Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pristup internetu obavezan zakonom

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Pristup internetu obavezan zakonom

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 12551 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 14:44 - pre 176 meseci
Pa to je to. U Srbiji ima mnogo napustenih sela zbog neadekvatnih uslova za zivot. Dakle ne klinicki centar nego nista. I ko ce tu da zivi, nece niko. Gradovi su prenatrpani, ljudi sede jedni drugima na glavama a ovamo toliki prostor. Steta.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 14:47 - pre 176 meseci
samo sto nije samo neadekvatna infrastruktura razlog sto su sela napustana,nego i sto je "sramota" biti seljak [poljoprivredni radnik,da se razumemo] i sto razni ljudi nabijaju komplekse istima
 
Odgovor na temu

Danijel Krmar
Novi Sad

Danijel Krmar
Član broj: 158660
Poruke: 325
*.adsl.eunet.rs.



+9 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 14:58 - pre 176 meseci
Horvat, ode ti u totalni off. Mislim da niko ovde nije rekao da u tim ruralnim sredinama ne treba da postoji osnovna infrastruktura, ili da ne treba da budu ispunjeno osnovni uslovi za život.

Ali ne možeš očekivati da svaka čuka ima sve što bi se njenom stanovniku svidelo. U mestima gde ima par desetina ljudi teško da će biti neke škole i izvesno je da će deca morati putovati. Pa ja dok sam živeo u Nemačkoj, živeo sam u jednom malom mestu sa par stotina stanovnika i tu je postojala samo osnovna (ali Nemačka osnovna - Grundschule, tj. samo prva 4 razreda), kada sam krenuo u peti razred morao sam putovati, big deal, mo'š misliti.

U istom tom mestu živi recimo jedan high profile IBM-ovac koji nema broadband, koristi ISDN, ali pazi, on je sam tako izabrao. Bio je svestan da u takvom mestu neće imati broadband i zamisli, on je čak tako i hteo. Jbg, čovek prirodnjak, računara mu posle par decenija rada sa njima pun k i čovek je svesno otišao u ruralniju sredinu gde neće mnogo imati veze sa naprednim tehnikama koje današnji život može da pruži. Tako on (a i par drugih tech osoba) živi u takvom mestu mnogo mnogo godina, i nepostojanje broadbanda mu nije smetalo ni za obavljanje poslova, niti za planiranje putovanja i tome slično.

Kažem, mnogo priče ni oko čega. Jednostavno, ko ima potrebu za svim blagodetima modernog života za život će izabrati stanište gde će to sve i imati, i obrnuto.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 15:02 - pre 176 meseci
ISDN = dial up ?
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 15:03 - pre 176 meseci
Ja ne znam gde vi vidite tolike investicije?

Postoje Point-to-point wireless linkovi reda velicine 20mbit/s, na daljine od po sto kilometra (tamo repetitor, i dalje) (20mbit je vrh glave za 300 kuca po 1mbit/s, kad znate koliko puta preprodavaju te 'megabite' domaci ISPovi)
Postoje PLC komunikacije (power line communiacation),... pa mogu da dovuku optiku dokle ide, pa onda na kablove od elektrodistribucije, pa dalje... Samo kod svakog trafoa treba jedan zaobilazni vod da se napravi, ali to vec postoji, radi, i neki sistemi vec koriste to.

A i svaki put, kad se pravi neki nov put, se ispod stavljaju opticki vodovi, i rezervni kanali. Naravno, to priblizi opticke vodove tim selima, pa onda je i lakse sa raznim drugim vidovima komunikacije napraviti vezu jos za tih poslednjih par kilometara.

Ne kazem da je sve to jeftino, ali nije ni toliko skupo koliko se neki bune. Mogli bi da uporedimo kilometar nekog obicnog puta, sa kilometrom opticke linije :)

A inace... kad vec analogija sa supermarktom/ikeo i sl... Koliko cesto se ide u supermarket? jednom nedeljno? jednom u dve nedelje? U ikeu? jednom mesecno? Lepo porodica sedne u auto, sat/dva/tri do ikee/supermarketa, kupe sve sto im je potrebno, napune auto do kraja, i vrate se. Evo, u ljubljani u nekim supermarketima vidjam ljude, koji su dosli iz rijeke, zagreba, i slicnih grdova, koji ne samo da su >1 sat daleko, nego jos i prolaze granicu.

E sad... sa druge strane... koliko cesto se 'izlazi' na internet? Pa sve one americke serije, koje nece doci do evrope jos <n> godina? Treba u utorak da se skine novi House. Pa treba pogledati neki nov TED Talk, ... Pa pratiti trecu tursku ligu svaki minut-dva, zato sto su vece kvote u kladionici. Pa patch tuesday i windows update? .... :)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 15:16 - pre 176 meseci
@danijel ,a jesi putovao po 2 sata do skole i nazad?
e vidis,ti jesi imao prevoz obezbedjen,mnogi nemaju,bitna razlika

mislim u krajnjoj meri moze da se kupi satelitski [ne bas jeftini net],a za upload da se koristi gprs u malim pizdincima,ali kao sto rekoh,ja sam na nesto drugo mislio

[Ovu poruku je menjao Horvat dana 18.10.2009. u 16:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Danijel Krmar
Novi Sad

Danijel Krmar
Član broj: 158660
Poruke: 325
*.adsl.eunet.rs.



+9 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 15:17 - pre 176 meseci
Citat:
stil: ISDN = dial up ?

Aha, i sasvim lepo živi sa tim :)

@mulaz,
jasno je da je moguće to sve ostvariti, samo je pitanje cene. Mada, meni ni iz džepa ni u džep, pa ako Finci to hoće da sprovedu neka ih :).

Ali još jedno, koliko vidim, oni ni nemaju nameru da baš svako domaćinstvo dobije broadband:
Citat:
It may also count a household as connected if there's an access point within a couple of miles, leaving around 200,000 people with a bit of a walk to check their emails.


edit:
@Horvat
ako pod marko misliš na mene :D, da, jesam imao obezbeđen prevoz, u svim takvim mestima (pričamo o Zapadjoj Evropi, jelte) postoji obezbeđen prevoz. Minibusom do jednog drugog mesta, pa iz tog mesta onda dalje redovnom linijom do škole. Tamo i nazad sveukupno oko sat, sat i dvadeset minuta. I bilo mi to sasvim ok :).
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 15:20 - pre 176 meseci
Pa da... ali opet... kad uporedis 1km opticke linije, sa cenom 1km obicnog puta (mislim asfaltan put, gde mogu dv auta da se sretnu i prodju, bar smanjenom brzinom), vidis da je opticki kabl (naravno sa kopanjem rupe i svim ostalim) relativno jeftin.
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 15:21 - pre 176 meseci
Citat:
mulaz
Treba u utorak da se skine novi House.


Hihihi, EZTV ili NoTV, jel... ccc kriminalcu :-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 15:29 - pre 176 meseci
oprosti danijele,imas slicno sarenu sliku kao marko,nisam gledao detalje ni nick :)

minibus od vrata do vrata ili moras pesaciti do stanice koja je xy km dalje?

@ivan,a je l to piraterija,mislim,to je emitovano javno,i ako neko snimi [i podeli svoj primerak] da li je to piraterija?
 
Odgovor na temu

Danijel Krmar
Novi Sad

Danijel Krmar
Član broj: 158660
Poruke: 325
*.adsl.eunet.rs.



+9 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 15:33 - pre 176 meseci
Citat:
mulaz: Pa da... ali opet... kad uporedis 1km opticke linije, sa cenom 1km obicnog puta (mislim asfaltan put, gde mogu dv auta da se sretnu i prodju, bar smanjenom brzinom), vidis da je opticki kabl (naravno sa kopanjem rupe i svim ostalim) relativno jeftin.

Samo što je put nešto što je relativno neophodno ;).

Uopšte ja nisam protiv te ideje Finaca, ti ljudi tamo imaju određeni standard, Finska ima određeni (poprilično veliki) budžet, i valjda ljudi nemaju da rešavaju neke bitnije probleme, i po meni je sasvim ok da onda preusmere pare na tako neki projekat. Izgleda da su došli do tačke kada mogu da razmišljaju i o tome kako da malom broju stanovništva učine život ugodnijim. I super.

Ja jedino sporim da je za tih 5% stanovnika broadband neophodan kao što su neophodni putevi, škole i slična infrastruktura. Prosto se radi o povećavanju kvaliteta života, ni manje, a ni više, i ako mogu to da izguraju i treba da izguraju.

@Horvat,
ma ne brigaj, nije frka :). Davno beše, ali koliko se sećam minibus nas je dovozio do stanice gde smo čekali redovnu liniju. Ali nije to ni važno, samo sam hteo reći da nije strašno ni ako nema pune osnovne škole u mestu, a i koliko mi se čini većina i najmanjih mesta je kako-tako povezana sa nekim većim mestima, tako da osim od oca i njegove generacije (ili starijih) nisam ni čuo da neko pešači kilometrima do škole. Meni takvi slučajevi stvarno nisu poznati (a mislim da toga u Zapadnoj Evropi sigurno nema i da je sigurno obezbeđen bilo kakav način prevoza učenika do škola).
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 15:33 - pre 176 meseci
Jeste piraterija, zato sto je javno samo za neke ljude, koji placaju pretplatu za jednu stanicu, i usput gledaju i reklame na toj stanici.
Inace, i sve pesme idu na radio, pa opet ne smes da imas snimljene (iako sa radia), ako nemas original CD-a (ili potvrde sa itunes-a, i sl.)

Citat:
Samo što je put nešto što je relativno neophodno ;).

Da, ali kad jednom vec imas rupu za put, i kad vec imas kanale za telefonske linije, je ubacivanje jos jednog optickog kabla u tu, vec iskopanu rupu, jos nekoliko puta jeftinije (skoro pa da 'dzabe', ako telekom, ili koji vec provider ima svoj kanal ispod)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Danijel Krmar
Novi Sad

Danijel Krmar
Član broj: 158660
Poruke: 325
*.adsl.eunet.rs.



+9 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 15:40 - pre 176 meseci
mulaz, da citiram sam sebe :)
Citat:
Prosto se radi o povećavanju kvaliteta života, ni manje, a ni više, i ako mogu to da izguraju i treba da izguraju.

 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.dynamic.amis.net.



+435 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 15:41 - pre 176 meseci
Citat:
Pa da... ali opet... kad uporedis 1km opticke linije, sa cenom 1km obicnog puta (mislim asfaltan put, gde mogu dv auta da se sretnu i prodju, bar smanjenom brzinom), vidis da je opticki kabl (naravno sa kopanjem rupe i svim ostalim) relativno jeftin.


Btw,juce prolazio kroz slovenacku vukohebinu tipa 1kuca/kilometru puta,kopa se kanal,ide opticki kabl.Cena kopanja ~3e/m.
A ni ja ne mislim da treba fizicki povezati svaku udzericu u pizdincima,
Citat:
It may also count a household as connected if there's an access point within a couple of miles, leaving around 200,000 people with a bit of a walk to check their emails.
,ovo je sasvim ok.
Hteo sam da ukazem na razliku u drustvenim elitama pametnih i onih drugih drustava.Prvi razmisljaju na nacin:ako je dobro svima oko meni,bice i meni jos bolje,a oni drugi:meni je lepo dok sam vlast,a da bih ostao na vlasti i uzivao nenormalne privilegije ugusicu i ugnjavicu sve ispod sebe,ogranicicu pristup informacijama,obrazovanju,sipacu vodu u coaxialni kabel,sta god.Samo da se moji ortaci i sponzori napljackamo sto vise,a to mozemo dok je masa kojom vladamo gluva i slepa i ima pristup samo dnevniku u pola 8.I velikom bratu.I za sve cemo da krivimo 500 godina pod Turcima,hebali ih vise Turci

Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 15:48 - pre 176 meseci
da...ne sme se snimati sadrzaj sa radia :-X :D

dakle smes u drzavi u kojoj si da snimis sadrzaj,ali "ne smes" ga siriti dalje? [nesto kao sto hulu radi,samo za usa,a ostale ko smirgla?]

 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 16:10 - pre 176 meseci
Citat:
Danijel Krmar: edit:

stil: ISDN = dial up ?

Aha, i sasvim lepo živi sa tim :)


Šta aha ? Hoćeš da kažeš da je brzina ISDN ista kao i brzina dial up konekcije.
 
Odgovor na temu

Danijel Krmar
Novi Sad

Danijel Krmar
Član broj: 158660
Poruke: 325
*.adsl.eunet.rs.



+9 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 16:19 - pre 176 meseci
Ne, mislio sam da nema infrastrukture za ADSL, vDSL i slično. Koliko znam ima dve linije, tako da mu je jedna linija samo za ISDN koji koristi uvek oba 64k kanala.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 16:27 - pre 176 meseci
To je duplo brže od V.90 modema u idealanom slučaju.
 
Odgovor na temu

Danijel Krmar
Novi Sad

Danijel Krmar
Član broj: 158660
Poruke: 325
*.adsl.eunet.rs.



+9 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom18.10.2009. u 16:30 - pre 176 meseci
Ali i dalje nedovoljno za youtube, live streaming i slične zezalice. No da je brže, brže je.
 
Odgovor na temu

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
91.150.122.*



+727 Profil

icon Re: Pristup internetu obavezan zakonom19.10.2009. u 07:59 - pre 176 meseci
Ih ti Finci, baš su bezobrazni! Hoće da imaju brz internet bez betona, smoga, da ne žive napakovani kao u kutijama šibica, da ne čuju svakog jutra zvuk gradskog prevoza ili još bolje autoputa! Nego svima kojima smeta ovaj bezobrazluk Finaca, možete da se tešite - jes' da je tamo standard al' je 'ladno.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Pristup internetu obavezan zakonom

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 12551 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.