Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?

[es] :: Advocacy :: Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?

[ Pregleda: 6013 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ljubmilo
Beograd

Član broj: 107015
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.polovniautomobili.biz


Profil

icon Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?22.11.2009. u 15:29 - pre 175 meseci
Vidim da u poslednje vreme ima sve vise sajtova sa ovim sadrzajem.

Filmove nije moguce skinuti, samo mogu da se gledaju (nije Divx format), kvalitet slike je los do prosecan.
Na svima uglavnom pise da oni ne hostuju filmove vec samo pronalaze linkove na svetskimm video share sajtovima i postavljaju u svoj player (sto je i istina).

Medjutim, da li je ovo krsenje autorskih prava, tacnije mogu li vlasnici imati posla sa policijom, obzirom da, koliko vidim, nasa IT policija istrazuje i hapsi samo one koji postavljaju DIVX i DVD filmove za download.

Takodje, video sam na stranim sajtovima ovakvog tipa da pise: For preview only.

 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?22.11.2009. u 22:59 - pre 175 meseci
For preview only su oni klipovi od 10 - 15 sekundi. :)

I ko kaže da film ne može da se skine? Malo teže, ali može, kao i youtube klipovi. Da li je legalno? Pa, ako nema odobrenje da distribuira filmove, a nema, onda nije. :)
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-135-49.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?22.11.2009. u 23:21 - pre 175 meseci
Citat:
bachi:Malo teže, ali može


ššššš...pa i nije nesto tesko...šššš
 
Odgovor na temu

ljubmilo
Beograd

Član broj: 107015
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.polovniautomobili.biz


Profil

icon Re: Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?23.11.2009. u 13:16 - pre 175 meseci
Ma znam da moze da se skine, ali ipak 90% ljudi ne znaju (ne umeju da otvore nalog na sajtu, a kamoli sta komplikovanije).
Radi se o tome sto jedini koji kao nesto kontrolise ta autorska prava - Google (zbog Adsensa) tolerise ovakve sajtove.

Pitam sve ovo jer bi i ja hteo da krenem sa slicnim sajtom, ali mnogo ozbiljnije - forum, biografije glumaca, slike i naravno celi filmovi (.flv format), pretraga po raznim kriterijumima - nesto kao Imdb.

Vidim da ovakvi sajtovi imaju dobru posetu, a i Adsense ih "tolerise".

Citat:
bachi: For preview only su oni klipovi od 10 - 15 sekundi. :)

I ko kaže da film ne može da se skine? Malo teže, ali može, kao i youtube klipovi. Da li je legalno? Pa, ako nema odobrenje da distribuira filmove, a nema, onda nije. :)


Zapravo je pravo pitanje koje sam trebao postaviti, DA LI SE OVO "TOLERISE" a ne da li je legalno.
Takodje, mislim da se For Preview na ovakvim sajtovima koristi kao "opravdanje" koje se odnosi na kvalitet slike a ne na duzinu klipa.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?23.11.2009. u 13:21 - pre 175 meseci
Pa ocigledno je da se tolerise, bas kao sto se tolerisu sva skidanja filmova.

Jako je tesko juriti ko je skinuo sta, jos teze dokazati itd...

Jure se oni koji postavljaju takav sadrzaj (oni koji drze sajtove) kao i oni koji to dele preko P2P-a..

Oni koji skidaju su nebitni, za sad.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ljubmilo
Beograd

Član broj: 107015
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.polovniautomobili.biz


Profil

icon Re: Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?23.11.2009. u 14:19 - pre 175 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa ocigledno je da se tolerise, bas kao sto se tolerisu sva skidanja filmova.

Jako je tesko juriti ko je skinuo sta, jos teze dokazati itd...

Jure se oni koji postavljaju takav sadrzaj (oni koji drze sajtove) kao i oni koji to dele preko P2P-a..

Oni koji skidaju su nebitni, za sad.


Nisam ni mislio na one koji skidaju, vec one koji postavljaju sadrzaj (ali ne Divx ili DVD, vec .flv na primer).

Evo primera: Selo Gori E01

Ovaj klip se nalazi na video.google.com vec par godina,a vidi se i ko ga je postavio. Nema link za skidanje (Download) a i kvalitet slike je slab (na ovo mislim pod "Preview").

Nadjoh i zakon o autorskim pravima Zakon o autorskim pravima
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?23.11.2009. u 14:56 - pre 175 meseci
Ispravite me ako gresim. Ali svako javno emitovanje nevezano za medijum(TV,Internet,Bioskop) bez dozvole nosioca autorskih prava je zabranjeno. Jer po meni onaj ko linkuje postaje saucesnik u krivicnom delu. Jedini legalan nacin emitovanja jeste placanje poprilicno skupe dozvole nosiocu prava.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?23.11.2009. u 15:08 - pre 175 meseci
@ljubmilo,

Zakon je vrlo jasan - bilo kakvo javno umnozavanje zasticenog materijala bez dozvole je nelegalno.

Medjutim praksa je takva da je poprilicno neprakticno juriti sve koji to rade - pa je vrlo verovatno da mnogi koji kace te fajlove nikad ni ne budu kontaktirani oko toga od strane vlasnika prava/advokata unajmljenog od strane vlasnika prava.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ljubmilo
Beograd

Član broj: 107015
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.polovniautomobili.biz


Profil

icon Re: Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?23.11.2009. u 15:53 - pre 175 meseci
Citat:
Majstor_Pućko: Ispravite me ako gresim. Ali svako javno emitovanje nevezano za medijum(TV,Internet,Bioskop) bez dozvole nosioca autorskih prava je zabranjeno. Jer po meni onaj ko linkuje postaje saucesnik u krivicnom delu. Jedini legalan nacin emitovanja jeste placanje poprilicno skupe dozvole nosiocu prava.


Ovo je vrlo interesantno sto si pomenuo placanje dozvole nosiocu prava. Kome i koliko (red velicina) placaju npr. neke lokalne televizije za emitovanje filmova i serija ?

Recimo da ja hocu (ali zaista i hocu) da sve na mom sajtu bude legalno. Kome ja treba da se obratim, tj. da li postoji neko udruzenje (kao npr. SOKOJ za muziku) kome bi ja placao mesecnu dozvolu za emitovanje filmova, da ne moram da kontaktiram svakog autora ponaosob (mislim da ne ide tako)?

Radi li neko od vas na nekoj televiziji pa da kaze kako to ide ....?
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?23.11.2009. u 16:17 - pre 175 meseci
Ne radim na TV, ali mislim da svaka veca producentska kuca tipa Universal,Fox,WB, itd. ima svoje predstavnike u Srbiji(distributere) i to su najcesce kompanije koje prodaju bioskopske matrice i originalna DVD izdanja. Njima se obracas, oni su potpisali ugovor sa nosiocima autorskih prava, ali sam siguran da ce za bilo koji iole zvucniji naziv biti paprena cena. Pogledaj samo domace televizije i videces da je broj filmova obrnuto srazmeran njihovoj "svezini", i pogodi sta? Nije zato sto je publika nostalgicna ;)
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

ljubmilo
Beograd

Član broj: 107015
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.polovniautomobili.biz


Profil

icon Re: Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?23.11.2009. u 16:26 - pre 175 meseci
Ovde pricamo o domacim filmovima, mada pretostavljam da je onda i sa njima slicna situacija, tj. da se prava kupuju za paket filmova.

Ali, da li si siguran da jedna (eto pade mi napamet) TV Vranje ima potpisan ugovor sa Foxom i ostalim distributerima? Takodje, sta je domacim filmovima koji su snimale domace producentske kuce 70-ih i 80-ih koje vise ne postoje?

 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?23.11.2009. u 17:49 - pre 175 meseci
Tako je.
Sto se tice TV Vranja, najbolje bi bilo da ih nazoves pa da ih lepo pitas :)
A sto se tice filmove nepostojecih producentskih kuca, sigurno je prava otkupila neka druga kuca. Jer kada kompanija odlazi u stecaj prodaju se njen materijalni i nematerijalni kapital, izmedjuostalog i autorska prava, radi podmirenja dugovanja. Ili se kompenzuju po dogovornoj ceni. Opet ovo je samo logina predpostavka.
Ako ces vec da se petljas sa domacim filmovima, lepo umes broj od SOKOJ-a ili koje vec oragnizacije zakazes sastanak i odes tamo sa njima da popricas. Ako si ozbiljan da pravis biznis, onda lepo odes i razgovaras, ovako ispod zita, a bez protekcije mozes vrlo lako da na'ebes sto se kaze narodski.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

ljubmilo
Beograd

Član broj: 107015
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.polovniautomobili.biz


Profil

icon Re: Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?23.11.2009. u 18:42 - pre 175 meseci
SOKOJ nema veze sa filmovima, samo sa muzikom, zato i pitam da li postoji nesto slicno za domace filmove, prosto ne znam kome bi se obratio, jer mi je ideja bila da neko ko ovo vec radi (neka privatna TV, npr.) iznese ovde svoje iskustvo (zato i sluze forumi, zar ne ?)
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?23.11.2009. u 18:49 - pre 175 meseci
Pitaj distributerske kuce, sigurno ce ti dati informaciju:
http://www.google.com/search?q=distributerske+kuce+u+srbiji
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-243.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?24.11.2009. u 19:39 - pre 175 meseci
Citat:
ljubmilo: Ovde pricamo o domacim filmovima, mada pretostavljam da je onda i sa njima slicna situacija, tj. da se prava kupuju za paket filmova.

Ali, da li si siguran da jedna (eto pade mi napamet) TV Vranje ima potpisan ugovor sa Foxom i ostalim distributerima? Takodje, sta je domacim filmovima koji su snimale domace producentske kuce 70-ih i 80-ih koje vise ne postoje?


pa nema sa foxom direktno,ali ima s npr tuck-om potpisan ugovor

e sad,sigurno da sve stanice ne postuju ovo,pa malko i ispod zita emituju razne filmove
ali bi trebali po svim zakonima da imaju

cak i ako istekne licenca u toku filma,moraju da prekinu emitovanje filma [ma kako ovo sasavo zvucalo]


a kome da se obratis za domace filmove,pa producentskim kucama i distributerima,jednostavno,pocni od ministarstva za kulturu da ih pitas za brojeve jer oni su u 98% slucajeva sufinansijeri filmova

i tesko da ces [legalno] uspeti da preko neta emitujes filmove [jos for free] i jos pri tom da ne budes u veeeelikom minusu

tako da,bolje zakupi server u hong kongu i emituj do mile volje sta ti se hoce... ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Domaci filmovi uzivo - krse li autorska prava ?

[ Pregleda: 6013 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.