Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Inverzija" u vlookup funkcjiji

[es] :: Office :: Excel :: "Inverzija" u vlookup funkcjiji

[ Pregleda: 3001 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Siki 5

Član broj: 240086
Poruke: 116
*.DIALUP-SMIN.neobee.net.



+2 Profil

icon "Inverzija" u vlookup funkcjiji18.02.2010. u 17:44 - pre 172 meseci
Formula koja se koristi u ćeliji C4 omogućava da se ukucavanjem broja indexa u ćeliju C2 dobije lični broj u ćeliji C3 i ime i prezime studenta u ćeliji C4. Kako prilagoditi formulu da se u ćeliju F2 ukuca ime i prezime ,a da se u ćelijama F3 i F4 dobije lični broj odnosno broj indexa.


[Ovu poruku je menjao Siki 5 dana 18.02.2010. u 18:58 GMT+1]
Snić
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ib.kroki
Beograd

Član broj: 188338
Poruke: 805
109.106.240.*



+36 Profil

icon Re: "Inverzija" u vlookup funkcjiji18.02.2010. u 18:08 - pre 172 meseci
A šta će se prikazati ako imaš dva studenta sa istim imenom i prezimenom, kojje podatke da prikaže?
Zvoni, kucanje ne radi ...
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: "Inverzija" u vlookup funkcjiji18.02.2010. u 18:38 - pre 172 meseci
Za istoimene studente dobijaćeš uvek prvu pojavu, što je i očekivano kada indeksiranje nije po pravilima.

Formula je matrična, sa proverom unosa:
Code:
=IF(ISBLANK(F$2),"",INDEX(INDIRECT(SUBSTITUTE($E3," ","_")),MATCH(TRIM(F$2),Ime&" "&Prezime,0)))


Koriste se imenovani opsezi za bolju preglednost.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ib.kroki
Beograd

Član broj: 188338
Poruke: 805
109.106.240.*



+36 Profil

icon Re: "Inverzija" u vlookup funkcjiji18.02.2010. u 18:48 - pre 172 meseci
@3okc

Znam da se dobija prva vrednost, hteo sam da @Siki 5 razmisli da li je dobra pretraga ako nema primarni ključ po kom bi se tražilo.

[Ovu poruku je menjao ib.kroki dana 19.02.2010. u 01:22 GMT+1]
Zvoni, kucanje ne radi ...
 
Odgovor na temu

Siki 5

Član broj: 240086
Poruke: 116
109.93.202.*



+2 Profil

icon Re: "Inverzija" u vlookup funkcjiji18.02.2010. u 19:41 - pre 172 meseci
Primedba je na mestu . Ponuđeno rešenje meni daje grešku : #N/A. Ne mogu ni da pretpostavim o čemu se sada radi .
Snić
 
Odgovor na temu

ib.kroki
Beograd

Član broj: 188338
Poruke: 805
91.148.82.*



+36 Profil

icon Re: "Inverzija" u vlookup funkcjiji19.02.2010. u 00:19 - pre 172 meseci
Formula je urađena tako da se unosi IME pa PREZIME, kako što si ti u opisu i naveo (u tvom primeru se prikazuje PREZIME pa IME, najverovatnije si tako i pokušavao).

Drugi problem je kod prezimena MIRKOVIĆ, na radnom listu SPISAK u polju gde si upisao prezime MIRKOVIĆ imaš i jedan blanko karakter na kraju.

Probaj sad ...
Zvoni, kucanje ne radi ...
 
Odgovor na temu

Siki 5

Član broj: 240086
Poruke: 116
109.93.104.*



+2 Profil

icon Re: "Inverzija" u vlookup funkcjiji19.02.2010. u 05:45 - pre 172 meseci
Hvala za pomoć. Interesuje me ipak da li to može da se uradi koristeći samo vlookup funkciju.Problem sa istim imenom i prezimenom bi rešio uz pomoć srednjeg slova i sl.
Snić
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: "Inverzija" u vlookup funkcjiji19.02.2010. u 07:32 - pre 172 meseci
Citat:
Siki 5 Interesuje me ipak da li to može da se uradi koristeći samo vlookup funkciju.

Ne može.

Zapitaj se sam pre nego što postaviš svako pitanje koje ti padne na pamet. Zašto bi bilo ko sastavljao formulu od 10 f-ja ako je do istog rezultata mogao da dođe i sa jednom!? Da ih možda ne sastavljamo kao lični performans?!

Drugo, u vezi greške koju si dobio, ib.kroki ti je već objasnio grešku, dakle: disciplinovano unosi podatke i ne očekuj da ti drugi završava posao.

Višak razmaka će rešiti TRIM() nad imenom i prezimenom:
Code:
=IF(ISBLANK(F$2),"",INDEX(INDIRECT(SUBSTITUTE($E3," ","_")),MATCH(TRIM(F$2),TRIM(Ime)&" "&TRIM(Prezime),0)))

Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

ib.kroki
Beograd

Član broj: 188338
Poruke: 805
91.148.82.*



+36 Profil

icon Re: "Inverzija" u vlookup funkcjiji19.02.2010. u 15:40 - pre 172 meseci
@3okc

Gledam tvoju formulu i ne mogu da razumem zbog čega koristiš SUBSTITUTE i INDEX, pa te molim ako nije problem da mi pojasniš. Sigurno postoji neki razlog koji ja ne uspevam da shvatim.

Ja bih ovo tražio sa formulom
IF(ISBLANK(F$2);"";INDIRECT("SPISAK!C"&(MATCH(F$2;Ime&" "&Prezime;0)+1)))

Ako nije problem da iskomentarišeš šta su prednosti u tvom kodu u odnosu na ovaj.


Hvala!

Zvoni, kucanje ne radi ...
 
Odgovor na temu

Siki 5

Član broj: 240086
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: "Inverzija" u vlookup funkcjiji19.02.2010. u 18:32 - pre 172 meseci
Najpre bih se izvinio Zokcu jer imam utisak da sam ga iznervirao. Namera svakako nije bila da postavljam pitanja u nedogled ali pokušavam da neke stvari prilagodim onome što radim. Ne tražim rešenje sa funkcijom vlookup reda radi već zato što imam neku bazu podataka koju treba koristiti na oba načina,ukucavanjem broja ili ukucavanjem imena i prezimena. Rešenje koje ste predložili ne može da se koristi za prezentaciju ostalih podataka iz baze podataka odnosno iz spiska sa raznim podacima. Obraćam se za pomoć ljudima koji više znaju o exelu od mene ,a ako nekog to vređa ne mora ni da odgovori na ono što pitam. U konačnom svrha sajta gubi smisao ako postavljamo očekivana pitanja . Naravno i dalje sam zahvalan svima koji pristaju da pružaju besplatne savete i rešenja problema u oblastima koje bolje poznaju od ostalih.
Snić
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: "Inverzija" u vlookup funkcjiji19.02.2010. u 21:10 - pre 172 meseci
Ne bi bilo loše da se držimo teme ali za početak da nešto razjasnimo. @5iki: Pitanje koje sam ti postavio je bilo retoričko, sa poentom da se sam zapitaš o tome šta je to što želiš pre nego što postaviš pitanje. Nije bitno "koje po redu" pitanje postavljaš, sve dok se držimo zadate teme.
Rešenje koje si tražio si i dobio: radi upravo ono što si naveo. Naravno, do greške će doći ako u polju "Ime i prezime" unesemo "Prezime i ime".. Naravno da će do greške doći i ako pogrešimo unos za "samo" 1 karakter.. itd. Da bi se ovakve trivijalnosti izbegle, potrebno je malo više discipline i posvećenosti poslu koji rešavaš.

Sad, u vezi problema: 'inverzija' VLOOKUP-a se popularno naziva "Levi VLOOKUP", s obzirom na ovo ograničenje(!) f-je VLOOKUP, a odnosi se na problem pretraživanja tabelarnih vrednosti "s leva" u odnosu na indekse. Postoji nekoliko načina na koji se rešava, jedan je sa kombinacijom INDEX i MATCH, drugi sa OFFSET i recimo da je treći sa INDIRECT.

@kroki: Kako god da dođemo do rešenja - dobro je, sve dok je u skladu sa našim prioritetima.
Samo u tom smislu možemo vrednovati jedno rešenje u odnosu na drugo. Npr na 1. mestu nam je da što brže dođemo do rešenja. Ili, na 1. mestu nam je da imamo preglednu i čitku formulu. Ili, na 1. mestu nam je da izbegnemo matrične formule... Pitanje je kako sami definišemo Optimum za date okolnosti i koji ciljevi imaju "prednost" u odnosu na druge.

Što se tiče f-je SUBSTITUTE: Rekao sam već da koristim imenovane opsege, razmak je tu nedozvoljen karakter i Excel ga standardno menja sa '_' kada imena formiram preko prečice (CTRL+F3). Budući da su to ista imena koja stoje u poljima za unos, na ovaj način ih prilagođavam imenima opsega pre nego što ih prosledim f-ji INDIRECT.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

Siki 5

Član broj: 240086
Poruke: 116
91.150.120.*



+2 Profil

icon Re: "Inverzija" u vlookup funkcjiji20.02.2010. u 10:08 - pre 172 meseci
Hvala za uloženi trud da mi pomognete,zahvalan sam obojici.
Snić
 
Odgovor na temu

ib.kroki
Beograd

Član broj: 188338
Poruke: 805
91.148.90.*



+36 Profil

icon Re: "Inverzija" u vlookup funkcjiji20.02.2010. u 14:44 - pre 172 meseci
Hvala za objašnjenje, ali nisam uspeo da shvatim pa te molim za komentar da li način na koji bih ja radio može napraviti greške i probleme u radu ili da li postoji neka situacija kada ne bi mogao da se koristi.

P.S.
Izvinjavam se što malo odosmo od teme, ali se nadam da će ovo koristiti mnogima.

Zvoni, kucanje ne radi ...
 
Odgovor na temu

Yoba
Projektant

Član broj: 240687
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: "Inverzija" u vlookup funkcjiji28.03.2010. u 09:19 - pre 171 meseci
Slazem se da je ik.kroki dao najelegantnije resenje.


Ja bih ovo gadjao sa

Citat:

=INDEX(SPISAK!B:B,MATCH(TRIM($F$2),Ime&" "&Prezime,0))



btw nisam razumeo najbolje cemu zamena " " sa "_" jer koliko vidim radi i bez toga
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: "Inverzija" u vlookup funkcjiji28.03.2010. u 18:45 - pre 171 meseci
Citat:
Yoba: Slazem se da je ik.kroki dao najelegantnije resenje.
meni je tvoje rješenje elegantnije

Citat:
3okc: Npr na 1. mestu nam je da što brže dođemo do rešenja. Ili, na 1. mestu nam je da imamo preglednu i čitku formulu. Ili, na 1. mestu nam je da izbegnemo matrične formule... Pitanje je kako sami definišemo Optimum za date okolnosti i koji ciljevi imaju "prednost" u odnosu na druge.
podržavam ovu teoriju. Za isti zadatak u datom momentu tri osobe u tri minute, postavit će tri različita rješenja (sve ovisi o navici korisnika)

 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: "Inverzija" u vlookup funkcjiji

[ Pregleda: 3001 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.