Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kreditni skor u Srbiji?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Kreditni skor u Srbiji?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 12220 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Kreditni skor u Srbiji?18.02.2010. u 17:03 - pre 172 meseci
Citat:
žutokljunac: Eto vidiš. Tvoja firma je ušla u lizing upravo zbog toga što nije htela da proda nekretninu, tj. da izgubi svoju nekretninu, već je htela da je zadrži. O tome ti sve vreme i pričam.

Ne, ono sto ti tvrdis a ja konstantno poricem je da placanjem rata u lizingu dobijas vlasnistvo. Firma ne dobija nazad vlasnistvo placanjem rata, samo dobija pravo da ga posle 20 godina kupi za zivu lovu ako to hoce, i ako 2026-e pljune 1.38 miliona (ili koja je vec suma) dobice vlasnistvo nazad. Isto tako moze da kaze i necu i onda prizemjlje ostaje banci i isto tako moze tokom 20 godina da zapadne u finansijske probleme i ne plati kiriju i bude izbacena iz tih prostorija sa 0$ kompenzacije. Preneseno u lizing nekretnina to znaci da ti posle 30 godina i dalje ne posedujes stan koji si leasebackovao ili lizingovao, eventualno mozda ti banka dozvoli da ga kupis za zivu lovu po ceni koja je bila u pocetku lizinga (uvecana za inflaciju) umesto po trzisnoj ceni. Ali i dalje nije tvoje dok ne iskesiras 100% vrednosti. Naravno lizingus-balkanikus ce to verovatno da formulise drugacije, kao kredit koji se zove lizing, ali me bas interesuje na koju foru ce to da bude jeftinije od kredita za stan i zasto bi bilo ko bio lud da uzima stan gde banka posle 25 godina moze da mu otme svu otplacenu glavnicu. NIje to par stotina evra, to su par desetina hiljada u pitanju.

Citat:
Horvat: nego,ono si mislio da ima 2 izbora,ili da smanji imovinu preduzeca ili da izda dodatne akcije,odnosno da se zaduzi,s tim da ovo vazi samo kod deonicarskih preduzeca,tj onih koja su na berzi,ovo ne vazi za zatvorena preduzeca,ne? [ali moze se na drugi nacin "nadoknaditi",npr. novim investitorom,koji ulozi odredjen kes/materijal], tako?

Izdavanje akcija ne zaduzuje kompaniju, izdavanje "debt bonds" (mislim da se zovu obveznice kod nas) zaduzuje kompaniju. Debt bond je jednostavno IOU vrednosni papir koji donosiocu godisnje garantuje isplatu kamate a po zastarevanju garantuje isplatu glavnice. Znaci $100 5% bond koji dospeva 2030 i koji kupis znaci da ces za njega od firme narednih 20 godina dobijati po 5$ godisnje i na kraju dobiti $100, znaci ukupno $200. Tim vrednosnim papirima se trguje kao i svakim drugim i ako firma emituje milion tih obveznica po ceni od $95 sakupice 95 miliona dolara i imace dug od $100 miliona i godisnji short-term liability od 5 miliona. Postoji cela poreska matematika iza toga zasto kompanija treba da ima dug (u osnovi kamata, tih 5 miliona, se odbija od poreza tako da promenom debt to asset odnosa mozes da podignes kapital za dodatni biznis a da u isto vreme smanjis sebi porez), ali to je vec presiroko za ovu temu. U principu u slucaju kraha firme bond-holderi se kao kreditori prvi namiruju iz stecajne mase (pre shareholdera) i chapter 11 reorganizacija ne moze da ukine bondove (a moze da ukine deonice) pa je investicija u bondove manje rizicna, ali zato donosi i manji, fiksni, profit. Isto tako preterivanje sa izdavanjem obveznica smanjuje kreditni rating firme jer povecava rizik da nece imati para da isplati obveznice kad dospeju. Ova firma npr je imala tu nekretninu koja nicemu nije sluzila a imala je mali debt to asset ratio, prodajom nekretnine kroz leaseback smanjio se assets i povecao D/A rate i pomogao oko poreza a u isto vreme je prikupljen kes za investiciju.

Citat:
Horvat: upravo zato nisam napisao dinar,nego dolar,ali i sam si svestan "stanja dolara",da mu sudbina nije bas lako predvidiva,ali verovatnoca da ce [ako se nesto radikalno ne promeni] u roku od 20 godina jaaako devalvirati je ogromna,uzimajuci tu racunicu,jeste lizing korisniji od hipoteke [naravno,svu ovu hipoteticku pricu mislim na preduzeca van srbije,al mislim da si razumeo i sam]

Ja tu priu slusam od 2003-e , a koliko juce je dolar otisao na 1.32 (bio 1.5 pre par nedelja) koliko je bio i 2005e iako su doomsayeri govorili da ce biti bar 2.5 do sada, cak sam im bio i poverovao. Ni evropljani nisu bas sjajni, grcka portugal i kompanija trose kao da nema sutra , jos ce dolar da dodje na 1.1 Vise se ne gleda ko ima bolju ekonomiju gleda se ko ima manje goru . A inace, inflacija je politicka kategorija, mozes ti da imas siromasno nerazvijeno drustvo sa malom inflacijom, ako imas stabilnu vlast koja odgovorno kontrolise inflaciju onda mozes uz neku marginu greske istu i da procenjujes dugorocno, ali ako imas neodgovorne politikante koji stampaju novac kao da je wc papir onda ces imati inflaciju pa sve imao najveci GDP na svetu. Ameri su krajem prosle godine imali 6 meseci uzastpno deflaciju, pa ti vidi.


Edit: A da, Soho. Soho = small office, home office. U prevodu mala privreda.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.205.*



+471 Profil

icon Re: Kreditni skor u Srbiji?18.02.2010. u 17:38 - pre 172 meseci
Citat:
mmix: Ne, ono sto ti tvrdis a ja konstantno poricem je da placanjem rata u lizingu dobijas vlasnistvo. Firma ne dobija nazad vlasnistvo placanjem rata, samo dobija pravo da ga posle 20 godina kupi za zivu lovu ako to hoce,


Ne! Upravo suprotno. Tvoja firma je ušla u lease back transakciju jer je želela da ostane u vlasništvu predmetne nekretnine! Trebao joj je živ novac, ali nije htela da se odrekne nekretnine. Firma upravo dobija vlasništvo plaćanjem rata, a to samo formalno-pravno izgleda kao da je korisnik lizinga otkupio predmet lizinga. To bi bilo tako da firma mora da plati ponovo 60k da bi dobila nazad svoju nekretninu, ali ona ne plaća toliko, već plaća samo razliku koju nije platila plaćanjem rata, dakle 10k.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.205.*



+471 Profil

icon Re: Kreditni skor u Srbiji?18.02.2010. u 17:53 - pre 172 meseci
Citat:
mmix: Isto tako moze da kaze i necu i onda prizemjlje ostaje banci i isto tako moze tokom 20 godina da zapadne u finansijske probleme i ne plati kiriju i bude izbacena iz tih prostorija sa 0$ kompenzacije. Preneseno u lizing nekretnina to znaci da ti posle 30 godina i dalje ne posedujes stan koji si leasebackovao ili lizingovao, eventualno mozda ti banka dozvoli da ga kupis za zivu lovu po ceni koja je bila u pocetku lizinga (uvecana za inflaciju) umesto po trzisnoj ceni. Ali i dalje nije tvoje dok ne iskesiras 100% vrednosti. Naravno lizingus-balkanikus ce to verovatno da formulise drugacije, kao kredit koji se zove lizing, ali me bas interesuje na koju foru ce to da bude jeftinije od kredita za stan i zasto bi bilo ko bio lud da uzima stan gde banka posle 25 godina moze da mu otme svu otplacenu glavnicu.


E vidiš o tome se i radi. Zbog toga sam i pitao. Ni ja ni ti ne poznajemo problematiku, ali eto, zajedničkim snagama možemo da dođemo do nekog zaključka.
Da nekretnina definitivno neće biti tvoja dok ne iskeširaš 100% vrednosti koje treba da isplatiš. Međutim, šta i da se desi situacija koju si pomenuo, da isplaćuješ lizing 20 godina, da odjednom nemaš više novca da plaćaš lizing, i da ostaneš bez ičega. Nisi ostao bez ičega jer si ti dobio novac za svoj stan, istina 20% manje od tržišne vrednosti. Tih 20% manje procene je njihova garancija za takav slučaj, tj. garancija da će na tržištu tvoj stan veoma lako prodati. Kada ga prodaju, oni su podmirili novac koji su ti dali, a sve rate koje si platio, su njihova čista zarada.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Kreditni skor u Srbiji?18.02.2010. u 18:01 - pre 172 meseci
Znas kako se kaze, hteti i sr*ti su dve razlicite stvari. Ajd procitaj iznova primer koji sam dao, firma je dobila 1mil u kesu, placa rentu i na kraju ce morati da plati i punih 1.4mil da otkupi nekretninu nazad i tokom toga firma se ODREKLA vlasnistva nekretnine (sto moze lako da postane evidentno ako banka bankrotira i nekretnina udje u NJENU stecajnu masu, pa novi vlasnik dodje i kaze puj pike ne vazi vas ugovor). Ugovor firmi daje neka prava prvenstva u zakupu i otkupu i zastitu od nepredvidivosti trzista, ali je defacto situacija da banka POSEDUJE nekretninu u POTPUNOSTI tokom CELOG trajanja leaseback ugovora i kirija NE UKLJUCUJE otkup bilo kog dela iste. Ne znam zasto ti to predstavlja neki problem, jel ja to ne objasnjavam dobro? Tako da u tvom primeru DA, firma mora da plati 50k koje je dobila, ne razliku (tj u pravu si formalno, placa razliku, puna cena minus NULA koliko je otplatila je puna cena)

Citat:
Nisi ostao bez ičega jer si ti dobio novac za svoj stan, istina 20% manje od tržišne vrednosti.

Ti si u startu imao taj stan tako da je taj novac tebi dat ZA STAN. Taj novac nije i ne moze biti kompenzacija za uzimanje kasnije isplacene glavnice.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-134-35.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Kreditni skor u Srbiji?18.02.2010. u 18:11 - pre 172 meseci
aha,nisam znao sta su ti ti "bondi",odnosno obveznice

pa realno,veca je sansa da ces dobiti lizing,nego kes preko obveznica tih,ne? [obveznice moras i prodati nekom,dok lizing dobijas samo od jedne "osobe"]

eto,i sam si pokazao grafik dolara,kako je nepredvidiv,pogledaj bas na tom grafiku kad je biladeflacija,kako je posle toga sledila nagla inflacija,a opet i ponekad dolar vredi vise nego sto je juce vredio,zato i jeste nepredvidiv [svaka novcana jedinica,pa cak i zlato]

samo mi jos na jednu stvar odgovori
Citat:
ako imas dovoljno obrtnih sredstava [i da se rasiris],da li, po tvome misljenju,postoji realan razlog da neko uzme lizing?

i ako mislis da ima,molim te obrazlozi
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.205.*



+471 Profil

icon Re: Kreditni skor u Srbiji?18.02.2010. u 18:14 - pre 172 meseci
Citat:
mmix: Ugovor firmi daje neka prava prvenstva u zakupu i otkupu i zastitu od nepredvidivosti trzista, ali je defacto situacija da banka POSEDUJE nekretninu u POTPUNOSTI tokom CELOG trajanja leaseback ugovora i kirija NE UKLJUCUJE otkup bilo kog dela iste

Da slažem se sa prvim delom, banka poseduje nekretninu tokom celog trajanja lizing ugovora, ALI, kod nas, kirija ( preciznije rata koju ti plaćaš ) UKLJUČUJE otkup. To je suštinska razila.
 
Odgovor na temu

Yoba
Projektant

Član broj: 240687
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Kreditni skor u Srbiji?18.02.2010. u 18:58 - pre 172 meseci
http://www.nbs.rs/export/internet/cirilica/57/57_info.html
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-1.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: Kreditni skor u Srbiji?22.02.2010. u 15:57 - pre 172 meseci
Citat:
@mmix
Ti hoces da kazes da kreditni skor vec postoji u KBu? ali da ih banke ne koriste? to mi zvuci malo za neverovanje.

Ne postoji kreditni skor u KB-u, nego podaci iz KB-a konkretno "lizing obaveze"
idu u skoring sistem banke na dalju obradu u cilju dobijanja finalnog rejtinga .
KB to ne radi on samo pruza informacije.
Jedino nisam siguran tacno o kojem tipu lizinga se radi i da li to vazi za sve tipove i podtipove ,
a koliko vidim na ovoj temi ima ih dosta.

Dakle, iz KB-a se za sada mogu dobiti sledeci podaci tj. preostala dugovanja ili rate za sve stavke :
1.) Krediti
2.)Tekuci racuni
3.) Kreditne kartice
4.) Lizing ugovori

Opet kazem tu nema dugovanja na osnovu neplacenih racuna npr .(struja, telefoni itd )
a u zemlji Srbiji bi trebalo da bude jer ima dosta firmi koji imaju ogromne dugove neplacene racune za struju sa kamatama .
Za sada to banke resavaju tako sto im doneses zadnjih n priznanica koje si platio pa oni onda obracunavaju ,
a u stvarnosti imas dugovanja od pre 5 i vise godina .

Takodje u KB nema informacije o proseku plata/penzija na opstini na kojoj stanuje klijent
prosecni troskovi na opstini kojoj stanuje , broj clanova domacinstva , pa ukupna dugovanja po kreditima za clanove domacinstva ,
koja je delatnost preduzeca kojim se bavi , da li poseduje nepokretnost itd ...
Ove podatke uglavnom podnosi klijent (kao i za racune) a proseci plata/troskova se dobija od zavoda za statistiku .

A na kraju sve ovo ide u skoring sistem na varenje da bi na kraju izbacio jednu cifru sa predznakom koji oznacava rejting
ili ti finalna kreditna sposobnost onoga ko uzima kredit.

I za klijente i za banke bi bilo najbolje i najlakse da ovo sve bude u KB-u.
Manje papirologije , brza obrada zahteva a verovatno i sigurniji plasman tj. povoljnije kamate .










Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Kreditni skor u Srbiji?26.02.2010. u 09:12 - pre 172 meseci
Zaboravih da ti odgovorim na sve ovo.

Citat:
Horvat: aha,nisam znao sta su ti ti "bondi",odnosno obveznice
pa realno,veca je sansa da ces dobiti lizing,nego kes preko obveznica tih,ne? [obveznice moras i prodati nekom,dok lizing dobijas samo od jedne "osobe"]
je nepredvidiv,pogledaj bas na tom grafiku kad je biladeflacija,kako je posle toga sledila nagla inflacija,a opet i ponekad dolar vredi vise nego sto je juce vredio,zato i jeste nepredvidiv [svaka novcana jedinica,pa cak i zlato]

Za pocetak kao fizicko lice ni ne mozes da izdajes hartije od vrednosti, mozes eventualno da se zaduzis ugovorno. Za firmu to ne predstavlja problem ako ima dobar kreditni rejting, ostaje samo pitanje koja firma kod nas moze da ima realno dobar kreditni rejting sa obzirom na situaciju i njenu nestabilnost. Sto se tice inflacije, ona jeste predvidiva kao ekonomska kategorija, ono sto nije predvidivo je kad ce i koliko drzava da zasere stvar, ako pogledas taj isti graf videces da poslednjih 30 godina nije bilo inflacije vece od 8% sa vrlo retkim pikovima iznad 4%. Ako si za sve to vreme obrtao vise od 4% profita stvarao si bogatstvo, negde manje, negde vise, negde sporije, negde brze, ali si na kraju imao "vrednost" bogatstva vecu nego na pocetku.


Citat:
Horvat: ako imas dovoljno obrtnih sredstava [i da se rasiris],da li, po tvome misljenju,postoji realan razlog da neko uzme lizing? 
i ako mislis da ima,molim te obrazlozi

To su prilicno sture osnove za odluku. Pazi sad sledece pitanje: da li imas operativnih i trzisnih kapaciteta da se prosiris jos vise ako imas jos dodatnog kapitala? Koja je prihvatljiva cena tog dodatnog kapitala naspram profitnih mogucnosti? Ono sto treba da se trudis kao privrednik je da angazujes svoj kapital, gde su i nekretnine naravno kapital. Neangazovani kapital je mrtav kapital, njega polako ali sigurno jede inflacija kolilka god da je i jedina njegova realna primena moze da bude umanjenje rizika, da imas fallback ili pokrice za nepredvidjena dugovanja, u takvoj situaciji se ti prema sebi ponasas kao mini osiguravajuca firma gde sebi placas jeftiniju polisu osiguranja ekvivalentnu izgubljenom profitu i inflatornom gubitku (minus trzisni rast cene nekretnine) ali i garantujes svojom nekretninom (pod uslovom da je asset firme i samim tim ukljuciva u stecajnoj masi). U tom pogledu leaseback je samo instrument za angazman tog mrtvog kapitala i ako ce to da ti donese long term profit cija ce tadasnja vrednost biti veca od vrednosti nekretnine onda treba to da uradis. Kod nas se tako ne razmislja medjutim, veliki su rizici poslovanja generalno i samim tim su i sve profitne procene netstabilne isto kao sto su i inflatorne procene (nikad ne znas kad ce krkobabic na TVu da proglasi pobedu) tako da long-term investicije ko ovde ume da odradi kvailtetno taj ili zna vise nego mi ili ima ludu srecu u zivotu, kockati nekretninu ili ne daj boze porodicno gnezdo po toj osnovi je, meni bar, neprihvatljivo.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Kreditni skor u Srbiji?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 12220 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.