Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 106 107 108 109 110 111 112 113 114

[ Pregleda: 785659 | Odgovora: 2267 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd13.04.2020. u 21:17 - pre 49 meseci
Da li neko može da objasni kako bi paušalac mogao da podnese prijavu za tri minimalca?

I da li može samo to bez reprograma poreza?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd13.04.2020. u 23:36 - pre 49 meseci
Ako nemaš zaposlene samo odeš na sajt ePorezi i izabereš banku u kojoj hoćeš da ti se isplati. Ako ispunjavaš uslove u toj banci će ti automatski biti otvoren namenski račun i isplaćivan novac koji posle možeš sebi da prebaciš na svoj račun.

Može i bez reprograma poreza. Samo nastavi da plaćaš porez kao i do sada. To što plaćaš će ti biti računato kao akontacija pošto te Poreska uprava neće zaduživati za porez za tri meseca, ali čim krenu zaduženja, namirivaće se i iz te akontacije.

Ako iamš radnike onda je procedura komplikovanija: moraš da podnwseš poresku prijavu i ostalo. Ako ti to treba možda je najbolje da nađeš nekog knjigovđu da ti to uradi da negde ne pogrešiš, pošto greške mogu skupo da te koštaju.


 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd14.04.2020. u 07:11 - pre 49 meseci
Evo šta sam našao na https://novaekonomija.rs/vesti-iz-zemlje/kako-do-korona-minimalca


Prema tumačenju portala Pausal.rs, ministar finansija Siniša Mali izjavio je da će svi preduzetnici paušalci koji ispunjavaju uslove biti automatski prijavljeni za korišćenje ovih mera s obzirom da ne podnose poresku prijavu PPP-PD.Privredna komora i Ministarstvo finansija najavili su da će svaki dan objavljivati odgovore na pitanja koja im se upute u vezi ovih mera.

Za sada proveravam, posao sam upit poreskoj.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd14.04.2020. u 07:38 - pre 49 meseci
Samo obratite paznju na Clan 16 uredbe:

Citat:

Privredni subjekti u privatnom sektoru koji se opredele za korišćenje fiskalnih pogodnosti i direktnih davanja iz budžeta ne mogu isplaćivati dividende do kraja 2020. godine.


Svi oni, uglavnom iz IT-a, koji su presli na "knjige" ce ovime biti u nezgodnoj situaciji, jer se dosta njih opredelilo za manju platu, plus isplatu dobiti, jer ih tako manje kosta.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
46.240.181.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd14.04.2020. u 07:44 - pre 49 meseci
Heeeeeeehehe... pristajete na daj šta daš, a?
Prvo daju neto, a ne bruto. Drugo daju minimalnu, a dužni su prosečnu zaradu. Treće oni imaju obavezu da sve koje su strpali u karantim plate prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti
"Zaposlenim licima kojima se određuje mera karantina, za vreme provedeno u karantinu pripada odgovarajuća nadoknada, u skladu sa zakonom. "
Član 31., stav 6.

Samoizolacija ne postoji u Zakonu tako da je tehnički to karantin i svim zaposlenima kojima su ograničili rad ili ih sprečili da rade svojim merama moraju isplatiti zaradu koju su inače primali jer oni nisu krivi što je neko odlučio da idu u karantin odnosno samoizolaciju. Važi za zaposlene u R.Srbiji.
Sto evra je smešna kinta koliko oni love ustvari duguju i pretpostavljam da će kasnije biti gomila građanskih sporova sa državom.

I, da, da potvrdim procedura je sledeća:
1.Moraš imati elektronski potpis.
2.Loguješ se preko aplikacije Eporezi na svoj nalog
3.Na vrhu naloga imaš prijavu koju popuniš gde se opredeljuješ za banku i račun preko koje sledi isplata te crkavice. Znači to obavezno popuniš.
4.Ko isplaćuje zarade zaposlenima mora u PPP-PD prijavi koju inače predaje svakog meseca da naznači datum 04.01.2021. kao datum isplate, znači polje 1.4 u prijavi
4a. Onaj ko je već predao prijavu, sada predaje izmenu te prijave čime će mu prijava koju menja biti stornirana. U toj izmenjenoj prijavi smao promeni datum u polju 1.4
5.Ko isplaćuje ličnu zaradu preduzetnika i nema radnike mora takođe u prijavi da stavi datum isplate (polje 1.4) 04.01.2021.
6.Paušalci ne predaju ovu prijavu i po obećanju(ludom radovanje kaže naš narod) resornog ministra biće automatski prijavljeni.
7.Pamet u glavu, obavezno odredi i prijavi račun na koji želiš isplatu jer zna se ko je ovde ko i ko voli pare vie nego leba da jede.

Što se tiče 100 evrića, njih dobija svaki punoletni građanin nakon završetka vanrednog staanja. Pretpostavka je da će odmah automatski biti nastavljen i izborni proces, tako da tih 100 evra najverovatnije isplaćuje nova vlast. Sad ne znam da li ima isplate ako stara ne bude i nova vlast. Ali o tome i sami možete da razmišljate, kao i političkoj propagandi novcem građana Srbije. Mada neka nova vlast bi mogla da isplati i 200 evra, zar ne? Ali takvih ponuda još nema, a vi razmišljajte zašto.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd14.04.2020. u 07:57 - pre 49 meseci
Što se tiče samoizolacije, rečeno je da je dokaz za ostvarivanje prava rešenje.

Ja nisam dobio nikakvo rešenje, čak ni usmeno uputstvo, a onda je policija nakon 5 dana počela da me kontroliše svaki dan.

Baš bih voleo da vidim ko će mi naknadno izdati rešenje o samoizolaciji!

Juče sam prvi put izašao posle 28 dana.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
46.240.181.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd14.04.2020. u 08:03 - pre 49 meseci
Ne postoji u Zakonu pojam "samoizolacija". Pametnom dovoljno.
Moraćete preko suda da tražite svoja prava.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

miki-bgd89
sef
preduzetnik

Član broj: 309906
Poruke: 255
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd14.04.2020. u 08:06 - pre 49 meseci
"Treće oni imaju obavezu da sve koje su strpali u karantim plate prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti"
Pa 100€, malo li je?! :D


Pazi sad ovo (preduzetnik sam): do 30.04. moram da se zaposlim da bih ostvario olaksice (test samostalnosti), a ako se zaposlim gubim prava na ovaj minimalac. I Sah i Mat.
 
Odgovor na temu

pnikolic
Petar Nikolic
Freelancer
Freelancer
Beograd, Srbija

Član broj: 342411
Poruke: 2
*:8100:8000:5ca1::81:c956



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd14.04.2020. u 14:42 - pre 49 meseci
Citat:
I Sah i Mat.


i Pat. :D Sta si drugo ocekivao od ovih: https://www.metacafe.com/watch...ednik-vu-i-i-doktor-nestorovi/
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd14.04.2020. u 17:18 - pre 49 meseci
Citat:
milened:
Prema tumačenju portala Pausal.rs, ministar finansija Siniša Mali izjavio je da će svi preduzetnici paušalci koji ispunjavaju uslove biti automatski prijavljeni za korišćenje ovih mera

Ako ima racune u vise banaka, mora da se prijavi.
 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd14.04.2020. u 19:56 - pre 49 meseci
Poslao upit poreskoj!
 
Odgovor na temu

magrinjo

Član broj: 337536
Poruke: 143
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd22.04.2020. u 17:30 - pre 48 meseci
Vidim da se na nekim forumima protura informacija da je test samostalnosti odlozen za 2021. godinu ali nikakav zvanican podatak nisam video.
Da li je jos neko (na)cuo isto?
 
Odgovor na temu

miki-bgd89
sef
preduzetnik

Član broj: 309906
Poruke: 255
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd22.04.2020. u 17:48 - pre 48 meseci
Nisam cuo, ali to bi moralo da bude nesto sto je skupstina usvojila. A cisto sumnjam da su se sada bavili sa time (cak sam poprilicno siguran da ni ne zasedaju). Ne razumem se u pravo, mozda bi mogla i vlada (da donese neko odlaganje), ali bi tu trebalo tacno da se definise sta se onda desava - da li se pomera sve za godinu dana. Duboko sumnjam u ovo.

S obzirom da je sve ovo sa virusom krenulo nakon pocetka primene testa, ne verujem da bi tu ista menjali. Jedino su mogli da pomere rok za sticanje prava na olaksice, sa 30.04. , ali ni tu nista nije uradjeno do sada.
 
Odgovor na temu

magrinjo

Član broj: 337536
Poruke: 143
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd30.04.2020. u 16:17 - pre 48 meseci
Da li je moguce da ja, kao pausalac, napravim ugovor o saradnji sa fizickim licem?

Trebao bih da odradim malo veci web site, pa bih da se ugovorom zastitim.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd30.04.2020. u 16:20 - pre 48 meseci
Sigurno da jeste. Ono sto je problem je :

- Kako primas novac (treba li ti fiskalna kasa)
- Kako placas porez (i ovo i ono gore - pitas nekog knjigovodju)
- Kakvu zastitu imas, tj. ako ga tuzis imas li nacina da utuzis. :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.05.2020. u 22:21 - pre 48 meseci
Citat:
magrinjo:
Da li je moguce da ja, kao pausalac, napravim ugovor o saradnji sa fizickim licem?

Trebao bih da odradim malo veci web site, pa bih da se ugovorom zastitim.



Može:

- ugovor o delu
- ugovor o privremeno povremenim poslovima
- ugovor o zapošljavanju na određeno vreme
- ugovor o zapošljavanju na neodređeno vreme pa raskid kada više nemaš potrebe za saradnjom

Verovatno ima i drugih modela.

U svakom tom slučaju na ono što se dogovorite da mu platiš, mora da se obračunaju i palate porezi i doprinosi.

Najbolje je da se za savet obratiš nekom knjigovođi, izneseš mu sve pojedinosti slučaja kao bi ti dao konkretan savet šta ti je najbolje da uradiš.
 
Odgovor na temu

magrinjo

Član broj: 337536
Poruke: 143
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.05.2020. u 00:02 - pre 48 meseci
Hmmm, mislim da sam lose objasnio.

Ja bih trebao klijentu da fakturisem uslugu (ja njemu izradjujem web site), ali klijent je fizicko lice.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.05.2020. u 00:20 - pre 48 meseci
Uh, to je već sasvim druga stvar. U principu ako nemaš fiskalnu kasu ne smeš da radiš sa fizičkim licima.


Ipak, neke knjigovođe će ti reći da možeš da naplatiš od fizičkog lica i bez fiskalne kase ako se to radi o retkom slučaju i u tom slučaju treba damu izdaš račun a on da ti plati na tekući račun preduzetnika u banci ili pošti a nikako gotovinom.

Opet, i za to je najbolje da se konsultuješ sa nekim knjigovođom da ti za konkretnu situaciju kaže šta su ti mogućnosti, a dotad nemoj da se šališ da naplaćuješ od fizičkih lica.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.05.2020. u 09:36 - pre 48 meseci
Da, upravo tako, pitanje je da li se takav posao desava jednom godisnje ili vise puta, i o kom se % godisnjeg prometa radi. Ja sam imao takvu situaciju (kao DOO bez fiskalne kase, znaci u principu ista situacija). Radi se o takvoj delatnosti gde nikako nije ocekivano da fizicka lica budu narucioci. Ali eto, preduzetnik narucio, na pola posla njemu blokirali racun i ja se nasao pred izborom - zelim li da odustanem od nastavka posla tj da sam dzabe radio mesec dana, ili zelim da nastavim pa potom cekam svoj novac godinu/dve/zauvek ili da prepravimo ugovor da isplatu izvrsi fizicko lice uplatnicom u banci. Naravno, izaberem ovo trece. Posle toga bila kontrola u firmi, upisali tu sitnu neregularnost u zapisnik, upisali i olaksavajuce okolnosti da je to neplanirano, da je u pitanju manje od 1% godisnjeg prometa i da se takve poslovne aktivnosti ne planiraju za ubuduce i potom u resenju inspekcije pisalo da se smatra da nije izvrsena bitna povreda zakona i da nabavka fiskalne kase nije neophodna. Nakon godinu dana ponovi se identicna situacija sa drugim preduzetnikom, opet bude kontrola i opet ishod isti. Ali, vecina preduzetnika bi gledala da to nekako izbegne tako sto napravi neku sitnu i tesko dokazivu neregularnost - odradi to na crno, ili ako mu trebaju pare na racunu da kes nekoj firmi kojoj isti treba, a od njih primi pare na racun. Cak i ja sam pomisljao na to, ali coveku izricito trebala faktura kao dokaz izvrsenog ulaganja. Moze i neka prodavnica koja ima fiskalnu kasu da kupi taj web sajt pa da ga preproda preko fiskalne kase. Ranije je bilo da ako web sajt saljes postom, nisi u obavezi da imas fiskalnu kasu i izdajes fiskalne racune, proveri da li to jos uvek vazi. Ako vazi, sta ti je tesko - snimis na CD ili USB memoriju i posaljes postom. Kod mene posto se radilo o par tona tezine i mnogo radova na montazi, ja nisam istrazivao mogucnost slanja postom. Licno mislim da je to ukinuto, da sad mogu da prodaju bez fiskalne postom samo oni kojima je to pretezna delatnost. Ukoliko ti to cesce treba, mozes da razmotris postoji li mogucnost promene delatnosti na neku koja je oslobodjena fiskalne kase pri radu sa fizickim licima:
http://www.poreskauprava.gov.r...ometa-preko-fiskalne-kase.html

Ako ti nijedna od ovih varijanti nije prihvatljiva, onda moras nabaviti fiskalnu kasu.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
46.240.181.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.05.2020. u 10:34 - pre 48 meseci
Citat:
magrinjo:
Hmmm, mislim da sam lose objasnio.

Ja bih trebao klijentu da fakturisem uslugu (ja njemu izradjujem web site), ali klijent je fizicko lice.



Ne možeš da izdaš račun za bezgotovinsko plaćanje ako nemaš fiskalnu kasu, tehnički je neizvodljivo jer mora da se kuca kao prijem čeka.
U svakom slučaju moraš po fiskalnu kasu.

pctel, preduzetnik je fizičko lice koje obavlja delatnost, poslovni subjekt i za njega garantuje fizičko lice. Otuda su te stvari koje si obavio bile moguće jer sve vreme radiš sa poslovnim subjektom.

U praksi ako poštuješ zakon moraš da imaš fiskalnu kasu za rad sa fizičkim licima.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 106 107 108 109 110 111 112 113 114

[ Pregleda: 785659 | Odgovora: 2267 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.