Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?

elitemadzone.org :: MadZone :: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14541 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?03.05.2009. u 09:06 - pre 182 meseci
Citat:
E evo im nesto, siva ekonomija je zakon.


Da, dok si mlad i zivis kod roditelja i plata ti je zapravo dzeparac.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.87.167.*



+558 Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?03.05.2009. u 09:41 - pre 182 meseci
Aha. A sta posle radis?
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
77.237.101.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?03.05.2009. u 13:31 - pre 182 meseci
Citat:
Dobro, mozda i ima smisao ako ga vodi firma za sebe, ali onda ce da ga vodi kome kako odgovara da bi imao uvid u ono sto radi, a ja sam razumeo da se ovde misli na knjigovodstvo ili kako ga vec ko zove koje traze majmuni iz drzave. To je besmisleno i smisljeno samo da oni kradu pare od ljudi i dele tal sa svojim jatacima iz "agencija".


Isto je. Principi knjizenja su osmisljeni da budu precizni i najjednostavniji moguci. Nema veze da li su propisani zakonom ili nisu. Cak i ako si ilegalac i knjizis nesto za sebe iz hobija opet nemas jednostavnijeg i preciznijeg nacina od onog propisanog.
Ako bi se postupci jos pojednostavli onda bi se izgubilo na tacnosti.

Zakon maloo komplikuje stvari zbog kontnog plana koji smanjuje slobodu kod knjizenja ali to svejedno ne poskupljuje troskove knjizenja jer plate knjigovodja ostaju iste bez obzira na promene kontnog plana. Kada se propisi promene za njih je to isto kao kada fizicki radnik dobije novu masinu za rad...
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-3.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?04.05.2009. u 12:30 - pre 182 meseci
Citat:
@Lesli Eldridz
Zato sto je pravljenje bureta nesto sto je korisno bilo milenijumim i bice milenijumima, a ovo je smaracina nevidjena bez ikakvog smisla koju su smislili lezilebi iz tzv drzave da uzmu pare ljudima i da mogu da imaju leba bez motike.


Citat:
Lesli Eldridz: Dobro, mozda i ima smisao ako ga vodi firma za sebe, ali onda ce da ga vodi kome kako odgovara da bi imao uvid u ono sto radi, a ja sam razumeo da se ovde misli na knjigovodstvo ili kako ga vec ko zove koje traze majmuni iz drzave. To je besmisleno i smisljeno samo da oni kradu pare od ljudi i dele tal sa svojim jatacima iz "agencija". Pa onda neko ko pocinje da radi da bi imao za leba treba prvo da namiri sve njih a za njega sta ostane. E evo im nesto, siva ekonomija je zakon.


Otprilike to bi u slici izgledalo ovako :


Viva lollapalooza
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

_andjela_

Član broj: 219432
Poruke: 200
*.dsl.vic.optusnet.com.au.



+1 Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?04.05.2009. u 15:41 - pre 182 meseci
A ovi u NBS bi valjda trebalo da su zavrsili koje skolice i da imaju koju godinu prakse iza sebe?

Sramota da im je dozvoljeno da dolaze u kontakt sa ljudima ako je ovo pismo tacno. Potreban im je PR, ili bar neko ko je sposoban da odrzava normalne veze sa javnoscu.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.87.169.*



+558 Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?04.05.2009. u 16:13 - pre 182 meseci
Citat:
deerbeer: Otprilike to bi u slici izgledalo ovako :

Samo je trebalo pored potpisa i pecata da stavi i pecat dobijen trljanjem papira o izvesno mesto. To je za njih. Za sebe covek da vodi knjige to je OK, a njima ako nesto treba nek traze od svog ćaće ili nek uzmu lopate u sake pa neka zarade sami, a ne da pljackaju ljude i da im traze nekakvih sto artija i da im pisu neke kazne za gluposti. Ovamo djubre na sve strane, degeni prodaju drogu gde stignu drugim degenima, radi ko sta hoce, kreteni sami sebi razrezuju plate iz drzavne kase od po 200 i 300 hiljade dinara, a on nasao nekog Ziku da mu pise kaznu zato sto je kutiju sa cokoladama prilikom istovara spustio na zemlju boga ti, opak kriminalac. More, more, samo u mracnu ulicu pa mirno kuci na spavanje, kao onaj u filmu Bure baruta sto je sudio onom milicajcu koga glumi Bercek. Pa da vidim posle ko ce kome kaznu da pise. To bre za male radnje treba da kazes bre koliko treba mesecno za porez onako djuture, ali da je to nesto normalno, onda uvedi da ove ostale gluposti budu dobrovoljne, ovo takozvano penziono i zdravstveno osiguranje, i teraj se u triestri... ili u ludnicu ako ti to ne odgovara i to je to. Ako hoces tako, a ako neces, pa, secam se ono sa one teme o gajenju cveca, kad je neko pricao komsiji koji gaji cvece kako sad on treba ovo pa ono pa da izvozi u EU, ovaj pitao "pa dobro, i po koliko cu ja da tamo izvozim tu i tu vrstu cveca" , covek mu rekao "pa oko dva evra" a komsija ce "eh bre, pa ja vise zaradim ovde na pijaci". Plati covek tezgu, knjige mu ne trebaju, niko od ovih majmuna ne zna da li on ima dva ili dvestadvesdva plastenika sa cvecim i mirna Bosna. Kakve knjige kakve budalastine.
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
79.101.225.*



+7 Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?04.05.2009. u 16:17 - pre 182 meseci
Citat:
_andjela_: A ovi u NBS bi valjda trebalo da su zavrsili koje skolice i da imaju koju godinu prakse iza sebe?

Sramota da im je dozvoljeno da dolaze u kontakt sa ljudima ako je ovo pismo tacno. Potreban im je PR, ili bar neko ko je sposoban da odrzava normalne veze sa javnoscu.

Jesu završili i to mnogi od "njih",u Kumrovcu...

E,sad normalne veze sa javnošću...KAKO?Šta je to "PR"?

Znam da je to neko "školovano" laprdalo iza kojeg se krije "gazda",čuvajući se od narodnog oduševljenja...
ali i dalje ne znam šta tačno znače ta dva PRokleta slova,a kako tek sa takvim "inglizima" da komunicira jedan "Radenko iz Gornje Vranjske"?!?

Sve u svemu,svaka mu čast na čistom srpskom jeziku,a onima u NBS neka to prevede neki PR(c) ingliz,ako nisu razumeli.

A sve mi se čini da će i oni uskoro morati da nauče "jezik"svog naroda...
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-2.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?04.05.2009. u 16:20 - pre 182 meseci
Ne kapiram šta je tu kriva NBS?

Lik je trebalo da pošalje ''Izjavu o razvrstavanju pravnog lica'' uz obrazac završnog računa, a očigledno nije, pa je dobio dopis za dopunu finansijskog izveštaja.
Bilo mu je lakše da tupi celu stranu umesto da popuni dokument koji kačim u prilogu.

E to je ono što ja pričam.
Vodiš sam sebi knjige, i onda se sapleteš na neku banalnost i ulaziš u sukob sa osobama koje nemaju niti malo smisla za humor.

Znam jednog koji nije imao promet uopšte, pa je sam umislio da ne treba ni da šalje završni.
Da sad ne tupim šta je sve radio da mu ne siluju stoku i pobiju porodicu zbog toga.

Da ne pričam o onom liku što je uplatio 0,50 para manje PDV pa mu stigla kazna koju nije mogao da plati
Posle metar dana se upucao u glavu ... pisale i novine o tome
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?04.05.2009. u 16:48 - pre 182 meseci
Leslie&kompanija

Ako ste zavrsili sa offtopic-om, mozemo da nastavimo sa komentarima na postavljenu temu. A tema nije o tome da li su nam poreznici i ostala drzavna uprava omiljena zanimanja, tema je o sticanju znanja iz oblasti racunovodstva.
E, ako smo se vratili na temu, ja moram da se slozim sa vama da nisam odavno cuo besmisleniju izjavu od zelje za bavljenjem racunovodstvom iz zabave. Ali dobro sad, svakakvih ljudi sa nastranim smislom za zabavu ima, pa eto, izgleda da postoji covek na planeti koga knjigovodstvo veseli. Kad smo vec kod toga, ja mislim da on nas folira. Ili to, ili ga je neko slagao da je to nesto ekstra zanimljivo a on poverovao :)
Pricam to kao neko ko je na bivsem poslu morao da odradjuje deo knjigovodstvenih poslova. Da sam mogao da biram, radije bih birao da rucno istovarim kamion monitora, nego da proknjizim njihov ulaz u magacin... verovali ili ne, mnogo se vise preznojim od knjizenja! Nisam jos sreo primerak osobe koja se bilo kojom vrstom knjigovodstvenog posla bavila i tvrdi da je to zanimljivo. Nekog kome je cak i to to zanimljivo je sigurno lako zabaviti - dati mu jednu povecu zbirku zadataka iz matematike i zabavljen je par meseci :)

Da sam ja besposlen, sigurno bih bih naucio nesto kreativno... ne znam, mozda kupio neki stari auto pa ga sekao, vario, smirglao, farbao dok ne napravim nesto stvarno vredno paznje... ima na netu dosta materijala o tome... samo nema se vremena.

Neko rece na prethodnoj strani - zar postoji nesto sto se u danasnje vreme ne moze nauciti... Pa, da tako je, tu je google, tu su forumi, engleski manje-vise svi znamo... pred nama je svo znanje ovog sveta. Medjutim, kod racunovodstva nije tako - svaka zemlja ima svoje propise, tako da 99,9% znanja i iskustva ovog sveta moramo odmah odbaciti i usresrediti se na znanja i iskustva koja poticu iz jedne drzave. E, to vec i nije neka impozantna kolicina znanja. Kad neko prica o ucenju racunovodstva iz zabave, stice se utisak da je taj vec sve ostalo sto se moze nauciti vec naucio, pa za njega nema drugog dovoljno velikog izazova, preostaje mu jedino to.

Pa dobro, eto, fakultetski udzbenik iz racunovodstva bi bio dobra polazna osnova. Jeste da nije dovoljan za bavljenje tim poslom, ali se covek ni ne namerava time baviti, pa nije bitno, bitno je da stekne neko znanje.

Eto, to je to, prostudiraj taj udbenik pa se javi... ako te do tada ne prodje volja... a hoce!
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
93.87.152.*



+7 Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?04.05.2009. u 17:54 - pre 182 meseci
Citat:
Eto, to je to, prostudiraj taj udbenik pa se javi... ako te do tada ne prodje volja... a hoce!


Netje, netje....
netje ga protji volja, nikako...

Beach and cold juice???

That really sucks, man,
booking and accounting is the real life,
only you guys aren't aware of that, yet..

Ne, dechko koji je postavio temu je skroz ozbiljan...
Nikako nas ne zeki.
Nimalo.

Dobar mu je i nick...
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.87.169.*



+558 Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?04.05.2009. u 19:48 - pre 182 meseci
Citat:
Zoran Rodic: Vodiš sam sebi knjige, i onda se sapleteš na neku banalnost i ulaziš u sukob sa osobama koje nemaju niti malo smisla za humor.

Znam jednog koji nije imao promet uopšte, pa je sam umislio da ne treba ni da šalje završni.
Da sad ne tupim šta je sve radio da mu ne siluju stoku i pobiju porodicu zbog toga.

Da ne pričam o onom liku što je uplatio 0,50 para manje PDV pa mu stigla kazna koju nije mogao da plati
Posle metar dana se upucao u glavu ... pisale i novine o tome

Pa kad je pogresnog upucao normlano da pisu. A da je upucao onoga koga je trebao da upuca, kad je vec resio da nekoga upuca, jos vise bi pisale. A onda bi ovi "ozbiljni" , u stvari furtrirani tipovi kojima su svi udarali cvrge kroz celu skolu, koji misle da su ćapili boga za kitu zato sto su se preko veze nabili da sisaju drzavne jasle pa tamo turaju neke pecate na neke artije mozda i dobili smisao i za humor i za sve ostalo sto treba. Nego se okomili na takve sto nisu uplatili 50 para PDV, na te sto ce da im siluju stoku i na te sto ce da se upucaju. Kad su takvi opaki baje, sto ne udare na ove njihove drugare sto su poznati dileri ili otimaci automobila ili na slicne? Nego njih u pedu ljube i zovu ih "gospodine" , a izivljavaju se na slabijima. Obicne p__de su to koje samo znaju da pisu artije u nekim kancelarijama a sa stvarnim svetom veze nemaju. Kad bi sutra trebalo da zarade za lebac crkli bi gladni za tri dana, a kad bi im neko podviknuo pali bi u nesvest. Voleo bih da vidim njihovu hrabrost kad bi ih sacekao u mracnoj ulici neko od tih kojima salju te artije, eto, recimo drljali tamo pa smislili kako ce nekome da uzimaju kucu zato sto nihje platio 50 para PDV, a ko nece da im da kucu, nego ima nameru da ucini da oni plate sve to sto teba on da plati, i jos ima da budu zahvalni zato sto im je pruzena ta izvanredna prilika da ucine dobro delo i isprave svoju gresku. Taj hipoteticki neko ne moze da dobaci do onih glavnih koji smisljaju te gluposti da neko treba da placa kazne zbog 50 para manje, ali do lokalnih ćata i izvodjaca radova koji mu i salju te papirice, to moze. U stvari, u celom tom slucaju oko 50 para onaj neko iznad bi mozda i rekao da nema veze to za 50 para, i neka ih ovaj doda kasnije, i mozda je ovaj sto se upucao pre 25 godina ebo simpatiju toj budali sto se uhvatila za tih 50 para, pa ovaj frustrirani sad kad je on bre vlas bre ej bre hoce da mu se osveti zbog toga tako sto ce da mu istera decu na ulicu i da mu uzme kucu koju su mu ostavili dedovi ili roditelji, pa je zbog toga ispao ceo taj slucaj. I za manje su letele glave, samo je taj u pogresnu glavu pucao.

Ta lokalna gona sto se tako izivljavaju zbog 50 para su isti oni veci katolici od pape koji su sekli kravate "reakciji", ismevali decu ciji roditelji slave slavu, jahali popove i radili sve druge gadosti zbog kojih se ovde pljuje po komunistima, i sve je to trebalo po kratkom postupku petog oktobra. Ako ih ima milion neka ih ima milion. Trebalo je onaj sto je bio usao u upravu prihoda negde, gde bese, zbog tako iste neke budalastine, valjda zakasnio jedan dan da uplati nesto pa mu napisali enormnu kaznu, pa on upao tamo sa puskom i onda polivao goveda benzinom, da to i zapali kad je vec upao. A be, ako ti je neko zakasnio jedan dan sa placanjem poreza, a be blokiraj mu racun, platu, sta znam, pa naplati to, ali nemoj da se izivljavas sa tim kaznama jer ako to radis ocigledno imas zelju da izgubis glavu, a covek bi trebalo da pazi sta zeli, jer moze zelja i da mu se ostvari. Kako kaze onaj, iz ka pe doma vraticu se ja, ali sa Bara se niko ne vraca. Tako je to u stvarnom svetu, a ne u tom papiroloskom.

A sve to za sta ja sad prvi put cujem je jos jedan dokaz u prilog mom stavu da su to gluposti najobicnije koje sluze za ugnjetavanje ljudi. Cim to nije egzaktna nauka nego se nesto tamo piskara zato sto je neko negde rekao da od danas tako treba, bači to u vodu.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 04.05.2009. u 21:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
79.175.108.*

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?04.05.2009. u 20:57 - pre 182 meseci
Vidi, postoje neka pravila i moraju da se poštuju

Ne staneš na semaforu .... pokupi te kamion.
Sipaš previše soli u jelo .... preslano
Ne obučeš jaknu ... hladno ti je

Ne platiš PDV u tačnom iznosu ... snosiš Zakonom predviđene konsekvence
Ne predaš svu propisanu dokumentaciju ... dobiješ dopis za dopunu

Ovde se radi o tome da svako treba da radi svoj posao.
Ako si limar, onda seci lim a knjigovodstvo prepusti knjigovodji

To što je neko kupio lokomotivu preko butika bez tendera meni ne daje za pravo da ne plaćam porez, ne poštujem Zakon, prolazim kroz crveno i mlatim poreske žbirove




Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.86.214.*



+558 Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?04.05.2009. u 22:22 - pre 182 meseci
Ja se to sve slazem, i sve su to lepe teorije, ali pravila treba da vaze za sve a ne samo za neke, jer ako pravila vaze samo za neke, onda ne vaze ni za koga, a i nisu pravila da se cepidlaci. Takodje, pravila se prave tako da budu primerena coveku i prave se zbog ljudi, a ne zbog maloumnika koji se ovde loze na drzave, vlast i na te njihove maloumnicke stvari. On je tu zbog mene a ne ja zbog njega, on zivi od mojih para, ja sam mu gazda, a nisam ja zbog njega ovde. Ako on misli da sam ja zbog njega a ne on zbog mene, tu se grdno vara, i kraj ce mu biti slican kao onima iz devedesetih, samo posto je sad lekcija naucena, bice malo izmenjena zavrsnica, bice onako malo "obojenija" ;-) To sto sam sad prvi put cuo o tim maltretiranjima nigde nema osim kod nekih ludaka i frustriranih tipova. Ni najkapitalistickija uprava prihoda na svetu nece nekome da uzima kucu zbog 50 para koje taj nije uplatio u toj rati, ili ako je zakasnio jedan dan sa uplatom, i da mu zbog takvih iznosa pise astronomske kazne zbog kojih ce ovaj da bankrotira ili da se ubija, i to zato sto je to glupo. Eventualno ako je u pitanju neki tezak kriminalac pa ne mogu drugo da mu nadju. To moze i da bude legalno po nekim zakonima, ali nema veze sa mozgom, i to rade samo oni isti koji su do juce cinkarili komsiju udbi ako je slavio slavu i docekivali druga Titu na trgovima, a danas ga psuju i glavni su vernici i demokrate. To je ona gamad sto ne moze ni ljudima da se nazove, ostecena roba, koja kad dobije vlast poludi. Ozbiljna zemlja ne bi ni trebalo takvima da daje javne funkcije, nego bi ozbiljna zemlja takve trebalo da na silu hospitalizuje pa da ih leci ili da ih stavlja u ludnice. Takvo ponasanje na duge staze samo moze da izazove revolt i nasilnu reakciju, kao sto je bilo ono polivanje benzinom, kao individualni cin, a ako se takvo ponasanje u nekoj zemlji mnogo oduzi, na kraju uvek bude i gradjanski rat ili kakva revolucija (mada meni nije jasno sto ih onaj nije zapalio kad ih je vec polio benzinom, jer da ih je zapalio, nabili bi ga u ludnicu, ovako je dobio vise, a nije uradio nista nit je pa kakavu poruku poslao; da ih je zapalio, onda da vidim tog majcinog sina koji bi cepidlacio za 50 para ili zato sto je neko zakasnio jedan dan sa uplatom) . Kakva pravila, to je sprdanje sa civilizacijom i pravilima, a oni koji to rade su odvratna gamad koja treba da bude unistena i to je to. Ne zato sto ih neko mrzi, nego zato sto su gamad, a gamad se uklanja.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.213.*



+471 Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?04.05.2009. u 22:43 - pre 182 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Leslie&kompanija

Ako ste zavrsili sa offtopic-om, mozemo da nastavimo sa komentarima na postavljenu temu. A tema nije o tome da li su nam poreznici i ostala drzavna uprava omiljena zanimanja, tema je o sticanju znanja iz oblasti racunovodstva.
E, ako smo se vratili na temu, ja moram da se slozim sa vama da nisam odavno cuo besmisleniju izjavu od zelje za bavljenjem racunovodstvom iz zabave. Ali dobro sad, svakakvih ljudi sa nastranim smislom za zabavu ima, pa eto, izgleda da postoji covek na planeti koga knjigovodstvo veseli. Kad smo vec kod toga, ja mislim da on nas folira. Ili to, ili ga je neko slagao da je to nesto ekstra zanimljivo a on poverovao :)
Pricam to kao neko ko je na bivsem poslu morao da odradjuje deo knjigovodstvenih poslova. Da sam mogao da biram, radije bih birao da rucno istovarim kamion monitora, nego da proknjizim njihov ulaz u magacin... verovali ili ne, mnogo se vise preznojim od knjizenja! Nisam jos sreo primerak osobe koja se bilo kojom vrstom knjigovodstvenog posla bavila i tvrdi da je to zanimljivo. Nekog kome je cak i to to zanimljivo je sigurno lako zabaviti - dati mu jednu povecu zbirku zadataka iz matematike i zabavljen je par meseci :)

Da sam ja besposlen, sigurno bih bih naucio nesto kreativno... ne znam, mozda kupio neki stari auto pa ga sekao, vario, smirglao, farbao dok ne napravim nesto stvarno vredno paznje... ima na netu dosta materijala o tome... samo nema se vremena.

Neko rece na prethodnoj strani - zar postoji nesto sto se u danasnje vreme ne moze nauciti... Pa, da tako je, tu je google, tu su forumi, engleski manje-vise svi znamo... pred nama je svo znanje ovog sveta. Medjutim, kod racunovodstva nije tako - svaka zemlja ima svoje propise, tako da 99,9% znanja i iskustva ovog sveta moramo odmah odbaciti i usresrediti se na znanja i iskustva koja poticu iz jedne drzave. E, to vec i nije neka impozantna kolicina znanja. Kad neko prica o ucenju racunovodstva iz zabave, stice se utisak da je taj vec sve ostalo sto se moze nauciti vec naucio, pa za njega nema drugog dovoljno velikog izazova, preostaje mu jedino to.

Pa dobro, eto, fakultetski udzbenik iz racunovodstva bi bio dobra polazna osnova. Jeste da nije dovoljan za bavljenje tim poslom, ali se covek ni ne namerava time baviti, pa nije bitno, bitno je da stekne neko znanje.

Eto, to je to, prostudiraj taj udbenik pa se javi... ako te do tada ne prodje volja... a hoce!


Pa ´de si bre Nedeljkoviću majstore! Šta ima kod tebe?

Kako bre ti tako pun obaveza a pišeš tolike postove?
Nego, pošto se razumeš u računovodstvo, kaži mi šta si završio? Ne ide mi to da radiš kao referent u elektronskom bankarstvu, a da si ekonomista. Nego, kako firma? Gura li? Nije da me briga, znaš i sam da bi voleo da svi vi bankari ostanete bez posla, nego imam neku ponudu za čarape...
 
Odgovor na temu

Ana05
Ana Jovanovic
Beograd

Član broj: 215816
Poruke: 5
79.101.203.*



Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?02.06.2009. u 10:17 - pre 181 meseci
E sada moj slucaj.

Naime, imam dvogodisnje iskustvo kao finansijski analiticar, ali imam veliku zelju da otvorim svoju agenciju za vodjenje knjiga.

Smatram da je zaista neprocenjivo znanje koje moze da se stekne u praksi, ali verujte mi, slala sam knjigovodstvenim agencijama svoj CV sa zeljom da volontiram kod njih ali jos nisam dobila potvrdan odgovor. Vecini je izgovor bio da sam suvise kvalifikovana za njihove potrebe (xa,xa). Posto na volontiranje i rad u nekoj knjigovodstvenoj firmi ne mogu da racunam, zelela bih da se sama polako pripremam za tu vrstu posla. Jedino sto za sada posedujem je osnovno znanje (steceno u srednoj i na ekonomskom fakultetu).

Da li neko moze da mi preporuci dodatnu literaturu i casopise I da li bi znacilo da se sada pretplatim za Privredni savetnik, Poreski savetnik i sl.casopise?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?02.06.2009. u 11:37 - pre 181 meseci
@Ana05
Pa evo kako bih ja to utradio...
Kupis program, najbolje Datalab Pantheon, kažu da je najusaglašeniji sa domaćom poreskom praksom. Onda formiraš cene dvojako - za male poreske obveznike (bez PDV) cena da bude neka prohvatljiva, recimo <40 EUR-a, a za velike neka prilično velika >300 EUR-a. Takvi imaju ulazne fakture, izlazne fakture, izvode, plate i putne račune. Definišeš u ugovoru da ako donesu još nešto, cena im se duplira, što će ih destimulisati od izmišljanja koječega drugog. Radiš tako godinu-dve, redovno čitaš službeni glasnik, gde zapne platiš tehničku podršku proizvođača programa. Dotad ćeš već to apsolvirati pa možeš da kreneš u širenje vidika.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?02.06.2009. u 20:03 - pre 181 meseci
Ako si skolovana u toj struci ne bi trebalo da ti bude veliki posao. Uobicajeno vodjenej knjigovodstva je uglavnom rutinski poso, mada, naravno, ima dosta kvaka i caka koje treba znati.

Dobra ideja je da uzmes neki gotovo program - ja bih recimo preporucio Infosys jer je jedan od najzastupljenijih u drzavi, tako da sigurna da radi posao kako treba, a uz njega besplatno dobijas nekoliko debelih prirucnika koji na primerima objasnjavaju kako se sta radi od racunovodstvenih i knjigovodstvenih poslova. Uz to, sve sto ne znas da uradis, uvek mozes da pitas tehnicku podrsku. Na kraju, nekoliko privatnih skola imaju u svom programu kurseve racunovodstva i upravo koriste ovaj program za obuku, tako da jedan kraci kurs od mesec dana moze da ti popuni sve rupeuznanju i iskustvu koje ti trebaju da sasvim sigurno krenes u posao, a ostalo ces vremenom sama ili uz pomoc tehnicke podrske da naucis. Zanimlljivo je da cak i mozes da nadjes dobar posao, jer je potraznja za knjigovodjamakoji su vicni radu na Infosys programu velika i tu uvek ima upranjenih mesta.

Moze da ti pomogne i ako za pocetak zaposlis knjigovodju koji zna da radi posao pa onda uz njega ucis. Ako se posao dovoljno razvije pomoc ce ti svakako trebati, tako da ces verovatno da istog knjigovodju zadrzis cak i ako mozes samostalno da sve radis.
 
Odgovor na temu

Ana05
Ana Jovanovic
Beograd

Član broj: 215816
Poruke: 5
93.86.195.*



Profil

icon Re: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?02.06.2009. u 21:08 - pre 181 meseci
Hvala vam na odgovoru i savetima.

Za pocetak cu sigurno uzeti program sto ce mi verovatno olaksati "prakticnu obuku".
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: jel moguce samostalno nauciti računovodstvo?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14541 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.