Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

sto mislite o tranziciji?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: sto mislite o tranziciji?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12285 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?11.12.2009. u 10:51 - pre 175 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Ti ni ne znas sta je mentalitet. To sto neko vise ne brise pozadinu koprivama nego koristi toalet papir nije nikakva promena mentaliteta nego je to samo razvoj tehnologije. BTW ja TV nemam, to mene ne zanima.


Siguran sam da se u Leslilandu pojave drugacije definisu nego u realnosti. Malo nesto poznajem psihologiju, a osnove moze svako ko ima bar jedan prst isto saznati.

- Mentalitet je kolokvijalni termin koji označava karakterističan sklop načina mišljenja, verovanja i emocionalnog reagovanja nekog pojedinca, kolektiva, naroda ili društva. U psihologiji, ovom pojmu delimično odgovaraju pojmovi: karakter, ličnost, nacionalni karakter, modalni karakter.

- Karakter označava ključno obeležje ličnosti, specifičan sklop emocionalno-motivacionih, socijalnih, moralnih i konativnih izrazitih crta po kojima se ona razlikuje od svih drugih.

- Učenje je svesna, svrsishodna i namerna aktivnost usmerena na sticanje određenih saznanja i veština. Učenje izaziva relativno trajnu promenu u ličnosti nastalu pod dejstvom individualnog iskustva. Postoji više različitih teorija učenja koje pokušavaju da pomoću jednog ili više principa objasne sve njegove raznovrsne oblike i vidove. Osnovni oblici su: senzitizacija, habitacija, klasično uslovljavanje, instrumentalno učenje i učenje uviđanjem.


Citat:
Lesli:
Niko ne kaze da lose stvari u Srbiji nece da se isprave, recimo kaznama, hoce i treba,


A sta ce se to promeniti, ako ne navike npr srpskog sofera?
A sta je navika ako ne socijalna crta?
A ako srpski sofer vise ne gazi 230 na sat jer zna da ce dobiti 10 poena kazne za to da li je to tehnologija ili je motivisan da to uradi prisilom?


Citat:
Lesli: ali ti ni bilo ko na ovome svetu ne mozete nikad da od Srba napravite ljude nalozene na sistem bilo koje vrste i uzivljene u isti koji ce da sistem bilo koje vrste prihvataju kao svoj i da sebe dozivljavaju kao deo njega.


To sto Srbi nikad nece postati Svedjani, ne znaci da se promena nece desiti ako se zakoni sprovode. Strukturalno ce biti promena drugacija, ali promena ce nastati.
To znaci samo da svaki narod ima svoje referentne okvire i promene se desavaju po njima i bilo bi ludilo da postignemo isti cilj kao Svedjani ili Japanci.


Ti pricas o promeni karaktera kao o unistenju karaktera i instaliranjem novog.
Jok.
Stvar je o sputavanju odredjenih navika i vremenom o dozivljaju takvog ponasanja kao neprihvatljivog.




 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.86.44.*



+5251 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?11.12.2009. u 11:26 - pre 175 meseci
Citat:
Isak666: Stvar je o sputavanju odredjenih navika i vremenom o dozivljaju takvog ponasanja kao neprihvatljivog.


Ovo se u prevodu zove ZATVOR.

I sa kojim pravom sputavati nesto i zasto.

Postoje dogovorni oblici ponasanja u zajednici, koje se kod pojedinca "nametnu" vaspitanjem i moralnim normama, nagradama i pohvalama, formiranjem svesti o zajednici, korektnom ponasanju i pravdi.

Ako to u drustvu, zajednici, ne postoji, vec je proglasena opsta pljacka, snalazenje i otimanje, kada legnu vuciji zakoni na neku zajenicu, koji je smisao "kazni".

Ako se formiraju asocijalne navike, takav pojedinac je za izolaciju, zatvor ili ludnicu.

Ako drustvo zatruje pojedinca, nema NIKAKVO pravo da proglasava nekakva pravila i sankcije.

Tu negde lezi razlika izmedju organizovanih zajednica i stanja u srbiji. Mozda su mentaliteti bili nekada inicijalno slicni, ali dugogodisnja geneza i ponasanje vladajuce elite su napravile razliku.

Poz
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?11.12.2009. u 11:38 - pre 175 meseci
Citat:
vladd: Ovo se u prevodu zove ZATVOR.:)

I sa kojim pravom sputavati nesto i zasto.

Postoje dogovorni oblici ponasanja u zajednici, koje se kod pojedinca "nametnu" vaspitanjem i moralnim normama, nagradama i pohvalama, formiranjem svesti o zajednici, korektnom ponasanju i pravdi.

Ako to u drustvu, zajednici, ne postoji, vec je proglasena opsta pljacka, snalazenje i otimanje, kada legnu vuciji zakoni na neku zajenicu, koji je smisao "kazni".

Ako se formiraju asocijalne navike, takav pojedinac je za izolaciju, zatvor ili ludnicu.

Ako drustvo zatruje pojedinca, nema NIKAKVO pravo da proglasava nekakva pravila i sankcije.

Tu negde lezi razlika izmedju organizovanih zajednica i stanja u srbiji. Mozda su mentaliteti bili nekada inicijalno slicni, ali dugogodisnja geneza i ponasanje vladajuce elite su napravile razliku.

Poz


Ne mora biti zatvor automatski, mada za neke je i smrtna kazna slaba ;)

A sa kojim pravom i to je relativno i zavisi od zajednice. Npr negde je sasvim ok zeni otfikariti klitoris da bi je spasili od greha pozude i ne da nije kaznjivo, nego je i pozeljno.

Drustvo kao i tzv mentalitet nisu monolitne kategorije nego su promenjive u vremenu. Tako da se iskreno nadam da je sadasnja elita za pedalj voljnija (da li pod prinudom, da li pod licnim interesom sve jedno) od ranijih da uspostavi nova pravila ponasanja bar za saobracaj ili "navijace".
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.teletrader.com.



+10256 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?11.12.2009. u 11:45 - pre 175 meseci
Citat:
Isak666: Stvar je o sputavanju odredjenih navika i vremenom o dozivljaju takvog ponasanja kao neprihvatljivog.


Citat:
vladd: Ovo se u prevodu zove ZATVOR.:)
I sa kojim pravom sputavati nesto i zasto.



Mislim da je ovde gosn. Isak mislio na sputavanje negativnih navika. Na primer: vožnja 220 na sat tamo gde je dozvoljeno 80, bacanje kese đubreta kroz prozor, neizvršavanje ugovorenih finansijskih obaveza i slično.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?11.12.2009. u 16:06 - pre 175 meseci
Znamo mi dobro na sta je mislio.

Ali, uvek ima ali u zemlji srbiji, a kada vec pricamo o tranziciji.

Drzava mora prvo da odluci da je drzava, a ne bunjiste gde ce neki zloupotrebom da preliju pare kod sebe, ili jos lepse iznesu negde, i glume bizmismene.

Znaci, treba da se organizuje, gradi infrastrukturu( a ne da osniva agencije), radi na privredi, kulturi i obrazovanju.

Zarad tranzicije, ne zarad licnog bogacenja pojedinaca.

I kada nekom "odabranom", recimo i sposobnom, poveri da bude "tajkun", da glumi privatnika sa brdom drzavnih para, koji kao domacinski posluje, treba doticni da nastavi da radi, ali zasta (ne lazno, kao dinastija Karic) da radi na razvoju drzave.

Bilo je, 2000-te godine, predloga da se pojedincima i pokloni infrastruktura, samo da je dovedu u funkciju, da radi, proizvodi ili sta god, da zaposljava ljude i povecava drustveni proizvod.
Birokratija je sracunala, da je bolje da malo zaradi, pa makar privreda propala..pojede pare, a o tome neka neko treci brine...
Pa je propalo...

U sustini, drustveni proizvod je sustina tranzicije.

U tom smeru treba da se pokrenu svi resursi drzave, privreda, obrazovanje, pogodno drustveno uredjenje...


E to, u svakom elementu drzavnosti, su BIROKRATE zarad licnih sebicnih i kratkorocnih ciljeva, prokockale, potrosile, pojele, satrpale u straznjicu, iskupovali i nakupovali i sta im treba i ne treba, sepurili se i to i dalje rade...

Na osnovu 50 milijardi dolara..., od toga, dve trecine je kredit...

I stoga su izgubili pravo "uredjenja", postavljanja pravila(sami su SVAKO prekrsili), i eventualno izmisljanje "sankcija", sa bilo kakvim opravdanjem "boljeg zivota".


Poz

 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
109.93.191.*



+558 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?11.12.2009. u 18:22 - pre 175 meseci
Citat:
Isak666: A primer promene mentaliteta - pa npr ti i generacija mojih roditelja, posto kontam da si tu negde, koji ste ovladali vestinom koristenja neta.Pisete mailove, kupujete preko Amazona, prihvatili ste forumsku konverzaciju i formu komunikacije koja se tu koristi, radne navike ako koristis komp za posao, mozda si se otudjio i od zene, pa cesce sednes da napises neki monolog nego da pitas zenu sta gleda to na tv, imas kontakt sa vecim brojem informacija nego pre i dostupnije su nego pre i bla bla bla... Posle ovoga usvojio si nove forme ponasanja i samim tim nisi vise isti. Pomnozimo jos par hiljada sa tim - i eto nesto za pocetak.
More ti si generacija mojih roditelja ako ce da se sudi po onome sto pises, a sto se tice interneta i ko se na sta navikavao, ja kad sam koristio internet ovo sto ti sad znas da je internet nije ni postojalo.

Nemas ti pojma sta je mentalitet i gotovo. Sve to sto ti navodis kao primer za mentalitet tzv Srba nema veze ni sa cim, a sa mentalitetom ponajmanje. Svi ti sto ih pominjes nisu nikakvi "srpski soferi" nego samo neke budale i divljaci koji su pusteni iz rupa u toku devedesetih. Sve te budale i divljaci ne cine ni 10% stanovnistva i problem njih je problem neozbiljne drzave koja ne sankcionise te majmune, a ne problem sa srpskim mentalitetom. Bilo gde da drzava postane neozbiljna kao ovde, te budale i divljaci ima da izbiju u prvi plan.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?11.12.2009. u 18:26 - pre 175 meseci
A sta je mentalitet?

Citat:
Sve te budale i divljaci ne cine ni 10% stanovnistva i problem njih je problem neozbiljne drzave koja ne sankcionise te majmune, a ne problem sa srpskim mentalitetom.


I btw ja sam pisao o problemu nepostovanja zakona, a ti si spomenuo problem mentaliteta ;)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?11.12.2009. u 18:30 - pre 175 meseci
Citat:

Lesli: ali ti ni bilo ko na ovome svetu ne mozete nikad da od Srba napravite ljude nalozene na sistem bilo koje vrste i uzivljene u isti koji ce da sistem bilo koje vrste prihvataju kao svoj i da sebe dozivljavaju kao deo njega.


Srbi se jako dobro primaju - ali generalno na pogresne stvari, istorijski :)

Primili su se na komunizam ko dete na eurokrem pre 60 godina... je li tako? Tako je.

Posle komunizma, primise se na nacionalizam samo tako - opet, iz sve snage, svom silom - glavom u zid :)

Novo-pronadjena deklarativna religioznost... Check - primise se k'o niko sto bi se reklo, odjednom svi postali "verujuci" bog te mazo, a do pre nekoliko godina imali partijske / pionirske knjizice - ako to nije primanje, onda ne znam sta je :)

E sad, ne znam kakav je to mentalni... algoritam, koji stanovnike Srbije motivise da se "naloze"... ocigledno da bi se Srbi nalozili na nesto, to nesto mora zadovoljavati nekakve uslove... a kakve, pojma nemam; kontam kada bi to neko uspeo da izuci, mogao bi dobiti i Nobelovu nagradu :-)

Citat:

Sve te budale i divljaci ne cine ni 10% stanovnistva i problem njih je problem neozbiljne drzave koja ne sankcionise te majmune, a ne problem sa srpskim mentalitetom. Bilo gde da drzava postane neozbiljna kao ovde, te budale i divljaci ima da izbiju u prvi plan.


Mislim da pravis veliku gresku sto razdvajas drzavu od naroda, a samim tim i mentaliteta - ja duboko verujem u onu izreku "svaki narod ima vlast kakvu zasluzuje" - tj. da vlast ne moze biti znacajno bolja/gora od prosecnog naroda.

Tj. mozda i moze u nekom kratkom istorijskom periodu (tipa puc, revolucija, sta god...) ali vise decenija? Cisto sumnjam :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?11.12.2009. u 18:36 - pre 175 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Srbi se jako dobro primaju - ali generalno na pogresne stvari, istorijski :)

Svaki narod se prima kad ga dovoljno tripuju kroz medije. Kakva je atmosfera u američkim šoping molovima oko Božića (ne znam za nemačke)?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?11.12.2009. u 18:48 - pre 175 meseci
Nemam pojma kakva je atmosfera u americkim soping molovima za bozic, obicno u USA idem pocetkom januara svake godine, a tad je kasno :-)

Sto se Nemacke tice... pa dosta ljudi dobija 13-tu platu pocetkom decembra, ako mislis na iznenadan skok kupovine - mislim da to ima vise veze sa faktom da imas jos jednu platu na racunu a ne sa nekim reklamama (interesantno, iz istog razloga skace broj mobilnih radara po putevima bas me skotovi uslikase pre neki dan i to na auto putu @#&*).

A moj odgovor je bio na Leslijevo "Srbi se ne primaju" - a ne na to da li se drugi narodi primaju... A takodje, postoji velika razlika i na sta se ko prima, sto obicno utice i na buducnost podosta ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?11.12.2009. u 18:51 - pre 175 meseci
To na šta se ko prima ne zavisi od toga ko je ko, nego šta mu se servira. Evo i tvoji domaćini se tridesetih godina prošlog veka primali na sve i svašta...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?11.12.2009. u 18:52 - pre 175 meseci
Pa jasta - i, vidis, upravo je njihov tadasnji mentalitet (posledica ponizenja posle WWI, mitska megalomanija, kompleks vise rase...) i doveo do pojave brkatog bolesnika - kao i fakat da su masovno ignorisali sto im ubijaju komsije Jevreje.

Kada su pukli kod zvecke, okupatori dohvatise se posla neki da ih temeljno reprogramiraju*, i uspelo - postase sasvim OK.

Mentalitet i te kako utice na to kakvu ces vlast imati, vrrrrrlo puno - a ne kako Lesli kaze, da je drzava nekakva specijalna tvorevina odvojena od naroda.

--

* Srbi nisu imali nikakve okupatore koji su ih silom "programirali" - pa se ovo ne moze smatrati kao argument, kako ih je navodno neko drugi "lozio" na komunizam, nacionalizam, novo-pronadjenu religioznost, itd...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?11.12.2009. u 18:58 - pre 175 meseci
Bojim se da koristiš reč "mentalitet" u dosta drugačijem značenju od ostatka forumaša. Ono na šta misliš zove se mnjenje. Mentalitet ne može da se promeni za par godina "reprogramiranja", pod njime se podrazumeva nešto što postoji vekovima.

A loži onaj ko u rukama ima medije. Kako će on do njih doći, demokratski kroz demagogiju, na talasu neke krize, velikom količinom para itd, manje je bitno u kontekstu ove priče.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
109.93.191.*



+558 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?11.12.2009. u 22:01 - pre 175 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: ...njihov tadasnji mentalitet (posledica ponizenja posle WWI, mitska megalomanija, kompleks vise rase...
Pa sta, oni su verovatno i sad takvi samo su prerasli decje bolesti, pa vise ne pokusavaju na silu da to sve dokazu drugima ratovanjem. Tad tako vreme bilo, nisu se oni jedini time bavili, to imperije i te stvari, a sad vise nije takvo vreme.
Citat:
Ivan Dimkovic: Mentalitet i te kako utice na to kakvu ces vlast imati, vrrrrrlo puno - a ne kako Lesli kaze, da je drzava nekakva specijalna tvorevina odvojena od naroda.
Ne kazem ja to, ama imali su Srbi i ozbiljne drzave i pre SFRJ, i imace opet, pa ce onda i problem tih majmuna da bude resen, zato se to i zove tranzicija. Ali ne treba neko da identifikuje te majmune sa mentalitetom ovdasnjih ljudi.

A sta je mentalitet? Pa ne mogu ja sad to da pravim neke definicije jer nista time necemo da uradimo, ali evo primer, koliko god da se ovde uredi zemlja i da se poboljsa ekonomska situacija, evo, Srbi nece nikad da se uzive u ta seljakanja kao Ameri, ili nece da prave montazne kuce, ili nece centralna tacka u zivotu da im bude bizmis nego ce to da ostane merak i tako te stvari. Sta ima veze, takvi ljudi.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.223.*



+471 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?11.12.2009. u 22:23 - pre 175 meseci
Privatizacija: http://www.youtube.com/watch?v=b4lUGQMiZ40
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?11.12.2009. u 22:42 - pre 175 meseci
Citat:
Lesli
Pa sta, oni su verovatno i sad takvi samo su prerasli decje bolesti, pa vise ne pokusavaju na silu da to sve dokazu drugima ratovanjem. Tad tako vreme bilo, nisu se oni jedini time bavili, to imperije i te stvari, a sad vise nije takvo vreme.


Mislim da gresis, i to vrlo.

Naime, mentalitet jako - jako puno zavisi od odgoja i onoga sta ce dete do svojih 10-12 godina pokupiti, sto od roditelja sto od okoline (skola i sl...) - dete se ne radja sa "mentalitetom", vec ga formira na osnovu kombinacije spoljne sredine i nekih genetskih predispozicija (veselo/depresivno/nervozno...) koje su pak iste u celom svetu kod Homo Sapiens-a (eventualno u nekim krajevima imas vise depresivnih od drugih).

Kako su (zapadnim) Nemcima posle WWII >detaljno< oprali mozak posto im je mentalitet jednostavno bio osvajacki, megalomanski i vrlo gadan prema drugima, i totalno iz korena "patch-ovali" kulturu, obrazovanje itd... ovi danasnji Nemci ne mogu imati puno dodirnih tacaka sa onima koji su iznedrili Hitlera (sto se vrlo jasno vidi po danasnjim karakternim crtama prosecnog Nemca) jer vise nema mogucnosti da im se takve "tradicije" prenesu, zato sto su ubijene i sasecene u korenu i na silu ako je trebalo.

Naravno, mnoge stvari u mentalitetu i kulturi su ostale - a to su upravo one stvari koje nisu bile problem koji je izazvao WWII. Megalomanija i jos neki kompleksi i odnos prema drugima su totalno ali totalno izmenjeni - sto se vrlo lako vidi poredjenjem danasnjih Nemaca sa jedne strane i Austrijanaca (koji su sticajem okolnosti uspeli da izbegnu "patch-ovanje") - nebo i zemlja. Zato kod Austrijanaca mozes imati jednog (sada pokojnog) klasicnog nacistu Jerga Hajdera kao bitnu politicku opciju, ili fakat da Austrijanci uvek i po pravilu vecinski nisu za ulazak novih istocnih zemalja u EU

Citat:

Ne kazem ja to, ama imali su Srbi i ozbiljne drzave i pre SFRJ, i imace opet, pa ce onda i problem tih majmuna da bude resen, zato se to i zove tranzicija. Ali ne treba neko da identifikuje te majmune sa mentalitetom ovdasnjih ljudi.


Sta znam, cesto koristim ovaj primer - ja sam u mojoj zgradi u Beogradu imao bas puno istih takvih majmuna kao sto su politicari recimo... korumpiranog bivseg predsednika kucnog saveta, komsije koje terorisu sa makedonskim turbo-folkom, neke trange-frange mracne likove, stoku koja baca djubre kroz prozor i nekoliko kul i normalnih ljudi... ili sam ja bas neki nesrecan slucaj, ili mi se ipak cini da ta vlast ipak oslikava prosek :)

Upravo je odgoj i opsta kultura najvaznija stvar za mentalitet - eto ti moroni koji terorisu sa makedonskim turbo-folkom imaju klince, sta mislis - kakvi ce biti ti klinci? Pa vrlo slicni "uzorima" - iz kuce. Takvi ce te svoje "tradicije" ispoljavati gde god da dodju - jer jednostavno, tako su nauceni.

Najteza stvar je to promeniti na velikim brojevima - jer imas "protiv-teg" a to su te "tradicionalne vrednosti", da ih tako nazovem - taj koji je naucio da tresti sa TF-om u 3 popodne, nece bas biti vrlo srecan da to menja.

To je valjda i poenta tih... tranzicija - proces koji pokusava iskoreniti neke stvari koje se danas sirom sveta smatraju za negativne, i promenu ponasanja i zivota uprkos ocekivanom velikom otporu. Ne kazem ja da je tranzicija nuzno dobra, ili da je posto-poto treba forsirati, ali sama ideja tranzicije i te kako ima smisla.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.86.44.*



+5251 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?12.12.2009. u 13:40 - pre 175 meseci
Mnogo si odskakutao sa cinjenicama u proslost, a izveo si sasvim pogresne zakljucke.

Nisu se Srbi toliko "primili" na komunizam, naprotiv, bili su solidna "opasnost" za socijalisticku komunisticku zajednicu, boga ti poljubim..:)

Cak i kada se spomene WWII, postoje nekakve razlike, u ponasanju, Zikica Spanac je ubijen, zato sto mu je ojacao rejting na terenu Srbije, pojedini cetnici su se bavili odbranom drzave i drzavnih interesa..

Nakon rata, vise gradjanskog nego svetskog, najvise su Srbi satirani i sklanjani sa zivotne i politicke scene...

Dominantne su bile plemenske grupacije, koje su beskompromisno otimale pozicije vlasti.

U mentalitetu Srba nije bilo otimanje za vlast, ali je bilo itekako opasno ako se "vlast" zameri Srbima..

A to veoma "ispada" iz odgoja i vaspitanja...merak, neki osecaj za pravdu, bundzijanje...to se ne uci u kuci..

Kao recimo i problem sa autoritetima. Moguce je postati autoritet medju Srbima, ali samo sa nekim kvalitetima. NAMETNUTI autoritet jednostavno nema prodju, moze da egzistira svoje vreme, ali nikada ne moze da "pokrene" sistem, ne moze da napreduje zajednica...

To je jedan ozbiljan problem, pa i u sadasnjem trenutku, i to se ne moze zaleciti ili prikriti. I to se solidno jasno vidi, da mnogi ministri, cak, koji su se ponegde izlupetali, nemaju vise mogucnosti da ista normalno i pametno urade..

Poz
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?12.12.2009. u 13:43 - pre 175 meseci
A gde se to uci ako ne u kuci?

Kada bi uzeo neko dete iz familije "bundzija" i tzv. "pravdoljubljivih" - prebacio ga u neku porodicu koja slusa Betovena i gricka neke trave za rucak :) ne bi imao bundziju.

To, ocigledno, dakle - nije ni genetika ni ne znam sta, vec cist 100% odgoj, to pokupis od roditelja i od sredine (koja je isto to pokupila od roditelja)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
109.93.191.*



+558 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?12.12.2009. u 16:29 - pre 175 meseci
Odakle znas da ne bi imao bundziju? Mozda taj ne bi bio bundzija da ide sad da se bije i to, ali bi mogao da postane nekakav "slobodni mislilac" ili slicno koji nece tek tako da uzima zdravo za gotovo sve sto mu pomocu medija serviraju razni autoriteti. Evo i ti si bundzija, i ja isto i mnogi drugi, pa ne idemo da se bijemo i da se bunimo iz cista mira i bez razloga tek da bi se bunili.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: sto mislite o tranziciji?12.12.2009. u 16:41 - pre 175 meseci
Mislim da meses opste karakterne crte, koje su iste svuda na svetu (genetika / biologija) i mentalitet, koji je stvar odgoja / tradicije.

Mozes biti prirodno nervozan, prirodno depresivan ili da imas napade prirodne euforije sto ce te ciniti srecnim / veselim - ali to su osobine koje nisu svojstvene nekoj naciji, eventualno na severu imas vise depresivnih nego tamo gde ima vise sunca, nekad i ishrana moze da utice....

Medjutim, najveci deo tvog ponasanja u drustvu ce oblikovati vaspitavanje.

Ti i ja smo bundzije jer poticemo iz zemlje gde se cesto to forsira i to smo naucili kada smo bili klinci. Ne postoji "gen" za to, vec si to naucio. Isto kao i inacenje - nije inat nesto sto ima veze sa DNK, vec si to isto tako naucio - gledao negde kao mali, i krenuo da kopiras.

Da si odrastao u nekom svajcarskom selu ili, sta znam, negde u Norveskoj - verovatno ne bi ni znao sta je inat.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: sto mislite o tranziciji?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12285 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.