Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

nova vs. obnovljena termoelektrana?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: nova vs. obnovljena termoelektrana?

[ Pregleda: 2683 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-149-62.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon nova vs. obnovljena termoelektrana?03.02.2010. u 18:34 - pre 172 meseci
vrtim kanale i na jednom pocinju vesti i jedna od kratkih vesti "kinezi obnavljaju te kostolac, projekat vredan milijardu i po dolara"

pa me zanima koliko bi "otprilike" kostala nova te tog kapaciteta,ako iko ima neki relevantan podatak?

edit:pardon,nije milijardu i po,nego milijardu i 251 milion usd :)
evo i vesti
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.87.148.*



+5251 Profil

icon Re: nova vs. obnovljena termoelektrana?03.02.2010. u 19:10 - pre 172 meseci
Gadna je to racunica, puno koeficijenata mogucnosti i isplatljivosti.

Orijentaciono, uz novu pogodnu lokaciju, jedno 3-4 puta vise.

Sa ovom cenom, revitalizuju se dva bloka i potpuno izgradjuje B3 blok. To je gotovo polovina centrale.

U principu je povoljno, koliko god da kosta. Kostolac je solidno velika elektrana, i nikakav razvoj i energetska sigurnost nisu moguci bez takvih kapaciteta.

Izgradnja NOVE TE je velika "igra", bez obzira na cenu. TE proizvodi lokalnu ekolosku katastrofu, i kada bi se biralo novo mesto, pojavio bi se i problem rudnika u blizini..a mi imamo blato, a ne ugalj.

Bolje je ovako, kada je vec ekologija narusena, obnoviti postrojenje, modernizovati, i neka radi sledecih 20-30 godina.

Poz
 
Odgovor na temu

ŽIKI

Član broj: 57957
Poruke: 145



+41 Profil

icon Re: nova vs. obnovljena termoelektrana?03.02.2010. u 19:29 - pre 172 meseci
Tesko je porediti obnovu i izgradnju nove TE. Sve zavisi u kakvom je sada stanju Kostolac, mada cena ne izgleda prevelika.
Imamo mi lokaciju za novu TE, pocela je da se gradi pre vise od 20 godina, ali je stala kad je poceo rat. To je Kolubara B, pocelo je nesto oko nje da se radi prosle godine, ali dokle se dalje stiglo od raspisivanja tendera ne znam. Evo vest od prosle godine http://www.rtv.rs/sr_lat/ekono...elektrana-u-srbiji_105994.html
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-149-62.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: nova vs. obnovljena termoelektrana?03.02.2010. u 20:02 - pre 172 meseci
pitam cisto informativno,dakle kada bi se npr da li bi bilo jeftinije sravniti kostolac i na to mesto napraviti te od ~400mwh ili obnoviti ovu na istu snagu, ali ako je cena [same elektrane,ostali faktori - zagadjenje,rudnik... se ne menjaju] 3-4 puta VECA,ondak se i te kako isplati obnoviti [naravno kvalitetno,a ne kao sto "obnavljaju" puteve]

bas mi je velika neka cifra,no,nisam u tom "reonu",pa mogu samo nagadjati,a sto necu,vec pitam ovde [jer tu ima ljudi iz raznih "reona",pa verujem i iz ovog]

tako da,nisam otvorio temu da raspravljamo da li je ispravan potez ili nije,ko ce zaradjivati od proizvodnje struje,mi ili kinezi i odakle bi kesirali pravljenje/renoviranje da se nisu kinezi ubacili i u radu i u finansiranju s najvecim udelom ,nego cisto sa tehnicko-finansijske strane vezane za pravljenje TE :)
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.87.148.*



+5251 Profil

icon Re: nova vs. obnovljena termoelektrana?03.02.2010. u 23:39 - pre 172 meseci
S obzirom da je ucesce Srbije nekih 200 miliona, a ostatak Kineska investicija, to je jako povoljno. Ne znam aranzman do detalja, ali ako zmo za Zastavu dali pola milijarde, a 3000 ljudi ima vajdu...termoelektrana, remontovana, sa dodatnim blokom je opsta radost:)

Poz
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: nova vs. obnovljena termoelektrana?

[ Pregleda: 2683 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.