Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")

elitemadzone.org :: MadZone :: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15176 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
79.101.254.*



+12 Profil

icon Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")28.01.2010. u 22:34 - pre 172 meseci
'Catcher In The Rye' Author J.D. Salinger Dies At 91


B92 Vesti: Umro pisac Džerom D. Selindžer

Citat:
28. januar 2010. | 20:17 | Izvor: Tanjug
Vašington -- Džerom Dejvid Selindžer, čuveni američki pisac i autor kultnog romana "Lovac u žitu", preminuo je danas u Nju Hempširu, u 91. godini.

Pored romana "Lovac u žitu", štampanog u više od sto izdanja i deset miliona primeraka, Selindžer je u književnosti ostavio trag i zbirkama "Za Esme", "Visoko podignite krovnu gredu, tesari", "Simor: uvod" i "Freni i Zui".

Rođen je 1919. godine na Menhetnu, učestvovao u Drugom svetskom ratu i invaziji na Normandiju, tokom boravka u Evropi bavio se pisanjem i upoznao Ernesta Hemingveja.

Glavni junak njegovog najpoznatijeg dela "Lovac u žitu", objavljenog 1951. Holden Kolfild, postao je kultni lik širom sveta, a i sam Selindžer često ga je opisivao kao svoje "drugo ja".

Veći deo života, posle dva neuspela braka, Selindžer je proveo u malom mestu Korniš, izbegavajući javnost.

Iako je napisao samo nekoliko knjiga, a od 1965. nije objavio nijedno delo, Selindžer je ostao jedan od najčitanijih i najznačajnijih pisaca 20. veka.



:(




"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 07:13 - pre 172 meseci
volio bih da sam ga ranije citao...

jel se pojavljuje on u lektiri?
bitno da su cosica uglavili...
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
79.101.85.*



+12 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 08:10 - pre 172 meseci
^ Da je ikada bio u lektiri ne bi ni postao "kultni pisac", ovako smo ga svojevremeno svi obožavali (ko je čitao knjige)...

"Lovac" je dugo bio neka vrsta "Tajne Biblije" generacijama mladih, ujedno i jedna od prvih knjiga, koju sam se osmelio da pročitam u originalu...
Kasnije su mi omiljene bile "Freni i Zui" i "Sedam priča"...
Baš je značajno obeležio jedan period mog života (mladosti).


What's in Salinger's safe?
Citat:
Margaret Salinger, the author's daughter, wrote in a memoir published in 2000 that J.D. Salinger had a precise filing system for his papers: A red mark meant the book could be released "as is," should the author die. A blue mark meant that the manuscript had to be edited.

"There is a marvelous peace in not publishing," J.D. Salinger told The New York Times in 1974. "Publishing is a terrible invasion of my privacy. I like to write. I love to write. But I write just for myself and my own pleasure."


Wikipedia: "The Catcher in the Rye"


Wikipedia: J.D. Salinger






"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 14:06 - pre 172 meseci
mislim da je Lovac u zitu malo zastareo za danasnje generacije i da ima mnogo modernijeg, a boljeg stiva iste tematike, tako da je danas daleko od "Tajne biblije"...
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 14:18 - pre 172 meseci
Citat:
superbaka: mislim da je Lovac u zitu malo zastareo za danasnje generacije i da ima mnogo modernijeg, a boljeg stiva iste tematike, tako da je danas daleko od "Tajne biblije"...


Jel mozes da preporucis nekog modernijeg "lovca u zitu"?
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 14:24 - pre 172 meseci
Hehe, ako se misli na originalno delo "Catcher in the Rye", onda je raž, a ne žito :)

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Catcher_in_the_Rye

Nisam procitao, sa cu da vidim jel ga ima na gutenberg-u, moralo bi da bude.
 
Odgovor na temu

boxxter

Član broj: 189779
Poruke: 710
*.bitinfo.rs.



+21 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 16:00 - pre 172 meseci
Interesantno je da su mnoge ubice i atentatori bili opsednuti tom knjigom slavnog pisca, koja je nadjena kod njih u trenutku izvrsenja zlocina. Lee Harvey Oswald Atentator na kenedija, Mark David Chapman ubica John lennona, atentator na regana....i tako dalje. O tome se vode mnoge kontradiktorne rasprave.

Mark David Chapman's shooting of John Lennon, John Hinckley, Jr.'s assassination attempt on Ronald Reagan, Robert John Bardo's shooting of Rebecca Schaeffer and other murders have also been associated with the novel.

http://en.wikipedia.org/wiki/Catcher_in_the_Rye#Controversy



 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 17:06 - pre 172 meseci
Au, da ne citam onda ipak? :)
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.87.148.*



+5251 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 17:42 - pre 172 meseci
Pa kad nisi posle Mad Zone potrefio nekog, neces ni posle Lovca u razi

Poz
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 17:46 - pre 172 meseci
Da li bi mogao neko od onih koji vole i cene "Lovca u razi" da malo obrazlozi zbog cega to delo
smatraju dobrim (i velikim) ?
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 18:02 - pre 172 meseci
@vladd - ima tu istine :D
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.87.168.*



+558 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 18:24 - pre 172 meseci
Citat:
milanche: Da li bi mogao neko od onih koji vole i cene "Lovca u razi" da malo obrazlozi zbog cega to delo smatraju dobrim (i velikim) ?
Pa valjda zato sto nije klasicna ljiga o tome kako neka junacina pobedjuje sva iskusenja koja zivot stavlja pred njega tako sto se "poveze sa ljudima" i "pobedi kroz sistem" i bla bla bla, sma-ra-nje, nego knjiga koja velica antiheroja, cak moguceg sociopatu, i "zabole me za ceo svet osim za mene i ono sta ja hocu" stav. Isto zbog cega su kasnije bili popularni Bukovski, doduse vise u Evropi nego u USA, ili sad Gregori Haus, koga isto tamo kod vas u poslednje vreme PC jajare pokusavaju da upropaste. Haus koji hoce da se povezuje sa ljudima nije nego. To bi bilo kao da Holden Kolfild ili Henri Kinaski naprasno odluce da postanu deo covecanstva i jos da se od njih ocekuje da se prosvetle pa uzivaju u tome, sto bi bilo totalno abnormano i izdaja u neku ruku.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 29.01.2010. u 19:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 18:35 - pre 172 meseci
Citat:
milanche: Da li bi mogao neko od onih koji vole i cene "Lovca u razi" da malo obrazlozi zbog cega to delo
smatraju dobrim (i velikim) ?


Moji licni dozivljaj i razlog zasto cijenim tu knjigu jeste taj sto sam imao feelgood osjecaj kad sam je procitao, osjecao sam neku energiju, zelju i poriv da nesto vise ucinim i da mogu da ucinim.

Da li je veliko djelo? Ne znam. Nisam kompetentan. Meni je bila bolja i bliza od Majstora i Margarite. Od Procesa. Od Dervisa i smrti... :)

Ocekivao sam sasvim drugaciju knjigu prije nego sto sam je citao, jer sam imao vec neke podatke o njoj koji su i ovdje izneseni.
Zasto su svi ti likovi (atentatori) imali lovca u zitu kod sebe i za mene je misterija. Nikako ne mogu da povezem tu knjigu sa takvom vrstom "aktivizma"...
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 18:43 - pre 172 meseci
Citat:
To bi bilo kao da Holden Kolfild ili Henri Kinaski naprasno odluce da postanu deo covecanstva i jos da se od njih ocekuje da se prosvetle pa uzivaju u tome


:)
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.87.168.*



+558 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 18:48 - pre 172 meseci
Citat:
Tyler Durden: Zasto su svi ti likovi (atentatori) imali lovca u zitu kod sebe i za mene je misterija. Nikako ne mogu da povezem tu knjigu sa takvom vrstom "aktivizma"...
Taj "aktivizam" je verovatno slucajan, ocajnicki pokusaj da postanu deo drustva, a verovatno je sustina bila u tome da su oni bili najobicniji slabici, a onda su naleteli na tu knjigu, pa su se identifikovali sa likom koga boli uvo za sve osim za sebe, i onda se uzivili.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.87.201.*



+21 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 22:25 - pre 172 meseci
LOL! Baš je zanimljivo šta ste vi svašta izdemonstrirali ovde...

Da l' je "žito" ili "raž" zavisilo je od izdavača. U staroj velikoj državi većina dobrih knjiga je bila u izdanju hrvatskih izdavačkih kuća pa otud i razlike u naslovu. Imam oba primerka (i "raž" i "žito"), a takođe i originalni "rye".
Drugi primer, delo istog pisca "Seven Stories" je kod nas takođe objavljeno pod različitim naslovima:
"Sedam priča"
"Za Esme" (Ustvari naslov jedne od priča iz zbirke)

Što se tiče ubica, pasioniranih kolekcionara izdanja "Lovca u žitu", postojale su svojevremno i teorije da je u pitanju bila klasiična nameštaljka, pošto je u jednom periodu dvadestog veka Selindžer smatran "previše popularnim i previše crvenim" po merilima američke inkvizicije ("CIA! Snajka...").

Ko knjigu nije čitao u pravo vreme (pre pojave mtv-internet-mobilni-fejsbuk fenomena), džaba da je čita sada, ne verujem da će ga išta iz te knjige dotaći.
Jedan od kurioziteta je da su našem piscu Momi Kaporu svojevremeno zamerali da je ceo svoj stil pisanja (započet u "Dnevnik jedne Ane") bazirao na pozajmljenom rečniku glavnog junaka "Lovca u žitu", koji je godinama bio masovno usvajan od generacija mladih...
(Vrlo popularno je nekad bilo završavati rečenice: " i sve..." [u originalnom tekstu: "And all.."])

Ehhh eto i ja baš svašta ovde pišem, i sve...


PS
Neka mu je laka crna zemlja.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 22:44 - pre 172 meseci
Citat:
If you really want to hear about it, the first thing you'll probably want to know is
where I was born, an what my lousy childhood was like, and how my parents were
occupied and all before they had me, and all that David Copperfield kind of crap, but I
don't feel like going into it, if you want to know the truth. In the first place, that stuff
bores me, and in the second place, my parents would have about two hemorrhages apiece
if I told anything pretty personal about them. They're quite touchy about anything like
that, especially my father. They're nice and all


:) 115 strana - nervira me sto nemam knjigu, ne mogu da buljim toliko u monitor, a i ne stampa mi se 115 strana :)
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")29.01.2010. u 23:05 - pre 172 meseci
^ A da odeš do analogne biblioteke?
BTW, čitah davno ovu knjigu, samo se sećam da je bila "pitka"
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.87.201.*



+21 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")30.01.2010. u 00:18 - pre 172 meseci
Zaboravih jednu jaaaako bitnu stvar: Repersko nošenje kačket kape naopako, sa šiltom pozadi, je samo derivat originalne ideje glavnog junaka "Lovca"...
(još jedna od stvari, koje su bile imitirane i mnogo pre pojave repera, brejkera i ostalih mtv produkata...)

PS
Mrzi me da ponovo čitam sve komentare, ali mi se čini da je neko pogrešno shvatio Holdena Kolfilda (glavnog junaka "Lovca u žitu"), kao nekakvog polu-autističnog tipa(???!!!). A poenta celog romana je zapravo bila anti-konformizam i pobuna protiv ustaljenih (uštogljenih) društvenih normi toga vremena.

Nezavisno od knjige, ali ne i bez njenog uticaja, kulminacija ovog bunta doživela je svoj globalni zenit tokom šezdesetih i ranih sedamdestih godina prošlog veka (ehhhh!), što je inače poznat istorijski i sociološki fenomen.


PS
@Srđan Pavlović: Stvarno idi do biblioteke, mada imam osećaj da ćeš je na kraju možda i kupiti(?)
Pročitaj i "Freni i Zui" obavezno
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")30.01.2010. u 09:09 - pre 172 meseci
Cinjenica je da je delo nastalo u vreme posle WWII u drustvu u kojem je dominirala generacija
'oceva koji su dobili rat' (povrh svega ostalog puritanskog, 'by God', itd).

Malo mi je uvek bilo cudno sto se kao alternativa tom preterano ustogljenom, prenormiranom
drustvu daje jedan kompletno amorfna suprotnost. Onoliko koliko se secam, Holden je prototip
jednog potpunog geliptera/gljive, koji jeste, pokusava da nesto uradi na svoj nacin, ali je pritom
vrlo blizu potpunog bolida (koliko se secam) mozga pustenog na otavu, dovedenog u masi
situacija do kompletne patetike (ne znas da li da ga zalis ili da se smejes, negde tugaljivo izmedju).

Cinjenica je da je neki najogoljeniji prototip mase stvari i likova koji su se desili posle (James Dean,
("Buntovnik bez razloga"), ceo hipi pokret, ...Big Lebowski-og...) ali opet ne shvatam veliku slavu
ni tog lika ni celog knjizevnog dela.

Zapravo, mogu da shvatim sa stanovista istorije umetnosti da je eto, bas od tog dela pocelo
nesto novo, pa da je znacajno procitati to radi neke opste kulture, ali ne mogu da shvatim slavu
u prvim godinama ili prvih decenijama posle nastanka romana.

Deluje mi da je postojala ogromna doza 'pumpanja' slave i dela i glavnog lika.

Tacnije, ne vidim jasno snagu samog tog literarnog dela da bez dodatnog 'veslanja sa strane' stigne
daleko.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Umro pisac Džerom D. Selindžer ("Lovac u žitu")

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15176 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.