Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?

elitemadzone.org :: AutoZone :: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?

[ Pregleda: 6582 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

chupa
Beograd

Član broj: 16976
Poruke: 209
91.148.90.*



+1 Profil

icon kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?14.10.2009. u 22:02 - pre 176 meseci
Pozdrav, vozim kabrio, i voleo bih da namestim da mi se prozor malo spusti (1-2cm) prilikom otvaranja vrata.
Ima li neko ideju sta mi je potrebno od opreme? ili gde bih mogao da se obratim?
 
Odgovor na temu

chupa
Beograd

Član broj: 16976
Poruke: 209
91.148.90.*



+1 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?15.10.2009. u 10:38 - pre 176 meseci
lancia88 javi se, daj neki odgovor!
 
Odgovor na temu

vidan kv
Pavlovic Vidosav
Autoservis Srbo,vlasnik
Kraljevo

Član broj: 59792
Poruke: 1632
212.200.222.*



+115 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?15.10.2009. u 19:33 - pre 176 meseci
Prvo.....kakav odgovor očekuješ kada si samo napisao "kabrio".......koji kabrio?...Fića bez krova,GI ili Ferari?......pozdrav!
....ο τολμών νικα!
 
Odgovor na temu

chupa
Beograd

Član broj: 16976
Poruke: 209
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?16.10.2009. u 07:55 - pre 176 meseci
fica bez krova

zanima me ideja, koji sklopovi se koriste i slicno...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?16.10.2009. u 11:37 - pre 176 meseci
Koristi se elektromotor i procesor, ili logicki sklop koji upravlja motorom. Uzima se podatak sa pozicije brave, kada je u "otvorenom" stanju, prozor se spusta za 10-15mm. Kada je brava "zatvorena", staklo se podize na max poziciju.

Ne vidim cemu to na kabrioletu sluzi, obicno se takva procedura koristi kod kupea koji nemaju gornji ram prozora, pa prozor "ulazi" u krov

Poz
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
85.94.125.*



+1232 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?16.10.2009. u 11:59 - pre 176 meseci
Citat:
vladd:Ne vidim cemu to na kabrioletu sluzi, obicno se takva procedura koristi kod kupea koji nemaju gornji ram prozora, pa prozor "ulazi" u krov


Pa skoro svi kabrioleti nemaju gornji ram prozora i njima prozor ulazi u krov... osim nekih dzipova kojima se moze ukloniti krov...

Osim ugradjivanja mikroprekidaca u rucici brave, kao komanda se moze iskoristiti i pozicija zakljucano/otkljucano tako da radi preko obicnog alarma... ovo je prostije rjesenje a isto ce zavrsiti posao... svi alarmi vecinom vec imaju funkciju za podizanje prozora prilikom zakljucavanja a funkcija za otvaranje gepeka se moze iskoristiti da spusti malo prozore prilikom otkljucavanja...
Naravno, za ovo je potrebno da vozilo posjeduje centralnu bravu i prozore na struju...

[Ovu poruku je menjao Nocni dana 16.10.2009. u 13:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

chupa
Beograd

Član broj: 16976
Poruke: 209
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?16.10.2009. u 14:20 - pre 176 meseci
vozilo poseduje centralnu bravu, i podizace na struju.
al ne vidim kako bi mogla funkcija otkljucano/zakljucano da radi posao?
recimo, otkljucam auto, spuste se prozori malo, otvorim vrata, udjem, zatvorim vrata (prozori jos uvek spusteni 2cm) zaveglam, vozim, prozori otvoreni, jer mi se auto ne zakljucava kad vozim.
trebalo bi nesto uraditi sa bravom, da kapira kad su vrata otvorena a kada nisu..i onda da zakljuci kada da spusi i kada da digne prozor.

Ima li neko ideju, ili je slicno namestao na svojem vozilu? Inace, moj kabrio je fiat barchetta i fabricki nije namesteno da se prozori zavlace ispod krova, stoga imam velikih problema sa kisom.... zato sam mislio da odradim celu pricu, inace sam video na alfi spajder (novoj) a verovatno imaju i neki stariji kabrioleti? ima li neko ideju? koji auto ima slicnu pricu a da nije najsavremeniji:) kako bih narucio citav sistem.

 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
85.94.125.*



+1232 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?16.10.2009. u 14:52 - pre 176 meseci
Citat:
chupa: vozilo poseduje centralnu bravu, i podizace na struju.
al ne vidim kako bi mogla funkcija otkljucano/zakljucano da radi posao?
recimo, otkljucam auto, spuste se prozori malo, otvorim vrata, udjem, zatvorim vrata (prozori jos uvek spusteni 2cm) zaveglam, vozim, prozori otvoreni...


I tada ih ti zatvoris...

Ali mozda ti hoces da prozori izadju jos vise nego sto su podignuti u poziciji gornje mrtve tacke fabricki?
To neces moci napraviti... Postoje neki (dosta losi) kitovi koji se bave oblikovanjem i zamjenom zavrsnog kedera krova tako da staklo prilikom zatvaranja vrata prakticno preskace mali falc od mekse gume... mozes se konsultovati sa nekim iz glass servisa...
 
Odgovor na temu

chupa
Beograd

Član broj: 16976
Poruke: 209
91.148.90.*



+1 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?16.10.2009. u 17:35 - pre 176 meseci
hehehehehe :)

AUTMOATIZOVANO MORA DA BUDE :) nista ja necu da sam zatvaram otvaram i slicno, mora sam da se spusti 2.5 i podigne 2.5 cm. dakle nista preko fabrickih mera.
dakle, necemo da sirimo pricu, gumica i guma, mene zanima samo ovo sto sam rekao, a ponovicu :

Sta mi je potrebno od opreme da bih napravio da moj divni auto skapira kad otvoram vrata i spusti prozor za 2.5 cm a kada zatvaram da skapira da su zatvorena i da podigne 2.5 cm.
vladd je najpriblizniji, pa bih ga zamolio ako moze da mi pojasni, kako bih ja to mogao sam da odradim?
jel moram neke prekidace da uguravam u bravu kako bi skapirao da je otvoren il zatvoren? imas neku ideju? nema neki gotov proizvod?

hvala
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Backy
Član broj: 54113
Poruke: 2303
93.86.176.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?16.10.2009. u 18:57 - pre 176 meseci
a kako radi ono svetlo koje se upali kad otvoriš vrata? valjda to možeš da iskoristiš...
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
85.94.125.*



+1232 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?16.10.2009. u 18:58 - pre 176 meseci
Moze se napraviti da radi kao na mercedesu kupeu ili kabrioletu samo sto bi te ta prepravka sa djelovima kostala 400 eura kod bilo kog profesionalca u servisu npr. kod mene
Ono gore je bilo jeftino rjesenje ali 'ebi ga kad trazis da je "automatizovano"...
Mislim da nema za ovako nesto kako ti rece"gotov proizvod" jer tu mora da se prepravlja... osim u slucaju da ovo postoji kao opcija kad se modul konfigurise dijagnostikom, sto za tvoj auto ne postoji.
@Backy, kad se upali svijetlo tada je kasno jer su vrata vec otvorena, mora da se spusti cim rukom dohvati bravu...






 
Odgovor na temu

chupa
Beograd

Član broj: 16976
Poruke: 209
91.148.80.*



+1 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?17.10.2009. u 10:19 - pre 176 meseci
Backy ima finu ideju, samo sto prekidac za vrata pali svetlo tek kada su vrata vec malko otvorena, u mom slucaju mora cim brava odradi posao da spusti prozor, pre nego ja krenem da otvaram vrata, u suprotnom bih prozorom drljao po krovu. Ali ideja je super, jer me je naterala da razmisljam u smeru : napravim prekidac koji se nalazi pored same brave, i cim povucem bravu on konstatuje da cu da otvorim vrata i odradi spustanje prozora)

E sada, treba mi pomoc nekog elektronicara, auto elektricara, da li da uzmem mehanicki prekidac (on off) ili neki elektronski (0 1)
posto mislim da bi mi vise trebala informacija (0, 1) da li postoje neki senzori? da konstatuju kad se vrata pomere za tih 1cm? da konstatuju to rastojanje? i da postavim te senzore?
A sta mi onda treba, neki relej? jel tako? nisam elektronicar pa ne znam, dakle relej, dovucem struju do elektromotora, i kada senzor kaze 1 ovaj spusta prozor za 2 cm a kada kaze 0 dize prozor za 2 cm. tj daje mu struju na jedan odredjeni period pa koliko uspe da otvori. Ja bih to tako uradio, ima neko neku ideju?



HVALA.



 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Backy
Član broj: 54113
Poruke: 2303
93.86.148.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?17.10.2009. u 10:32 - pre 176 meseci
signal od svetla možeš da iskoristiš za zatvaranje, a za otvaranje taster u bravi... mada bi idealno rešenje bilo da brava (ako je metalna) registruje dodir... ako su mogli kasetofoni iz 80ih, valjda je danas dovoljno jeftino da se stavi u auto :D

btw, nisam elektroničar ali mislim da ne može da se reši samo relejima... moraš da imaš i neku logičku elektroniku
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
77.46.208.*



+5251 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?17.10.2009. u 10:44 - pre 176 meseci
Citat:
vladd: .... Uzima se podatak sa pozicije brave, kada je u "otvorenom" stanju, prozor se spusta za 10-15mm. Kada je brava "zatvorena", staklo se podize na max poziciju.
...


Ako ti ovo nije dalo ideju, do koje si dosao, ne znam sta dalje...

Da napisem nesto, pa posle 10-ak postova da ti dodje neka ista ideja

Mikroprekidac za paljenje unutrasnjeg svetla zahteva itvaranje vrata za bar pola cmo, sto je previse za zazor staklo-krov.

Znaci, mikroprekidac na bravi, dodatna polugica na bravi da ga ukljucuje u zeljenom polozaju, i elektronski sklop koji ce da ukljuci motor jedno pola sekunde u zeljenom smeru. Naravno, u elektronici je lako menjati vreme impulsa, pa se moze podesiti precizno, da se zanemare sva kasnjenja u prenosu, eventualno zatezanje sajle(bolji je poluzni sistem), i tada se staklo "automatski" spusta i podize u zeljenim trenucima.

Recimo, kod BMW kupea je sistem, koji (istina procesor u vratima vrsi kontrolu) programski uvek pomera staklo samo za par cm, a od spoljnih "naredbi" zavisi da li ce kretanje biti nastavljeno(pa izgleda da se neprekidno spusta ili podize.

Sto bi znacilo, da motoru ugradis monostabil pre svih komandi, sto olaksava tvoj projekat, jednim impulsom se pomera staklo, a kada je pritisnuto dugme za podizanje(ili spustanje), monostabil drzai stanje onoliko koliko komanda traje, plus svoje vreme i motor radi kontinualno.

Naravno, paziti na strujno ogranicenje motora, koje zaustavlja motor pri velikom naprezanju, da ga ne premostis.

Poz

 
Odgovor na temu

chupa
Beograd

Član broj: 16976
Poruke: 209
91.148.80.*



+1 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?17.10.2009. u 10:50 - pre 176 meseci
sedeo sam pored vrata jedno pola cuke i razmisljao :)
nasao sam prekidac za svetlo, koji se nalazi na "nezgodnom" mestu i kao takav moze kao sto kazes Backy samo da sluzi za zatvaranje prozora, mada je i to rizicno, jer isto kao sto kasni sa paljenjem svetla, tako i pozuri sa gasenjem, u pitanju su delici sekunde ali ne bih voleo da mi zatvori prozor pre nego stvarno zatvorim vrata.

Nego, mogu da prebacim prekidac za svetlo prilikom otvaranja vrata na poziciju gde bih instant dobijao svetlo u kolima. (inace i u alfi spider otvaranje tog prozora nije u delicu sekunde, vec i tu drlja malo o krov kada se otvara, ja video :) )

Sada nek se javi neki auto-elektricar da nam kaze koja je kombinacija sa relejima? i tim skopovima za logicku elektroniku ili sta vec. Pa bih ja mozda prevezao na glavni modul za podizanje stakala, tj video kako stoje stvari, bilo bi najbolje da radi preko tog glavnog modula kako ne bi gurao struju u motor ako se slucajno zaglavi i slicno....

 
Odgovor na temu

chupa
Beograd

Član broj: 16976
Poruke: 209
91.148.80.*



+1 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?17.10.2009. u 10:59 - pre 176 meseci
@vladd :) hvala :)

jel mislis na bravu(kvaku) ili bravu(jezicak) ?

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
77.46.208.*



+5251 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?17.10.2009. u 19:14 - pre 176 meseci
Na mehanizam brave. Ima dovoljno pokretnih i kabastih delova da se moze doraditi neka poluga, ili iskoristiti neki breg za okidanje mikroprekidaca.

Dodatnu "elektroniku" bi mogao sam da uradis, ili uz pomoc ekipe sa podforuma elektronika.

Za povezivanje je neophodno poznavanje postojece seme, predpostavljem naknadno ugradjenih podizaca.

Mozda ne bi bilo lose dodati jos neki detektor polozaja prozora, mogu da nastanu problemi ako otvoris vrata(a elektronika odradila posao i spustila prozor za 1-2cm) i prekidacem naknadno podignes prozor do kraja.

Za spusten prozor i otvaranje vrata nema veze, odradice prekostrujna zastita.

Mozda nije lose dodati detekciju potpuno zatvorenog prozora, u tom slucaju bi se motor pokretao samo nadole, ili ne bi dozvoljavao naknadno podizanje prozora nakon otvaranja vrata.

Koliko vidim, "algoritam" ce se prosiriti..

Poz
 
Odgovor na temu

chupa
Beograd

Član broj: 16976
Poruke: 209
91.148.80.*



+1 Profil

icon Re: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?18.10.2009. u 03:30 - pre 176 meseci
u pravu si, prica se totalno zakomplikovala jer to su stvari nakoje se mora obratiti paznja inace bi doslo do "havarije" na relaciji prozor-krov :)
mada, krov je od gumiranog platna pa bi izdrzao zatvaranje potpuno zatvorenog prozora :)

Inace, hvala ti, kao i svima koji su pomogli idejama. Vec sam uzeo broj od jednog elektronicara da mi kaze koje stvari da kupim, a mozda mi i on to preveze.
Inace nisu naknadno ugradjivani podizaci prozora jer to je standardna oprema za auto, a imam neke seme za elektroniku celog automobila pa cu pogledati da li ima taj modul za prozore.

u svakom slucaju HVALA pomogli ste mi puno.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: kako da mi se staklo malo spusti prilikom otvaranja vrata?

[ Pregleda: 6582 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.