Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Plafonsko hlađenje, kako, čime?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Plafonsko hlađenje, kako, čime?

[ Pregleda: 4831 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Plafonsko hlađenje, kako, čime?14.11.2009. u 19:26 - pre 175 meseci
Pošto imam nameru da postavim podno i eventualno zidno grejanje, i pre izlivanja betonske košuljice postaviću sve neophodne cevi za buduća proširenja (radijatori ili konvektori), zanimaju me i sve moguće informacije o plafonskom hlađenju.

Šta znate o plafonskom hlađenju?
Kakve se cevi koriste (prečnik, tip)? Koliko gusto se ređaju? Koliki je maksimalni krug?
Kakva se površina plafona koristi (da li može na spušteni gipsani plafon)?

itd...
 
Odgovor na temu

todorbgd

Član broj: 234960
Poruke: 32
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Plafonsko hlađenje, kako, čime?16.11.2009. u 20:32 - pre 175 meseci
Plafonsko hladjenje postoji u vise varijanti. Ono koje sam ja postavljao se radi sa gipsanim plocama 18mm u koje su ugeadjene cevi precnika 10mm. Temperature vode su oko 18 stepeni.
Problem kod zidnog i plafonskog hladjenja je u tome sto se vlaga zadrzava u prostoriji, za razliku od klima uredjaja, pa je subjektivni osecaj da je temperatura u prostoriji visa.Sa spustanjem temperature u prostoriji povecava se vlaznost. To se obicno resava ubacivanjem fan-coil uredjaja koji hladi i izbacuje visak vlage.

Sto se tice cevi i nacina postavljanja zidnog grejanja.
Postoje varijante i sa pex i sa pex/al/pex cevima. Princip je isti, cevna zmija se postavlja na zid (levo -desno). Temperatura vode ide do 50 stepeni za razliku od podnog oko 39, tako da bi trebalo posebno vezivati i regulisati temperaturu vode. U koliko se vezauje na isti razdelnik trebalo bi povecati povrsinu zida koji se greje zbog nize temperature.
Samo postavljanje cevi ne predstavlja problem ali ti ipak savetujem da kontaktiras nekog profesionalca koji se time bavi. Pored postavljanja cevi moras voditi racuna o nacinu povezivanja cevi (nije isto kao kod podnog), jako je bitno da se ispostuje postupak malterisanja i postavljanja diletacija (da ne bi doslo do pucanja maltera na zidu) i trebalo bi ispostovati postupak odgrejavanja ( postepeno dizanje temperature panela u toku nekoliko dana) pre gletovanja zida.

Ovo je ukratko.

pozdrav
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Plafonsko hlađenje, kako, čime?17.11.2009. u 19:33 - pre 175 meseci
Misliš li da je fan-coil (konvektor) bolje rešenje od plafonskog hlađenja? Razmišljao sam o tome da postavim plafonski konvektor u spušteni plafon, ali nekako mi se čini da je zračenje celog plafona hladnoćom bolje rešenje od duvanja hladnog vazduha iz jedne tačke.

A koliko vidim, za funkcionisanje plafonskog hlađenja treba samo imati protok vode iz bunara (ili česme), bez ikakve dodatne potrošnje struje.

Uzgred, pošalji mi na PP gde mogu da nađem te gipsane table za plafonsko hlađenje, eventualno i plafonske konvektore.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.70.*



+86 Profil

icon Re: Plafonsko hlađenje, kako, čime?17.11.2009. u 23:23 - pre 175 meseci
evo da te razocaram malo ovo je jeftinija verzija plafonskog konvektora zadovoljavajuceg
kvaliteta a ove tipa carrier i sl. kvaliteta bolje i da neznas posto su.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Plafonsko hlađenje, kako, čime?

[ Pregleda: 4831 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.