Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hardware/packaging liability

elitemadzone.org :: MadZone :: Hardware/packaging liability

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4633 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

_andjela_

Član broj: 219432
Poruke: 200
*.113.96.58.exetel.com.au.



+1 Profil

icon Hardware/packaging liability10.05.2009. u 14:06 - pre 182 meseci
Pre koju sedmicu, kompanija Dell objavljuje projekcije za buducnost i lista milionske brojeve njihovih primeraka koje planira da posalje u etar. Gledajuci da ce Dell boys & girls zavrsiti i na deponijama u Srbiji, zanima me do koje mere se gleda na odgovornost kompanije u produkciji buduceg smeca. Organizovani programi za reciklazu vec postoje u SAD, ali nije mi poznato da je nesto slicno organizovano i u Srbiji.

Do koje mere je prihvatljivo da industrija izbacuje enormne kolicine smeca, samo zato sto moze? Konkretno, primer kompjuterske industrije i primer vode zapakovane u plasticnim flasama.

I kada se prelazi granica prihvatljivosti? Kad se smece pojavi i u vasem komsiluku?




 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
93.86.6.*

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability10.05.2009. u 15:01 - pre 182 meseci
Postoji reciklaza kompjutera u Srbiji.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

_andjela_

Član broj: 219432
Poruke: 200
*.113.96.58.exetel.com.au.



+1 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability10.05.2009. u 16:27 - pre 182 meseci
Na nekom organizovanom nivou, ili na nivou preprodaje - sto je nekom otpadak, to je nekom zlato?
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
93.86.6.*

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability10.05.2009. u 19:19 - pre 182 meseci
Ne shvatam sta ti zapravo hoces?! Nejasni su ti postovi.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability10.05.2009. u 23:43 - pre 182 meseci
Kakve ovo veze ima sa Srbijom, ja bih da saznam, ako je moguće?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

_andjela_

Član broj: 219432
Poruke: 200
*.113.96.58.exetel.com.au.



+1 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability11.05.2009. u 13:08 - pre 182 meseci
Valjda i u Srbiji stariji modeli kompjutera idu na deponiju? :)

Citat:
Nabukodonosor: Postoji reciklaza kompjutera u Srbiji.


Ako postoji, gde i kako?

Konkretno, da li mozes da odneses stari komp u neku firmu, a da komp nije kandidat za deponiju; da li ta firma moze da izvuce sirovine i koje?

Takodje, da li bi bilo normalno da kompanija koja proizvodi smece sa kratkim zivotnim vekom odgovara za troskove reciklaze tog smeca?
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability11.05.2009. u 18:47 - pre 182 meseci
Citat:
_andjela_
Takodje, da li bi bilo normalno da kompanija koja proizvodi smece sa kratkim zivotnim vekom odgovara za troskove reciklaze tog smeca?


Npr. da li mljekara treba da odgovara za casice od jogurta, pakovanja od mlijeka? Fabrika cokolada za omot od cokolada? Ili fabrika sokova i mineralne vode za plasticne flase?
Kao sto neko gore rece, nejasno je malo na sta ciljas.

U prosjecnom vijeku trajanja kompjutera prosjecan covjek odbaci tone svakojakog drugog smeca, tako da kompjuter stvarno izgleda zanemarljivo u poredjenju sa svime time.

U kolicini novina koje covjek procita za npr. godinu dana vjerujem da u boji koriscenoj za stampu ima 10 puta vise svakojakih problematicnih metala nego u jednom kompjuteru, a da ne govorimo o svemu ostalom.
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
93.86.6.*

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability11.05.2009. u 23:03 - pre 182 meseci
Citat:
_andjela_: Valjda i u Srbiji stariji modeli kompjutera idu na deponiju? :)



Ako postoji, gde i kako?

Konkretno, da li mozes da odneses stari komp u neku firmu, a da komp nije kandidat za deponiju; da li ta firma moze da izvuce sirovine i koje?


Ne znam. Ali znam da postoji jer sam gledao na tv-u emisiju gde su pricali o firmi iz cini mi se Beograda koja se bavi reciklazom racunara i cini mi se baterija.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability12.05.2009. u 04:48 - pre 182 meseci
Citat:
...gde su pricali o firmi iz cini mi se Beograda koja se bavi reciklazom racunara...


Ima takvih firmi po BG-u dosta... i uglavnom se zovu PC Servis :)
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
93.86.6.*

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability12.05.2009. u 13:02 - pre 182 meseci
Ova se nije zvala kao ta tvoja, firma je bila specijalizovana za reciklazu, i nije u pitanju nikakav PC servis. E sad ako ti imas neku informaciju da svaki pc servis radi reciklazu, onda je to novost za mene. Mora da ste vi u BG mnogo napredniji od ostatka sveta.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-161-188.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability12.05.2009. u 13:37 - pre 182 meseci
^^ koliko sam ja cuo,reciklazu elektronskog otpada [mislim da samo kompove] rade bozic i sinovi,isti oni koji su ranije [a verujem i sada] prodavali polovne kompove
tako da "primedba" da zavrse u pc servisima i nije daleko ;)

sto opet i nije lose,bolje da se uredjaji ponovo koriste,nego samo bacaju,svakako nije moguce 100% reciklirati el. otpad,a i trosi se neka energija,opet zagadjuje vazduh/voda/zemlja

medjutim, ni meni nije jasno kakve veze ima izbacivanje novih modela dell-a sa rec. otpada ovde
 
Odgovor na temu

_andjela_

Član broj: 219432
Poruke: 200
*.113.96.58.exetel.com.au.



+1 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability12.05.2009. u 15:00 - pre 182 meseci
Citat:
Horvat: medjutim, ni meni nije jasno kakve veze ima izbacivanje novih modela dell-a sa rec. otpada ovde


OK: uvozi se komp, zivotni vek godinu-dve-tri, popravka, preprodaja - produzetak: cetiri-pet-sest godina, kraj radnog veka, zrelo za otpad. Da li se otpad izvozi nazad u zemlju proizvodnje, u zemlju maticne kompanije ili je otpad kupljen onog trenutka kad je komp uvezen i to se prihvata kao normalna stvar?

Konkretno me je fascinirala izjava da ce 50-ak miliona buducih kompova/putujuceg smeca naci mesto na ovoj planeti, i neki od njih ce sigurno zavrsiti na Balkanu. Gledajuci da mi nisu poznata mesta gde bi neko mogao da reciklira svoj komp u Srbiji (bukvalno: deponija mu dodje finale), pitanje glasi - sta uraditi sa takvim smecem? Da im se posalje u paketu i vrati, gratis?

Kao jedna od vecih kompanija u svetu, Dell ima organizovani program reciklaze za svoje proizvode u SAD, ali izgleda da u Srbiji stvari mogu da idu na deponiju, dokle god ima mesta na deponiji.

Samo zato sto neko moze da dovoljno jeftino stvara smece, iz bilo koje oblasti/industrije, zasto da se oslobadja odgovornosti za sopstveno smece cim se udari pecat 'prodato'?



 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-161-188.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability12.05.2009. u 16:41 - pre 182 meseci
Citat:
_andjela_: Gledajuci da mi nisu poznata mesta gde bi neko mogao da reciklira svoj komp u Srbiji (bukvalno: deponija mu dodje finale), pitanje glasi - sta uraditi sa takvim smecem? Da im se posalje u paketu i vrati, gratis?


ostaviti kuci [u podrumu/tavanu/supi...] i cekati neko srecnije vreme
ili rastaviti redom,povaditi metale i plastiku,to odneti na reciklazu,ostatak ostaviti za neko srecnije vreme...

ista stvar kao i prakticno sa svakim drugim proizvodom
 
Odgovor na temu

_andjela_

Član broj: 219432
Poruke: 200
*.113.96.58.exetel.com.au.



+1 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability13.05.2009. u 00:43 - pre 182 meseci
Izvini, ali ako sam te dobro razumela, svako ima par kvadratnih metara da cuva neupotrebljive stvari za neka srecnija vremena? A koja je sreca u skupljanju istih?
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability13.05.2009. u 03:49 - pre 182 meseci
Iz komponenti se izdvajaju skupi materijali, zlato, platina, itd. Sadasnjim postupcima nije moguce sve izvuci, pa ima smisla sav taj krs cuvati do onog momenta kada se tehnologija poboljsa.
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
79.101.44.*



+132 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability13.05.2009. u 08:13 - pre 182 meseci
Samo da dodam da se reciklaza naplacuje od osobe koja je donela racunar u pomenutu firmu za reciklazu. Dakle ponesete 486 pod misku i 20 eur(cifru lupam) u dzepu, i recikliracete kompjuter.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-161-188.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability13.05.2009. u 09:14 - pre 182 meseci
Citat:
_andjela_: Izvini, ali ako sam te dobro razumela, svako ima par kvadratnih metara da cuva neupotrebljive stvari za neka srecnija vremena? A koja je sreca u skupljanju istih?


izvini ali sta ti zelis da ti kazem? :)
ne,ja ne znam da li svako ima kvadrat za cuvanje "neupotrebljivih" [diskutabilno] stvari [a ni ne zanima me koliko ko ima],a oko srece te uopste ne razumem,sto bi trebalo da pricinjava neku srecu, a bacanje na ulicu pricinjava srecu? ili bacanje u kantu za smece? ili recikliranje?

radi sa otpadom sta zelis,kao sto ti je receno,tu navodno postoji "reciklazni centri",ali sta se posle radi s tim otpadom je upitno,a plus ti,sto je mali radojica rekao,naplacuju privilegiju da odlozis otpad ;)

Citat:
maliradojca: Samo da dodam da se reciklaza naplacuje od osobe koja je donela racunar u pomenutu firmu za reciklazu. Dakle ponesete 486 pod misku i 20 eur(cifru lupam) u dzepu, i recikliracete kompjuter.

da,izuzetno velika glupost
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability13.05.2009. u 13:44 - pre 182 meseci
@_andjela_
_djevojka_, shvatam zabrunitost za životnu sredinu - i mene nervira mass-produkcija koja zatrpava okoliš svakojakim đubretom, ali zar ne misliš da je malo bezvezno očekivati od (npr) tog Dell-a da reciklira "sopstveni" otpad, jer je ta "sopstvenost" prestala onog trenutka kad je taj proizvod Tebi prodat za određenu svotu novca. Dakle, kompjuter je Tvoje vlasništvo, ne Dell-ovo, jer si ga kupila, ne iznajmila.

Mnogo bi svrsishodnije bilo da države umešaju svoje prste u taj deo i pobrinu se da postrojenja za reciklažu imaju bitno bolji tretman od drugih preduzeća, kako bi se pospešio njihov razvoj, te da deo procesa subvencioniše, a deo finansira iz plasmana sirovina dobijenih tom istom reciklažom. U biti je sasvim pogrešno očekivati da vlasnik finansira reciklažu, jer on, osim morala, nema nikakvih motiva da lupi 20-30€ ako to nije obaveza.

Druga varijanta je da se prilikom kupovine taj neki proizvod fiksno oporezuje, te da se te pare odmah preusmere u nekakav "eko-fond" iz kojeg bi se novac dalje prosleđivao postrojenjima za reciklažu, po učinku, koje bi po tom, bez dodatne naknade, vršile reciklažu otpada koji donesu vlasnici istog.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

_andjela_

Član broj: 219432
Poruke: 200
*.113.96.58.exetel.com.au.



+1 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability13.05.2009. u 16:04 - pre 182 meseci
Citat:
SASA M.: Iz komponenti se izdvajaju skupi materijali, zlato, platina, itd. Sadasnjim postupcima nije moguce sve izvuci, pa ima smisla sav taj krs cuvati do onog momenta kada se tehnologija poboljsa. :)


Ukratko, trenutno nema organizovane reciklaze kompova.

Citat:
maliradojca: Samo da dodam da se reciklaza naplacuje od osobe koja je donela racunar u pomenutu firmu za reciklazu. Dakle ponesete 486 pod misku i 20 eur(cifru lupam) u dzepu, i recikliracete kompjuter.


Upravo me je to i zanimalo - plati za odlaganje otpada.

Citat:
Horvat: izvini ali sta ti zelis da ti kazem? :)


Nista. Ovo je forum, pisana rec, a to je bilo retoricko pitanje.

StORM48,

Pozdravlja te Jagoda.
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: Hardware/packaging liability13.05.2009. u 20:21 - pre 182 meseci
zasto si ti toliko opterecena otpadom?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Hardware/packaging liability

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4633 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.