Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc u vezi sa pravom

elitemadzone.org :: AutoZone :: Pomoc u vezi sa pravom

[ Pregleda: 4751 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fordfocus

Član broj: 39871
Poruke: 36
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Pomoc u vezi sa pravom03.02.2010. u 17:04 - pre 172 meseci
Pozdrav svima , naime potrebna mi je strucna pomoc: prodao sam auto 2008.god i kupcu izdao sudski overeno ovlascenje na period od 1 god. Sad kupac nece da izvrsi prenos , te nema vremena , te je auto prodao NN licu , te radi limariju , te tek je uradio tehnicki... Koja su moja prava(naravno bez dva grmalja koji lome kosti :) ) ? Hvala svima unapred
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Pomoc u vezi sa pravom03.02.2010. u 17:59 - pre 172 meseci
Ne trebaju ti 2 grmlja.

Na osnovu tog ugovora odjavis "svoje" vozilo u SUPu. Za svaki slucaj spremi izjavu sa otprilike ovim sadrzajem koje si nama napisao.

Za dalje te nije briga. Neka on resava ostalo.

P.S. Malo je nejasno to sto ste uradili. Ako si vozilo prodao i za to posedujes validan i overen ogovor, zbog cega si davao posebnu punomoc za voznju? Osim toga, ako je period prodaje duzi od 1 godine, kako je novi vlasnik uspeo da registruje to vozilo?

Ima jos nejasnoca koja moze da vas tereti: nije placen porez na promet (ili mozda jeste? Nisi naveo?).
 
Odgovor na temu

Njuskalo
Kod kuce
Loznica

Član broj: 247642
Poruke: 3
91.150.70.*



Profil

icon Re: Pomoc u vezi prava03.02.2010. u 18:35 - pre 172 meseci
Forde..., drugar moj je imao slican problem sa "opel kadetom" pre 6ili7god vuko se po sudovima, placo advokata, istero je slucaj al je to vise bilo iz INATA.
Dizi ruke od toga, znas li ti kolko milicija ima takvi slucajeva !!! Nemoj da saljes 2 pajtosa nego 3 pa i 4 da odrade taj poso kako valja.
Ja bih mogo da se raspitam malo po Loznici ako te interesuje, samo nije to jevtino !?!
Izgleda lako, da moze bas svako,al' nije tako !!
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
93.86.241.*



+371 Profil

icon Re: Pomoc u vezi sa pravom03.02.2010. u 19:34 - pre 172 meseci
Mozes da budes bezobrazan i ta trazis da ti vrati auto, imao je ovlascenje na godinu dana, na osnovu koga je on koristio auto, taj period je istekao, preme tome mora da ti vrati auto. Mada i ti si mi sumnjiv tu, bas me zanima sta ste mutili i zasto si mu dao ovlascenje, valjda se pravi kupoprodajni ugovor.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Pomoc u vezi sa pravom03.02.2010. u 20:02 - pre 172 meseci
Pozdrav,

kako bi odjavio vozilo ako nema kod sebe ni saobracajnu ni tablice. Za tablice bi i mogao da se provuce ali samo dok ne nadju vozilo pa bi onda nastradao za to sto se provukao, ali saobracajna...e to je vec sasvim druga prica.

Mozes da se obratis opstinskom pravobranilastvu jer postoje nacini da se uz takve izjave spreci dalje produzenje registracije, iako imas i brzi put - prijavis stanici nadleznoj za registarsko podrucje kome pripada oznaka na kolima da ne dozvoljavas nikome da produzi registraciju u Tvoje ime. Naravno, to moze da Ti donese nevolje sa onim ko ce pritom kolateralno da strada (agencija koja je pokusala da produzi registraciju u momentu zabrane, stvarni vlasnik koji je kupio vozilo nemajuci pojma za Vase medjusobne dogovore i nesporazume ili cak neko treci ko bi mogao da "odradi" ovlascenje uz pomoc koga bi se pokuala produziti registracija). Naravno, tesko da Ti nisi u pravu kod tako necega, ali ljudi to neretko vrlo ogorceno dozivljavaju.

Najpogresniji metod bi bio da prijavis kradju svog vozila jer tu si se de facto zeznuo.

Citat:
botr: Mozes da budes bezobrazan i ta trazis da ti vrati auto, imao je ovlascenje na godinu dana, na osnovu koga je on koristio auto, taj period je istekao, preme tome mora da ti vrati auto. Mada i ti si mi sumnjiv tu, bas me zanima sta ste mutili i zasto si mu dao ovlascenje, valjda se pravi kupoprodajni ugovor.


gledaj, ako imas neki smisleni savet, sasvim je OK da ga izlozis, a ako su saveti ovog tipa, bolje predji na neko podrucje koje bolje poznajes. Vozilo je prodato, ako je prodato, i bez ikakvog kupoprodajnog ugovora. Najpravilniji nacin jeste uz pomoc kupoprodajnog ugovora, ali ako tog ugovora nema, jos uvek ostaje cinjenica da je vozilo prodato. Svaki nastup sa trazenjem da se vrati vozilo koje je prodato i isplaceno, je u osnovi pokusaj prevare. Od zrtve bi ocas posla zahvaljujuci ovakvims avetima ispao kriminalac. A Ti ga pritom vec karakterises kao sumnjivog, i to samo zato sto Ti ne znas da kad covek ima priliku da proda uopste automobil, zarad te prodaje ce zacas preci preko te "sitnice" sa kupoprodajnim ugovorom i sa stvarnim prenosom. Nazalost, u ljudskoj je prirodi da je sve to tacno tako uvece, ali ujutru kad se probudis sa parama od prodaje u dzepu, vec pocinje da svrbi ono sto taj auto nije prenesen, te ovo, te ono...to je ziva istina, primenjiva na najvecu vecinu nas, ali ostaje cinjenica da je to toliko postalo uobicajeno, da naprosto tu nema niceg sumnjivog.
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
93.86.241.*



+371 Profil

icon Re: Pomoc u vezi sa pravom03.02.2010. u 20:56 - pre 172 meseci
Ovo sto sam ja rekao jeste vid prevare, naravno da ne bih savetovao coveka da to cini, mada sam vec to uradio, necu dalje da diskutujem o tome, mada jasno je da bi bilo tesko da dokaze da je kupio auto, ali to ne bi bilo fer, najbolje bi bilo da se dogovore, mada kupac ovakvim stavom odaje utisak da on ne bi da prenese auto na sebe, jeste nezgodna situacije, svaki sudski proces bi trajao previse dugo, ako imas nekog poznanika u koji radi u sup-u mogao bi da ga pitas kako se resavaju takvi slucajevi, nije jednostavno da se dodje do resenja.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.84.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Pomoc u vezi sa pravom03.02.2010. u 22:03 - pre 172 meseci
interesantna tema koja me je naterala na razmišljanje sada. Moja supruga je prodala auto pre 5 godina i dala ovlašćenje čoveku u opštini. Nisu uradili kupoprodajni ugovor (bio je dogovor da ga prenese pre isteka registracije, što mu ovlašćenje dozvoljava da uradi bez prisustva moje supruge)

Mi smo na taj auto već i zaboravili, sve dok je pre mesec dana nije nazvao taj čovek na njen broj mobilnog i pitao da li je to još uvek njen broj telefona jer bi trebao da prenese auto na svoje ime za koju nedelju, jer je promenio adresu u ličnoj karti pa mu više ne važi ovlašćenje! Tek sada nakon 5 godina!
Igrom slučaja ja sam se javio na njen telefon i dok sam shvatio o čemu se radi i ko je taj čovek koji traži moju ženu (po imenu i prezimenu) već sam morao da prekinem razgovor jer sam žurio i stigao sam samo da mu kažem da obavezno mora da prevede auto.

Sada kad čitam ovo, pade mi napamet da može da stigne kazna za parkiranje ili bilo kakva druga kazna na njeno ime a mi auto davno prodali i već i zaboravili na njega...
Uopšte mi nije jasno kako ovlašćenje overeno u opštini može da važi u nedogled?!?

A sve ovo ne bi pominjao da mi u međuvremenu nismo negde zaturili to ovlašćenje jer nismo vodili računa misleći da je auto odavno prenet...

I da... Nisam ni ubeležio u mobilni njegov broj kad je zvao... Jedino što se sećamo njegovog imana i prezimena, ali verujem da u slučaju da nam stigne neka kazna, to baš i ne bi vredelo mnogo...
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

codeNO

Član broj: 185745
Poruke: 1192
109.93.185.*



+76 Profil

icon Re: Pomoc u vezi sa pravom03.02.2010. u 22:13 - pre 172 meseci
Uzas......nisu ludi nemci kada u kutijama od obuce cuvaju sve racune i priznanice od svake sitnice koje su kupili. To samo govori koliko opusteno zivimo kao da je titovo vreme, ma lako cemo, tako je letos mom burazeru stigla kazna za parkiranje a prodao auto na istu foru.

Nego, tema.. Lepo ti kaze Lancia...Idi kod tvoje policijske stanice za registraciju i pitaj, makar i dezurnog saobracajca, ako su bez odgovora imas auto agencije (advokate za vansudske rasprave) koje ce ti dati pravni savet

nemaju dzabe u knjizarama klaseri da se kupe....
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.84.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Pomoc u vezi sa pravom03.02.2010. u 22:21 - pre 172 meseci
ma i mi čuvamo takve stvari, ali prošlo je 5 godina od tada i podrazumevali smo da je prenet auto...
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Pomoc u vezi sa pravom03.02.2010. u 22:34 - pre 172 meseci
Pozdrav,

ovlascenje se moze i opozvati, treba se setiti gde je dato ovlascenje, otici tamo i overiti izjavu kojom se ovlascenje opoziva. Nije to tako problematicno, samo opet zahteva odredjen angazman, a to je rak-rana kod nas ;)
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.84.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Pomoc u vezi sa pravom03.02.2010. u 22:37 - pre 172 meseci
Citat:
lancia88: Pozdrav,

ovlascenje se moze i opozvati, treba se setiti gde je dato ovlascenje, otici tamo i overiti izjavu kojom se ovlascenje opoziva. Nije to tako problematicno, samo opet zahteva odredjen angazman, a to je rak-rana kod nas ;)


znam gde je dato ovlašćenje, to mi je poslednja solucija ako se ovaj mamlaz od kupca ne javi kako je rekao da prenese više taj auto.

Ali od sad sigurno više ne dajem ovlašćenja, ni pod razno!
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Pomoc u vezi sa pravom04.02.2010. u 00:22 - pre 172 meseci
Citat:
lancia88: kako bi odjavio vozilo ako nema kod sebe ni saobracajnu ni tablice.


Vozilo sa MOZE odjaviti i bez saobracajne dozvoje (licno sam takvo vozilo odjavljivao). Postoje pravila koja regulisu ovakvu vrstu odjave.
Potrebno je podneti zahtev za odjavu vozila (postoji gotov formular), i u obrazlozenju navesti detalje. Tablice se vracaju ako postoje, ali ako ne onda ne mogu da se vrate. Isto vazi i za saobracajnu knjizicu.

Medjutim svi vi ovde koji ste prodali vozilo a pri tom niste platili porez na promet (ili preciznije POREZ NA PRENOS APSOLUTNIH PRAVA) u roku od 10 (+15) dana nakon obavljene prodaje, prema clanu 23. stav 5 te clana 21 stav 8 Zakona o porezu na imovinu, ucinili ste prekrsaj.

Zbog toga je najbolje da napravite novi ugovor te ove obaveze izmirite.

Ukoliko niste pravili kupoprodajni ugovor onda ta vasa obligacija zvanicnio ni ne postoji. Sa punomocju se moze voziti 1 godinu bez obzira sta pise u tekstu te punomoci.


@fordfocus
Posto vi zvanicno niste izvrsili kupoprodaju otidji u MUP ili u neku od agencija da ti ispune formulare. Ponesi licnu kartu i zavrsi posao.
Mozes reci to sto si nama rekao: da si dao punomoc i da te to vozilo vise ne zanima te da novi vlasnik odbija saradnju.

Na ovakav nacin ces skinuti svaku odgovornost sa sebe. (Eventualno te moze kaciti neplacen PPAP, ali ako je vozilo male vrednosti, ima leka i za to).








[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 04.02.2010. u 02:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Pomoc u vezi sa pravom04.02.2010. u 12:54 - pre 172 meseci
Pozdrav,

pa, ja sam napisao kako se moze odjaviti vozilo, a posto prethodno nije bilo napisano, postavio sam i to pitanje. Veliki je problem odjaviti vozilo u ovakvom slucaju i za uopste dobijanje formulara za odjavu pod posebnim okolnostima, treba proci tu proceduru pa je zbog toga bitno objasniti kako.

Uzgred, vise ne tece rok za uplatu poreza od dana sklapanja ugovora, vec od dana obracuna poreza u poreskoj upravi, i ponovo imamo rok od 10 dana, ali se sa dva suceljena tumacenja radi i o roku od 15 dana, zavisno od konkretne opstinske uprave. Stoga vise nema potrebe praviti novi ugovor iako je do pre nekoliko meseci ovo bilo apsolutno tacno. Zapravo, ne postoji rok u kome se mora platiti porez u smislu tih 10 ili 15 dana, vec je to period posle koga nastupaju i obracuni zateznih kamata na dnevnom nivou u odnosu na dane kasnjenja. Pravno posmatrano, niko ne moze biti kaznjen sto nije platio porez na prenos apsolutnih prava, ali za ostvarivanje bilo cega drugog (pa cak i intervenisanja oko prodatog e neprenesenog vozila), ostaje prikracen dokle god ne plati porez. E tu onda nastaju te konsekvence - da bi se zastitio, sada platis porez po tom ugovoru, ali ukoliko je porez obracunat u opstini ranije, onda slede i zatezne kamate. Prodavac ne zna da li je mozda kupac zaista po dogovoru otisao u opstinu, tamo mu obracunali, a njemu se posle ucinilo skupo pa nastavio da se "svercuje" sa ovlascenjem.

Inace, da ne bismo padali u nepotrebnu paniku, svako ucinjeno delo se kategorise prema ucioniocu a ne prema sredstvu kojim je delo ucinjeno. Stoga i stizanje kazne za pogresno parkiranje predstavlja posledicu nemogucnosti da se drugacije uputi ta kazna, ali ne znaci da ce bivsi vlasnik morati da plati tu kaznu ukoliko ima, recimo, kupoprodajni ugovor sa datumom sklapanja i jasnom klauzulom da od tog datuma sva desavanja vezana za vozilo idu na teret kupca. Ipak, policija i pravosudje, ali i drugi (Javni putevi, Parking servis itd.) kada "nalepe" nekom nekakav prekrsaj, a nisu u mogucnosti da ustanove ko je tacno vozio, pokrecu postupak identifikacije vozaca (ucinioca dela) jedinim putem kojim mogu - preko vlasnika vozila koji se nalazi zabelezen u sistemu.

U tom slucaju, ne pomaze ni da je placen porez po ugovoru, vlasnik vozila iz sistema morace da daje izjavu da bi objasnio da nije on licno ucinio prekrsaj o kojem se konkretno radi. Naravno, nasi ljudi uglavnom besno bace te kazne i pozive na sud, ogluse se o njih, pa im onda nekad bane policijska patrola usred noci jer ih nije nasla po danu, pa to onda proglase maltretiranjem itd.Zapravo se sustinski radi o nepostojanju zelje da se stvari rese u korenu, vec nastavljanje putem kojim se cesce ide, kao i skoro svuda u zivotu.
 
Odgovor na temu

Njuskalo
Kod kuce
Loznica

Član broj: 247642
Poruke: 3
91.150.70.*



Profil

icon Re: Pomoc u vezi sa pravom06.02.2010. u 20:55 - pre 172 meseci
Forde...malo sam proturio ovu pricu u mom drustvu neki su i procitali na forumu ove savete dobrih ljudi,cenim to. Ali sto brze resis problem ''Manje Sede Kose Ces Imati'' !!!
Nisam ljubitelj "Uterivanja Pravde",ali u dobre svrhe ga treba primeniti. Pa pobogu ljudi i milicija je tukla i dalje tuce da istera pravdu.
Elem setices se ti mene,a ako nebude kasno mozda i poslusati !
Ako je auto kod njega nek ti vrati ako nije neka ga stvori,sem ako ti nemas 'kintu' da mu vratis,a ako mu vratis cacti ga barem 10eura.
Izgleda lako, da moze bas svako,al' nije tako !!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Pomoc u vezi sa pravom

[ Pregleda: 4751 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.