Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite

elitemadzone.org :: MadZone :: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 17521 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Leyla77

Član broj: 103498
Poruke: 155
79.101.206.*



+18 Profil

icon Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 08:00 - pre 181 meseci
Banka Intesa – lider domaćeg bankarstva je sredinom maja meseca “obradovala” više hiljada svojih korisnika stambenih kredita novim kamatnim stopama. Iako svi mi smo uzeli kredit po formuli fiksna marža + šestmesečni libr/euirbor, banka je samoinicijativno podigla fiksni deo za 1,7 - 2 kod korisnika kojima je kredi indeksiran u eurima odnosno 3 za korisnike kojima je kredit indeskiran u CHF-u i na taj način obmanula svoje korisnike jer kao što se može videti na linku (http://web.archive.org/web/200...grad.com/index.aspx?pageno=171) koji pokazuje izgled stranice 13.02.2008 godine ni na jednom mestu se ne spominje da je marža(fiksni deo) podležan promenama.


Dok je EURIBOR/LIBOR rastao banka je regulrano podizala kamatnu stopu svojim korisnicima ali sada kada je EURIBOR/LIBOR pao ona je odlučila da to prelomi na leđima svojih klijenata i da podigne kamatnu stopu.


Na ovaj način svi korisnici bankinih usluga koji su podigli kredite su obmanuti time što je urađeno nešto potpuno suprotno potpisanom i overenom ugovoru. Kakve su sada prakse na zapadu - da se korisnicima smanjuju kamatne stope da bi u svetlu svetske ekonomske krize mogli da vraćaju kredite, u Srbiji se "lider domaćeg bankarstva" ohrabrio i odlučio da još više zaradi na račun svojih korisnika. Svi odgovori koje smo tražili od reprezenata banke bili su krajnje šturi i nedovoljno jasni i ubedljivi i svi su se "vadili" na to da je kriza i da nigde drugde ne postoji bolji kredit sem kod njih. To što su PROMENILI fiksni deo kamatne stope (odnosno bankinu maržu, tj. ZARADU) jasno govori o tome da je ovim potezom cilj banke bio POVEĆANJE ZARADE na uštrp sopstvenih korisnika.

Na facebooku smo osnovali udruzenje gradjana i planiramo grupnu tuzbu protiv banke. Svi kojih se ovo tice mogu da me kontaktiraju na pp pa cu im dati link posto mislim da ovde ne smem da lepim linkove i sa pozivom na pridruzenje toj grupi.
 
Odgovor na temu

Silencer
Mitrović Stevan
Smederevo

Silencer
Član broj: 399
Poruke: 480
93.87.32.*

ICQ: 76958890


+72 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 08:08 - pre 181 meseci
Mene samo interesuje ugovor koji je potpisan kako izgleda.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 08:12 - pre 181 meseci
Citat:

Na ovaj način svi korisnici bankinih usluga koji su podigli kredite su obmanuti time što je urađeno nešto potpuno suprotno potpisanom i overenom ugovoru. Kakve su sada prakse na zapadu - da se korisnicima smanjuju kamatne stope da bi u svetlu svetske ekonomske krize mogli da vraćaju kredite,


Bogme, ja jos ne videh banku "na zapadu" koja je smanjila kamate fizickim licima na vec odobreni kredit... Ako neko ima takvo iskustvo, molim da mi kaze o kojoj se banci radi, da se i ja prebacim tamo ;-)

Ugovor je takav da banka ima pravo da dize i supsta kamatu ako dolazi do promene referentnih stopa (euribor/eulibor u ovom slucaju), ali iskljucivo na njihovu procenu - sto u praksi znaci da se kamata dize, kada skace referentna stopa - ali kad ona pada, spustanje se zaboravi...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.236.*



+13 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 08:38 - pre 181 meseci
Citat:
Tina Janjic: To što su PROMENILI fiksni deo kamatne stope (odnosno bankinu maržu, tj. ZARADU) jasno govori o tome da je ovim potezom cilj banke bio POVEĆANJE ZARADE na uštrp sopstvenih korisnika.
Sram ih bilo, oce da zaradjuju! Barabe! Razbojnici! Zlikovci!

Ko sto Silencer rece, a da kazes sta pise u ugovoru glede promene kamatnih stopa a ne da citiras sajt?

Citat:
Tina Janjic:Na facebooku smo osnovali udruzenje gradjana i planiramo grupnu tuzbu protiv banke.
Uuuuu, fejsbuk, ovo je vec teska artiljerija!

Jos jednom, neka neko napise/skenira ugovor da se lepo vidi sta je podlozno promenama i pod kojim uslovima.
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

Leyla77

Član broj: 103498
Poruke: 155
79.101.206.*



+18 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 09:05 - pre 181 meseci
U ugovoru je definisana kamata kao 6mesecni EURIBOR/LIBOR + XZ%. Nigde u ugovoru se ne spominje da je ovaj drugi fiksni deo podlozan promenama, a to su nam svima garantovali i sluzbenici kada smo dizali kredite.

To su vise puta naglasili i zvanicni predstavnici banke.
Evo sada cu copy-paste sta je PR Intesa banke Maja Kolar izjavila za list Danas 01.10.2008:

"Kad je reč o Banci Inteza, koja ima stabilne, uglavnom domaće izvore finansiranja, ta banka najverovatnije neće do kraja godine menjati kamatne stope na stambene kredite.

"- Što se tiče klijenata koji već koriste naše stambene kredite, oni su zaštićeni i oslobođeni straha da će im kamatna stopa tokom otplate kredita biti povećana zbog promene, odnosno pogoršanja finansijskih uslova ili nestabilnosti u zemlji. Poslovnom politikom naše banke precizirano je da je promena kamatnih stopa uslovljena isključivo promenom euribora i libora, što znači da povećanje kamatne stope po bilo kom drugom osnovu nije moguće - izjavila je za Danas Maja Kolar, PR Banke Inteza."

Draginje Đurić, predsednice izvršnog odbora Banke Intesa u Novostima 9. 10. 2008. i u Dnevniku 11. 10. 2008. gde obe kategorički tvrde sledeće:

"- Mi nikada nismo menjali kamatne marže - kaže direktorka Inteza banke Draginja Đurić. - Pratićemo dešavanja na svetskom tržištu, ali ako i bude potrebe za promenom marže, pa samim tim i stopa, to će se odnositi samo na buduće zajmove.

- Inteza je banka koja svoje kredite vezuje za euribor i mora se prema njemu upravljati prilikom odobravanja novih zajmova, maržu do sada nismo menjali i više i ne nameravamo - naglasila je Draginja Đurić, predsednik Izvršnog odbora Banke Inteza. - Mi smo stabilna, likvidna banka, ali formiranje euribora ne zavisi od nas."

A sto se tice facebooka negde smo se morali povezati pa sto da ne tamo!
Nisam imala nameru da otvaram raspravu ovde na forumu nego ukoliko ima onih koji su u istom polozaju znace o cemu se radi :)
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.236.*



+13 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 09:15 - pre 181 meseci
Da li treba da objasnjavam koliko su izjave raznih PRova, marketing menadzera i sluzbenika relevantne za ugovor?
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

Leyla77

Član broj: 103498
Poruke: 155
79.101.206.*



+18 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 09:17 - pre 181 meseci
Samo da dodam da Intesa ovo nije uradila u niti jednoj clanici EU, nego samo ovde na balkanu, BIH, Srbija...
S tim da su u Bosni reagovali tako sto su im poslali inspekciju u banku :
http://www.b92.net/biz/vesti/t...&start=0&nav_id=361957
 
Odgovor na temu

Leyla77

Član broj: 103498
Poruke: 155
79.101.206.*



+18 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 09:21 - pre 181 meseci
Citat:
Rumpletstilskin: Da li treba da objasnjavam koliko su izjave raznih PRova, marketing menadzera i sluzbenika relevantne za ugovor?


Jesu ukoliko dovode u zabludu onoga koji potpisuje ugovor.
Da ne sirimo ovu raspravu, mi smo vec kontaktirali advokata koji nam je objasnio po kojim sve tackama u zakonu imamo osnova za tuzbu, tako da nema smisla raspravljati o tome ko je ovde u pravu.
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.236.*



+13 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 09:29 - pre 181 meseci
Citat:
Tina Janjic: Jesu ukoliko dovode u zabludu onoga koji potpisuje ugovor.
Da ne sirimo ovu raspravu, mi smo vec kontaktirali advokata koji nam je objasnio po kojim sve tackama u zakonu imamo osnova za tuzbu, tako da nema smisla raspravljati o tome ko je ovde u pravu.

OK, mozda moje shvatanje ugovornih obaveza i privrednog prava nije bas tip-top, ali svako ko potpisuje bilo kakav ugovor na osnovu prica za novine i diskusije na salterima a ne na osnovu crno-na-belo napisanog dobija sta je i zasluzio.

Da se razumemo, slazem se da treba da reagujete ako stvarno pise u ugovoru da je samo euribor/libor promenljiv, ali iz dosad ovde prezentovanog se to ne vidi.
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
93.86.4.*



+363 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 09:49 - pre 181 meseci
I Milosevic je 1999. izjavio na RTS-u da smo pobedili...
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
93.86.4.*



+363 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 09:52 - pre 181 meseci
Citat:
Tina Janjic: Jesu ukoliko dovode u zabludu onoga koji potpisuje ugovor.
Da ne sirimo ovu raspravu, mi smo vec kontaktirali advokata koji nam je objasnio po kojim sve tackama u zakonu imamo osnova za tuzbu, tako da nema smisla raspravljati o tome ko je ovde u pravu.


Hehe, jos nisam cuo da je neki advokat odbio neki ovakav predmet:D
Kad vam ispostavi racun napisi koliko vas ima i koliko vam je uzeo...
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.232.*



+1 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 10:15 - pre 181 meseci
Citat:
Bogme, ja jos ne videh banku "na zapadu" koja je smanjila kamate fizickim licima na vec odobreni kredit... Ako neko ima takvo iskustvo, molim da mi kaze o kojoj se banci radi, da se i ja prebacim tamo ;-)

Ugovor je takav da banka ima pravo da dize i supsta kamatu ako dolazi do promene referentnih stopa (euribor/eulibor u ovom slucaju), ali iskljucivo na njihovu procenu - sto u praksi znaci da se kamata dize, kada skace referentna stopa - ali kad ona pada, spustanje se zaboravi...


ovde banke dizu bankarsku marzu. tako smo prosle godine imali slucaj da su libor i euribor bili na rekordno niskom nivou a da rata se poveca zato sto banke povecaju marzu izuzetno.

sta da vam kazem - ovaj sludjeni narod podrzava tadica i dinkica i samim tim podrzava najvece kamatne stope u evropi a mozda i u svetu.

te banke nisu dosle u sribju da bi narod i privredu srbije digble na noge vec naprotiv- da bi ga opljackale i samim tim zaradile sto vise.

inace ceo monopol obezbedjuje NBS a procenat od svakog kredita dobijaju lopovi iz vladajuceg rezima .

Zato u Srbiji kamatne stope ne padaju nikad, kao ni marze , i ako navodno imamo konkurenciju na bankarskom trzistu nje u praksi nema jer svako ko ulazi na nase trziste mora prethodno da prihvati uslove rezima , da ne snizava kamatne stope i marze, sto bankarima ne pada uopste tesko jer im u tom slucaju se obezbedjuju profiti veci nego bilo gde drugde u svetu.
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.232.*



+1 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 10:18 - pre 181 meseci
u srbiji je kredit prevara kao sve drugo uostalom

prvo ti daju kredit i imas recimo ratu 300 evra, a onda kako prolazi vreme ti lagano dizu istu jer sad kad si godinu dve u kreditu - vise nema nazad. "Dala baba 1 dinar da udje u kolo - sad bi da dadne 10 da izadje al ne moze" .

Drugar moj jedan ima kredit od 50.000 evra za stan u bgu i digli su mu ratu sa 300 na 350 , a njegovom kolegi koji je uzeo stan od 100.000 evra na kredit su digli ratu sa 450 na 600 evra

Sta reci drugo , sem da dok bude ovaca - bice i vune.

Samo budala moze da uzme kredit duzi od 3-4 godine u Srbiji.

 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.232.*



+1 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 10:19 - pre 181 meseci
Citat:
Mene samo interesuje ugovor koji je potpisan kako izgleda.


ugovori kreditni su tako koncipirani da banka moze da ti digne marzu kad pozeli jer u ugovoru pise nesto u fazonu da bankarske marze zavise od "finansijskog stanja na domacem i stranim trzistima". I onda oni uvke mogu da kazu kako je to stanje lose i da time pravdaju dranje ovaca....

Sta ces ...

Srbija je ovo . Ovde ne vaze pravila normalnog sveta...
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.236.*



+13 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 10:22 - pre 181 meseci
Citat:
Sopocanac:Samo budala moze da uzme kredit duzi od 3-4 godine u Srbiji.
Samo budale potpisuju ugovore bez da ih detaljno citaju (znam par takvih, a i na ESu ovo nije prva rasprava na tu temu).

A ti jos nisi naucio cemu sluzi dugme "izmeni poruku", kolko vidim.
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.232.*



+1 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 10:30 - pre 181 meseci
Citat:
Samo budale potpisuju ugovore bez da ih detaljno citaju (znam par takvih, a i na ESu ovo nije prva rasprava na tu temu).

A ti jos nisi naucio cemu sluzi dugme "izmeni poruku", kolko vidim.


svaki ugovor kreditni je tako koncipiran da banka moze da vam podigne marzu i samim tim ratu kad god pozeli . jedina banka koja daje kredite sa fiksiranom kamatnom stopom/marzom je cini mi se socijete generale banka , na nasem trzistu, al ni za nju nemoj da me drzite za rec.

sve u svemu gradjanima Srbije koji su mislili da preko kredita mogu da dodju do nekretnina , ta zelja ce da dodje glave.

Jer sa sadasnjim makroekonomskim pokazateljima , i katastrofalnim stanjem srpske privrede industrijske proizvodnje i izvoza - neminovno je da u periodu od nekoliko godina dodje do zestoke depresijacije dinara.

sta se desava u tom slucaju? Pa prosto - svi ovi koji su uzeli kredite na 20-30 godina i preuzeli su na sebe valutni rizik, tj zaduzili su se u evrima/CHF-ovima a primaju plate u dinarima - ima da skiknu i ostanu bez igde icega.

Srbija je od 1945 godine u konstantnom deficitu , i uvek su se te situacije resavale devalvacijom/depresijacijom domace valute svakih 10-20 godina. Ko je kriv ovima sto su u kreditima pa su poverovali Tadicu i Dinkicu da Srbija moze da bude finansijski stabilna u periodu u kojem oni imaju da vrate kredit.

Sto bi rekli - sam pao , sam se ubio.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
93.87.147.*



+6455 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 10:38 - pre 181 meseci
Citat:
Tina Janjic: Jesu ukoliko dovode u zabludu onoga koji potpisuje ugovor.
Da ne sirimo ovu raspravu, mi smo vec kontaktirali advokata koji nam je objasnio po kojim sve tackama u zakonu imamo osnova za tuzbu, tako da nema smisla raspravljati o tome ko je ovde u pravu.

Šta ti očekuješ od advokata? Da ti kaže nenenen nema osnova za tužbu i da sebi izbije pare iz džepa...

Pa vidi advokat skim ima posla... Sa ljudima koji su potpisali ugovore bez da ih pročitaju i upoznaju šta u njima piše.... Takvi su za njega zlatne koke...
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.232.*



+1 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 10:56 - pre 181 meseci
Citat:
Šta ti očekuješ od advokata? Da ti kaže nenenen nema osnova za tužbu i da sebi izbije pare iz džepa...

Pa vidi advokat skim ima posla... Sa ljudima koji su potpisali ugovore bez da ih pročitaju i upoznaju šta u njima piše.... Takvi su za njega zlatne koke...


poenta je da se danas banke u srbiji bave klasicnim prevarama. ubedjuju ljude varaju ih i lazu , pricaju im bajke sve da ih ubede da potpisu kreditni ugovor. A kad to urade, onda su ovi u njihovoj mrezi i mogu da im rade sta hoce. Jeste to lepo sto ti kazes "procitajte ugovor" ali vecina ogromna gradjana nisu pravnici i strucni da taj ugovor znaju da protumace na pravi nacin i samim tim su zrtve bankarskih prevara.

Al sta da radis, u medijima i na forumima svako malo mozes da procitas neka tuzna iskustva gradjana sa bankama, al gradjani i dalje mesto da se opamete i ne dizu vise kredite, i dalje ih dizu i misle "to meni ne moze da se desi". E pa dok je ovaca bice i vune...
 
Odgovor na temu

Leyla77

Član broj: 103498
Poruke: 155
93.86.174.*



+18 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 11:01 - pre 181 meseci
Interesantno ja kako se na b92 ovakva ista tema razvila u potpuno drugom smeru. Ljudi se okupili koji su pogodjeni sa ovim problemom i pokusavaju da nadju resenje, a ovde sve neka depresija, pesimisti i paranoja!

Koliko ce nas "budale koji ne citamo ugovore" advokat da opeljesi nije niciji problem nego nas. Inace advokat je prijatelj i ne bi nikada uradio nista lose :)
Kao sto rekoh ne trazim savet, raspravu niti ista drugo osim da se oni kojih se tice jave ako ih ima ovde.
Danas na FOX TV u vestima u 18 nas predstavnik ce govoriti o ovom problemu pa moze da vam razjasni neke nedoumice.
 
Odgovor na temu

_andjela_

Član broj: 219432
Poruke: 200
*.113.96.58.exetel.com.au.



+1 Profil

icon Re: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite01.06.2009. u 11:18 - pre 181 meseci
Tina Janjic,

Super sto hoce da pomognu, ali ti ides protiv banke. U prevodu, bazeni ili okeani papirologije.

Vama ne treba samo advokat, nego i advokat koji cita svako slovo. Po mogucnosti da nadjete ovog drugog, pre nego sto istog nadje banka.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Banka Intesa podigla kamatu retroaktivno na vec odobrene kredite

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 17521 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.