Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izgradnja zgrade u ovo krizno vrijeme

elitemadzone.org :: TechZone :: Izgradnja zgrade u ovo krizno vrijeme

[ Pregleda: 2694 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ZMS

ZMS
Član broj: 221812
Poruke: 10
*.teol.net.



Profil

icon Izgradnja zgrade u ovo krizno vrijeme22.09.2009. u 14:56 - pre 177 meseci
Evo forumasi,htio sam da pitam sta bi vi uradili da ste na takvoj poziciji.
Jedan prijatelj je vlasnik jedne parcele 1000m2,na dobroj lokaciji. Na tom mjestu je po GUP dozvoljena gradnja 4 sprata+mansarda. Ranije je bio plan da to zemljiiste ponudi nekom investitoru ,pa u zamjenu za kvadrate stanova. Cuo sam da se to krece oko 20%-25% ukupnog izgradjenog prostora. Ali posto je trenutno stagnacija sa nekretninama,tako su sanse da se pojavi neko ko bi investirao jako male,jer vec postoji puno izgradjenih neprodatih stanova.
Sada smo dosli na ideju,da se nas nekoliko udruzi,sa zajednickim kapitalom+nesto od banke(ako zatreba) pa da se sami upustimo u to. Izgradjenu zgradu bi ostavili sebi,kvadrate podijelili,neko bi se uselio a ostatak bio isao u iznajmljivanje.
Sta vi mislite,da li je uopste to izvedivo? Gdje su potencijalne opasnosti? Kako se trenutno krece cijena gradnje? Da li se moze pokriti sve sa oko 500.000E? mislim samo na gradnju,bez zemljista i dozvola itd.?
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Izgradnja zgrade u ovo krizno vrijeme22.09.2009. u 16:07 - pre 177 meseci
nemoj me pogresno shvatiti

ali neko ko planira da ulozi oko pola miliona eura, ( a mislim da ne mozes za tako malo para)
raspituje se na internetu za savete
najbolje da batali

ali

ako planirate da gradite - uvek se vise isplati
nego kupovati po kvadratu

potencijalna opasnost su lopovi i temelji
ostalo je lako

i da
treba vam jedan dobar inzinjer kao nadzorni organ i projektna kuca da vam napravi projekat sa svim specifikacijama o materijalu

ali, ako nemate znanje
moracete da ga dooobro platite
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.teletrader.com.



+10253 Profil

icon Re: Izgradnja zgrade u ovo krizno vrijeme23.09.2009. u 08:50 - pre 177 meseci
Citat:
ZMS: Sta vi mislite,da li je uopste to izvedivo? Gdje su potencijalne opasnosti?

Uh ... Opasnosti su veeeeelike, ima ih mnogo a ima ih jo više koje će tek da se otkriju.

1. Ako ste mlađi ljudi (manje od 30 god. ili tu negde) onda vas i te kako još uvek drži zajedničko drugarstvo, "sve za ortaka", " ma nema frke, sad ću ja drugi put ćeš ti ..." i slični, LEPI mladalački maniri. Ovo je SMRT za posao, tj. biznis. Dakle, i ako krenete u zajednički biznis ("Zajednička kobila u blatu završi") onda se DOBRO spremite, detaljno razradite sve mehanizme potpuno pravične podele: posla, para, dobiti, ingerencija, glasova (karikiram: "... da li će fasada biti ljubičasta ili zelena") i sve ostale detalje. Ma koliko se ovo čini smešno " ... pa ne misliš valjda da ću ja sutra da uzmem ovo-ono ... ", ponavljam, detaljno stavite na papir sve pojedinosti. Ovo je od krucijalne važnosti za upeh projekta. Predlažem čak i da angažujete nekog advokata koji ima iskustva sa ovakvim stvarima da se "predbračni" ugovor do detalja razradi i potpiše. Život je čudo, i d početka do kraja projekta svašta će se izdešavati. Ako ste već zreli ljudi (preko 35) onda je ovo još važnije, jer neki od vas sigurno već znaju sve "kerefeke".

2. Građevina, građevinski poslovi, nabavka materijala, rukovođenje građevinskim projektom, rukovođenje i nadzor nad radovima i radnicima je do jaja zajebat posao. Ko je to okusio - zna šta pričam. Zato, kad i ako rešite probleme iz tačke 1. obavezno nađite dobrog preduzimača - izvođača radova (sa bar 3-4 dobre preporuke) koji će ceo posao da vodi i uspešno privede kraju. Ma koliko ti se čini da je mnogo ono što on traži za svoje angažovanje - veruj mi isplati se.


Eto, dva za početak.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

ZMS

ZMS
Član broj: 221812
Poruke: 10
*.teol.net.



Profil

icon Re: Izgradnja zgrade u ovo krizno vrijeme23.09.2009. u 13:32 - pre 177 meseci

pa pazi ovako....svi smo mladi, oko 30god. s tim da sam ja najmladji,ali nebitno to sada. i nismo u fazonu da ce neko nekoga da zajebe,kako se to obicno desava,ali, sta god se dogovorimo, sve ce da ide preko advokata na papir.

imamo vec nekoliko planova,zgrada koje vec postoje izgradjene i u kojima sam bio, i koje namse svidjaju,stanovi funkcionalni itd. tako da bi vjerovatno izabrali neki od tih planova.
Medjutim,posto su te zgrade u inostranstvu,standard je jaci i cijena gradnje je veca, pa je pitanje da li bi kalkulacione cijene mogle da se spuste za neki procenat.

s obzirom da je gradjevinari u krizi,bar se tako prica, onda bi cijena izvodjaca trebala biti prihvatljiva. Ali, sustina je da su oni dobri vec zauzeti i imaju jaku cijenu,mada se meni ne svidjaju ni ti za koje smo culi da su dobri. pa cemo vidjeti sta ce oko toga biti.

jedan bitna stavka je ,posto bi se vjerovatno bar dvojica uselili u zgradu,a ostalo bi islo u najam,zgrada se ne bi prodavala,pa nikako nam nije u interesu da se bilo sta u radovima isfuseri.

to automatski poteze da se ide na skuplje materijale,a mi bi rado da sve sami pokrijemo tj.da sto manje trazimo od banke,ako je moguce.
Cini mi se da ce najveci problem od svega biti,naci dobrog nadzornog.

Posto sam povremeno u BG i NS, dal znate nekog preduzimaca,graditelja,...cisto da vidim sta su radili,da cujem info iz prve ruke??
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Izgradnja zgrade u ovo krizno vrijeme23.09.2009. u 21:47 - pre 177 meseci
preduzimaci i graditelji ne rade zgrade nego projektni biroi

zgrada moze da se srusi ako se omane samo u debljini armature u temelju

inace
visak armature ne znaci da je to dobro

gradjevina nije u krizi, samo se malo teze prodaju stanovi iz razloga sto se pare cuvaju

kod nas nema svetske ekonomske krize
samo unutrasnja kriza

koja dotice samo siroke narodne mase

vidis po sebi :)

ako mislis da ce zbog toga cena biti povoljnija - gresis

nego - gde se gradi - koji grad je u pitanju

[Ovu poruku je menjao veljkoE dana 25.09.2009. u 19:08 GMT+1]
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.teletrader.com.



+10253 Profil

icon Re: Izgradnja zgrade u ovo krizno vrijeme24.09.2009. u 08:29 - pre 177 meseci
Citat:
ZMS: ... i nismo u fazonu da ce neko nekoga da zajebe, kako se to obicno desava ...

Kao što rekoh - život je čudo. Neće niko nikog da zajebe, ali može da se desi nešto od sledećeg:

- neko (nedajbože) teško oboli, ili nedajbože ....(pu, pu, pu)
- nekome se otvori velika životna šansa - dobije iseljeničke papire - pa zapali za Kanadu, Englesku, Nemačku, Australiju
- neko se oženi miraždžikom koja mu donese kuću i tri stana pa ga onda zabole za sbe ostalo
- neko iznenada iz bilo kog razloga nepovrato ostane bez kinte i jednostavno, ne može da nabavi. A na primer, nešto je već uložio ...

Dakle, budite vi najbolji ortaci, najviših moralnih načela, ali, život je čudo. Zato, moj savet, dooooooooobro razmisli o ortakluku, kao pojmu. Uostalom, mislim da će ti se neki odgovori sami dati već u prvim danima planiranja projekta, ako svi rešite da kreneta u taj biznis.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Izgradnja zgrade u ovo krizno vrijeme

[ Pregleda: 2694 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.