Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Danas se desila istorija...

elitemadzone.org :: MadZone :: Danas se desila istorija...

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 33961 | Odgovora: 189 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...02.04.2009. u 23:55 - pre 183 meseci
Citat:
Odin D.
I opet da dodam, skoro ni jedan rat se nije poveo ni vodio prema principima "korisnosti", tako da se ne treba oslanjati previse na nadu koja se bazira na nacelu ljudske korisnosti kada se radi o ratu.


Odine, mislim da ti ili ne kapiras sta sam ja napisao u onoj temi, ili to namerno ignorises.

Rata ima kada jedna od strana misli da moze imati nadmoc tj. da ce joj se rat isplatiti (u bilo kom smislu, ne iskljucivo u ekonomskom, mada je ekonomija generalno bazni uzrok vecine kriza). Niko nece zapoceti rat ako zna da ce izgubiti - pogotovu ako ce izgubiti jako puno. A pod "puno" ovde mislim na vrrrlo puno.

Za razliku od vremena WWII, danas je sasvim sigurno da bi u slucaju opsteg svetskog rata izgubili svi. Treci Rajh, tj. Nemacka i sile osovine su bile potpuno ubedjene u njihovu superiornost (treba li dokaz mozda?) - da nisu, da su, kojim slucajem, znale da bi bile zbrisane, budi siguran da ne bi zapocinjale nikakav rat. Da je Hirohito kojim slucajem video sliku Hirosime i Nagasakija nekoliko godina ranije, vrlo verovatno bi debelo razmislio o napadu na USA.

Tu se ne radi o "korisnosti" vec o elementarnom pitanju zivota ili smrti, jer nuklearno oruzje ima tu osobinu da apsolutno unistava, ne pita te koje si vere, koje si nacionalnosti ili boje koze. Unistava sve, i ljudstvo i infrastrukturu i ekonomiju... a da stvar bude gora, uopste nije potrebno da neprijateljska vojska dolazi na tvoj teren. Danas okeanima pliva gomila podmornica, spremnih da u minutu razore citave drzave.

Zbog toga smo imali srecu da SSSR i USA nisu zaratili za vreme 50 godina hladnog rata osim preko sitnih "proxy" ratova niskog intenziteta i vrlo ogranicene povrsine i broja ljudi - a i te kako su imali dosta neresenih stvari izmedju sebe koje bi u nekom proslom vremenu garantovale "opsti" rat 100%. Kao sto rekoh, izumom oruzja tolike ubojitosti i moci destrukcije su mnoge stvari promenjene po pitanju strategije...

Nekome je to opsta strahota, a nekome pak garancija mira...

Ako to pukne? Pa onda smo gotovi... tesko da ce se neko izvuci ziv. Kada bi USA napala Kinu, ili obrnuto - lanac dogadjaja koji bi se odvio u sledecih nekoliko sati bi vrlo verovatno zapecatio sudbinu ljudske rase. Da bi se ovo desilo, bice potrebno jako puno ludaka profila Hiltera na odgovornim mestima sirom sveta.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
93.86.31.*



+987 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 00:04 - pre 183 meseci
Problem je koliko ljudi nisu obavesteni koliko puta je svet bio na ivici nuklearnog rata, jako puno situacija je jednostavno zataskano u cilju "smirivanja" javnosti.

http://www.nuclearfiles.org/me...s-maybe-caused-nuclear-war.htm


Samo mogu da se nadam da se dogadjaji od danasnjeg dana nece razviti u pogresnom pravcu. Razumem Ivana i njegovu nadu u bolje sutra, ali isto tako me plasi i reakcija zapadnog sveta na promenu ravnoteze u svetu. Valjda ce i oni imati toliko logike.


2012 ???


[Ovu poruku je menjao Igor Gajic dana 03.04.2009. u 01:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 00:20 - pre 183 meseci
Pa i dvije grupe navijaca koje se medjusobno mlate nemaju ama bas nikakve koristi o kojoj ti pricas, pa se ipak mlate.

Citat:
Ivan Dimkovic:Niko nece zapoceti rat ako zna da ce izgubiti - pogotovu ako ce izgubiti jako puno. A pod "puno" ovde mislim na vrrrlo puno.

Pa i Srbija je znala da ne moze pobijediti NATO, pa je to nije sprecilo da udje u rat. No, nije to ono sta ja pokusavam da kazem.

Citat:
Ivan Dimkovic: Za razliku od vremena WWII, danas je sasvim sigurno da bi u slucaju opsteg svetskog rata izgubili svi.

Ja pokusavam reci da ovo nije razlog koji odlucuje o tome da li ce biti rata ili nece. Da je priroda htjela da ljudi ne ratuju, napravila bi ih tako da ne mogu ratovati, npr. u vidu drveca ili ovaca. Nuklearno oruzje samo garantuje da ce sledeci rat biti strasniji nego prethodni, a ne da ga nece biti.
Kada dodje do pritiskanja tog famoznog "crvenog dugmeta" nece to biti tako sto ce se raspisati referendum, pa na osnovu rezultata pritisnuti ili ne. Obicno je kljuc rata u rukama neke psihicki bolesne i iskompleksirane individue koja se cijeli zivot uspinjala da bi dosla do tog polozaja. Svi psiholozi se slazu u jednom, a to je da nije normalan covjek koji ima zelju da upravlja drugim ljudima i osvoji moc koja izlazi izvan granica poimanja jednog pojedinca. A znas li ti nekog politicara koga su silom gurali da vlada? I koji nije citav zivot laktao i grebao da bi stigao tu gdje je sad?

Rat ne pocinje tako sto su svi stanovnici svijeta jednako dobro, kvalitetno i istinito informisani o svemu, pa ajde sad kao da malo ratujemo, iako nemamo razloga. Prvo se sukobljene strane dovedu u zabludu, posredstvom medija i kojekakvih drugih metoda kojima upravlja pojedinac ili grupa koja zeli rat i onda je dalje sve lako.

Ali kao sto rekoh, to sto nije u interesu covjeka kao pojedinca da izgine u ratu, ne mora da znaci i da majka priroda nije zainteresovana i za takvu mogucnost.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
77.46.203.*



+558 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 00:25 - pre 183 meseci
Sta ste se uhvatili za te ratove, nema od toga nista. Sa velikim ratovima u kojima drzave ratuju protiv drzava je za izvesno vreme gotovo, a ono sto je izvesno su mini "ratovi" koje ce da vode nebrojene horde "ponizenih i uvredjenih" protiv onih koji su im dusmani i koji su ih ponizili i uvredili. To bi uglavnom bile njihove sopstvene drzave i ovi bizmismeni, i ponekad tudja drzava koja je dusmanin, ali uglavnom su svoje u pitanju. Na tom polju se ocekuju i prljave bombe i otrovi i trista cuda.

A ako bas mora da se desavaju takve velike stvari, ja bi njima drmn'o kamencugu s neba. Da se malo pripitome i unormale. Klepan kamen bolje melje. Posle nece da mi pricaju o investicijama po ceo dan.
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
93.86.31.*



+987 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 00:46 - pre 183 meseci
@Lesli
Problem sa ekonomskim krizama je sto jako cesto vode ka ratu. Da bi se politicka elita odrzala na vlasti u periodu ekonomske krize cesto se izmislja neprijatelj koji sluzi da narodu zamaze oci. Ili se iz ekonomske krize javlja novi diktator koji vodi drzavu u rat. E sad posto je svet prosao kroz period globalizacije, to je isti veoma povezan. Dogadjaji na jednom kraju sveta uticu na dogadjaje na drugom kraju. Slazem se da su danas ratovi izmedju velikih sila jako male verovatnoce, ali to opet ostavlja mogucnost za vise ratova izmedju "manjih" drzava. Trenutno je najaktuelniji Pakistan u kojem je trenutno jako velika kriza( njihov dogovor sa MMF-om je gurnuo 40% stanovnistva ispod granice siromastva) i u kojem je maltene gradjanski rat, i koji poseduje nuklearno oruzje. Pakistan je zamalo zaratio sa Indijom prosle godine oko napada na Bombaj. Zatim tu je Severna i Juzna Koreja. Juzna koreja je trenutno u recesiji i zajedno sa US zveckaju oruzjem oko napada na Severnu koreju, J. koreja pokusava da skrene paznju javnosti od veoma jake recesije, Kinezi maximalno intervenisu da bi sprecili US i J.koreju da se upuste u takav poduhvat. Zatim Iran... itd itd... E sad problem je ako se odjednom desi vise manjih konflikata "niskog intenziteta" i pri tome uvuku i velike sile, dal iz ovog ili onog razloga.... E tad nastaje haos...


@Ivan
Dick Chaney i Bush W. su od 2002. za US doktrinu proglasili Full Spectrum Dominance. Ring a bell ?
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.86.215.*



+558 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 00:59 - pre 183 meseci
Ma znam, nego su to stari modeli i normalno je da okostala birokratija ne moze da se prilagodi brzo novom vremenu nego poseze za starim modelima, samo opet od toga nema nista. Eto na primer, tih 40% u Pakistanu uglavnom tacno znaju ko je dusmanin a ko ne, i ne moze sad da im dusmanin maze oci kako on sad nije dusmanin nego je dusmanin neki tamo bezlicni MMF ili neki Dzo sa drugog kontinenta, kad on vidi da taj nije za sve dusmanin, nego samo za njega. To vreme je proslo kad su ugnjetene mase mogle da se pokrenu pod pretnjom spoljnog neprijatelja, a dolazi vreme da ce ugnjeteni da vata za gusu prvog dusmanina koji mu je pod rukom. To je moglo, da se pokrenu mase dok je bilo vreme ideologija, sad vise nije vreme ideologija, nego sad posle kako tako izvedene globalizacije, zemlje cine ugnjetene mase koje su u 40, 50 ili vise %, onda neki koji uglavnom balansiraju tu i tamo, i 10 - ak posto zadriglih i besnih. E, njih ce ovi ugnjeteni da vataju za gusu, pa ce onda oni da placu kod politicara da ih stite, i tako to. Eno ga i onaj Klemente ili kako se vec zove isto to kaze, doci ce kaze vreme za "skidajte im glave" , ovim zadriglima . Samo sto plakanje kod politicara i njegove akcije uopste nece da sprece nekog Abu Musu koji vise nema sta da izgubi da negde otvori kakvu epruvetu koju mu je zgodno dostavio kakav Osama, ili da aktivira bombu koja ce da razbaca neki nuklearni otpad tamo gde se dusmani obicno okupljaju da se puvakaju svojom zadrigloscu. Ne znam, videcemo, ali sve ovo sto ovi rade je da ponavljaju iste radnje ocekujuci drugaciji rezultat. Dolar, evro, rublja, juan ili kako se zove, koga je briga sta je reper zadriglima, ako su usta gladna.
 
Odgovor na temu

stonex

Član broj: 25873
Poruke: 642
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+9 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 01:32 - pre 183 meseci
Vidim ja neke čudne poteze naše spoljne politike ovih dana ! Prvo sporazum o liberalizaciji trgovine sa Belorusijom ( sigurno uz veliku podršku i asistenciju Rusije ) a danas i vest da Tadić traži da se prvi naredni samit nesvrstanih zemalja održi baš u Beogradu ! Izgleda da smo imali dobre dojave pa krenuli naši u ofanzivu na vreme .
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 02:55 - pre 183 meseci
Meni se cini da je ova ekonomska kriza ustvari taj WW 3, jer je mnogo sira nego sto je bila ona tamo negde 1933. Rat na drugaciji nacin, drugim sredstvima, sto je mnogo bolje nego onaj pravi, krvavi i pogibeljni.

Moja keva je rodjena 1919 i kad je imala nekih 11 - 12 godina moj deda joj je kupio sivacu masinu, legendarni Singer. Ljudi, ja sam za tehniku (hardver) skoro fanatik :-) ali onakvo nesto nisam nikad kasnije video, oni su u ono vreme pravili savrsene komade, kao ono sto ljudi govore za svajcarske satove. Ovim mislim da definitivno znaju da rade, ali su se usput razmazili i dok su istocnjaci radili ceo dan "za saku pirinca", sa navodnicima ili cak i bez, po Americi, Nemackoj, Francuskoj, pa i u nasoj Sloveniji, ljudi su za priblizno isti rad dobijali mnogo vise i ziveli lagodnije i komfornije.

Sad je verovatno doslo vreme preracunavanja i obracunavanja i mislim da ce Zapad morati da se prestrojava u hodu, da bi bar delimicno odrzao onaj nivo zivota kakav je imao do pre oko godinu dana. Cini mi se, kao sto rekoh na pocetku, da se svi ponasaju relativno mirno i razumno, bar ovi najvazniji, glavni igraci, i sumnjam da ce neki lokalni sukob moci da ih posvadja. Rusi su iskulirali oko Kosova, doduse za vreme Jelcina, prosle godine su Amerikanci iskulirali oko Gruzije, sad se Kina i jos neke zemlje mire, uprkos neslaganju oko Tibeta, tako da mislim da ima nekakve nade.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 06:53 - pre 183 meseci
Cista euforija i nista vise, mislim da ovo sto su dogovorili na G20 nije nista sto ce resiti sadasnju krizu. Oni su se dogovorili kako da se ista takva kriza izbegne u buducnosti.

Kao kada bi putnici Titanika seli dok brod tone u najskuplju salu u dogovorili se kako da sledeci put neko gleda na pucinu da se opet ne bi desilo da udare u santu leda iako za to nece imati prilike jer ce brod potonuti i putnici umreti...

Opet se nastavlja po starom:

Citat:
Recent upbeat economic data on the US housing market and on the manufacturing sector has cheered investors.

"Everyone is in a buying mood," said Eric Ross, director of research at brokerage Canaccord Adams.

"Everyone is feeling good."

Hopes that the global downturn might be easing also pushed oil prices up almost 10% to above $50 a barrel.



Ono..da li je moguce da stvoris visak vrednosti zato sto je neko rekao da ce sve biti ok? :)


eh da...

Citat:

NEW FUNDING PLEDGES
$500bn for the IMF to lend to struggling economies - stampanje para
$250bn to boost world trade - stampanje para
$250bn for a new IMF "overdraft facility" countries can draw on - stampanje para
$100bn that international development banks can lend to poorest countries - stampanje para
IMF will raise $6bn from selling gold reserves to increase lending for the poorest countries - ko ce kupiti zlato i od kojih para?



 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.teol.net.



+6455 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 09:15 - pre 183 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic
Opet se nastavlja po starom:

NEW FUNDING PLEDGES
$500bn for the IMF to lend to struggling economies - stampanje para
$250bn to boost world trade - stampanje para
$250bn for a new IMF "overdraft facility" countries can draw on - stampanje para
$100bn that international development banks can lend to poorest countries - stampanje para
IMF will raise $6bn from selling gold reserves to increase lending for the poorest countries - ko ce kupiti zlato i od kojih para?


Zašto stalno potenciraš da država mora štampati pare da bi imala novca da ulaže u neke programe?

USA ima GDP od oko 14 triliona dolara, a ovo izdvajanje što si ovde naveo je 1.1 Trilion, dakle manje od 10% GDP-a.... Redovan godišnji budžet je oko 3 milijarde...

Pa rat u Iraku je koštao do sada oko 3 triliona, pa nešto sumnjam da je amerima opao standard zbog toga... Njihova država/građani/kompanije zarađuju mnogo novca, a država nema problema sa uzimanjem svog dela...

Inače, bila je na discoveriju neka emisija o procesu štampanja novca, i tamo su rekli da ta štamparija (da li je jedina nemam pojma) dnevno odštampa 650 miliona dolara, jer je toliko potrebno da bi se iz upotrebe izbacivale stare i ishabane novčanice... Trenutno je u cirkulaciji oko 830 biliona dolara u cirkulaciji, što znači da je ovih 650mio mizeran procenat (0.08%) ukupno odštampanih novčanica, i da je to u pitanju verovatno samo jedna fabrika, jer se sigurno mora štampati više novca od toga da bi se oštećene novčanice izbacile iz cirkulacije...
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.223.*



+471 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 10:01 - pre 183 meseci
Gde si pronašao podatak koliko $ je u opticaju?
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 10:11 - pre 183 meseci
Ventura, nisam mislio na fizicko stampanje.

Jednostavno Vlada uplati 1 trlion u banke i one imaju te pare na racunu, nije potrebno da imaju kes i fizicki nije ni moguce sav novac sa racuna prebaciti u kes.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
62.68.99.*



+6455 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 10:12 - pre 183 meseci
Citat:
žutokljunac: Gde si pronašao podatak koliko $ je u opticaju?


Ukucao u Google "how many dollars in circulation"
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
62.68.99.*



+6455 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 10:14 - pre 183 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Ventura, nisam mislio na fizicko stampanje.

Jednostavno Vlada uplati 1 trlion u banke i one imaju te pare na racunu, nije potrebno da imaju kes i fizicki nije ni moguce sav novac sa racuna prebaciti u kes.


Nešto cenim da bi taj scenario ne bi mogao tek tako proći kao što opisuješ.... Finansijski tokovi ipak ne funkcionišu baš tek tako...
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 10:18 - pre 183 meseci
Pa siguran sam posle svega sto se desilo da niko sa sigurnoscu ne moze da bude ubedjen da zna kako teku finansijski tokovi :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 10:21 - pre 183 meseci
@Slobodan Miskovic,

Fora je sto su Ameri i dan danas vrlo "solventni" - tacno je da se zaduzuju mnogo, ali za sada i dalje imaju ogroman protok i garantovane prihode za duzi rok.

Ipak se tu radi o ekonomiji gde imas 300 miliona ljudi koji su u proseku vrlo bogati i stvaraju puno vrednosti svake godine. Naravno, niko ne kaze da je to "set in stone", ali za sada niko od kreditora ne smatra da ce se po tom pitanju nesto promeniti.

Sto se tice tvog komentara o nebitnosti - slazem se da mozda to nece resiti sadasnju krizu (mada, opet, mislim da ce se sadasnja kriza resiti sama od sebe - tj. da se "resava" vec neko vreme), ali reforma IMF i vrlo velike koncesije date Kini pokazuju da dolazi novo vreme u eri svetske politike i ekonomije. Gotovo sam siguran da ce do 2020 doci do temeljnog preuredjivanja SBUN gde danas glasacka struktura oslikava stanje i odnos sila iz 1945, sto ce Kini osim ekonomskog dati i politicko oruzje.

Kini se definitivno mora cestitati - sada vec davne 1999 su trpeli medjunarodnu bruku time sto su im Amerikanci skrljali ambasadu u Beogradu i nisu mogli nista da urade. Danas, samo 9 godina kasnije ta ista Kina ima presudnu ulogu u sudbini svetske ekonomije. Ja sam jedan od ljudi koji smatraju da je Kina samo dosla nazad na svoje mesto koje je imala u vecem delu istorije, sa izuzetkom vremena od ~200 godina zbog industrijske revolucije u Evropi.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 10:30 - pre 183 meseci
Da, tu se slazemo. Ja sam samo skeptican prema merama za resavanje trenutne krize. Ovo za Kinu je ocekivano ali nisam mislio da ce se desiti tako brzo, sama kriza je ceo proces dosta ubrzala.
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.i-rose.si.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 10:48 - pre 183 meseci
Evo jedno objasnjenje kako teku finansijski tokovi: http://video.google.com/videoplay?docid=7065205277695921912
Ne mora nista da se odstampava da bi se stvorilo bilion dolara (ili trilion ako cemo po americkom sistemu). Danas sve ide preko kompjutera.

Ali mislim da se neki previse nadaju da ce Amerika "konacno propasti" i da ce onda Kina da preuzme ulogu svetskog lidera. Ili ono, Kina je 1000 godina bila benigna sila... samo sto je za tih 1000 godina ona sve susedne drzave drzala u stanju zavisnosti i morali su da placaju reket za "zastitu". Iz toga mozemo uzeti da, ako Kina postane sila #1 onda ce ceo svet njima da placa nesto.

To se jednostavno nece desiti. Kina mozda ima milijardu ljudi, ali taj broj se stalno smanjuje. Ako su oni sada na vrhuncu svoje moci, od sada moze da sledi samo pad, tj. kada danasnji radnici ostare, imace za pola manje ljudi da ih izdrzava. Sa druge strane stanovnistvo SAD stalno raste, mislim da za oko 2 miliona ljudi godisnje. Naravno, velicina stanovnistva nije presudan faktor, nego je po mom misljenju to produktivnost, a Amerikanci su (jos uvek) najproduktivniji narod na svetu.

Dakle, BBC je poznat po svojim liberalnim "interpretacijama" istine, a to se vidi i ovde.
Citat:
That could lead to the US losing its veto power

Citat:
It has already been agreed that in future, the convention that the World Bank and IMF must be headed by an American and a European respectively will be abandoned.

Citat:
In return, China will be asked to lend some of its reserves to the IMF

Citat:
push for the idea that the SDR will become a real reserve currency

Dakle "mozda" ce Amerika izgubiti pravo na veto (zasto samo Amerika??), "dogovoreno je" da predsednici IMF ne moraju vise biti iz Amerike ili Evrope (a jel nesto i potpisano??), Kina ce biti "zamoljena" da da svoje pare (tj. ne mora ako nece), cime se podrzava "ideja" da SDR zameni dolar (svet je pun ideja, evo neki predlazu da Nik Sloter bude predsednik Srbije).

Nista ne obavezuje, nista nije konkretno, i ama bas nista ne govori u prilog tome da ce Amerika (i EU) izgubiti vodjstvo u svetu zbog jedne recesije koja nije ni prva ni zadnja a nije ni najgora koja se ikada desila. Mene samo brine ta pojacana kontrola nad privredom, sto veoma podseca na put ka komunizmu, tj. u jos jedan nesrecni corsokak. Ali nece ni Obama zauvek biti predsednik, niti ce Demokrate zauvek kontrolisati Senat...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 10:50 - pre 183 meseci
Citat:

Ali nece ni Obama zauvek biti predsednik, niti ce Demokrate zauvek kontrolisati Senat...


Definitivno nece, ali tek su poceli... Neo-cons su za proslih 8 godina jako lepo urnisali jednu nekada tako dobru drzavu... i na kraju njihovog binge-a su naciji ponudili polu-mrtvog patriotu i... sta ono bese? Ah da... soccer mom iz Aljaske, sa vrlo velikim diplomatskim i svakim drugim iskustvom (izuzev ubijanja jelena..).

Cenim da ce ipak morati da procesljaju svoje redove i dogovore se sa sobom sta hoce. Naziv koji je nekada pripadao Tory-jevcima u UK je definitivno postao vise smislen USA republikancima - "The Dumb Party"
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Danas se desila istorija...03.04.2009. u 11:13 - pre 183 meseci
Tacno je to da se mnoge ekonomske krize i masovna nezadovoljstva gradjana rjesavaju, ili pokusavaju rijesiti ratovima. Jednostavno, na taj se nacin odvrati fokus ogorcenog stanovnistva sa vlasti, svakodnevnih socijalnih problema i neimastine, a isprovocirani bijes se preusmjeri na neprijatelja sa kojim se drzava upusta u vojne sukobe. Aktivira se industrija i proizvodnja naoruzanja, narod se zaposljava, a pod izgovorom "ratnog stanja" stanovnistvo treba da bude zadovoljno minimalnim platama, i da razumije svoj nezadovoljavajuci zivotni standard.

SAD su zahvaljujuci ww2 ucvrstile svoje polozaje na tronu svjetske moci, i napravile krupan iskoran naprijed ostavljajuci Evropu daleko iza sebe. Prosto, Evropa je potpuno unistena u vojnim sukobima, a, gotovo, sva industrija je funkcionisala sa ciljem proizvodnje naoruzanja, zapostavljajuci druge grane. Za to vrijeme je SAD industrija neometano funkcionisala, i sem, relativno, malih problema sa Japancima nisu imali nevolje na svojoj teritoriji. Na taj nacin je infrastruktura ostala netaknuta, a obzirom da je industrija normalno funkcionisala, po zavrsetku rata su odlicno profitirali "pomazuci" razorenu evropsku infrastrukturu, industriju i opstu paralizu kontinenta.

E sada, sigurno da danas drzava nece pod svaku cijenu provocirati nove ratove, pogotovo, nece provocirati svakoga. Neprijatelj se pazljivo bira. Logicno, niko ne zeli da se nezadovoljstvo i kriza rijesi apokalipsom. Dakle, ako bude ratova, i dalje ce to biti ratovi izmjedju velikih i malih. U najgorem slucaju mozemo ocekivati jedan "spektakularniji" rat velikog broja sila alijanse, koje ce da ugnjetavaju neku izolovanu, potencijalnu, vojnu/ekonomsku silu, tipa Sjeverne Koreje ili Irana.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Danas se desila istorija...

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 33961 | Odgovora: 189 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.