemljenjem. Malo i ponovljeno varnicenje = indukcija. Ozbiljna varnica i izleteo osigurac = ziva struja!

Sve tri tehnike primenjene u praksi.
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Pitanje za one sa elektro instalaterskim iskustvom

[ Pregleda: 10492 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.